Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Strzałkowiec grzechotkowy

Posted by zojalitwin w dniu 14.11. 2010

©

Beloperone guttata

Opis

Rodzina: Acanthaceae – akantowate.

Starszą nazwą która do tej pory pokutuje jest Justicia brandegeeana.

Ozdobą tej rośliny są pomarańczowe lub żółte kłosokształtne kwiatostany złożone z barwnych, dachówkowato na siebie zachodzących przylistków. Między tymi przylistkami systematycznie pojawiają się rurkowe kwiaty, które wielkiej wartości nie mają, tyle tylko, że śmiecą jak opadają. Inną jego cechą jest niewielka wartość zdobnicza w czasie kiedy nie kwitnie. Musimy to brać pod uwagę eksponując rośliny w domu.

Występowanie

Wiecznie zielony krzew podchodzi z Meksyku osiągając tam ponad 1 metr wysokości.

Wysokość

W uprawie doniczkowej dużo mniej.

Termin kwitnienia

Od wczesnego lata praktycznie aż do przymrozków.

Kolor kwiatu

Przykwiatki są żółte lub pomarańczowe, a czasem brązowo-czerwone.

Stanowisko

Jak najwięcej światła, ale rozproszonego. Czyli metr za firanką południowego okna to optymalne stanowisko.

Wymagania

Po przyniesieniu do domu sprawdzamy stan bryły korzeniowej. Jeśli jest bardzo przerośnięta korzeniami przesadzamy do większej, ale tylko o numer większej. Jako podłoże wystarczy standardowa ziemia do kwiatów. W okresie wegetacji podlewamy tak by ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. Zasilanie przeprowadzamy co drugie podlewanie nawozem do roślin kwitnących dając połowę zalecanej przez producenta dawki. Dla zwiększenia wilgotności powietrza najlepiej wystawić roślinę do ogrodu lub na taras. Literatura zaleca do zwiększenia wilgotności powietrza zraszanie liści. Ponieważ roślina kwitnie długo, a przylistków nie należy zraszać proponuję nie stosować tego sposobu. Chyba, że roślina jeszcze nie wytworzyła ‚kwiatów’ albo już przekwitła. Znacznie lepszym wyjściem jest inny sposób. Na dno większej osłonki dajemy warstwę torfu. Teraz wstawiamy doniczkę z rośliną. Wolne miejsca wypełniamy również torfem. Ten torf utrzymujemy zawsze wilgotny. Torf parując zapewnia podwyższenie wilgotności, a roślina robi się stabilniejsza, mniej podatna na wywrotki. Jednocześnie zachowuje mobilność i możemy ją spokojnie przestawiać. Kiedy temperatura spada poniżej 15 0C należy roślinę wnieść na stałe do pomieszczenia. Po wniesieniu do domu może się zdarzyć, że roślina zrzuci większość liści. Nie należy się tym specjalnie przejmować bo wiosną odżyje. Pamiętajmy jednak by dokładnie obejrzeć roślinę w poszukiwaniu szkodników. Szczególnie zwrócić uwagę na wszelkie zakamarki. Dobrym zwyczajem jest przeznaczyć jakieś pomieszczenie na kwarantannę dla roślin wnoszonych do domu. Dopiero kiedy jesteśmy pewni, że rośliny są zdrowe łączymy je z pozostałymi roślinami.

Zimą temperatura optymalna to 15 – 16 0C. Tu także, a może przede wszystkim tutaj potrzebne jest zwiększanie wilgotności powietrza. Nie wyjmujemy więc rośliny z osłonki i staramy się by torf był stale wilgotny. Jak wiemy przy zmniejszeniu temperatury roślina zwalnia swoje procesy życiowe, dlatego zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze. Zatem jeśli wierzchnia warstwa ziemi jest sucha sprawdzamy jak jest niżej. Jeśli jest wilgotno to rezygnujemy z podlewania. Na cały ten okres rezygnujemy z nawożenia. Pod koniec marca sprawdzamy stan korzeni wyjmując roślinę z doniczki. Przesadzamy tylko w przypadku prawdziwej konieczności. Czasem wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Resztę załatwimy systematycznym nawożeniem. Następną naszą czynnością jest przycięcie rośliny. Skracamy wszystkie pędy nawet o połowę. Nie jest istotne, że to prawie gołe gałęzie. Szybko po przestawieniu w jaśniejsze miejsce pojawią się nowe pędy i liście. Zanim wytworzą się zawiązki kwiatostanów warto jeszcze raz uszczyknąć wierzchołki. Roślina będzie miała ładny krzaczasty choć niewysoki pokrój i mniejszą tendencję do przewracania się. Trzeba jednak powiedzieć, że uszczykiwanie opóźnia nieco rozpoczęcie kwitnienia.

Rozmnażanie

W warunkach amatorskich rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe. Możemy zatem wykorzystać te części pędów, które ścięliśmy. Przy czym nie jest to konieczne bo rozmnażania możemy dokonywać aż do końca sierpnia. Zatem możemy na sadzonki wziąć nowe przyrosty. Robienie sadzonek jest konieczne, bo strzałkowiec naprawdę najładniej kwitnie i wygląda tylko w młodości. Im starsza roślina tym jej pokrój jest mniej interesujący.

Choroby i szkodniki

Z chorobami raczej nie będzie problemów. Problemy natomiast sprawi wszędobylski przędziorek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: