Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Zaślaz płożący

Posted by zojalitwin w dniu 15.11. 2010

©

Abutilon megapotamicum

Opis

Rodzina:Malvaceae – ślazowate.

Jest krzewem, ale o cienkich i bardzo giętkich pędach. Ta jego cecha powoduje, że często traktowany jest jak pnącze i przypinany do ścian i innych ekranów. Sadzony bywa w pojemnikach na wysokich postumentach oraz wiszących, także z tego powodu. Jego cechą charakterystyczną są kwiaty podobne do chińskich latarenek. U gatunku czerwone działki kielicha mają 2,5 cm długości natomiast żółte płatki korony 4 cm. Kwiaty nie pachną, ale wytwarzają znaczną ilość nektaru

W naszych mieszkaniach rzadko gości czysty gatunek. Najczęściej są to mieszańce różnych odmian i gatunków.

Na zdjęciu widać jak różnią się od rośliny gatunkowej odmiany mieszańcowe. Odmian jest oczywiście dużo więcej, to są te bardziej popularne. Przy czym różnice te dotyczą także samego pokroju.

Występowanie

Argentyna, Brazylia, Urugwaj.

Wysokość

Zimozielony krzew kwitnący cały rok o wysokości 2,5 m.

Termin kwitnienia

Od maja do października.

Kolor kwiatu

Podstawowe dwa kolory to czerwony i żółty. Zmieniają się odcienie. Z roku na rok pojawiają się odmiany o nieco bardziej zmienionych barwach, zatem te dane mogą się szybko zdezaktualizować.

Stanowisko

W okresie letnim wystawiamy roślinę na taras w miejsce najlepiej o wystawie południowo wschodniej. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru i deszczu. Takie warunki pozwolą nam uniknąć poszarpania liści czy kwiatów, a przez rany bardzo łatwo dostaje się mączniak, na który ta roślina jest bardzo wrażliwa. Jeśli dysponujemy tylko wystawą południową to musimy się liczyć z żółknięciem i zasychaniem liści, a w czasie gorącego lata roślina wprawdzie szybko rośnie lecz słabo kwitnie. W czasie takiego okresu dla poprawy kwitnienia lepsza byłaby wystawa wschodnia lub zachodnia.

Wymagania

Wyróbmy sobie nawyk sprawdzania stanu korzeni roślin świeżo zakupionych. Większość z tych nabytków ma tak przerośniętą korzeniami bryłę że trzeba przesadzić. Jeśli jednak nie jest tak źle, a my systematycznym dokarmianiem możemy zapewnić roślinie dobry rozwój to z przesadzaniem wstrzymajmy się do kolejnej wiosny. Roślina nie będzie się koncentrować na budowie systemu korzeniowego i w zamian za to wyprodukuje dużo kwiatów.

Przez cały okres wegetacyjny staramy się utrzymywać ziemię w stanie lekko wilgotnym. Zatem do kolejnego podlewania przystępujemy jeśli wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Korzenie rośliny są dość wrażliwe na zalanie dlatego usuwamy każdy nadmiar wody. Jak wszystkie rośliny tropików nie lubią ‚zimnych stóp’ dlatego podlewamy je letnią wodą. Wraz z podlewaniem stosujemy nawożenie. Jestem zwolennikiem nawożenia częstszego, ale w mniejszym stężeniu. Bryła ziemi jest tak mała, że dając dawkę tygodniową powodujemy chwilowe zasolenie ziemi. Roślina ma wówczas ograniczone możliwości pobierania składników. Potem przez dzień lub dwa roślina pobiera co może by w kolejnych dniach cierpieć niedostatek z uwagi na wypłukanie nawozu jakie następuje wraz z naszym podlewaniem. Z tych powodów wolę dać roślinie tyle ile jest w stanie szybko podjąć z gleby. To jest przyczyną, że stosuję w okresie wegetacji nawożenie wraz z co drugim podlewaniem dając tylko połowę zalecanej dawki.

Kiedy temperatura nocą spada do poniżej 10 0C trzeba rozważyć wniesienie rośliny do domu. Musimy się liczyć z reakcją rośliny na brak światła. Przed przeniesieniem dokładnie obejrzyjmy roślinę w poszukiwaniu przędziorków. Czasami nie mamy gdzie odstawić rośliny na kwarantannę, a walka ze szkodnikiem nie jest dokończona. Nic się nie stanie jeśli skrócimy pędy roślinie i wykonamy oprysk. Wieczorem danego dnia wnosimy roślinę do domu. Ponieważ przędziorek atakuje przede wszystkim najmłodsze części rośliny mamy szansę cięciem się go pozbyć jeśli nie całkowicie to w takim stopniu, że opryskiem dokończymy sprawę.

Najbardziej optymalna temperatura zimowania to zakres między 10-12 0C. Przy takiej temperaturze następuje wyraźne zwolnienie procesów życiowych i brak światła nie będzie już tak uciążliwy. Musimy jednak dopasować się z podlewaniem. Dlatego lepiej najprzód sprawdzić podłoże poniżej wierzchniej warstwy i od jego stanu uzależniać podlewanie. Mamy wówczas pewność, że nie zasuszymy rośliny, ale też nie zalejemy korzeni. Jeśli zimujemy roślinę w mieszkaniu to zadbajmy o dostateczną wilgotność powietrza. Gdyby nam temperatura z jakiegokolwiek powodu spadła poniżej 10 0C roślina ma prawo zrzucić prawie wszystkie liście.

W marcu kiedy światła jest już więcej przystępujemy do przesadzenia rośliny. Do jej uprawy wystarczy standardowa ziemia do kwiatów. Dobrze by było dodać do niej sporą garść wermikulitu czy perlitu. Także na dno doniczki dajemy kilkucentymetrowy drenaż. Po przesadzeniu należy roślinę przyciąć. Jeśli w ubiegłym roku kupiliśmy coś takiego, a zależy nam na krzaczastej formie tniemy mocno by zmusić roślinę do wytworzenia większej ilości pędów. Także w czasie wzrostu już nowych przyrostów uszczykujemy wierzchołki pędów. Natomiast jeśli latem chcemy udekorować ciepłą ścianę to przycinamy tylko o połowę i później już nie stosujemy uszczykiwania. Możemy także ukształtować z tej rośliny drzewko. Zaplatamy wówczas kilka pędów w warkocz i pierwszego sezonu dajemy podpórkę. Koronkę kształtujemy w zależności od upodobania.

Może być z długich pędów przewieszających się,

albo z mocno przycinanych i później jeszcze uszczykiwanych pędów.

Mrozoodporność

Osobiście nie sprawdzałam lecz literatura fachowa podaje, że roślina poddana bardzo krótkotrwałemu działaniu temperatur w pobliżu zera jest w stanie przetrwać choć górna część pędów może być przemarznięta.

Rozmnażanie

Wiosną możemy rozmnażać roślinę z sadzonek wierzchołkowych umieszczanych w glebie o temp. 20-22 0C. Przy rozmnażaniu tej rośliny ważne jest by sadzonkom uciąć wierzchołek.

Choroby i szkodniki

Roślina bardzo wrażliwa na wszystkie mączniaki. Ze szkodników największym zagrożeniem jest przędziorek.

Uwagi

Ogrodnicy dla zwiększenia ilości roślin produkowanych na metrze kwadratowym jak również dlatego, że łatwiej sprzedać roślinę małą, poddają je działaniu chemicznych środków regulujących wzrost. Proszę pamiętać, że od wiosny następnego roku roślina może mocno zmienić pokrój bo ustanie już wpływ retardantów.


Reklamy

Komentarzy 8 to “Zaślaz płożący”

 1. ANA said

  witaj ZOJECZKO! a mój klonik megapot nie kwitnie…co mam robić aby go zmobilizować? pozdrawiam -ANA

 2. ANNA/Szeherezada said

  WITAJ ZOJU! mam pytanie: mój klonik megapotamicum nie kwitnie….kupiłam na forum ogrodniczym- ma liście jest zdrowy- przycięłam mu grube pędy- jaki popełniłam bład? pozdrawiam -ANNA/Szeherezada

  • zojalitwin said

   Trudno mi cokolwiek sugerować jeśli nie wiem kiedy było przeprowadzone cięcie, kiedy był przesadzany czy był nawożony a jeśli tak to czym, w jakich dawkach i jak często. W jakim miejscu rośnie, ile ma światła. Proszę dokładnie sprawdzić czy nie ma przędziorka. Pajęczynki można nie zauważyć i pojawi się dopiero jak liście delikatnie spryskamy wodą. Czasem pajęczynki nie ma wcale tylko na liściach jaśniejsze kropki jak się patrzy pod światło.

   • ANNA /Szeherezada said

    Witaj ZOJU! jak dostałam megapotka w paczce- (marzec) miał długie gałęzie- pod sufit – ucięłam-doniczka na 2 litry ziemi- – miejsce południowe (za firanką) przędziorka nie ma- może zbyt delikatnie z odżywianiem-POZDRAWIAM ZOJU!

   • zojalitwin said

    Proszę wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Jeśli są bardzo przerośnięte to mimo późnej pory raczej przesadzić. Proszę jednak kupić ziemię z nawozem o przedłużonym działaniu np. firmy Osmocote. Roślina pobiera tylko tyle ile jej potrzeba i jest to najwygodniejsze i dla rośliny i dla Pani. Jeśli zdecyduje się Pani przesadzać to sprawdzić cy w środku bryły są korzenie. Jeśli nie ma można tej starej ziemi nieco ubrać i bryłą ścisnąć może zmieści się wówczas do tej samej doniczki. Jeśli tak się nie da trzeba przesadzić do doniczki tylko o numer większej.

 3. ANNA /Szeherezada said

  Dziękuję ZOJU za wszystkie rady —zrobię tak jak mówisz i cierpliwie poczekam- serdecznie pozdrawiam – ANNA /Szeherezada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: