Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Cyneraria

Posted by zojalitwin w dniu 07.12. 2010

©

Senecio cruentus

Opis

Rodzina:Asteraceae – astrowate

Lada moment w kwiaciarni mogą pojawić się pięknie kwitnące rośliny. Gatunek ten, potocznie, lecz niewłaściwie zwany jest cynerarią. Polska nazwa poprawna to Starzec popielnik. Starzec powszechnie uprawiany jest jako roślina doniczkowa o dekoracyjnych kwiatostanach.

W naturze jest to roślina wieloletnia zielna, o wzniesionej łodydze długości 40-60 cm, pokrytej miękkimi włoskami. Liście duże, osadzone skrętolegle, sercowate, ostro klapowane, pod spodem owłosione, na długich, kanciastych i zwykle oskrzydlonych ogonkach. Koszyczki kwiatowe liczne, zebrane w baldachogrona. W powszechnej uprawie znajdują się praktycznie wyłącznie mieszańce S. cruentus z innymi gatunkami. Z uwagi na ich liczbę jak i dość znaczne różnice uporządkowano je w grupy. W handlu największe znaczenie ma grupa o kwiatach dużych i niskiej wysokości pominę zatem podawanie szczegółowego podziału na grupy. Nadmienię jedynie, że możemy się spotkać odmianami pełnokwiatowymi lub o skręconych płatkach.

Występowanie

Pochodzi z Wysp Kanaryjskich, gdzie zakwita wiosną.

Wysokość

To co kupujemy dorasta do około 30 cm.

Termin kwitnienia

Ogrodnicy przygotowują kwitnące rośliny na okres późnej zimy i wczesnej wiosny.

Kolor kwiatu

Kwiaty języczkowate u gatunku purpurowe, u odmian – w niemal wszystkich barwach.

Stanowisko

Oczywiście dla rośliny optymalne byłoby miejsce bardzo jasne lecz nie na południowym parapecie. Z racji swego krótkiego żywota stawiamy go tam gdzie najczęściej przebywamy by cieszyć sie kolorami w czasie zimy.

Wymagania

Dla jak najdłuższego kwitnienia ważne jest by przynajmniej na noc stawiać doniczkę w możliwie chłodnym miejscu. 12 – 15 0C to dla rośliny temperatura optymalna. Drugim ważnym czynnikiem jest utrzymanie podłoża w stanie zawsze delikatnie wilgotnym. Często rośliny jeszcze kwitnące mają brzydkie liście. Nie lubią one by były moczone dlatego wysilmy się i podlewajmy tak by nie moczyć liści. Podlewanie na podstawkę jest możliwe tylko wówczas jeśli po najwyżej 10 minutach usuniemy każdy nadmiar wody.

Rozmnażanie

Roślinę rozmnaża się poprzez wysiew nasion traktując ją jako roślinę ogrodową roczną jako, że w warunkach domowych nie uzyskamy kwitnących okazów w okresie zimowym. Dla ozdoby domu rośliny kupujemy.

Choroby i szkodniki

W tym krótkim okresie czasu jeśli wystąpi to raczej tylko szara pleśń spowodowana naszym moczeniem liści. Inną sprawą, że razem z rośliną możemy przynieść do domu np. mszyce.

 

 

Przypisy


W artykule wykorzystano zdjęcia ze strony

http://kwiaciarnia-marhan.pl/kwiaty-doniczkowe.php

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: