Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Aglonema zmienna

Posted by zojalitwin w dniu 07.12. 2010

©

Aglaonema commutatum

 

 

Opis

Rodzina: Araceae – obrazkowate.

Z około 50 gatunków w uprawie doniczkowej najczęściej kilka gatunków. Z tym, że tak naprawdę w powszechnej uprawie są bardziej atrakcyjne z wyglądu odmiany mieszańcowe, a nawet mieszańce między gatunkowe. Do domów wprowadzone zostały dzięki swym atrakcyjnym liściom.

Aglonemy wytwarzają stopniowo drewniejące łodygi. Rzadko zakwitają. Kwiaty są typowe dla całej rodziny czyli są zebrane w białą lub kremową kolbę otoczoną zieloną lub zielono-kremową pochewką. W naszym kraju najczęściej uprawia się odmiany aglonemy zmiennej.

Gatunek Aglaonema commutatum – aglaonema zmienna . To roślina o liściach dużych, zarówno owalnych jak i wydłużonych, szaro nakrapianych. Przypominają nieco swym wyglądem liście difenbachii. Ogonki liściowe nabierają blado-żółtej barwy. Ozdobą są także owoce w postaci czerwonej jagody. Niestety, w uprawie doniczkowej owocuje rzadko.

Posiadacze innych gatunków i odmian z nich pochodzących jeśli zachowają warunki podane w tym opisie również będą się cieszyć pięknymi roślinami bo wszystkie aglonemy w naturze rosną w zbliżonych warunkach i mają prawie identyczne wymagania.

Występowanie

Południowo-wschodnia Azja i Polinezja.

Wysokość

Przeciętnie w doniczce około 80 cm.

Stanowisko

Jak wszystkie rośliny pochodzące z tropikalnych lasów deszczowych w naszym klimacie wymaga dużo światła lecz rozproszonego. Na brak światła zareaguje znacznie szybszym żółknięciem i zrzucaniem dolnych liści niż by to wynikało z fizjologii rośliny. Także jej wygląd będzie raczej rachityczny. Środowisko w jakim występuje ukształtowało z niej roślinę wrażliwą na przeciągi i przestawianie.

Wymagania

Po przyniesieniu do domu sprawdzamy stan bryły korzeniowej. Jest duże prawdopodobieństwo, że korzenie już solidnie przerosły bryłę ziemi. Ponieważ roślina nie potrzebuje okresu spoczynku więc nawet jesienią kupioną roślinę warto przesadzić jeśli zachodzi taka potrzeba. Z uwagi na stosunkowo płytki lecz szeroki system korzeniowy wybieramy pojemniki w typie misy. Podłoże powinno odzwierciedlać typ podłoża w naturalnych warunkach czyli lekkie przewiewne nie zbijające się i o dużej zawartości próchnicy. Kolekcjonerzy sami sobie przygotują taką mieszankę, natomiast amatorzy muszą bazować na ziemiach dostępnych w pobliskim sklepie. Dlatego podpowiadam by postarali się kupić podłoże do kwiatów dobrej firmy, to ważne bo większość podłoży nieznanych firm to w wysokim procencie stare podłoża szklarniowe. Podłoża takie usuwane po okresie wegetacji ze szklarni zawierają wszelkie możliwe patogeny. Na zewnątrz tego nie widać, ale przy roślinach, które kochają ciepłe podłoże i wysoką wilgotność uczynni się każdy patogen bo to raj także dla nich, szczególnie zimą. Kupioną ziemię mieszamy z wermikulitem dając co najmniej 1/3 objętości ziemi. Całość uzupełniamy garścią kwaśnego torfu. Po przygotowaniu podłoża w doniczce wypalamy rozpalonym na gazie grubym gwoździem dodatkowe otwory. Nawet kilkanaście. Na dno doniczki sypiemy obowiązkową warstwę drenażową najlepiej z średnio ziarnistego grysu akwarystycznego lub wermikulitu jeśli mamy i dopiero na to dajemy warstwę podłoża. Wstawimy roślinę i zasypujemy wolne miejsca. Warto postukać doniczką o stół by podłoże wypełniło każdą wolną przestrzeń. Solidnie podlewamy i czekamy, aż nadmiar wody wypłynie. Dopiero teraz ustawiamy roślinę w wybrane miejsce. Oprócz światła powinniśmy jej zapewnić dużo ciepła jako że jest to wybitnie ciepłolubna roślina. Zimą odrobinę ograniczamy temperaturę tylko z uwagi na brak światła w tym okresie. Niemniej nie może ona spadać poniżej około 18 0C. Bo szybko pojawią się takie objawy. Także podlewanie zimą powinno się odbywać po wcześniejszym sprawdzeniu stanu podłoża. Ustrzeżemy się tym sposobem zarówno przed zalaniem jak i przesuszeniem podłoża. Wraz ze wzrostem ilości światła standardem staje się podlewanie takie by ziemia była zawsze lekko wilgotna. Do podlewania używamy wody przegotowanej i lekko letniej. Dobrze jest przynajmniej raz na dwa tygodnie zakwasić ją dając kilka kropli soku z cytryny na litr wody. Aglonema wbrew obiegowym opiniom ma spore zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Nawożenie dajemy co drugie podlewanie stosując nawóz do azalii czy rododendronów lub każdy inny o zmniejszonej ilości wapnia. Zimą w warunkach mieszkania wstrzymujemy nawożenie, natomiast posiadacze witryn kwiatowych czy szklarni nawożenie tylko ograniczają.

Największym problemem będzie utrzymanie jak największej wilgotności powietrza. W naszych, mieszkaniowych warunkach to ten czynnik będzie w większości odpowiedzialny za nieciekawy wygląd roślin.

Ponieważ fizjologia rośliny jest taka, że utrzymuje ona tylko liście w szczytowej partii łodygi więc zrzucanie dolnych liści jest normalne. Nienormalna może być tylko szybkość zrzucania ,ale ona wywołana jest warunkami bytowymi rośliny. Zatem wcześniej czy później będziemy mieć roślinę z gołym pniem. Jeśli roślina dorosła do standardowej wysokości pozostaje nam jedynie zabieg odmłodzenia rośliny.

Rozmnażanie

Wiosną odcinamy od rośliny górne kawałki pędów długości minimum 10 cm i po usunięciu dwóch dolnych liści wsadzamy do wcześniej przygotowanego podłoża. Podłożem może być mieszanka złożona z 3 części perlitu i 1 części torfu dobrze podlana i obcieknięta. Zatem podłoże musimy przygotować na około 2 godziny przed sadzonkowaniem. Dobrze jest zapewnić sadzonkom wysoką temperaturę podłoża. Postawienie ich na macie grzejnej to pewność szybkiego ukorzenienia się praktycznie wszystkich sadzonek. Sadzonki można sporządzić również z tych gołych pędów. Jak to  zrobić odsyłam do opisu difenbachii.

Innym sposobem jest oddzielanie nowych przyrostów od rośliny macierzystej. Posadźmy kilka sadzonek do jednej doniczki by uzyskać gęstą kępę.

Choroby i szkodniki

W domu głównymi szkodnikami są przędziorki i wełnowce. Dość rzadko, ale możliwe jest pojawienie się mączniaka.

Uwagi

Roślina w całości bardzo łatwo wywołująca podrażnienia i obrzęki dlatego zrezygnujmy z jej uprawy jeśli w domu mamy dzieci lub sami jesteśmy podatni na wszelkie uczulenia. Jest niebezpieczna także dla zwierząt domowych.

Przypisy


W artykule wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Aglonema zmienna – http://www.wkfplants.com/commerial-plant-services/tropical-plants-for-interiors/

Sadzonka – http://zachandchristie.com/new_plant_blog/tag/alocasia/

Główne – http://www.eplante.ro/plante-a-z/Aglaonema-AGLAONEMA-COMMUTATUM.html

Za zimno – http://www.betterlawns.com/January09/blg3.asp

 

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Aglonema zmienna”

  1. Haneczka said

    Mam ten kwiatek od trzech lat. Przesadziłam tylko raz, zaraz po zakupie. Uprawia się łatwo, za co odwdzięcza się pięknymi liśćmi. Kwitnie co roku jak wariat, choć kwiaty nie są zbyt urodziwe. Polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: