Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Rodohypoksis baurii

Posted by zojalitwin w dniu 25.09. 2010

Rhodohypoxis baurii

Opis

Rodzina: Hypoxidaceae

Opisuję tę roślinę bo jest już do dostania na terenie naszego kraju. Rhodohypoxis baurii jest popularną rośliną pojemnikową w Europie, Japonii, Australii czy Nowej Zelandii.

Liście ma trawiaste lekko owłosione. Szypułki kwiatowe również owłosione z 1 lub 2 kwiatkami. Kwiaty wielkości od 2 do 3.5 cm

Występowanie

Rhodohypoxis baurii jest drobną, czarującą rośliną, tworząc barwne kwietne dywany w kolorze białym, różowym i czerwonym na skalistych górskich łąkach wschodniej części Afryki Południowej.

Wysokość

Maksimum 15 cm. Z reguły jest to w granicach 10 cm

Termin kwitnienia

Maj – lipiec ewentualnie sierpień.

Kolor kwiatu

Biały, różowy lub czerwony. Intensywność koloru zależy od odmiany.

Stanowisko

Pojemniki z roślinami ustawiamy tak by rano miały pełne słońce a przez pozostałą część dnia były cieniowane. Przy czym musi to być jasny cień, a nie głęboka ciemnica.

Wymagania

Ponieważ to rośliny wysoko górskie ich gleba jest kamienista. Niemniej roślina rośnie tam gdzie ma dostateczna wilgotność podłoża. Zima natomiast to kilka miesięcy totalnej suchości.

Sadzimy je do płytkich pojemników z przepuszczalną glebą, ale o dużej zawartości substancji organicznej. Ziemia musi utrzymywać wilgoć, lecz nie może być nią przesiąknięta. Przyjmuje się że najlepiej jest użyć standardowej ziemi uniwersalnej i wymieszać ją z granitowym drobnym żwirem(np. akwarystycznym)oraz ze średnio zmieloną korą. Wszystkie składniki w równej ilości.

W sezonie ziemię utrzymujemy stale lekko wilgotną. Nie wolno przesuszać roślin.

Po zakończeniu okresu kwitnienia stopniowo zmniejszamy podlewanie i okres braku aktywności doniczki spędzają w miejscu chłodnym i na sucho. Można też przechowywać wykopane kłącze ale wówczas pojemnik z kłączami przesypujemy torfem lub trocinami. Wiosną dajemy nieco większą doniczkę i trochę świeżej ziemi. Po 2-3 latach roślinę dzielimy i wymieniamy ziemię na świeżą.

W sezonie rośliny dokarmiamy płynnymi nawozami do roślin kwitnących.

Rozmnażanie

Nasiona. Wysiewamy do plastikowych przykrywanych(by utrzymać wilgoć) pojemników i trzymamy w standardowych warunkach aż do wschodów. Ponieważ roślinki są bardzo małe przepikowywanie ich to niezła zabawa, można poczekać aż się bardziej rozrosną i dopiero wówczas dzielić do doniczek.

Podział podziemnych kłączy na fragmenty z oczkami. Na tym zdjęciu widać, że nie każde kłącze da się podzielić, bo grubej bulwki w górnej części kłącza z jednym oczkiem podzielić nie sposób. Podzielone kłącza sadzimy pionowo tak by szczyt oczka był tuz pod powierzchnią ziemi. Ziemię utrzymujemy wilgotną. Po około 2-3 tygodniach powinny pojawić się liście. Operację przeprowadzamy tuż przed ruszeniem okresu wegetacyjnego bo kiełki niezwykle łatwo uszkodzić. Czyli koniec lutego, początek marca.

Choroby

Ustawione w ogrodzie mogą zostać zaatakowane przez ślimaki nagie. Z chorób atakuje szara pleśń. Trudno się jej pozbyć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: