Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Jaskier azjatycki

Posted by zojalitwin w dniu 25.09. 2010

Ranunculus asiaticus

Roślinę można sadzić zarówno w doniczkach jak również w skrzynkach balkonowych oraz w gruncie.  Z uwagi, że najczęściej jest kupowana jako kwiatek doniczkowy dlatego opisuję ją w tym miejscu.

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate

Kupowane przez nas bulwki to przede wszystkim mieszańce heterozyjne o sztywnych pędach i dużych, silnie wypełnionych kwiatach w czystych, lśniących barwach.

Występowanie

W naturze rośnie w Iraku, Iranie, Turcji, na Krecie, a także w górzystych rejonach Afryki Północnej.

Wysokość

25-60 i więcej cm w zależności do jakiej grupy należy dany mieszaniec.

Termin kwitnienia

Sadzone w gruncie mogą zakwitnąć już w końcu czerwca. Natomiast w sprzedaży kwitną w zależności na jaki termin ogrodnicy sobie tego życzą.

Kolor kwiatu

Są chyba wszystkie z wyjątkiem czarnego i czysto niebieskiego.

Stanowisko

Słoneczne

Wymagania

Podłoże przepuszczalne, ale z dużą ilością próchnicy i dość żyzne. Mają również duże wymagania w stosunku do wilgotności podłoża, dlatego w czasie suszy należy je bardzo regularnie podlewać, tak aby podłoże zawsze było wilgotne. Przed sadzeniem można zastosować nawozy o spowolnionym działaniu, 3-4-miesięczne, a także inne nawozy wieloskładnikowe z dodatkiem magnezu, w których stosunek N : P : K wynosi 1 : 0,6 : 1,5, czyli o podwyższonej zawartości potasu, co jest normą przy uprawie wszystkich roślin cebulowych i bulwiastych.

Traktowanie bulw po zbiorze

Po zaschnięciu części nadziemnej roślin, bulwy delikatnie wyjmuje się z podłoża, tak aby nie uszkodzić delikatnych „pazurków”. Prawidłowo uprawiane jaskry wytwarzają od 1 do 3 bulw potomnych, które odejmuje się od bulwy matecznej wkrótce po wykopaniu, zanim zdążą się całkowicie wysuszyć, gdyż wtedy „pazurki” łatwo się odłamują. Bulwy dobrze jest przez pierwsze 3 miesiące po wykopaniu przechowywać w suchym, przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze 20°C, umieszczone w skrzynkach i przysypane piaskiem lub torfem chroniącym je przed nadmiernym wysychaniem lub w papierowych torbach. Po tym okresie przenosimy je do pomieszczenia o temperaturze niższej czyli między 5 a 10 stopni Celsjusza. Powoduje to tzw. proces wernalizacji. Przyspiesza on wzrost roślin po posadzeniu, a co za tym idzie i szybsze kwitnienie.

Mrozoodporność

Żadna.

Rozmnażanie

Generatywnie

Nasiona wysiewa się od sierpnia do października, najlepiej w połowie września. W celu przyspieszenia kiełkowania nasiona moczy się przez jedną dobę w wodnym roztworze kwasu giberelinowego o stężeniu 100 mg/l. Podłoże standardowe najlepiej specjalne do wysiewu nasion. Nasiona przykrywamy 0,5 cm warstwą podłoża. Tak wysiane nasiona wstawiamy do lodówki w temp. 3-6 stopni C. Przechłodzenie powoduje większą równomierność kiełkowania. Po około 2 tygodniach wysiewy umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu czyli w temp około 15 stopni C. Wschody pojawiają się po około 2 tygodniach. Pikujemy gdy siewki wytworzą 3-4 liście właściwe.

Wegetatywnie

Jeżeli bulwy po okresie przechowywania są mocno przesuszone, przed sadzeniem moczy się je przez 24 godziny w wodzie. Zabieg wykonujmy ostrożnie, aby nie połamać kruchych ‚pazurków’. Po lekkim przeschnięciu bulwy zanurza się w miale z węgla drzewnego, co ogranicza porażenie roślin przez choroby grzybowe. Przed sadzeniem korzystne jest również zaprawianie. W tym celu bulwy moczy się przez 30 minut w Kaptanie 50 WP 2% lub mieszance Kaptanu 50 WP 2% i Sportaku 450 EC 0,3%. Przy sadzeniu w gruncie lub w skrzynkach balkonowych zachowajmy następujące parametry.

Choroby

Jaskry azjatyckie są podatne na szarą pleśń, i mączniaka prawdziwego.

Ze szkodników najczęściej spotykamy na nim mszycę ziemniaczaną.

Uwagi

Jaskry możemy samodzielnie uprawiać w doniczkach. I jeśli mamy możliwość doświetlania możemy samodzielnie przygotować sobie kwiaty na Święta Wielkanocne. Bulwy sadzimy wówczas w grudniu.

Reklamy

Komentarzy 14 to “Jaskier azjatycki”

 1. Anonim said

  Witam,
  moja roślina była kupiona w zeszłym roku (wczesna! wiosna) jako kwitnący egzemplarz. Cały sezon rosła w doniczce, w domu, ale nawoziłam nawozem Pokon do roślin kwitnących.
  Przechowałam bulwy do tego roku, ale… Chyba nieprofesjonalnie:( Bo owszem „wykiełkowały”, ale są słabe. Tzn. rachityczne i ciągle wiotkie. Raczej ich nie zalałam:/ Nawożę, co 2 tygodnie od dwu tygodni po wypuszczeniu liści, dawką zgodną z zaleceniem producenta = Agrekol uniwersalny…
  Proszę o wytknięcie błędów w uprawie i … Jak z tego wyjść

  • zojalitwin said

   Po posadzeniu bulwek trzeba odczekać około dwa miesiące od pojawienia się pierwszych liści by jakikolwiek nawóz użyć. Ten czas jest potrzebny by roślina zużyła to co zostało dostarczone wraz z ziemią. Prawdopodobnie zasoliła pani ziemię. Roślina tak się czuje jak gdyby kogoś bardzo spragnionego posadzić przy stale i dać mu wodę z solą lub mocno przesoloną zupę. A technicznie to jest tak że ziemia zasolona ma większą siłę ssącą i wysysa soki z rośliny, a powinno być na odwrót. Nie wiem czy pani uratuje rośliny. Proszę mocno przelać roślinę w wannie. Chodzi o to by woda wyciekła spodem doniczki. Takie przepłukanie ziemi pozwoli wypłukać trochę te nawozy. Potem trzeba na jakiś czas zapomnieć o podlewaniu. Kolejne podlewanie będzie wówczas jak wyjmie pani roślinę z doniczki i w środku bryły patrząc od spodu ziemia będzie wilgotna a nie mokra. Jeśli korzenie już trochę przerosły bryłę to można od razu po przelaniu ziemi wyjąć roślinę i pozwolić trochę bryle obeschnąć z wierzchu. Niestety wszystkie te zabiegi mogą pomóc, ale nie muszą i proszę mieć to na uwadze.

 2. Anonim said

  Dziękuję za profesjonalne porady:) Instynktownie zmieniłam jaskrowi ziemię (Wyrzuciłam to, co dało się wytrząsnąć-ukorzenienie było znaczne. Tzn. wytrząsnęłam tylko wierzchnią warstwę.) jakiś tydzień temu. Teraz już rozumiem dlaczego nie pomogło. Zastosuję się do Pani rad, ale pozwolę sobie użyć deszczówki. U mnie, w tej chwili, to żaden problem;) Mam nadzieję, że pomoże…
  Pochwalę się, jeśli się uda.

 3. Anonim said

  HURRA! Udało się! Może jaskier nie zakwitnie tego roku, ale ŻYJE! Przepraszam za te wykrzykniki, ale… Jestem PRZESZCZĘŚLIWA:)

 4. Urtica said

  Witam!
  I ja chciałabym Panią o coś zapytać. Widziałam cebule tych jaskrów w Castoramie z pięknymi etykietkami chyba z Holandii. Czy warto je zakupić? Podobne są oferowane przez niektóre sklepy internetowe. Jako laik i zupełny nowicjusz w temacie nie umiem ocenić jakości tych cebul – te, co widziałam były w sumie małe i suche zapakowane w foliowy, ponacinany woreczek. A może są polscy producenci?

  Inny temat: Dziękuję. Dziękuję za najlepszą na świecie encyklopedię o roślinach do ogrodu. Zamierzam zagospodarować moją działkę i planując nasadzenia mnóstwo razy podparłam się Pani wiedzą. Pisze Pani jako praktyk – co jest bezcenne. Suche informacje w sklepach mówią tyle, że wszystkie rośliny chciałabym mieć. Po przeczytaniu informacji tutaj – znacznie rozważniej je wybieram.

  • zojalitwin said

   Te małe ośmiorniczki zawsze warto kupić. Jednak nie należy się spodziewać kwiatów tak wielkich jak na zdjęciu. Do handlu trafiają bulwki które ledwo przekroczyły wielkość handlową. Obrazek to efekt marketingowy. Takie rośliny można uzyskać w optymalnych warunkach w szklarni.
   Za uznanie dziękuję i cieszę się że te opisy na coś się przydadzą.

 5. Anna Maciejewska said

  Witam
  Okrutnie nabrałam ochoty na te cuda. Wczesną wiosną zakupiłam dużo bulwek. Zgodnie z zaleceniami dzień przed posadzeniem do skrzynki namoczylam je w letniej wodzie. Wszystko szło zgodnie z planem. Pierwsze listki kazały na siebie długo czekać ale kiedy juz wykiełkowały poszły w górę jak szalone. Były ciemnozielone i jędrne. Juz same w sobie wyglądały ładnie. I to by było na tyle. Długo czekałam na pierwsze pąki i się niestety nie doczekałam. Nic, zero, ani jednego. Liście początkowo wyglądały na bardzo zdrowe, ale potem było już tylko gorzej. Roślinki z dnia na dzień coraz bardziej marniały. Obraz nędzy i rozpaczy. Podlewałam- źle, nie podlewałam- źle, nawoziłam, czy nie- bez znaczenia. Koło lipca w zasadzie juz nie było o czym mowić. Ze skrzynki straszyła tylko naga ziemia. We wrześniu nie wytrzymałam i odkopałam bulwki. Ku mojemu zdziwieniu wyglądały rewelacyjnie, jędrne, dużo większe niż w momencie sadzenia, choć trzeba przyznać, że było ich wyraźnie mniej, mimo iż przesiadłam całą ziemię. Lekko przesuszyłam i umieściłam w papierowej tubie zmieszane z papierowymi ścinkami. Spróbuje je posadzić na wiosnę. Czy to w ogóle możliwe, żeby zakwitły, czy raczej powinnam kupić nowe pazurki. Jaki błąd popełniłam? Co mam zrobić, żeby w przyszłym roku nie być świadkiem kolejnej tragedii?

  • zojalitwin said

   To nie Pani wina. Bardzo często sprzedawane są zbyt małe bulwki i wówczas nie kwitną. Poza tym to nic złego Pani nie robiła. Mam zatem nadzieję, że te większe już zakwitną.

 6. Anna Maciejewska said

  Dziękuje bardzo. Mam nadzieje ze w przyszłym roku zdecydują sie na współpracę:) pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

 7. Anna Jach said

  Bardzo chciałabym uprawiać jaskry w doniczce na balkonie (nie mam ogródka). Kupiłam kilka bulwek, na opakowaniu jest napisane, że termin sadzenia wypada na wrzesień-listopad, ale wszędzie czytam, że sadzi się je wiosną. Nie wiem, co robić – posadzić teraz, czy przechować do wiosny? Bardzo proszę o radę

  • zojalitwin said

   Oczywiście na wiosnę, producentem jest albo ktoś z cieplejszej strefy a sprowadzający przetłumaczył żywcem to co było skierowane dla mieszkańca cieplejszej krainy.

 8. Joanna said

  Dzien dobry, zakupilam dzisiaj taki śliczny egzemplarz w markecie. Chcę go trzymać w domu, w doniczce. Czy to ma sens ? Co robić żeby cieszyć się nim przez kilka lat, czy w mieszkaniu jaskry uprawia i nadwozi się tak samo jak na zewnatrz ? Będę wdzięczna za pomoc, pozdrawiam z Rzeszowa, Joanna.da

  • zojalitwin said

   Życzę powodzenia. Moje doświadczenie nauczyło mnie że wschodzi co piąty pazurek. Winne jest przede wszystkim nadmierne przesuszenie tych dziwnych cebulek.
   Co tydzień nawóz potasowo-fosfofowy i kwitnąć będzie dłużej. Potem liście będą karmić cebulki, w końcu zasychać. I teraz trzeba by było je wyjąć, wysuszyć, oczyścić i przechowywać w jak najniżej lecz plusowej temperaturze by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: