Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Zroślicha stopowcowa

Posted by zojalitwin w dniu 10.12. 2010

©

Syngonium podophyllum

 

Opis

Rodzina: Araceae – obrazkowate.

Łodyga zielna wydłużona, pnąca lub płożąca bez odgałęzień. Po wyrośnięciu kwiatostanów ze szczytu łodygi, kończy ona wzrost, a z oczka śpiącego, umieszczonego dwa węzły poniżej wierzchołka łodygi, tworzy się nowy pęd główny. Tuż poniżej każdego węzła łodygi powstają dwa typy korzeni przybyszowych. Pęczek cienkich korzeni czepnych i pojedynczy, dużo grubszy normalny korzeń. Przeważnie wyrasta tylko na kilka centymetrów, jeśli jednak dotknie ziemi rozwija się w cały system korzeniowy. Brak korzeni przybyszowych na łodydze oznacza, że powietrze jest zbyt suche.

Liście skrętoległe, strzałkowate i całobrzegie, później zmieniają kształt i stają się przeważnie 3 lub 5 klapowe. Większość nowych odmian w doniczkach nie osiąga prawie nigdy dorosłej formy liści. Gatunek ma liście intensywnie zielone, z wyraźnymi kremowymi nerwami. Ponieważ głównym walorem zdobniczym rośliny są liście to hodowcy postarali się by powstały odmiany z wyraźnym rysunkiem na liściach i w prawie każdym odcieniu zielonego, a nawet rozbielonego różu. Mogą one osiągać 30 cm długości. Kwiatostany powstają zawsze na wierzchołku głównego pędu. Kwiatostan typowy dla całej rodziny. Rośliny doniczkowe kwitną jednak niezwykle rzadko.

Wykaz dostępnych w naszych sklepach odmian:

 • ‚Albolineatum’ – liście mają białe środki i są żyłkowate.
 • ‚Imperial White’ – odmiana o liściach biało żyłkowanych i zaostrzonych.
 • ‚Robusta’ – liście są duże, blade i ciemno cętkowane.
 • ‚Silver Knight’ – liście są srebrno-zielone.
 • ‚Quay’s California Gold’ – liście są zielone z nieregularnymi złocistymi nakropieniami.
 • ‚Tricolor’ – liście są w ciemnej i jasnej zieleni z białymi przebarwieniami.
 • ‚White Butterfly’ – liście są zielone z srebrzysto-białymi plamami.
 • ‚Emerald Gem’ – ma ciemnozielone, błyszczące mięsiste liście. Młode są ostro strzałkowate.
 • ‚Variegatum’ – zielone liście z jasnozielonymi, kremowymi i białymi plamami.
 • ‚Pixie’ – patrz zdjęcie główne. Jest chyba najmniejszą odmianą i szczerze ją polecam bo nie mam z nią żadnych problemów.

Występowanie

Syngonium naturalnie występuje od Brazylii po Meksyk. Najwięcej gatunków ma na swym terenie Panama.

Wysokość

Długość pędów jest przypisana do odmiany.

Kolor kwiatu

Kremowa kolba z kremowo-zieloną lub czerwownawą pochewką, która później owija się wokół kolby.

Stanowisko

Optymalnym stanowiskiem jest miejsce widne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem, o wysokim poziomie wilgotności i temperaturze między 22 a 27 0C. Zimą nie powinna spadać poniżej 15 0C. Oświetlenie ma wpływ zarówno na zabarwienie liści jak i pokrój i zwartość roślin. Na stanowiskach zbyt ciemnych i zimnych zroślichy tworzą bardzo długie międzywęźla, a co za tym idzie tracą zwarty pokrój.

Wymagania

Jak wszystkie rośliny leśne rosną na luźnej, bardzo przepuszczalnej lecz zasobnej ziemi. My mając do dyspozycji kupną ziemię powinniśmy dodać do niej coś co pozwoli jej długo pozostać luźnym podłożem. Takim składnikiem może być jak najgrubszy perlit, wermikulit, drobna kora, drobniejsze kawałki węgla drzewnego lub grys akwarystyczny. Mieszanka powinna zawierać przynajmniej 1/3 objętości takiego rozluźniacza. Jest to ważny zabieg bo roślina łatwo zagniwa przy nadmiarze wody wokół korzeni.

Kupowane podłoże ma zazwyczaj odczyn lekko kwaśny i by utrzymać ten optymalny dla rośliny odczyn należy podlewać odwapnioną wodą. Jej temperatura nie powinna odbiegać od temperatury otoczenia, a jeśli już to powinna być lekko letnia. Razem z co drugim podlewaniem nawozimy roślinę dając tylko połowę dawki zalecanej na opakowaniu. Jeśli mamy roślinę o zupełnie zielonych liściach rodzaj użytego nawozu jest w zasadzie obojętny. Mając roślinę o liściach z ładnym rysunkiem musimy się posłużyć nawozem o zwiększonej dawce potasu. Może to być nawóz do roślin kwitnących lub pozostały nam nawóz do pomidorów. Nowsze odmiany dość dobrze znoszą domowe powietrze. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że im wyższa temperatura szczególnie zimą tym szybsze zasychanie końcówek liści. Zatem zapewnienie syngonium trochę wilgoci wokół liści stanie się koniecznością.

Wiosną sprawdzamy stan korzeni i przesadzamy tylko wówczas jeśli to naprawdę konieczne. Pamiętajmy także o wymianie podpórki na większą jeśli kupiliśmy odmianę pnącą.

Rozmnażanie

Rozmnażanie syngonium jest dość łatwe. Wspominałam, że pod węzłami roślina tworzy korzenie. Wystarczy taki pęd nieco przygiąć do podstawionej nowej doniczki i umocować pęd odgiętym spinaczem. Stale wilgotne podłoże spowoduje szybki rozrost tych korzeni. Po około miesiącu można odciąć taką ukorzenioną sadzonkę od rośliny matecznej. Można oczywiście odciąć sadzonkę z minimum dwoma węzłami i ukorzeniać nawet w wodzie, a potem posadzić do doniczki. Można długi pęd pociąć na kawałki z 2-3 liśćmi lub węzłami i posadzić do podłoża zagłębiając tylko dolny węzeł. Temperatura podłoża powinna mieć około 20 0C.

Choroby i szkodniki

Syngonium dość często jest atakowane przez bakteryjną plamistość liści. Objawia się to powstawaniem brązowawych rosnących plam na liściach . Liście zasychają i odpadają. Najczęściej jest ona wywołana nadmiernym podlewaniem i moczeniem liści. Tym szybciej się ona pojawi im wyższa panuje temperatura. Jeśli dolna część pędów czernieje i pojawia się niemiły zapach oznacza, że dorobiliśmy się zgnilizny łodyg. W tym wypadku roślina jest raczej nie do odratowania.

Ze szkodników może pojawić się wszędobylski przędziorek lecz tylko w wypadku bardzo suchego powietrza lub wciornastek, który najczęściej przynosimy wraz z rośliną.Jego samego nie zobaczymy nawet pod szkłem powiększającym tu na zdjęciu długi obiektyw pracował jak mocne szkło powiększające. Zobaczymy jednak skutki jego działalności. Na początku te brązowe plamy były z pewnością srebrzyste, kiedy tkanka zaczęła zamierać zrobiły się brązowe. Kupując w gęstwinie liści nie zauważyłam, że coś nie tak, dopiero w domu.

Przypisy


Na stronie wykorzystano zdjęcia z następujących miejsc:

Bakterioza – http://www.aragriculture.org/diseases/image_library/tree_ornamental/herbaceous_ornamentals/syngonium/bacterial_leaf_blight.htm

Liście – http://thosedarnsqurls.mswin.net/prod06.htm

Zroślicha – http://www.greengrowerindia.com/products.php

Kwiaty – http://www.gflora.com/index.php?cmd=genus_body&genus_id=48

Główne – http://www.flickr.com/photos/xenoflor/3561626189/

Reklamy

Komentarzy 5 to “Zroślicha stopowcowa”

 1. bazyla said

  WITAM SERDECZNIE

  Jaka może być przyczyna żółknięcia liści u zroślichy? Nie zauważyłam szkodników ani na liściach, ani w ziemi, a liście żółkną.
  Próbowałam podlewać więcej, potem mniej, aby utrafić w zapotrzebowanie tej rośliny. Bez skutku.
  Kwiat stoi na parapecie zachodniego okna.

  Będę wdzięczna za poradę.

  • zojalitwin said

   Pojedyncze żółte liście- te najstarsze – to normalne. Problem zaczyna się jeśli zaczyna żółknąć więcej niż jeden liść w tym samym czasie. Przyczyn może być kilka.
   – zalana podłoże. Na wierzchu może być nawet sucho, ale przy spodzie doniczki jest mokro.
   – korzenie zupełnie przerosły ziemie i roślina prosi o przesadzenie.
   – brak składników pokarmowych jeśli roślina nie jest nawożona.
   – starzenie się rośliny.
   Proszę zacząć od sprawdzenia bryły korzeniowej. Jeśli w dolnej części ziemia jest mokra proszę przesadzić roślinę do nowej ziemi usuwając tyle starej ile się da bez większego uszkadzania korzeni. Jeśli korzenie przerosły również przesadzić. Jeśli wszystko jest w porządku włożyć z powrotem bryłę do doniczki. Spróbować dać nawozy lub zmienić rodzaj nawozu np. dać kilka razy nawóz do paproci. Chodzi o obniżenie odczynu ziemi skutecznie podnoszony przez wapno w kranówce. Innym sposobem jest podlewanie wodą odstałą do której dodano kilka kropel soku z cytryny na litr wody. Taką wodą podlewamy na przemian z nawożeniem.
   Przy starzeniu się rośliny niestety trzeba pomyśleć o jej odmłodzeniu. Najczęściej po 2 maksimum 3 latach ten problem staje się koniecznością bo liście systematycznie odpadają i dolne pędy stają się gołe.

 2. Floyd said

  Good post but I was wanting to know if you could write a
  litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Cheers!

 3. Rita said

  Moja Zroślicha od jakiegoś czasu wypuszcza młode listki, które się nie rozwijają, albo rozwijają tylko do połowy. Na jednej gałązce jest nawet po kilka takich nierozwiniętych listków. Te listki poza tym, że nie chcą się rozwinąć wyglądają zupełnie zdrowo: żadnych plam czy innych zmian. Czy to jakieś błędy w uprawie czy może objaw żerowania wciornastka? Nic innego nie wskazuje na wciornastki, ale miałam kiedyś tak samo u innej zroślichy zaatakowanej przez nie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: