Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Brugmansia

Posted by zojalitwin w dniu 24.08. 2010

Datura

Opis

Rodzina: Solanaceae – psiankowate.

Część systematyków utworzyła rodzaj Brugmansia w celu oddzielenia datur wieloletnich od jednorocznych. Roślina pochodzi z ciepłej części Ameryki Południowej. W naszych warunkach uprawiane są przeważnie mieszańce odmian Datury białej(Datura candida), Datury złocistej (D.aurea), Datury powabnej (D. suaveolens) i Datury krwistej (D. Sanquinea). By w naszym klimacie dochować się dorodnego egzemplarza trzeba posiadać sporo miejsca na zacisznym, słonecznym tarasie lub ogrodzie oraz widne pomieszczenie gdzie można przechować roślinę przez zimę.

Występowanie

Przywędrowały do nas z Ameryki Południowej.

Wysokość

Jest uzależniona od intensywności cięcia. W ogrodach mamy przeważnie okazy prowadzone do 2 metrów.

Termin kwitnienia

Zakwita latem i kwitnie w dobrych warunkach jeszcze na zimowisku.

Kolor kwiatu

Różne odcienie żółtego, różowego.

Stanowisko

Słoneczne i zaciszne.

Wymagania

Roślinę kupioną od razu przesadzamy do dużej 5-10 litrowej donicy w żyzną ziemię o obojętnym odczynie. Dorosłe egzemplarze powinny mięć nawet 40 litrowy pojemnik. Jeśli roślinę trzymamy na tarasie to może się okazać, że trzeba dodatkowo obciążyć donicę dla lepszej stabilności. W ogrodzie możemy donicę wkopać do gruntu

Podlewamy tak by roślina miała stale lekko wilgotne podłoże. W czasie upałów nawet kilka razy dziennie inaczej błyskawicznie więdną, tracą liście i pąki. Począwszy od maja rozpoczynamy zasilanie nawozem do roślin kwitnących, który zwiera dużo fosforu i potasu. Składniki te potrzebne są do obfitego kwitnienia. Stosujemy je, co 3 -4 dni dając 3/4 dawki zalecanej na opakowaniu. Lepszym wyjściem jest kupno płynnego nawozu przygotowanego specjalnie dla datur. Pojawienie się odbarwionych liści jest objawem zagłodzenia rośliny. Od sierpnia zaczynamy ograniczać nawożenie, a od września zaprzestajemy go zupełnie.

Datury do zimowych kwater przenosimy tuż przed przymrozkami. W jasnym pomieszczeniu przez pewien czas będą jeszcze kwitły. Ograniczamy wówczas podlewanie. W listopadzie przycinamy wierzchołki i przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia. Jeśli zimować będą w temperaturze 5-8 oC to może to być pomieszczenie ciemne. Przy odrobinie wyższej temperaturze musi być to pomieszczenie widne. Należy pamiętać, że zimując w temperaturze powyżej 10 oC powodujemy, że rośliny słabiej kwitną. Od czasu do czasu roślinę podlewamy by korzenie nie zaschły. Przeważnie w marcu kończy się spoczynek. Rośliny wynosimy do jasnych i chłodnych pomieszczeń, przesadzamy do nowej większej donicy i skracamy pędy. Rozpoczynamy regularne podlewanie. Po około 3-4 tygodniach rośliny zasilamy nawozem do roślin o ozdobnych liściach z uwagi na pobudzający wzrost azot. W maju rośliny przynajmniej przez tydzień hartujemy i po minięciu obawy przymrozków pozostawiamy na wolnym powietrzu.

Mrozoodporność

Żadna

Rozmnażanie

Ukorzeniamy wierzchołkowy pęd długości 15-20 cm z lekko zdrewniałą podstawą, którą traktujemy ukorzeniaczem do sadzonek zdrewniałych i wkładamy do wilgotnej ziemi torfowej wymieszanej z piaskiem. Całość okrywamy perforowana folią i po miesiącu powinny się ukorzenić. Wówczas przesadzamy do żyznego podłoża. Około 30 cm roślinę uszczykujemy w celu rozkrzewienia.

Można też z nasion, ale wówczas nie mamy pewności jak będzie wyglądać nasza roślina. Nasiona moczymy przez 24 godziny. Potem wysiewamy do pojemników najlepiej z przezroczystym przykryciem zapewni to wilgoć kiełkującym siewkom bez potrzeby podlewania. Nasiona są dość duże więc można je poukładać w równych odstępach. W momencie kiedy siewki wytworzą dwa liście przystępujemy do przepikowania w pojedyncze doniczki lub na mini palety

Choroby

Najczęstsze szkodniki to mszyce, przędziorki i wciornastki. Latem codziennie oglądamy liście. I szybko reagujemy na pierwsze objawy żerowania któregoś szkodnika, bo zaatakowane liście szybko tracą kolor i opadają.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Brugmansia”

  1. Anonim said

    Rozmnażanie dla leniwych – wetknąć pęd wierzchołkowy w wilgotną ziemię i postawić w cieniu. Potrafi 3 dni leżeć zwiędnięty, a potem wstanie i za jakiś czas znakomicie rośnie (przy intensywnym nawożeniu i podlewaniu od czerwca do września 1,5 metra).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: