Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Niedośpian

Posted by zojalitwin w dniu 20.11. 2010

©

Hypoestes phyllostachya

 

 

Opis

Rodzina:Akanthaceae – akantowate.

Jest to półkrzew – dół pędów drewnieje – który ma pięknie ubarwione liście.

Jest łatwy w utrzymaniu, więc nadaje się dla początkujących. U gatunku są one zielone w różniej wielkości, o  nieregularnym kształce, różowe plamy. Mieszańce mają liście bardziej kolorowe. Ta praca hodowców przyczyniła się do powrotu niedośpianu do łask. Pierwsze niedośpiany sprowadzono do Anglii około 1840 roku. Roślina w sprzyjających warunkach zakwita. Kwiaty są fioletowe i wyrastają wzdłuż pędu w kątach liści. Nie są to kwiaty, które miałyby wartość zdobniczą, ale są miłym prezentem od rośliny.

Występowanie

Roślina ta pochodzi z ciepłych i wilgotnych lasów Madagaskaru.

Wysokość

Zależna od naszej chęci używania sekatora.

Stanowisko

Dużo światła jednak rozproszonego. Zarówno bezpośrednie nasłonecznienie jak i brak światła spowoduje, że roślina będzie miała większy udział zielonych partii liści. Natomiast kolorowe liście pod wpływem nadmiaru światła słonecznego blakną.

Wymagania

Zawsze po przyniesieniu do domu nowej rośliny sprawdźmy stan jej korzeni. Najczęściej bryła ziemi jest mocno przerośnięta korzeniami. W takim wypadku roślinę przesadzamy do nieco tylko większej doniczki. Jako podłoże może służyć standardowa ziemia do kwiatów lecz wzbogaćmy ją garścią wermikulitu. Także na dno doniczki dajmy warstewkę samego wermikulitu jako drenaż. Roślina lubi wilgotną ziemię ale zamakanie korzeni kończy się ich gniciem, dlatego każdy nadmiar wody powinien być szybko odprowadzony. Musimy pamiętać, że jest to mała doniczka, w której podłoże szybko przesycha. Przy wyższych temperaturach latem może wymagać podlewania dwukrotnego. Do podlewania używajmy wody odstałej lub letniej. Dobrze by było używanie wody pozbawionej wapnia, ale nie jest to wymóg kategoryczny. Przez cały sezon nawozimy co drugie podlewania stosując dawkę o połowę mniejszą niż ta podana na opakowaniu. Jeśli mamy roślinę zieloną to nawozimy standardowymi nawozami. Jeśli mamy kwiatka o bardzo kolorowych liściach stosujmy nawóz do roślin kwitnących bo zawiera on większą dawkę potasu, który ma wpływ na jakość wybarwienia liści.

Z zachowaniem optymalnej temperatury nie powinniśmy mieć problemów bo roślinie odpowiada taka jaką z reguły mamy w domu. Natomiast musimy rozwiązać problem wilgotności powietrza. Wykorzystać możemy wszystkie dostępne sposoby. Pamiętajmy jednak by nie spryskiwać liści wieczorem. One na noc muszą być suche.

Zarówno przesuszenie jak i zbyt suche powietrze może być przyczyną opadania dolnych liści. Jeśli tak nam się zdarzyło i mamy roślinę z brzydkimi gołymi pędami to informuję, że można pędy ściąć nawet bardzo nisko. Wystarczy zostawić nad ziemią tylko jeden węzeł. W przeciągu miesiąca pojawią się nowe pędy, nie tylko z pozostawionych węzłów, ale także z korzenia. Jak nowe pędy będą miały 3 liście uszczykujemy im wierzchołki. W katach liści pojawia się boczne odgałęzienia. Żeby zachować ładny pokrój rośliny trzeba nie dopuścić do kwitnienia. Sygnałem, że roślina ma zamiar kwitnąć jest wyraźne drobnienie szczytowych liści. Trzeba wówczas przyciąć roślinę. Tniemy tak by zachować jak najefektowniejszy wygląd.

Rozmnażanie

Rozmnożenia dokonujemy przez sadzonki wierzchołkowe. Możemy do tego celu wykorzystać ścięte pędy. Sadzonkowanie można przeprowadzać praktycznie aż do sierpnia. Przy zachowaniu typowych warunków – patrz ‚Poradnik ogrodnika’ – sadzonki ukorzeniają się stosunkowo szybko i w dużym procencie. Po wyraźnych objawach podjęcia wzrostu, sadzonki uszczykujemy w celu zmuszenia rośliny do krzewienia się. Uszczykiwania można dokonać kilkakrotnie.

Jeśli ktoś dostał nasiona to do wschodów potrzebują tylko ciepłego i wilgotnego podłoża. Siewki niedośpianu mają liścienie(te pierwsze liście) zupełnie zielone. Dopiero na kolejnych pojawia się charakterystyczny wzór.

Choroby i szkodniki

W domowej uprawie może być atakowany przez te same choroby co wszystkie pozostałe rośliny. Nie ma jakiejś szczególnej skłonności do jednej choroby.

Uwagi

Latem roślinę możemy wystawić na balkon w lekko zacienione miejsce. Jeśli mamy kilka sadzonek można je wykorzystać i posadzić do ogrodu traktując niedośpian jako roślinę roczną.

Dla tych co jeszcze nie mieli tej rośliny przedstawiam zdjęcie, które przybliży wielkość rośliny jako, że na zdjęciach niedośpian bywa mocno powiększony, a brak odniesienia mógłby zasugerować, że jest to duża roślina.

Reklamy

Komentarzy 9 to “Niedośpian”

 1. Anonim said

  Szanowna Pani,
  bardzo dziękuję za tego bloga, pomógł mi bardziej niż wszystkie książki, które mam w domu. Jeżeli mogę skorzystać z możliwości zapytania, to chciałabym się dowiedzieć czegoś na temat niedośpianów. Zabrałam chłopaków z balkonu, bo wydaje mi się, że już lepiej będzie im w domu. Czy mam ich przyciąć teraz, czy dopiero na wiosnę? I czy fuksję też już powinnam schować (w nocy mam teraz ok. 5 stopni, w dzień różnie, ostatnio ok. 12, mieszkam w mieście, więc beton trochę trzyma ciepło)?
  Pozdrawiam serdecznie
  Joanna

  • zojalitwin said

   Ponieważ te rośliny rosną w zimie także, choć wolniej to przycinanie proszę wykonać wiosną. Fuksji bym jeszcze nie zabierała. Poczekałabym i zabrała do mieszkania przed zapowiadanym przymrozkiem nocnym.

 2. Anonim said

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Joanna.

 3. anika said

  a ja bym chciała kupić sadzonki tych śliczność , tylko u mnie nigdzie ich nie mogę należ

 4. Nabyłem wczoraj to cuda 🙂 rośnie chyba tylko na 15 cm ?
  Bardzo ciekawe informacje, wszystko mi się przyda 🙂
  Pozdrawiam

 5. Doxi said

  Pani Zoju, chciałem się pochwalić i powiedzieć, że mój niedośpian ‚Pink Splash’ kwitnie na potęgę. Kwiaty rzeczywiście trudno zauważyć w gąszczu plamistych liści (ja swoje dostrzegłem dopiero przy przeglądzie rośliny w poszukiwaniu ewentualnych nieproszonych gości). Niestety, w trakcie kwitnienia roślina zupełnie straciła swój ładny pokrój gęstego krzaczka – stała się wybujała i rachityczna, a także znacznie bardziej… zielona. Dlatego polecam wszystkim usuwanie kwiatów i pąków. Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: