Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Kohleria

Posted by zojalitwin w dniu 20.09. 2010

Kohleria

Opis

Rodzina: Gesneriaceae – ostrojowate.

Nazwa wywodzi się od szwajcarskiego botanika J.H. Kohlera.

Liście i łodygi mają gęsto owłosione, często nakrapiane, z wyraźnym unerwieniem. Liście są aksamitne, jajowate lub podłużne. Roślina wytwarza szyszkowate kłącza. Kwiaty są rurkowate, aksamitne,. Pojedyncze kwiaty są na długiej szypułce.

Występowanie

Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej.

Wysokość

Przeciętna długość pędu to 50 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć około końca maja i początku czerwca i kwitnie choć z różną intensywnością do jesieni.

Kolor kwiatu

Najczęściej czerwone choć wyhodowano już mieszańce w innych kolorach, zawsze jednak gardziel jest nakrapiana.

Stanowisko

Stanowisko powinno być jasne lub lekko zacienione, ciepłe i co ważne, o wysokiej wilgotności powietrza.

Wymagania

Uprawiamy je w lekkim, przepuszczalnym podłożu i podlewamy umiarkowanie. Pod koniec sezonu wegetacyjnego rośliny tracą swój atrakcyjny wygląd, zwalniają wzrost i przygotowują się do okresu spoczynku. My w tym czasie czyli w miesiącach zimowych ograniczamy podlewanie. Wiosną można przyciąć roślinę i szczyty pędów użyć jako nowe sadzonki. Może się zdarzyć, że u wiszących doniczek przez otwory w dnie pojawi się kłącze, które na swym końcu wypuści nową roślinkę. Tym sposobem uzyskamy wiszący pokrój rośliny. Jeśli do tego dodamy pokładające się pędy z wierzchu doniczki możemy mieć bardzo atrakcyjnie wyglądający egzemplarz.

Od wiosny zaczynamy dokarmianie rośliny. Kto chce mieć intensywnie kwitnące egzemplarze musi się postarać o nawóz ze zwiększoną dawką fosforu. Niestety do dostania tylko w sklepach internetowych. Pozostałym wystarczy nawóz do kwiatów kwitnących. Dokarmiamy co drugie podlewanie stosując 1/3 dawki wymienionej na opakowaniu. Wraz ze zmniejszeniem się intensywności kwitnienia zmniejszamy dokarmianie by zaprzestać całkowicie około połowy października.

Rozmnażanie

Rozmnażamy z kłączy. Jeśli to na górze jest chore można uciec się do szyszkowatych kłączy w doniczce. Oddzielamy te kłącza od rośliny i wkładamy do foliowego worka razem z wilgotną, ale nie mokrą ziemią do kaktusów. Jeśli mamy więcej odmian worki należy oznakować etykietą. Worek kładziemy w miejscu widnym, lecz z dala od słońca. Może się zdarzyć, że nowe sadzonki zobaczymy już po kilkunastu dniach i tak jest najczęściej. Nie należy jednak rezygnować jeśli trwa to znacznie dłużej. Sadzonki pojawią się na pewno. Wówczas jak sadzonki można uchwycić rozcinamy worek i delikatnie rozdzielamy sadzonki. Następnie sadzimy pojedynczo lub po kilka do przygotowanych wcześniej doniczek ze zwykłą ziemią do kwiatów. Ponieważ kłącza są dość długie by łatwiej nam było sadzonkować owijamy je wokół siebie robiąc z nich kulkę. Posadzone rośliny wstawiamy jeszcze na kilka dni do wysokiego worka foliowego, ale go nie wiążemy. Stanowi to zabezpieczenie dla tych delikatnych jeszcze roślinek, że wilgotność wokół liści będzie większa. Przez te kilka dni roślinki się zaaklimatyzują. Jeśli mamy jedną czy dwie nieduże doniczki nakryjmy je plastikową butelką bez dna. Pod brzeg dać patyczek i nie zakręcać nakrętki. Takie przewietrzanie na początek wystarczy. Potem podkładamy coraz grubszy patyk, a w końcu zdejmujemy osłonę.

Przez sadzonki zielne. Jest to najłatwiejszy sposób rozmnażania. Dokonać go można w każdym czasie w okresie wzrostu rośliny. Można sadzonkować od razu do ziemi, ale wstawiona sadzonka do wody też sie ukorzeni. Do wody dodajmy nieco węgla drzewnego by zapobiec zagniwaniu sadzonek..

Przez siew nasion. Rośliny z nasion nie powtórzą cech rośliny macierzystej.

Choroby

Problemem może być szara pleśń. Na liściach pojawiają się nieregularne szarobrązowe plany. Plam na liściu z reguły jest dość dużo. Liście zamierają i opadają.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: