Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Pachira

Posted by zojalitwin w dniu 27.11. 2010

©

Pachira aquatica

 

Opis

Rodzina:Malvaceae – ślazowate.

Pachira w naturze jest dużym drzewem o dekoracyjnych parasolowato złożonych liściach. Jej kwiaty są również bardzo duże o oryginalnym kształcie.


5 płatków kwiatka jest żółte i otwierają się jak skórki banana. Po otwarciu ukazują się liczne i długie pręciki. Owoc równie ogromy zawierający w środku nasiona, które są jadalne i często traktowane jak substytut kawy lub czekolady.

W Azji jest to popularna roślina domowa. Wynika to z faktu że przypisuje się jej nieco magiczną siłę przyciągania pieniędzy i dobrobytu. Jej popularna na tych terenach nazwa to tree-of-the-money. Ponieważ jej popularność rozpoczęła się od Japonii i dość szybko rozprzestrzeniła się po całej Azji to przejęto również zwyczaj kształtowania drzewka. Jego pień to zazwyczaj trzy lecz bywa więcej, rośliny zaplecione w warkocz. Długość pnia bywa różna zależy od uznania i wieku rośliny.

Na marginesie trzeba podkreślić, że większość naszych roślin doniczkowych tak naprawdę jest pochodną innego gatunku, a mianowicie Pachira glabra.

Różni się ona od poprzedniego gatunku wieloma cechami. Nie są one do sprawdzenia bo roślina w doniczkach nie kwitnie. Jedynie długo utrzymujący się zielony pień może wskazywać, że tak jest w istocie. P. Glabra ma pręciki w całości kremowe i rośnie na nizinach, na glebach tylko okresowo zalewanych. Stąd jej zdolności do przetrwania suchej ziemi. P. Aquatica rośnie na glebach stale wysyconych wodą, a jej nasiona są tak skonstruowane, że mogą przez kilka miesięcy unosić się na wodzie, aż dostaną się do podłoża, które gwarantuje wykiełkowanie i utrzymanie się rośliny.

Występowanie

Na podmokłych terenach całej Ameryki Środkowej.

Wysokość

W naturze 18 metrów. Jako roślina doniczkowa około 150-200 cm.

Termin kwitnienia

W warunkach domowych nie kwitnie wcale.

Kolor kwiatu

Żółto-czerwony lub całkowicie kremowo-żółty.

Stanowisko

W warunkach domowych potrzebuje miejsca bardzo widnego lecz nie narażonego na południowe słońce. Brak światła roślina zasygnalizuje nam żółknięciem i opadaniem liści.

Wymagania

Po przyniesieniu do domu sprawdzamy stan korzeni w doniczce. Jeśli roślina wymaga przesadzenia- mocno przerośnięta korzeniami bryła ziemi – dajemy jej podłoże przepuszczalne, żyzne z dodatkiem substancji organicznych. Bazując z standardowej ziemi do kwiatów dodajmy do niej dużo perlitu. Perlit wbrew obiegowym opiniom pochłania część wody mimo to stanowi dobry rozluźniacz. Do tego dodajemy sporą garść ziemi kompostowej. Jeśli nie damy takiej optymalnej ziemi tylko zadowolimy się kupną ziemią to świat się nie zawali. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wystawowego egzemplarza też nie będziemy mieć bo coś za coś.

Przez cały czas powinniśmy systematycznie podlewać roślinę wodą o temperaturze pokojowej. Jest to zasada przy podlewaniu wszystkich pochodzących z tropików roślin. Ponieważ nasze doniczkowce to najczęściej rośliny tropików więc powinno to być standardowym naszym postępowaniem. Przez cały sezon wegetacyjny razem z co drugim podlewaniem nawozimy rośliny połową dawki nawozu do roślin zielonych lub nawozem o zrównoważonym składzie.

Zimą przysuwamy roślinę blisko okna bo na pewno będzie jej brakować światła. Podlewanie powinno się odbywać po wcześniejszym sprawdzeniu wilgotności podłoża. Mimo, że w naturze rośnie na dość wilgotnych glebach to nasze mieszkanie nie jest naturalnym stanowiskiem, a doniczka to nie jest naturalne podłoże. W doniczce zimą prędzej zniesie krótkotrwały brak wody niż zalanie korzeni.

Wiosną sprawdzamy czy trzeba przesadzić. Przesadzamy tylko jeśli to naprawdę konieczne. Za duża doniczka powoduje, że ziemia na jej spodzie jest jeszcze mokra, a u góry sucha. Kolejne podlewanie nasila problem. Rozpoczyna się od spodu gnicie korzeni, które często objawia się żółknięciem i opadaniem liści. Po ewentualnym przesadzeniu  można ewentualnie przyciąć tę część pędu, który w jakiś sposób deformuje kształt koronki rośliny. Przez cały czas uprawy usuwamy wyrosłe na pniu młode pędy.

Rozmnażanie

W warunkach domowych dość uciążliwe. Najprostszym sposobem jest kupno i wysiew nasion. Kiełkują łatwo jeśli zapewni się im wilgotne podłoże i temperaturę około 30 0C. Siewki w podobnych warunkach rosną szybko. Sadzimy po 3 – 5 sztuk do doniczek w odstępach 5 cm. Pęd sadzonki długo jest miękki i łatwo go kształtować. Zaplatając warkocz koniec plecionki związujemy by nam się warkocz nie rozplątał.

Innym sposobem jaki można zastosować to ukorzenianie pędów jakie pojawiają się na pniu rośliny. Jeśli mamy taki zamiar to trzeba pozwolić pędowi nieco podrosnąć. Następnie ostrym nożem ściąć i próbować ukorzenić. Można również tą  szczytową część pędu przeznaczyć na sadzonkę jeśli zdecydowaliśmy się przyciąć koronkę drzewka. Nie jest to łatwe i praktycznie możliwe tylko dla tych co mają podgrzewane mnożarki w domu. Trzeba bowiem na stałe utrzymać nie tylko dużą wilgotność, ale również tą 30 stopniową temperaturę podłoża. Poza tym są to idealne warunki do pojawienia się chorób grzybowych, więc nie tylko najlepszym wyjściem byłaby specjalna ziemia do wysiewów (jest chemicznie odkażana), ale również nie możemy zapominać o bezpiecznym wietrzeniu roślin.

Choroby i szkodniki

Roślina bardzo odporna na choroby. Ze szkodników może pojawić się na niej mączlik jeśli zawleczemy go do domu z innymi roślinami lub przy suchym powietrzu przędziorek. Są to jednak sporadyczne przypadki.

Reklamy

Komentarze 93 to “Pachira”

 1. E. said

  Na pniu rosliny pojawiły mi sie pędy ok 5-ciu, czy mam je zostawic, czy obciac, dodam ze moja pachira ma juz okolo metra, jest zapleciona.

  Prosze o pomoc!

  • zojalitwin said

   Pędy zawsze mogą się pojawiać i zawsze proszę je obcinać jak najwcześniej bo tylko wówczas ślady po pędach nie będą rzucały się w oczy.

 2. Anonim said

  Mojej pachirze żółkną i odpadają liście. Czytałam, ze to brak światła, ale jest w miejscu naslonecznionym. Co to jeszcze może być? Z góry dziękuje!!!

  • zojalitwin said

   Przyczyn może być wiele od braku składników w podłożu, przez nadmiar ciepła bo za szybą to często piekarnik, po brak wilgoci w powietrzu Lub wszystkie na raz czynniki musisz nieco więcej informacji podać.

  • Anonim said

   odpowiednia temperatura… duzo ciepła…i światla dziennego nie slonecznego …bedzie zdrowa 😉 moja ma jush 2 m i jest piekna 😉

 3. anna zadworna said

  Moja pachira ma pięć splecionych pni, przy czym dwa z nich są miękkie i opadły z nich liście. Przy zakupie drzewka pnie były spięte klamrami. Rozłączyłam je i nie wiem czy dobrze zrobiłam. Roślinkę mam 8 miesięcy. Jak jej pomóc wydobrzeć ?

  • zojalitwin said

   Jeśli są miękkie to prawdopodobnie zaczął się proces gnilny od korzeni. Proszę wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni i ziemi. Wszystkie podejrzane korzonki usunąć. Bez względnie usunąć miękkie pieńki i to jak najniżej najlepiej tuż przy korzeniu. Jeśli trzeba roślinę przesadzić do nowej ziemi. Całość podlać roztworem Topsinu. Małe opakowanie kupi pani w sklepie ogrodniczym. Proszę dokładnie stosować się do zawartej wewnątrz opakowania instrukcji. Mam nadzieję, że nie będzie kolejnych miękkich pieńków choć nie jest to wykluczone.

 4. lekaparanoja said

  czy złamana pachora, całkowicie poniżej liści ma szansę wypuścić, czy nie?

  • zojalitwin said

   Szansa istnieje tylko wówczas jeśli roślinka nie jest zbyt leciwa. Te starsze maja już zlikwidowane wszystkie pąki śpiące na pędzie. Proponuję zostaw ją i poczekaj tak ze 2 miesiące.

 5. Anonim said

  Witam
  A moj kwiat jakby umarl ;-(
  a podlewalam i dbalam i chuhalam i glaskalam. Stal przy oknie, od strony wschodniej, wiec mial i cieplo i jasno i po prostu z dnia na dzien liscie zaczely opadac i zrobil sie praktycznie lysy, tylko warkocz zostal ;-(
  Co ja mam zrobic, zeby odzyl???!!! POMOCY !!!
  dzieki i pozdrawiam

  • zojalitwin said

   Jakaś przyczyna musi być. Mnie jest trudno wyrokować. Proszę się zastanowić. Po pierwsze wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić czy ziemia jest wilgotna czy mokra. Ziemia przerośnięta korzeniami czy jeszcze nie. To są podstawowe czynności w dochodzeniu co się dzieje. Jeśli tam wszystko w porządku to na chorych liściach sprawdzić czy nie ma przędziorka. Zastanowić się czy była nawożona. Po prostu wszystko jest ważne także pęd zimnego powietrza wczesna wiosną.

 6. Anonim said

  moja pachira rosła pięknie kilka miesięcy-nawet zimą, a teraz liście zaczęłytopniowo żółkąć i opadać -mocno się już przerzedziła, niektóre mają czarne plamki. Dodatkowo liście zamiast być pięknie rozłożone-składają się (jak złożony parasol) i zauważyłam na nich lepką przejrzystą ciecz. Podlewam ją raz na 2 tygodnie, stoi ok 1 m od okna południowego.Jest zapleciona w warkocz -sprawdzałam pnie i nie są miekkie. Co mogę zrobić?

  • zojalitwin said

   Szukać szkodnika. Trzeba wziąć lupę. Ta lepka wydzielina to właśnie efekt żerowania. Może to być biała muszka, czarna lub zielona mszyca. Jak te szkodniki są to są i inne. Jeśli znajdzie Pani konkretnego szkodnika to można dostać środek działający na niego jeśli nie to kupić środek o nazwie „Karate” i zrobić dwa opryski co 6 dni. Kupić najmniejsze opakowanie i tak zostanie. Przy okazji sprawdzić inne rośliny w pobliżu.

 7. Anonim said

  Witam
  Dostałam ostatnio ten kwiat i warkocz jest przekrzywiony mocno na bok. Obróciłam go od światła, tak aby mógł się wyprostować, ale nie widzę efektów. Co jeszcze można zrobić? Proszę o poradę.

  • zojalitwin said

   To nic nie da. Jedyna szansa będzie w czasie przesadzania. Trzeba będzie dać nieco większa doniczkę niż potrzeba i bryłę ziemi ustawić pod takim kątem by warkocz był prosto.

 8. Weronika said

  Witam, mam tą roślinę od około ponad 2 lat, w ostatnim czasie gubi liście, jest ich niewiele już, naloty na nich są koloru brązowego, liscie wyginają się i sprawiają wrażenie przesuszonych, choć podlewam ją regularnie, pień blisko ziemi jest biały, jaśniejszy niż powyżej. Nie bardzo wiem co zrobić, zaraz jade do sklepu ogrodniczego i chce przesadzić roślinkę, do gleby dodam perlit tak jak tu przeczytałam, bo dotychczas chowała się w zwykłej ziemi dla roślin zielonych. Kupię rownież coś do spryskania liści przeciwko przędziorkom i innym szkodniom. Czy jeszcze coś powinnam zrobić? Zastanawia mnie kolor pnia , czemu jaśnieje od dołu?

  • zojalitwin said

   Proszę sprawdzić czy w tym miejscu jest bardziej miękki. Jeśli tak to zaczęły się procesy gnilne. Wszystko zależy co zobaczy Pani w doniczce. Jest tam prawdopodobnie zbyt mokro. Wszystkie podgniłe korzenie trzeba przyciąć do zdrowego. Opryskać środkiem grzybobójczym i dopiero sadzić. Jeśli nadgniłych korzeni jest dużo nie warto ratować rośliny bo najprawdopodobniej proces zaszedł za daleko.

 9. marta said

  witam mam problem z moja pachira zaczeły opadac jej liscie i czernieja jej ( warkocz ) łodygi co robic pomocy

 10. Anna said

  Witam. W moim przypadku końce liści zaczunają usychać . Liście wypuszcza cały czas – przy rozwinięciu są jasne zielone i tak jakby były takie białe plamki . Prosze o pomoc .

  • zojalitwin said

   Określenie białe plamki mało mi mówi. Białe plamki to zarówno mączniak(choroba grzybowa) jak i miejsca z których szkodnik wyssał miękisz a na jego miejsce weszło powietrze i liść wygląda jakby miał białe plamki. Proszę spróbować zetrzeć te białe plamki. Jeśli się da to oznacza, że to mączniak. Mam nadzieję jedynie, że nie weźmie pani białych wypukłych wydzielin wełnowca za plamki. Najlepsze byłoby szkło powiększające. Jeśli te plamki nie dadzą się zetrzeć to duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia ze szkodnikiem. Przez szkło powiększające prosze poszukać maleńkiego pajączka lub muchę. W jednym wypadku to przędziorek a w drugim wciornastek. Na wciornastka będą wskazywały maleńkie czarne kupki jego odchodów. Są tak maleńkie, że również da się je wziąć za plamki. Na chorobę grzybowa (da się zetrzeć plamki) proszę kupić albo Topsin, albo Bravo, a na szkodniki Karate Zeon. W obu przypadkach opryski trzeba powtórzyć. Przy chorobie wystarczy 2 razy przy szkodnikach 3 razy w odstępach co 6-7 dni.

 11. Monia said

  Mam tą roślinę od niedawna i tez zaczęły mi żółknąc liście kilka zrobiło się brązowych proszę pomóżcie uratować mojego Stefana… Czy wystawienie go do słońca wystarczy ? Czy mam czymś jeszcze zraszać liście ? może wystarczy sama woda do zraszania i czy jest to konieczne ? czy mam ją też czymś nawozić Pani w sklepie nie udzieliła mi takich informacji i jeszcze w dodatku powiedziała,że roślina ta nie lubi słońca wiec …. proszę Wy mi pomóżcie

  • zojalitwin said

   Proszę najprzód pod lupą sprawdzić te żółknące liście. Trzeba wyeliminować niechcianych lokatorów. Jeśli nic nie ma to proszę spróbować przynajmniej raz na 3 tygodnie zasilić roślinę. Ona po prostu może być głodna. To nic że zima. Pachira rośnie na okrętkę.

 12. marta said

  a czym mozna zasilac pachire

  • zojalitwin said

   Na okres zimowy można zakupić nawóz do kaktusów. Nie ma w nim zbyt dużo azotu więc nie będziemy pędzić rośliny. W sezonie zasilamy co około 10 dni nawozem uniwersalnym.

   • marta said

    jwszcze mam jedno pytanie żółknące liście i plamy czarne na łodygach co to może byc 2 juz uschły bo mam 5 warkocz a reszta sie trzyma nawet nowe listki mi wypusciła

   • zojalitwin said

    Jeśli te czarne plamy są blisko powierzchni ziemi to proszę dotknąć pnia czy nie wydaje się miękki. Jeśli tak to nie uratuje Pani rośliny. Jeśli jest jeszcze twardy pieniek można spróbować podlać środkiem o nazwie Topsin M 500 SC w stężeniu 0,1%. Gwarancji jednak nie ma.

   • marta said

    nie te lamy sa od góry pnia a potem cały pieniek usycha ale od góry to idzie

   • zojalitwin said

    Podtrzymuję swoją propozycję. Topsin to środek który przemieszcza się razem z sokami roślin. Jeśli podejdzie do góry zadziała na grzybnię od środka. Niemniej warto spróbować także opryskać roślinę z zewnątrz. Do tego oprysku byłby potrzebny środek który działa kontaktowo czyli tam gdzie się dostanie tam działa. Takim środkiem jest „Bravo”. Też można go dostać w małych buteleczkach.

 13. Łukasz said

  Witam,
  Mam problem z moim kwiatkiem od pewnego czasu zaczęły odpadać liście kwiatek jest już prawie łysy .Poczytałem trochę na tym forum i przypatrzyłem się moim liściom zauważyłem na nich takie małe czarne robaczki a raczej są to chyba pajączki.Między liśćmi a łodygą jest taka mała pajęczynka dodatkowo są jeszcze takie minimalne białe kropeczki i da się je zetrzeć.Proszę podpowiedzieć jakimi środkami mam to zlikwidować.

  • zojalitwin said

   W tej chwili w sklepach nie ma specjalnego wyboru. Ponieważ przędziorek czarny nie jest i nie zostawia białych łatwych do starcia kropek więc może chodzić o coś innego niż pajączki. Użyj na razie środka o nazwie Karatan.

 14. Monia said

  Jeden z pędów z warkocza mi usechł . Czy mogę teraz przesadzic drzewko ? jeśli tak to jakiego nawozu użyć?

  • zojalitwin said

   Proszę poczekać do końca lutego. Jeśli przyczyną jest ziemia to nie wykluczone, że kolejne pędy też mogą chorować. Trzeba dać czas objawienia się chorobie. Jeśli w końcu lutego wszystko będzie okej to proszę zachować się jak napisałam w poście. Na razie żadnego nawozu dopiero po 2 miesiącach od przesadzenia.

 15. Monia said

  czyli zeby go przesadzić to cze\kac do lutego?

 16. Alicja said

  Mam w domu dwie pachiry – jedna ma 2 lata, druga ok. pół roku. Mniejsza rośnie dobrze, wypuszcza nowe liście. Starsza kiedyś została przesuszona i wiele liści jej odpadło. Zostało może z 7 listków, z czego połowa była żółtawo – zielona. Przycięłam ją więc, jednak przycięte końcówki odpadły od rośliny, a jej zostały raptem 3 liście. Roślina jednak nie umarła. Nie rośnie, nie więdnie. Po prostu ma tylko 3 liście . Sama już nie wiem, co z nią zrobić. Stoi na oknie, w pokoju jest średnio 22-24^C, zraszam ją raz na 2 – 3 dni (mała wilgotność powietrza w pokoju). Podlewam, gdy podłoże przeschnie trochę. Stoi na spodku otoczona keramzytem. 2 razy nawoziłam ją w odstępie 10 dni. Wczoraj ją przesadziłam do gleby z włókna kokosowego, na razie nie umarła. Co powinnam zrobić, aby znowu wypuściła piękne liście ?
  Bardzo proszę o pomoc

  Link do zdjęcia pachiry:

 17. Karolina said

  Od kilku miesięcy moja 3letnia pachira zaczeła obumierać. Liście żółkły i opadały. Tylko na 2 z 4 pędów zostały pojedyncze liście. Dziś chciałam sprawdzić korzenie i okazało się że ziemia od dołu była strasznie mokra. Korzenie wydają się ok, ale jeden z pędów warkocza od dołu jest zgniły i sa na nim białe robaczki. Czy mogę jeszcze cos z tym zrobić?

  • zojalitwin said

   Jeśli zachowało się coś zdrowego to jest szansa że roślinę się uratuje choć tak ładna już nie będzie. W pierwszej kolejności po wyjęciu z doniczki wyciąć jak najniżej pęd zgniły. Potem włożyć korzenie do wiadra z wodą i trochę „pomajtać”. Położyć na ścierkę do podłogi, stary ręcznik lub warstwę papierowych ręczników i obcisnąć z nadmiaru wody. Teraz całość opryskać środkiem grzybobójczym. Odczekać z godzinę i posadzić do świeżej ziemi. By ziemia dostała się między korzenie w czasie sypania ziemi do tej samej lecz bardzo starannie wymytej doniczki postukać nią o podłoże. Zapomnieć chwilowo o podlewaniu. Jak wierzchnia warstwa ziemi przeschnie to włożyć palec trochę głębiej i jeśli poczuje pani wilgoć to jeszcze dzień lub dwa poczekać z podlewaniem. Życzę powodzenia.

 18. Marta said

  Witam, jak przyciąć pachirę żeby nie rosła w górę (obecnie jest prawie pod sufitem). Proszę o podpowiedz.

  • zojalitwin said

   No cóż w naturze to duże drzewo. Przycinanie jej jest ryzykiem. Jeśli na pniu są żywe oczka to wybije z pierwszego oczka jakie znajdzie się najbliżej cięcia. Najgorsze w tym jest słowo „jeśli”. Musi Pani się zastanowić oraz podjąć ryzyko ucinając pnie na żądaną wysokość. Zawsze jednak będzie rosła w górę.

 19. ewka9891 said

  Witam,
  od dłuższego czasu mam problem z moją Pachirą. Otóż początkowo żółkły jej liście i opadały a teraz jeszcze na listkach pojawiła się lepka wydzielina ( głównie na nowych). Pachira stoi w najjaśniejszym miejscu w domu bo przy 3 metrowych narożnych witrynach ( południowo- zachodnia), podlewam raz na jakieś dwa tyg. ( czytałam że powinna mieć raczej sucho w doniczce). Nie wydaje mi się żeby miała w tym miejscu za ciepło bo jak bardzo mocno świeci słonce to zasłaniam żaluzje perforowane. Myslałam że problemem jest długa i dość ponura zima, jednak mimo już dość słonecznych dni nie zauważyłam różnicy. I jeszcze ta wydzielina nie wieadomo skąd:(
  Proszę o podpowiedź co dalej.

  • zojalitwin said

   Tam prawdopodobnie są mszyce lub mączlik stąd lepkość. Proszę sprawdzić i wykonać oprysk preparatem Karate. Tylko bardzo proszę ściśle trzymać się instrukcji sporządzania cieczy roboczej.

 20. Filluu said

  Witam,
  Mam problem z moją pachirą. Pojawiają się na niej brązowe plamy na końcówkach liści. Nie wykluczam, że mogłem się do tego przyczynić. Otóż po kupieniu jej postanowiłem ją przesadzić (to była połowa kwietnia) do ziemi z torfem. Teraz wiem, że był to błąd, bo ziemia była za mokra. Pachira zwariowała i zaczęła bardzo szybko pojawiać się te plamy i gubiła liście. Widząc co się dzieje przesadziłem ją do ziemi dla palm. Plamy nie zniknęły, ale ich pojawianie się jest dużo wolniejsze. Niemniej mam wrażenie, że pachira się obraziła i przestała rosnąć. Czy ona jeszcze kiedyś odżyje??

 21. pachirka said

  Mam problem z moja pachira. Na ziemi pojawił się biały nalot podobny do pleśni. Roślina ma się dobrze rośnie szybko tylko końcówki niektorych liści na dole rośliny są suche . Co z ta plesnia ?

  • zojalitwin said

   To przykład kiepskiej ziemi. Producent wykorzystał stare podłoże szklarniowe w którym proszę mi wierzyć jest wszystko. Z tego powodu szklarniowcy zawsze wymieniają podłoże na stołach pod każdą uprawę. Nieuczciwi producenci zabierają to podłoże i potem sprzedają jako ziemię do kwiatów. Nie ma innego wyboru jak wyrzucić to porażone grzybem podłoże i przesadzić roślinę do nowej dobrej ziemi i to jak najszybciej. Roślina może zostać porażona czymś co jest w ziemi. Niekoniecznie tym grzybem bo to z reguły saprofit ale czort jedyny wie zarodniki jakiego grzyba są jeszcze w tym podłożu. Proszę nie oszczędzać na podłożu.

 22. Daria said

  Witam ! Z koleji u mojej Pachiry w doniczce sa male latajace muszki !! Sprawdziam tez pnie i jeden z nich jest juz miekki… chyba nie do uratowania 😦 Co powinnam zrobic by ja uratowac i czy dam rade ?

  • zojalitwin said

   Muszki to ziemiórki i konieczne jest podlanie środkiem insektobójczym. Miękki pień może być spowodowany nadmiarem wody więc proszę sprawdzić jak jest na spodzie doniczki. To nie trudny zabieg i spokojnie sobie Pani poradzi.

 23. melus said

  Witam
  Mam pachire około 2 lat (2,5 m) podlewam ja raz na tydzień około 1,5 szklanki wody zawsze tak samo lato-zima nigdy się nie interesowałem zbytnio na temat tego kwiatu. Już od dawna chcę ja przesadzić do większej doniczki i zatrzymać jej wzrost, jak ja kupiłem miała upleciony warkocz około 50 cm teraz trochę rozrosła się na boki.
  w jakim okresie powinienem ja przesadzić oraz przyciąć (w którym miejscu)
  i czy jest jakaś różnica po miedzy doniczką plastikową a z innego tworzywa.

  • zojalitwin said

   Przy tak dużej roślinie zawsze wygodniejsza cięższa doniczka. Czasem nie ma odpowiedniej wielkości więc do plastikowej włożyć na dno kilka sporszych kamieni dobrze wymytych.Proszę zastosować doniczkę tylko o numer większą. Jeśli po wyjęciu z doniczki sam środek bryły korzeniowej nie jest bardzo przerośnięty korzeniami można spróbować wygrzebać stamtąd ziemię, bryłę korzeniową ścisnąć i włożyć do tej samej doniczki i uzupełnić przy brzegach nową ziemią. Takie radykalne potraktowanie może wymagać osłonięcia workiem plastikowym liści by nie więdły. Wszelkie tego typu prace powinno się wykonywać tuż przed ruszeniem wegetacji. W przypadku roślin domowych najlepszym terminem jest połowa marca. W którym miejscu ciąć zależy od tego jak wielką chcemy mieć roślinę. Proszę pamiętać iż skracanie rośliny zawsze jest ryzykiem. Można ciąć zupełnie na pniu. Z pąków śpiących wybiją nowe pędy. Jest jeszcze jedna sprawa. Cięcie proszę przeprowadzić później niż przesadzanie. Czas oczekiwania na wybicie nowych pędów będzie krótszy. Po cięciu ranę przynajmniej opryskać środkiem grzybobójczym.

 24. llregiall said

  Czy Pachirę można zaszczepić mikoryzą? jeśli tak- jaką? dla drzew liściastych czy dla roślin doniczkowych (wydaje mi się, że chyba tą drugą)

 25. Anonim said

  Mam problem w Ziemi sa malutenkie białe robaczki nie wiem dlaczego już tak kiedyś miałem i moja pahira umarła co robić

  • zojalitwin said

   Jeśli wokół latają maleńkie muszki to są to larwy ziemórek jeśli muszek nie ma a po podlaniu te robaczki dość szybko się poruszają to są to skoczogonki. Tak czy owak ma Pani kłopot z nadmiernym podlewaniem. Teraz trzeba rośliny przesadzić do nowej ziemi i nowej doniczki.Po wyjęciu z doniczki postarać się usunąć tak dużo starej ziemi jak tylko można bez nadmiernego uszkadzania korzeni. Wielkość doniczki powinna być taka sama jak tej starej. Jeśli po wyjęciu rośliny z doniczki okaże się że bryła ziemi jest bardzo przerośnięta korzeniami to doniczka może być tylko o numer większa. I proszę podlewać oszczędniej.

 26. Anonim said

  Witam,wczoraj kupiłam dużą pachire,wygląda bardzo dobrze ale ma całkowicie suche podłoże. Czy mogę ją odpowiednio nawodnić ,czy po troszeczku? Mam taż pytanie odnośnie,,zimowania” czy roślina może stać w pomieszczeniu o temperaturze 13-15 stopni.

  • zojalitwin said

   Nawodnić od razu. Zanim pani to zrobi włożyć palec do ziemi i sprawdzić czy niżej nie jest wilgotno. Wierzchnia warstwa zawsze powinna przeschnąć zanim kolejny raz się podleje. Jeśli temperatura nie spadnie poniżej 13 stopni to może, tylko wtedy podlewamy jak potrzeba po wcześniejszym sprawdzeniu co jest niżej. W takiej temperaturze bardzo łatwo zalać roślinę. Jak pień zmięknie to po niej.

 27. Ola said

  Witam,

  otrzymałam moją Pachirę dopiero wczoraj, była piękna jak do mnie dottarła. Jednak po nocy część liści „sflaczało” i zwiędło, pożółkły też trochę. Co mam robić? Pachira marnieje w oczach, z godziny na godzinę jest coraz gorzej. Wczoraj odrobinę ją podlałam ale bardzo mało i spryskałam liście ale proces więdnięcia rozpoczął się przed podlaniem. Dziękuję za pomoc.

  • zojalitwin said

   Szybko zaglądnąć do doniczki przez wyjęcie rośliny z niej. Jeśli bryła jest mocno przerośnięta korzeniami lub zalana szybko przesadzić. Włożyć do wielkiego janego worka na śmieci by utrzymać wilgotność powietrza. Kiedy dojdzie do siebie można usunąć worek.
   Jeśli jest zasuszona to taką gołą bryłę włożyć do wiadra z letnią wodą i trzymać pod wodą aż bąbelki powietrza zaczną zanikać. Wyjąć wsadzić do doniczki na na jakiś czas zapomnieć o podlewaniu. Potem włożyć palec do doniczki i jeśli ziemia jest tylko delikatnie wilgotna to podlać.

 28. Asia. P said

  Ja też mam problem z tym pięknym kwiatem. Jest upleciona w warkocz. , a problem to liście. Mają nie tylko małe dziurki wielkości główki szpilki ale wręcz są dużymi fragmentami ogryzione. Szukałam pod dużą lupą szkodników w ziemi, na liściach i pod nimi ale nic nie widzę. Mam mospilan czy go użyć. bo już niewiele zostało zdrowych liści, Proszę o pomoc Asia P.

  • zojalitwin said

   Proszę poszukać wieczorem. Choroba nie jest w stanie ogryzać liści. Nawet jeśli sucha tkanka wykrusza się to ona musiałaby być. Gdyby nic się nie dało zauważyć można użyć środka ale proszę to zrobić w nocy. Lepszym rozwiązaniem jest wyjęcie rośliny z doniczki i poszukanie w ziemi. Potem wstawić do wiadra z letnią wodą i poruszając bryłą korzeniową wypłukać ziemię. Korzenie zawinąć w ścierkę do podłogi a później zrobić oprysk. Kupić koniecznie nową doniczkę i dobrą ziemię. Przesadzić i wieczorem opryskać pędy i liście. Postawić roślinę tak by nie więdła i poczekać na pierwszy nowy liść.

 29. nikozanikot said

  Mam problem – moja pachira, która latem rosła bardoz pieknie i ciągle wypuszczała liście – zimą zaczęła je bardzo opuszczać, pojawiły się brązowe suche plamy na liściach i na niektórych lepka ciecz (ale niewiele), a na dodatek – w ziemi wyrósł jakiś grzyb (małe fioletowe grzybki)…Sprawdziłam pień – trzy pędy są jakby troszkę miękkie, ale tylko trochę. Roslina stoi teraz w nieco jasniejszym miejscu, czyli przy oknie, ale czzy to wystarczy? Co robić?? Bardzo proszę o poradę!

  • zojalitwin said

   Kupić środek grzybobójczy o nazwie Topsin. Rozrobić litr cieczy i wlać do doniczki wcześniej stawiając roślinę w wannie lub zlewie by nadmiar łatwo wypłynął. W międzyczasie kupić dobrą ziemię najlepiej zawierającą nawóz do przedłużonym działaniu. Jeśli pnie nie będą bardziej miękkie po kilku dniach to wypłukać część starej ziemi w wiadrze z wodą. Obcisnąć (z wyczuciem)bryłę korzeniową w szmacie lub kilku warstwach papierowego ręcznika i przesadzić do świeżej ziemi. Kupowanie byle jakiej ziemi najczęściej kończy się zniszczeniem rośliny przez rozwój grzybni wewnątrz rośliny.

 30. ania said

  witam,
  wiem, że była mowa o podobnej sprawie wcześniej, ale nieraz każda jest indywidualna… Mojej pachirze zółkną i odpadają liście – szczególnie od strony światła…. podlewam co tydzien-dwa- jak widze ze ziemnia sucha. nigday nie używałam odżywek i nie była przesadzana chociaż mam ją ze 3 lata. ma ok 190

 31. ania said

  jaką zatem odżywkę Pan/i poleca dla mojej głodnej pachiry? dodam, że non stop wypuszcza nowe liście,

  • zojalitwin said

   Przesadzenie do nowej ziemi. Jeśli korzenie zbyt mocno nie przerosły bryły ziemi to nawet do tej samej doniczki.
   Poczekać na przeschnięcie ziemi i po wyjęciu z doniczki postukać o blat bryła korzeniową. Sucha ziemia obleci potem korzenie nieco ścisnąć i posadzić. Podejrzewam jednak, że bryła będzie mocno przerośnięta i trzeba będzie dać nieco większą doniczkę. Jeśli to tylko możliwe proszę kupić ziemię firmy Osmocote która zawiera nawóz o spowolnionym działaniu. Nie będzie musiała Pani nawozić aż do maja przyszłego roku.

 32. beata said

  moja pachira byla łysa zgubiła wszystkie liście. zaczęłam podlewać jakimś nawozem do roślin zielonych i teraz jesy piękna rośnie jak szalona. jest jednak pewien mankament bo kapie z liści mazista przezroczysta wydzielina i nie mogę sobie z tym poradzić. prosze o pomoc.

  • zojalitwin said

   Proszę wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan ziemi w dolnej części. Jeśli ziemia jest tam mokra lub zbyt przerośnięta korzeniami proszę przesadzić do nowej ziemi. Jeśli tam będzie w porządku to proszę się odezwać pogłówkujemy dalej.

 33. kamila said

  Witam mam mały problem ze swoim drzewkiem. Fantastycznie kwitnąl przez całe lato. Obecnie kilka liści zrobiło się zielonożółtych i po kilku dniach jeden zżóŁk całkiem i odpadł. Co może być przyczyną?

  • zojalitwin said

   Jeśli nie jest głodna lub zalana to utrata najstarszych liści jest normalna. Gdyby to był młody liść to już trzeba szukać przyczyny bo normą to nie jest.

 34. gora17 said

  Witam,

  Jakiś czas temu zauważyłam, że na brzegach liści mojej pachiry są duże, brązowe plamy. Co dziwne pojawiły się one tylko od strony ściany (nie ma grzejnika). Przestawilam ja bliżej okna i odwrocilam. Wieczorami doswietla ja lampka. Czy brak słonca mogl byc przyczyną wystąpienia tych plam? Ponadto prawie od samego początku kiedy ja kupiłam nowe liście są jakby przykulone i zdeformowane. Mają dziwny ksztalt. I na dodatek w niektórych miejscach widzę małe dziurki, ale żadnych szkodników nie znalazłam. Co się dzieje z moja roślinka? Czy to możliwe, że ma aż 3 choroby? Dziękuję za odpowiedź.

  • zojalitwin said

   Być może roślinę zaatakowały roztocza. Niektórych praktycznie nie widać tylko blaszki liściowe są zdeformowane. Zwalczanie w warunkach domowych jest niezwykle trudne i bardzo często nieskuteczne. Preparatów w małych opakowaniach nie ma na rynku. Jeśli są to duże przeznaczone dla szklarni produkcyjnych.
   Jeśli roślina jest kupiona niedawno to proszę ją opryskać środkiem grzybobójczym np Previcur.

 35. Krzysiek said

  Witam Pani Zoju,
  Dostałem w promocji od znajomej z kwiaciarni kolejne dwa kwiaty: mianowicie pachirę i araukarię.Sęk w tym,że słońca o tej porze roku jeszcze nie mam, więc pachira może mieć za ciemno.Stoi tuż przy oknie północnym.Zaś araukarii może być za ciepło.Jak z nimi postępować by obie rośliny doszły do siebie,bo zaniedbano je w kwiaciarni.
  Pozdrawiam,
  Krzysiek

  • zojalitwin said

   Pachirę jeśli to tylko możliwe postawić na oknie. Oba kwiaty dokładnie obejrzeć czy nie maja lokatorów. Araukaria może mieć lokatora na brązowych pędach.
   Na wysoką temperaturę nić Pan nie poradzi, przecież nie kwiatek tu najważniejszy. Skończył się okres spoczynku bezwzględnego więc rośliny zaczną przyrastać ale araukaria rośnie tak wolno, że nie zdąży się wyciągnąć. W każdym razie obie rośliny wyciągnęłabym z doniczki by sprawdzić co tam jest. Ogrodnicy przygotowują podłoże które nadaje się do podlewania kropelkowego a to zupełnie inna bajka. Dobrze byłoby te rośliny jednak przesadzić do dobrze przygotowanej gleby. Podłoże szklarniowe przygotowuje się tak by zawierało tylko niewielkie ilości składników bowiem większość roślina dostaje wraz z podlewaniem kropelkowym przez cały czas. Z tego powodu przesadzenie roślin jest koniecznością, chyba, że ma Pan urządzenie które będzie podlewało i dokarmiało jednym i tym samym roztworem. By sobie ułatwić życie proszę wybrać ziemię zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu. Wówczas to korzenie rośliny decydują co jest im potrzebne i kiedy.Jest to najlepsza opcja przy ratowaniu roślin.

 36. Krzysiek said

  Dziękuję Pani Zoju,
  Na wiosnę i lato araukaria pójdzie pod dom.Ma około 140 cm wys.Jest ich 3 w donicy.Korzenie na wierzchu…Pachiram ma jescze parę centymetrów więcej…To były rośliny „wystawowe” które się znajomej „wysłużyły” i dostały kopa na dowidzenia bo zmiana wystroju i już nie pasowały…Zainfekowane robactwem,bez obrazy dla byłej właścicielki i spryskane na wełnowca,oraz pachira na tarcznika.Generalnie nie warte stówy,którą za nie dałem.Ale cóż jak już je mam to przynajmniej się postaram je odratować.Aha,araukaria popażona od lampeczek w czasie świąt…
  Porażka w tych Polskich kwiaciarniach…
  Pozdrawiam,
  Krzysiek

 37. Agata said

  Witam,
  U mojej roślinki, jeden z warkoczy cały jest uschnięty- spruchniały. Czy mam „rozpleść” drzewko żeby wyciągnąć/ usunąć z niego cały warkocz aż do korzeni ? Ogólnie roślinka bardzo ładnie rośnie. Bardzo proszę o pomoc.

  Pozdrawiam,

  Agata

  • zojalitwin said

   Na wszelki wypadek trzeba się zaopatrzyć w środek grzybobójczy pod nazwą Topsin. Jak najniżej uciąć tę spróchniałą część i ją tylko wyciągnąć nawet jeśli trzeba będzie ją pociąć na części. Następnie przygotować roztwór i opryskać roślinę a resztą podlać ziemię. Tylko proszę trzymać się instrukcji.

 38. Slawek said

  Witam,

  Po prawie roku bujnego rozrastania się moja pachira zaczęła marnieć. Nowe liście nadal się pojawiają, choć chyba rzadziej. Natomiast stare liście marnieją – robią się szarobrązowe i powoli usychają. Na spodzie liście puszczają sok, zwłaszcza wzdłuż środka. Szukałem szkodników i w kilku miejscach widziałem jakieś mikroskopijne żyjątka (dosłownie 0,5 mm kropki) ale to kilka tylko i nie sądzę aby mogły wyrządzić taką szkodę. Tu zdjęcie liścia https://www.dropbox.com/s/d8up30789sh5lls/pachira1.jpg?dl=0 https://www.dropbox.com/s/tnbznppr9vdtlw7/pachira2.jpg?dl=0 Co możę być przyczyną?

  pozdrawiam

  • zojalitwin said

   To drugie zdjęcie nie zostawia wątpliwości to przędziorek. Roślina jest prawie zniszczona. Proszę umyć liście i pędy ale mokrą szmatką. Potem oprysk na przędziorka i po 6 dniach powtórzyć.
   Jeśli pień jest twardy proszę w małym opryskiwaczu rozrobić odrobinkę nawozu i tym codziennie opryskiwać roślinę także od spodu liścia. Na 1 litr wody dajemy tylko 10 część zalecanej dawki. Rodzaj nawozu obojętny lecz najlepszy do roślin zielonych. Tak postępować do czasu wyhodowania nowych liści. Proszę bardzo uważnie się im przyglądać potem. Jeśli pojawią się podobne kropki to od razu stosować oprysk na przędziorka.

 39. Beata said

  Witam
  Niedawno kupiłam nasiona pachiry. Przed posadzeniem moczyłam je przez 48h w ciepłej wodzie. Podłoże do którego zostały posadzone jest stale wilgotne, a jego temperatura waha się między 25 – 30 stopni. Od momentu posadzenia nasion minęły 2 tyg. Jak długo (tak mniej więcej) trzeba czekać aż zaczną kiełkować?

  • zojalitwin said

   Przykro mi ale nie rozmnażałam nigdy tej rośliny z nasion i nie umiem odpowiedzieć. Jednak czekałabym minimum miesiąc, a później ostrożnie bym sprawdzała stan nasion.

 40. Asia said

  Witam serdecznie! szukam pomocy, bo mam problem z pachirą i nie wiem nawet jak szukać i czego szukać. jakiś czas temu zobaczyłam na grudkach cos białego, mokrego, pokrywającego ziemie (na korę nie wlazło) – pierwsze zdjęcie). Wyjęłam wtedy wszystkie zainfekowane grudki ziemi ale po jakimś czasie znów się pojawiło to samo. Wystawiłam wiec pachire na balkon i ładnie to wyschło, nie było nawet śladu, ale po wniesieniu spowrotem do domu, to znów odroslo tylko w innym kształcie (des kolejne zdjęcia). Teraz to wygląda jak jakiś grzyb.. nie wiem zupełnie co to jest i co z tym robić. Jak przekłulam te bąbelki to robi się z nich mazia która po paru minutach zmienia kolor na czerwony. Boje się ze to jakiś grzyb i to paskudztwo przelezie na pachire. Co robić?
  W ramach informacji powiem ze mieszkam w Japonii gdzie ogólnie powietrze jest o wiele bardziej wilgotne niż w Polsce. Roślinka rośnie bardzo ładnie, nie ma innych problemów, czasami zbiera się jakby woda na kilku gałązkach i nie wiem czy dobrze wyczytałam w komentarzach ze to oznacza jakiegoś szkodnika?
  Bardzo proszę o radę!
  Z góry dziękuje!

  https://www.dropbox.com/sc/8ra1ec23gtx84kc/AADfN_7OorRKQF6hFY_Pn6mLa

  • zojalitwin said

   Jak widzę i tam problem ze starym podłożem szklarniowym istnieje. Proszę poczekać aż ziemia nieco przeschnie. Kupić naprawdę dobra ziemię i nową lecz takiej samej wielkości doniczkę by roślinę przesadzić. Trzeba wytrzepać starej ziemi ile się da, a wierzchnią warstwę zupełnie usunąć. W tym celu po wyjęciu rośliny z doniczki z wyczuciem uderzać kilka razy o blat. Potem do nowej doniczki wsypać warstwę ziemi wstawić korzenie i zasypywać po trochu co jakiś czas stukając doniczką o blat by ziemia pod wpływem wstrząsów dostała się między luźne korzenie. Podlać i jeśli ziemia nieco osiądzie dosypać. Przez kilka dni nie narażać na bezpośrednie słońce.
   Te białe kulki to grzyby saprofityczne żyjące w podłożu szklarniowym i skutecznie utrudniają wymianę powietrza w ziemi. dlatego w szklarniach nie używa się dwa razy tych samych podłoży. Jeśli ktoś to robi to kiepsko świadczy o jego umiejętnościach albo o sknerstwie.

 41. Anonim said

  Witam, mam problem z moją pachirą. Od jakiegoś czasu gubi liście i ogólnie jest jakaś „oklapnięta” zauważyłem, że pojawiły się brązowe plamy na liściach oraz przeźroczysta maź pod nimi ale występuje to tylko na kilku liściach. Z drugiej jednak strony roślina wypuszcza nowe liście jednak nie jest w stanie nadrobić tego co gubi 😦 proszę o pomoc.
  Załączam zdjęcia.  • zojalitwin said

   Pierwsze zdjęcie sugeruje, że to za duża roślina na tak małą doniczkę. Mogę się mylić ale tak to wygląda. Po drugie ta maź to sok roślinny co sugerowałoby że na dole doniczki może być za mokro. Zanim zabierze się Pan za cokolwiek proszę wyjąć roślinę z doniczki i posprawdzać, czy w korzeniach jest wszystko w porządku. Gdyby to była choroba to zaatakowała by najwrażliwsze miejsca czyli najmłodsze liście. Zatem stawiam na problemy w opiece nad rośliną.

   • Anonim said

    Co do wielkości doniczki to dostaliśmy pachirę mniej więcej w takiej wysokości i w takiej doniczce i wszystko było w porządku przez około pół roku, dopiero teraz zaczęło się dziać coś dziwnego. Sprawdziliśmy korzenie i wszystko wygląda w porządku. Ziemia nie jest wilgotna ani nie ma wody na dole doniczki (podlewamy bardzo rzadko ok. raz na dwa tygodnie). Czy to może być spowodowane tym, że kwiat stoi dość blisko telewizora ?

   • zojalitwin said

    Raczej nie. Proszę ustalić jak długo nie była przesadzana. Jeśli około roku to należy jej się ten zabieg. Wówczas proszę kupić ziemię zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu. Wyjąć roślinę z doniczki przed podlaniem. wyskubać trochę ziemi z pomiędzy korzeni, później jeszcze z wyczuciem postukać o podłogę by wyleciała reszta niezwiązanej ziemi. Doniczkę na wszelki wypadek wymyć i nasypać warstwę nowej ziemi. Wstawić korzenie i warstwami je zasypywać stukając doniczką o podłoże by ziemia dostała się między korzenie i tak do końca. Podlać i poczekać aż ziemia osiądzie i jeszcze trochę dosypać. Przesadzanie do tej samej doniczki jest może bardziej pracochłonne, ale roślina wygląda lepiej.

   • Anonim said

    Witam, roślina została przesadzona zgodnie z zaleceniami jednak póki co nie ma żadnych zmian. Czy dać jej jeszcze trochę czasu ? Może jakiś dodatkowy nawóz ? Może zmienić częstotliwość podlewania.

   • zojalitwin said

    Po przesadzeniu przez 2 miesiące nie daje się żadnych nawozów. Nawozy są solami różnych kwasów. To tak jakby spragnionemu człowiekowi dać mocno przesoloną zupę. Proszę dać jeszcze trochę czasu. Najlepiej do pojawienia się całkowicie nowych listków, jeśli te będą normalne to znaczy że trafiliśmy z diagnozą.

 42. Anonim said

  Witam mojej pachirze robią się brązowe plamy suche na liściach.?Co to może być?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: