Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Sprekelia

Posted by zojalitwin w dniu 08.09. 2010

Sprekelia formosissima

Opis

Rodzina: Amaryllidaceae – amarylkowate.

Rozważałam gdzie umieścić tę roślinę czy w kwiatach gruntowych czy domowych. Stwierdziłam, że z racji wymagania rośliny by najniższa nocą temperatura nie spadała poniżej 10 oC nie będzie sensu sadzenia jej u nas w gruncie. Mimo że wspominam u uprawie gruntowej to raczej z racji obowiązku.

Czasem ktoś w czasie wojaży może się spotkać z mieszańcem międzygatunkowym jakim jest Hippeastrelia. Jest to mieszaniec między hippeastrum a sprekelią. Takie krzyżówki są możliwe jeśli oba gatunki są ze sobą blisko spokrewnione.

Na razie także tylko z wojaży można przywieźć odmianę Sprekelia formosissima ‚Orient Red’ DO ZOBACZENIA TUTAJ


Występowanie

Meksyk i Gwatemala.

Wysokość

30-45 cm.

Termin kwitnienia

Posadzone w gruncie kwitną przełom czerwca i lipca.

Kolor kwiatu

Czerwony:

Stanowisko

Pełne słońce lub półcień.

Wymagania

Przy uprawie gruntowej cebule  wysadzamy po ostatnich wiosennych przymrozkach na głębokość 10-15 cm w rozstawie 15 -20 cm.

W gruncie pamiętajmy by w razie posiadania ciężkich glin miejsce sadzenia cebul wymieszać ze znaczną ilością żwiru jak również zadbać o warstwę drenażową pozwalającą odprowadzić nadmiar wody z zasięgu korzeni

W doniczkach w zależności od terminy posadzenia cebul najwcześniej biorąc pod uwagę sadzenie bulw w lutym – druga połowa marca kwiecień.

Tak uprawiając – cebule sadzimy tak by 1/3 ich wysokości wystawała ponad poziom ziemi.

W doniczce utrzymujemy podłoże zawsze lekko wilgotne niemniej podlewamy po przeschnięciu wierzchniej warstwy. Korzenie cebuli są wrażliwe na nadmiar wilgoci i dość szybko gniją.

Ziemia w doniczce zwykła uniwersalna o lekko kwaśnym odczynie.

Po przekwitnięciu zadbajmy o stan cebuli starając się dać nawóz ze zwiększoną dawką azotu i potasu. W doniczkach dokarmianie stosujmy co drugie podlewanie obniżając jednorazową dawkę nawozu do 1/3 tego co na opakowaniu. Uprawiając w gruncie możemy sobie pozwolić na dokarmianie pełna dawką w odstępach tygodniowych. Starajmy się utrzymać liście jak najdłużej co zapewni mam znaczna wielkość cebul a zatem i więcej pędów z kwiatami w roku następnym.

Po zaschnięciu liści cebule wykopujemy, osuszamy, czyścimy i do końca listopada trzymamy w miejscu w miarę chłodnym, zacienionym i przewiewnym. Przechowywanie bulw nie jest najłatwiejsze bo bulwy wymagają praktycznie niewielkiej ale stałej wilgotności. Dlatego dobrze jest przechowywać je w wermikulicie(utrzymuje minimalną wilgoć), który od czasu do czasu opryskujemy wodą. Poza tym najlepsza temperatura przechowywania bulw to zaledwie 5 – 8 oC i późnym latem czy wczesną jesienią trudno ją uzyskać. W grudniu cebule zawijamy w papierową torbę i wkładamy na dolna półkę do chłodziarki. Pozostanie tam co najmniej do połowy lutego. Często sprawdzamy stan cebul. Od lutego możemy rozpocząć kolejny sezon.

Mrozoodporność

Cebule muszą być wykopane na zimę.

Rozmnażanie

Rozmnażanie w warunkach amatorskich następuje przez cebulki przybyszowe. Większość egzemplarzy w hodowli to gatunki wytwarzające kwiaty sterylne zatem nasion nie uzyskamy. Ci którzy przywiozą sobie nasiona muszą uzbroić się w niezwykłą cierpliwość bo kwiaty uzyskają – jeśli siewki przetrwają – po wielu latach. Dodatkowo muszą pamiętać, że nie uzyskają rośliny podobnej do matecznej.

Choroby

Praktycznie jedynym szkodnikiem jaki może się pojawić na roślinie to wełnowiec. Poszukujmy go przede wszystkim między liśćmi.

Uwagi

Czasem można dostać u nas lub przywieźć z wojaży inną sprekelię a mianowicie:

Sprekelia howardii


Gatunek ten został po raz pierwszy opisany przez Thad Howard w Meksyku w 1962 lub 1963r. W porównaniu do S. formosissima jest gatunkiem znacznie mniejszym. Liście są podobne do innego rodzaju roślin cebulowych, a mianowicie do Zephyranthes. Są one w lekko niebieskawym odcieniu od 17 do 26 cm długości od 4 do 9 mm szerokości.

Gatunek pochodzi z południowego Meksyku i jest bardzo wrażliwy na spadki temperatury. W naszym kraju praktycznie nie da jej się uprawiać w gruncie w okresie letnim.

Uprawiamy raczej w większych doniczkach lub nie wyjmujemy na okres zimowego spoczynku roślin z doniczek, tylko suche cebule razem z suchym podłożem w doniczkach odstawiamy na zimowanie. Zimujemy w warunkach naszych mieszkań. Przesadzania dokonujemy bardzo ostrożnie by nie uszkodzić korzeni. Uszkodzenie korzeni może wywołać brak kwitnienia w danym roku.

Reklamy

Komentarze 4 to “Sprekelia”

 1. Viki said

  Kilka lat temu kupiłam cebulę sprekelii, wsadziłam do doniczki i pielegnowałam wg wymagań. Co roku doratało cebul ale niestety nigdy rzadna nie zakwitła ;( dodam, że zasuszane były na zimę a latem rosły na południowym balkonie, co robię źle …? Aktualnie mam zamiar wsadzić juz kilka najstarszych cebul do doniczki a resztę w maju tak jak to robiłam poprzednio. Mam też kilka Hippeastrów, które pieknie mi kwitną po kilka razy w roku mimo, że ich nie zasuszam. Jak postępowac ze Sprekelią żeby zakwitła ? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  • zojalitwin said

   Jeśli cebulka przyrastała na objętość to naprawdę trudno mi powiedzieć. Jeśli jednak nie tylko pojawiały się cebulki przybyszowe to takie zjawisko jest znane ogrodnikom. Mało tego nawet jeśli te przybyszowe dorosną też nie zakwitną tylko zaczną się dzielić. Do tej pory nie ma jasnej jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego. Proszę wsadzić cebulki około połowy marca i mieć nadzieję.

   • Anonim said

    przez 5 lat nie kwitły mi cebule tylko dzieliły, ku mojemu zaskoczeniu w tym roku zakwitły .Jestem zaskoczona bo postępuje z nimi co roku tak samo .Kwiaty są piękne , śmieje się że zabierając je z balkonu w zeszłym roku powiedziałam głośno ,że je chyba wyrzucę bo nie chcą mi kwitnąć.

   • zojalitwin said

    W ogrodnictwie stosujemy je dość często, choć nikt z nas nie wie dlaczego, ale to działa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: