Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Eszeweria – ogólne dane

Posted by zojalitwin w dniu 26.08. 2010

Echeveria

Opis

Rodzina: Crassulaceae – gruboszowate.

Z uwagi na prawie identyczne wymagania uprawowe wszystkich gatunków postanowiłam załatwić to w jednym opisie. Uzupełniając z czasem ten artykuł o poszczególne gatunki skupię się wówczas na ewentualnych różnicach. Wszelkie dane jakie tu podam będą się odnosiły do roślin gatunkowych jako że dane te nie muszą być prawdziwe dla hybryd.

Oczywiście, nie wszystkie gatunki nadają się do uprawy na parapecie okiennym, ale jeśli wybierzemy te o niewielkich rozmiarach lub takie, które nie rozrastają się w zbyt duże kępy, to można sobie stworzyć bardzo oryginalną domową kolekcję.

To roślina dla osób bardzo zapracowanych i często wyjeżdżających. Możemy ją pozostawić bez opieki nawet na cały tydzień. Przetrwa w dobrej kondycji.

Znaczna większość gatunków z rodzaju Echeveria ma rozetę ciasno ułożonych liści osadzonych na dość krótkiej łodydze. Także większość z nich nie osiąga wielkich rozmiarów(co innego hybrydy). Rozety mają zwykle średnicę od 5 do 15 cm (tylko nieliczne powyżej 30 cm), są zwarte i znajdują się blisko ziemi, bo międzywęźla (odcinki pomiędzy kolejnymi liśćmi) mają tylko paręnaście milimetrów długości. Natomiast u tej nielicznej grupy gatunków wysokich liście najczęściej są równomiernie rozłożone na łodydze i nie tworzą rozety, czasami są umiejscowione na szczytach długich łodyg.

Echeweria to przede wszystkim roślina ozdobna z liści. U niektórych gatunków (np. u E. laui – na zdjęciu głownym) liście są pokryte grubą warstwą wosków, dzięki temu mają piękne sinoniebieskie zabarwienie. By nie zetrzeć tego wosku starajmy się nie dotykać liści. Po starciu wosku liście tracą na urodzie. U innych gatunków na liściach jest dużo białych włosków i wyglądają, jakby były pokryte delikatnym futerkiem (np. E. ieucotricha). Nie należy takich gatunków podczas podlewania zwilżać wodą. Najlepiej dostarczyć wody tylko przez podstawkę. Są też gatunki które mają ciekawy rysunek na powierzchni liści, albo brzegi lub szczyty liści mogą być obrzeżone innym kolorem.

Pędy kwiatostanowe – ukazujące się pod koniec zimy, wiosną lub latem – mogą dorastać do 50 cm. Kwiaty mają kształt drobnych dzwonków i rozwijają się kolejno przez wiele tygodni. Kwiaty czasem są dość duże i wyrastają na długich szypułkach, na których są też liście podkwiatostanowe, podobne do liści z rozety, lecz mniejszych rozmiarów. Kwiaty zawsze mają symetrię promienistą, czyli pięć zielonych działek kielicha i pięć zarośniętych płatków korony w kształcie dzwonka.

Występowanie

Echewerie rosną na suchych, zalanych słońcem terenach, dość wysoko nad poziomem morza na obszarze Ameryki Środkowej i Południowej – od Kalifornii przez Meksyk po Peru.

Kolor kwiatu

Kwiaty bywają białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, mogą też być dwubarwne.

Stanowisko

To idealna roślina na bardzo słoneczne parapety południowych okien lub tak też zlokalizowanych balkonów czy tarasów.

Wymagania

Pod wpływem słońca liście zyskują czerwonawe rumieńce. Najlepiej rośnie w płaskich szerokich naczyniach, łatwo bowiem rozrasta się wszerz dzięki rozłogom, na których końcach powstają nowe rozety. Jej rozetami można np. wypełnić puste miejsce na rabacie, które powstało po wykopaniu wiosennych cebulek. Uprawiane przy mniejszej dawce światła „wyciągną się” i nie będą ładnie wybarwione.

W okresie wzrostu i kwitnienia eszewerii wystarczą umiarkowane dawki wody. Z kolejnym podlewaniem czekamy aż ziemia nieco przeschnie. Jeśli susza z jakiś powodów się przedłuży, mogą zwiędnąć kwiaty, a liście stracą jędrność. Na ogół wystarczy wtedy podlać roślinę. Natomiast nadmierne podlewanie prowadzi do gnicia eszewerii, dlatego po ulewnych deszczach sprawdźmy, czy okazy na balkonie nie stoją w wodzie.

Eszewerie dokarmiamy od marca do sierpnia raz w miesiącu najlepiej nawozem do kaktusów. Jeśli nie możemy dostać takiego to trzeba rozcieńczyć nawozy standardowe. I dać np. ¼ dawki podanej na opakowaniu.

Mimo że latem rośliny te dobrze wytrzymują upały, to jednak podczas bardzo gorących dni nie pozostawiajmy ich przy rozgrzanej szybie i zamkniętym oknie, bo nawet one mogą się ugotować. Uprawiając eszewerie w pojemnikach, stosujmy ziemię uniwersalną zmieszaną z piaskiem lub podłoże do kaktusów. Na dnie pojemnika powinien znaleźć się drenaż. Przy wiosennym przesadzaniu pozostawmy najmłodsze rozety, a pozbądźmy się starych, ogołoconych od dołu z liści.

Zimą najlepiej przechowywać eszewerie w jasnym, dość chłodnym(5-10°C) miejscu. Gdy będzie za ciepło, przy niedostatku światła zaczną się rozwijać i wyciągać. Tylko kwitnące okazy mogą stać w temperaturze około 18°C. ale tuż przy oknie. W okresie zimowego spoczynku znacznie ograniczamy podlewanie, nie dopuszczając jednak, aby liście przywiędły i się zmarszczyły bo nie zakwitną wiosną.

Rozmnażanie

Rozmnaża się łatwo i można to zrobić na kilka sposobów.

Pierwszy sposób – odrywamy potomną rozetę z rośliny macierzystej, usuwamy kilka dolnych liści i sadzimy do doniczki. Często już będzie miała swoje własne korzenie, a jeśli nie, to bardzo szybko się ukorzeni.

Drugi sposób – ostrożnie odrywamy liść. podsuszamy go przez kilka dni. a potem kładziemy na lekko wilgotnej mieszaninie torfu z piaskiem. W krótkim czasie powstanie, początkowo malutka, rozetka na oderwanym końcu liścia, którą po wytworzeniu korzeni należy posadzić do ziemi.

Trzeci sposób – przez wysiew nasion. Jest to niestety najtrudniejszy sposób. Podobnie jest u większości przedstawicieli gruboszowatych nasiona są tak małe, że wyglądają jak pył. Aby dochować się siewek trzeba dużo cierpliwości i staranności.

Siejemy na wilgotne podłoże składające się z torfu, piasku i ziemi ogrodowej. Można oczywiście kupić ziemię do wysiewów jeśli ma się w pobliżu sklep ogrodniczy. Nasion nie przykrywamy bo światło pomaga w kiełkowaniu. By utrzymać wilgotność podłoża bez podlewania przykrywamy pojemnik przezroczystym wieczkiem. Wschody pojawią się po upływie od 30 do 180 dni, a nawet i dłużej. Cały czas utrzymujemy temp. podłoża w granicach 20-25 stopni C i równomierną wilgotność. Po pojawieniu się wschodów można cieniutko podsypać wermikulitem by listki nie stykały się z ziemią i nie zagniwały.

Choroby

Przy chłodnym i deszczowym lecie kiedy mamy nadmiar wilgoci nie tylko w podłożu, ale i w powietrzu może pojawić się na liściach mączniak.

Liście się marszczą – za ciepło i za sucho. Roślinę przenieść w chłodniejsze miejsce i obficie podlać.

Liście czernieją, łatwo się odrywają – najprawdopodobniej zbyt mokro. Jeśli ograniczenie podlewania nie pomoże, sporządzamy sadzonki liściowe, żeby otrzymać z nich nowe rośliny.

Liście bledną, tracą barwę – za mało światła. Przenieść na bardziej słoneczny parapet.

Coraz drobniejsze, mniej liczne liście – za ciasna doniczka. Przesadzamy do większego pojemnika.

Liście tracą ładny kształt – za dużo nawozu. Ograniczamy zasilanie.

Mszyce na kwiatach i pąkach – opryskujemy preparatem owadobójczym.

Pomiędzy liśćmi i na łodydze jakby kłaczki waty – to wełnowce. Usuwamy je pędzelkiem zwilżonym denaturatem, a roślinę opryskujemy preparatem owadobójczym. W razie potrzeby zabieg powtarzamy po 2 tygodniach.

Uwagi

Nazwa echeveria pochodzi od nazwiska Atanasio Echeverrfa, meksykańskiego artysty, rysownika roślin.


Reklamy

Komentarze 3 to “Eszeweria – ogólne dane”

  1. trissa said

    Moja eszeweria traci od dołu liście – po prostu więdną i zasychają. Zaczyna przez to wyglądać jak niezbyt ładne drzewko. Nie wiem czy to naturalny proces czy coś jest nie tak. Kupiłam ją dopiero kilka miesięcy temu. Wyciąga się do góry, ale połowę liści z dołu straciła.

    • zojalitwin said

      To proces normalny przyspiesza kiedy brak światła i wody. Wody w doniczce zapewne ma wystarczająco więc jeśli się da zmienić parapet może nieco zwolni się ten proces. Jeśli denerwują gołe pędy proszę jeszcze poczekać do marca i uciąć głowę z kilkucentymetrowym gołym pędem i posadzić. Eszewerie wytwarzają ‚dzieci’ więc proszę ukorzenić i kiedy przestanie być piękna zamienić na młodszy model.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: