Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Monstera dziurawa

Posted by zojalitwin w dniu 23.11. 2010

©

Monstera deliciosa

 

Opis

Rodzina:Araceae – obrazkowate

Bujne pnącze o zdrewniałych pełzających pędach i dużych zaokrąglonych lub sercowatych, lśniących, skórzastych liściach, długości i szer. przeciętnie 30 cm, osadzonych na długich ogonkach. Liście w sprzyjających warunkach mogą być znacznie większe. W zależności od stopnia dojrzałości danej części rośliny liście mogą mieć regularne lub nieregularne perforacje. Starsze liście mają najokazalsze nacięcia i otwory, a młode sercowate liście często nie mają perforacji. Oprócz zwykłych korzeni penetrujących podłoże, rośliny te wytwarzają również długie korzenie powietrzne. Nie należy usuwać korzeni powietrznych służących do przyczepiania się do podpór i pobierania wody w postaci pary wodnej z powietrza. W warunkach domowych kwiaty są wytwarzane rzadko, ponieważ rośliny nie osiągają dostatecznej wielkości. Monstery uprawiane w szklarni często kwitną i owocują.


Szczególnie ciekawie może wyglądać odmiana ‚Variegata’.

Występowanie

Rośnie dziko na tropikalnych mokradłach Ameryki Południowej.

Wysokość

W warunkach domowych to wysokość sufitu ogranicza wzrost rośliny.

Stanowisko

Potrzebują dużo światła lecz nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia.

Wymagania

Wystarczy standardowa ziemia do roślin doniczkowych wzbogacona o 1/3 objętości wermikulitu. Na dnie donicy umieszczamy grubą warstwę drenażu. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale niezbyt mokre. Z racji swej wielkości i szybkiego wzrostu roślinę dokarmiany stosując nawóz do roślin zielonych. Najlepiej co drugie podlewanie połową zalecanej dawki. Latem dobrze by było jak najczęściej zraszać liście przegotowaną wodą by uchronić je od brzydkich plam. Jeżeli roślina jest uprawiana na okrytej mchem kolumnie, pamiętamy o to, by mech był stale wilgotny. Latem monstery wymagają temp. około 20°C, zimą nie mniej niż 15°C. Źle znoszą zbyt częste przestawianie.

Rozmnażanie

Latem ukorzeniamy sadzonki pędowe z pąkiem liściowym. Wymagają one dość wysokiej temperatury podłoża, szybciej ukorzeniają się sadzonki wierzchołkowe. Dobre wyniki daje również rozmnażanie przez odkłady powietrzne. Odkłady powietrzne wykorzystujemy także do odmłodzenia rośliny. Po kilku latach najczęściej mamy gołą dolną część pędu. Kupujemy trochę mchu. Mieszamy go z torfem. Na gołym pędzie pod widocznym miejscem gdzie był liść(węzeł) wiążemy dość szeroki pasek foli kształtując z niego rękaw. Rękaw ten napychamy przygotowaną mieszanką mchu i torfu(musi być wilgotna ale nie mokra) i wiążemy rękaw nad węzłem. Z węzła wyrastają korzenie. Jeśli można je zaobserwować poprzez folię to czekamy aż prawie wypełnią rękaw. Jak to zrobić można obejrzeć klikając na link http://monsantiano.blogspot.com/ Stronę trzeba trochę przewinąć w dół. Odcinamy wówczas roślinę pod tym rękawem. Folię rozwiązujemy i całość sadzimy do nowej doniczki. Mamy od razu dużą i młodą roślinę.

Choroby i szkodniki

Uciążliwe mogą być tarczniki i wełnowce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: