Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Cyklamen perski

Posted by zojalitwin w dniu 23.08. 2010

Cyclamen persicum

Opis

Rodzina: Primulaceae – pierwiosnkowate.

Przez wiele lat krzyżowania i selekcji uzyskano bardzo wiele odmian. Z uwagi na ich ilości jak i różnorodność wprowadzono podział na grupy. I tak :

 • cyklameny pojedyncze – kwiaty najmniej zmienionych odmian
 • cyklameny pastelowe – kwiaty mają barwę płatków jaśniejszą wzdłuż brzegów
 • grupy Plenum i Duplex – kwiaty o większej liczbie płatków
 • grupa Fimbriatum – kwiaty pojedyncze o postrzępionych płatkach
 • grupa Rococo – kwiaty o płatkach postrzępionych, karbowanych i falistych
 • grupa Odoratum – kwiaty odmian pachnących
 • grupa Decora — odmiany o pięknym rysunku na liściach
 • cyklameny uprawiane na kwiat cięty odmiany o najdłuższych szypułkach kwiatowych.
 • cyklameny miniaturowe

Liście są na długich ogonkach, o sercowatym kształcie. Bywają całobrzegie lub ząbkowane. Wszystkie mają wyraźny rysunek unerwienia. Cyklameny mają piękne kwiaty, kształtem przypominające motyle, osadzone na długich szypułkach, wyrastających bezpośrednio z bulwy, która może dorosnąć do średnicy 15 cm.

Występowanie

Palestyna, Izrael, Syria, Grecja, Turcja, Rośnie zarówno na jak i w górach. Najwyżej znalezione stanowisko było 1200 m. npm. Gatunek botaniczny ma jednolicie zielone liście i nieduże białe lub różowawe kwiaty o wąskich płatkach.

Wysokość

30-40 cm.

Termin kwitnienia

W chwili obecnej kwitnięcie jest sterowane i może trwać od października do lutego. Przeciętnie egzemplarz trzymany w optymalnych warunkach kwitnie około 4 miesięcy.

Kolor kwiatu

Biały i wszystkie odmiany, różu, czerwieni i karminu.

Stanowisko

Najlepszym stanowiskiem będzie parapet okna wychodzącego na północ lub wschód.

Wymagania

Przede wszystkim powinniśmy zapewnić roślinie temperaturę nie przekraczającą 17 -18 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze otrzyma sygnał by zakończyć okres wegetacji i przejść w stan spoczynku.

Jeśli do tego w mieszkaniu jest sucho możemy się spodziewać, że roślina szybko przekwitnie i szybko też pojawią się żółte liście. Roślina zacznie się przygotowywać do okresu spoczynku.

By choć w minimalnym stopniu wydłużyć czas kwitnienia postawmy ją na podstawce wysypanej keramzytem do którego nalano wody. Pamiętajmy jednak że woda nie może sięgać dna doniczki. Woda parując nie tylko będzie ochładzać temp. ale i zapewni wilgoć wokół rośliny.

Przez cały okres kwitnienia utrzymujemy glebę lekko wilgotną. Jeśli będzie za dużo wody zacznie się gnicie bulwy lub pojawi się choroba. Raz w tygodniu zasilamy nawozem do roślin kwitnących lecz w dawce o połowę mniejszej niż podana na opakowaniu

Po przekwitnięciu i pojawieniu się w coraz większym stopniu żółtych liści powolutku ograniczamy podlewanie, by w końcu zaprzestać zupełnie. Doniczkę z bulwą postawmy gdzieś w chłodnym miejscu. Można na lato wynieść ją do ogrodu i położyć doniczkę na boku by nie dostawała się do niej woda z opadów. W momencie kiedy pojawią się młode liście wyjmujemy bulwę z doniczki i oczyszczamy delikatnie ze starej ziemi. Do tej samej doniczki(lepiej kwitnie w przyciasnych doniczkach) dajemy nowej ziemi (można dodać nieco rozłożonego kompostu z igieł sosnowych) i ponownie sadzimy bulwę tak by 1/3 jej wysokości wystawała ponad poziom gruntu. Zaczynamy podlewać i zasilać. Staramy się podlewać wodą przegotowaną i odstałą.

By utrzymać lepszą wilgotność można do większej nieco doniczki dać na spód warstwę wilgotnego torfu. W to wstawić doniczkę z rośliną i wolne miejsce między brzegami doniczek wypełnić również wilgotnym torfem. Utrzymując ten torf w wilgoci zapewnimy doskonałą wilgoć powietrza wokół rośliny.

Przekwitające kwiaty i żółknące liście wyrywamy, a nie wycinamy, gdyż pozostałości ogonków zaczną gnić.

Mrozoodporność

Żadna

Rozmnażanie

Zwykle przez wysiew nasion pod koniec lata.

By otrzymać nasiona niestety trzeba pobawić się w zapylanie. Najlepiej jak będziemy mieć dwie rośliny. Zapylenie będzie bardziej pewne. Można pyłkiem z jednego kwiatka zapylać drugi ale często się to nie udaje i trzeba zapylić wiele kwiatków by mieć pewność że któryś zawiąże nasiona.

Łodyżka z owocnikiem pokłada się na ziemi by w momencie dojrzenia nasiona rozsypały się bezpośrednio na niej.

Nasionka wysiewamy najlepiej na wilgotną warstwę ziemi do wysiewów. Ponieważ kiełkują w ciemności należy je przykryć cienką warstwą ziemi. Dodatkowo by utrzymać wilgotność, a nie podlewać można nakryć je wieczkiem(wietrzyć od czasu do czasu). W temperaturze 13 – 16 stopni C wschody powinny pojawić się najwcześniej po miesiącu najpóźniej po 60 dniach.

Dopiero jak pojawią się siewki zdejmujemy przykrycie i trzymamy pojemnik na świetle, ale z dala od słońca.

W momencie gdy mają 2-3 liście przepikowujemy do osobnych doniczek.

Kolejne przesadzanie będzie jak bulwka podrośnie. Przesadzając umieść ją najwyżej 1 cm pod powierzchnią podłoża. W międzyczasie co 10 dni możesz zasilać nawozem do roślin zielonych w dawce nie większej niż ¼ tej podanej na opakowaniu.

Na kwiaty poczekasz 3 lata.

Choroby

Najczęściej występujące to

 • mszyca cyklamenowa,

 • roztocz cyklamenowiec

 • mączniak rzekomy

 • szara pleśń

Jeśli liście kwitnącej rośliny żółkną i pokładają się oznacza, że jest za sucho i za gorąco. Należy ją przenieść w chłodniejsze miejsce.

Uwagi

W Polsce nazywaliśmy cyklamen gdułą, a później upowszechniła się bardzo nieprawidłowa nazwa fiołek alpejski. Nieprawidłowa bo roślina nie ma nic wspólnego z fiołkami jakimikolwiek.

Ciekawostka – Niemcy i Anglicy nazywali je jabłkiem ziemnym, rzepą leśną lub świńskim chlebem.

Reklamy

Komentarzy 13 to “Cyklamen perski”

 1. Anin said

  Mój cyklamen ma żółte liście. co robić? dodam ze podlewam do podstawki a po 10 min wylewam nadmiar wody. musiałam go przesadzić ponieważ korzonki wychodziły poza doniczkę…a teraz widzę ze pojedyncze liscie robią się żółte. proszę o pomoc.

  • zojalitwin said

   Po przekwitnięciu to całkiem normalne, nawet proces może się zacząć pod koniec kwitnięcia. Roślina powoli będzie wchodziła w stan spoczynku. Może całkowicie zgubić liście, a może być tak, że zgubi ich dużo i w tym momencie (najczęściej wiosną) zaczną pojawiać się nowe.

 2. Anonim said

  Nienawidzę gorąca! Dla mnie optymalna temperatura w mieszkaniu, to 17/18 stopni – mam klimatyzację.
  Mój cyklamen kwitnie i kwitnie… Liści wcale nie gubi, a powinien odpocząć. Co mogę zrobić? Chyba wystawić na dwór, ale kiedy i w jakie miejsce

 3. Mira said

  Ratunku dla mojego cyklamena! Dostałam go pod koniec lutego. Był prześliczny. Teraz zaczynają żółknąć mu liście a i pączki kwiatowe więdną Nie wiem jak mogłabym mu pomóc bo chyba przelałam porządnie( Przyniesiony z kwiaciarni miał bardzo mokrą ziemię, myślałam, że prawidłowo tak ma być). Ma jeszcze dużo kwiatów i chciałabym mu pomóc. Czy i jak mogłabym to zrobić?
  Mira

  • zojalitwin said

   Proszę próbować go przesadzić usuwając jak najwięcej tej mokrej ziemi bez zbytniego uszkadzania korzeni. Gwarancji jednak nie ma.
   Jeśli się okaże po wyjęciu z doniczki, że korzenie zgniły to jedyne wyjście zasuszyć bulwę. Można też po prostu usunąć wszystko co zgniłe i od razy wsadzić do nowej ziemi. Ponieważ nie ma korzeni trzeba obciąć wszystkie pąki. Zielone liście same zaschną. Po pewnym czasie z bulwy pojawią się nowe liście.

 4. Mira said

  Pięknie dziękuję za odpowiedź i za ten serwis.

 5. trissa said

  Mój cyklamen to wielka bulwa, z której w kilku miejscach wyrastają liście – nie wiem za bardzo, jak to opisać. Po prostu liście nie wyrastają ze środka, ale w kliku miejscach są jakby ok. 2-centymetrowe łodygi i tylko z tego wyrastają liście. Brzydko to wygląda. Czy mogę to pourywać czy może ukorzenić jak szczepki?

  • zojalitwin said

   Tak się dzieje przy starej bulwie. Proszę przeczytać tekst o rozmnażaniu begonii bulwiastej. Pokazałam tam jak wyciąć kawałek bulwy z pędęm i ukorzeniać. U cyklamena to nie jest takie łatwe, ale spróbować można, a nuż ma Pani zielone ręce.

 6. Małgorzata said

  Kupiłam 2 cyklameny 2 lata temu w biedronce całe 2 lata kwitły i kwitły teraz zgubiły liście ale nicnie robię czekam co będzie dalej się dzało

 7. kicia said

  mój cyklamen jest piękny ale ,,,ale lodygi z kwiatami wygladaja jak by byly za cięzkie i uginaja sie .nie są sztywne
  co robic

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: