Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Alstremeria

Posted by zojalitwin w dniu 12.12. 2010

©

Alstroemeria

 

Opis

Rodzina: Alstroemeriaceae – krasnolicowate.

Alstremeria (nazywana bywa „lilią Inków”) uprawiana bywa jako roślina ogrodowa i doniczkowa, tu zajmę się tylko zagadnieniami uprawy w doniczce.

Pierwsze egzemplarze alstremerii sprowadzono do Europy, a konkretnie do Hiszpanii w XVIII wieku. Tam dostrzegł je młody uczeń Linneusza. On to wysłał Linneuszowi nasiona tej rośliny. Z ogrodów Uniwersytetu w Upsali roślina powędrowała do magnackich rezydencji. Nazwę nadał jej Linneusz, a utworzona została od nazwiska owego ucznia Alströmera . Największą popularność na naszym kontynencie zyskała w 70-tych latach ubiegłego wieku za sprawą holenderskich ogrodników, którzy wprowadzili modę na uprawę alstremerii jako kwiat cięty.

Cechą wyróżniającą tę roślinę są kwiaty. Pojedynczy ma około 4 cm średnicy. Ponieważ roślina wytwarza kwiatostan zwany baldachem złożonym więc kwiatków na jednym pędzie jest wiele. Maksymalnie 15 sztuk. Kwitnienie jest rozciągnięte w czasie bo kwiatki nie kwitną jednocześnie. Są one bezwonne i zapylane przez pszczoły i motyle. W naturze także przez kolibry.

Dla informacji trzeba dodać, że to co kupujemy i uprawiamy jest już dość odległe od gatunków naturalnych. Dlatego nie podaję w tytule nazwy gatunkowej bo nikt nie handluje rośliną gatunkową.

Występowanie

Pochodzi z Ameryki Południowe.

Wysokość

Odmiany do uprawy w pojemnikach osiągają wysokość w przedziale między 30-60 cm.

Termin kwitnienia

Kwitną od końca czerwca do pierwszych przymrozków. Najobficiej kwitną w lipcu.

Kolor kwiatu

Kwiaty alstremerii miewają płatki pokryte deseniem i piękny satynowy połysk. Kolory przeważnie żółte, białe, różowe, czerwone. Rzadko są to kwiaty jednokolorowe najczęściej jest to kombinacja wspomnianych kolorów.

Stanowisko

Dobrze oświetlone, ale nie w pełnym słońcu. Latem donicę z rośliną można, a właściwie należy wystawić na balkon lub do ogrodu. Na okres zimowy zapewniamy jej widne i dość chłodne stanowisko. Optymalna temperatura zimowania to 8-10 0 C, sprzyja zawiązywaniu liczniejszych pąków kwiatowych. Rozumiem, że trudno utrzymać taką temperaturę w nieogrzewanym widnym garażu. Zatem musimy pamiętać i monitorować temperaturę, a w razie czego zabrać ją stamtąd jeśli zanosi się na solidne mrozy bo temperatura w takim pomieszczeniu spadnie na pewno poniżej najniższej dopuszczalnej.

Wymagania

Po przyniesieniu rośliny do domu sprawdzamy stan bryły korzeniowej. Z reguły trzeba przesadzać. Jeśli kupiliśmy w kwietniu czy maju można dać trochę większą doniczkę. Jeśli natomiast już w lecie dajemy doniczkę tylko o numer większą. Podłoże powinno być pulchne o dobrych właściwościach fizycznych. Dlatego kupioną ziemię mieszamy z wermikulitem, żwirem lub drobną przekompostowaną korą stosując przynajmniej 1/3 objętości ziemi. Polecam podłoże zawierające nawozy o spowolnionym działaniu. Przy alstromerii to dość istotne zagadnienie, bo do dobrego wzrostu wymaga stałego dostępu do składników pokarmowych, a codzienne nawożenie minimalnymi dawkami jest dość uciążliwe chociaż wykonalne. Mimo, że podłoże będzie zawierać nawóz o spowolnionym działaniu raz w tygodniu podlewamy nawozem o zwiększonej ilości potasu. Może to być nawóz do roślin kwitnących, do petunii lub surfinii lub rozpuszczalny w wodzie nawóz do pomidorów. Jest to ważne bo potas ma wpływ zarówno na kwitnienie jak i na rozwój kłączy, a od wielkości i stanu kłączy zależy ilość pędów i w konsekwencji ilość kwiatostanów.

Przez cały okres wegetacji utrzymujemy ziemię w stanie lekko wilgotnym. Usuwamy jednak nadmiar wody, który wyciekł na podstawkę. Nadmiar wody powoduje wystąpienie procesów gnilnych w dolnej części systemu korzeniowego. Przesuszenie natychmiast odbije się na szybkości przekwitania kwiatów.

Rozmnażanie

Bywają w handlu nasiona alstromerii. Są to jednak z reguły rośliny bardzo niewyrównane i najczęściej wysokie. Nie nadają się one do uprawy w doniczkach. Chociaż jeśli nie da się kupić sadzonek to i taki aspekt może wchodzić w grę. Uprawę z nasion omówię w artykule o gruntowej uprawie alstremerii.

Na początek trzeba zatem kupić sadzonkę. W kolejnym roku możemy ją rozmnożyć przez podział kłączy. Dzielimy tak by każda część miała kilkucentymetrowy odcinek kłącza z dobrze wykształconymi zawiązkami pędów i korzeniami.

Choroby i szkodniki

Alstremeria nie jest podatna na choroby. Głównym zagrożeniem jest szara pleśń. Atakuje ona tylko wówczas gdy mamy rośliny zagęszczone, przenawożone azotem, a liście zostają mokre na noc. Na balkonach i tarasach latem może pojawić się mszyca.

Uwagi

Alstremeria światową karierę zrobiła jako kwiat cięty o wyjątkowej trwałości.

 

 

Przypisy

Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

http://www.alstroemeria.com/

Reklamy

Komentarze 2 to “Alstremeria”

  1. zielonomaniak said

    Witam. Nie mogę znaleźć sposobu wysiewania nasion. Czy nasiona powinnam najpierw namoczyć?Czy mogę użyć do tego krążków torfowych? Pozdrawiam serdecznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: