Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Afelandra czworokątna

Posted by zojalitwin w dniu 16.12. 2010

©

Aphelandra squarrosa

 

Opis

Rodzina: Acanthaceae – akantowate

Z bardzo wielu gatunków Alefandra czworokątna jest jedynym gatunkiem uprawianym w doniczce. Mimo, że jest rośliną kwitnącą zalicza się ją do roślin ozdobnych z liści. Powodem tego jest dość krótki bo około 3 tygodniowy okres kwitnienia. Natomiast duże, piękne, ciemnozielone, błyszczące liście posiadają dodatkową ozdobę w postaci kremowego lub prawie  białego unerwienia. Właśnie forma i kontrastowość unerwienia legło u podstawy angielskiej nazwy zwyczajowej ‚Zebra plant’. Kłosokształtny kwiatostan pojawiający się na szczycie pędu złożony jest liści przekształconych w żółte podsadki kwiatowe. Z pomiędzy tych podsadek kwiatowych wyrastają również żółte kwiaty rurkowe. Kwiaty nie posiadają zapachu.

Naturalnym dla rośliny jest fakt, że utrzymuje liście tylko w górnym odcinku pędu, zatem golenie się od dołu to jej naturalna skłonność.

Występowanie

Pochodzi z tropików Ameryki Południowej i Środkowej.

Wysokość

W pierwszym roku osiąga wysokość 25-50 cm. W kolejnym roku może dorosnąć do 80 cm.

Termin kwitnienia

W uprawie doniczkowej to producenci sterując ilością światła i temperaturą mogą uzyskać kwitnącą roślinę w każdym terminie. Ponieważ jest to roślina krótkiego dnia więc względy ekonomiczne powodują, że w kwiaciarniach pojawia się w okresie od bardzo późnej jesieni po bardzo wczesną wiosnę.

Kolor kwiatu

Zarówno podsadki ułożone w kształt luźnego kłosa jak i rurkowe kwiaty wyrastające pomiędzy nimi są żółte. Pojawiły się już odmiany, które mają żółte podsadki i białe kwiaty.

Stanowisko

Jak wszystkie rośliny lasów tropikalnych będzie od nas wymagała dużo światła rozproszonego. Ponieważ zimą z tym światłem może być krucho to na ten czas można ją postawić blisko nawet południowego okna. Blisko to nie znaczy na parapecie. Na parapecie może stać jeśli okno wychodzi na wschód lub zachód. W okresie letnim nawet przy wystawie wschodniej lub zachodniej powinna stać za firanką.

Wymagania

Po zakupie pamiętajmy by ją dobrze zabezpieczyć na okres drogi. Po przyniesieniu do domu w czasie kwitnienia ziemię utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym. Co drugie podlewanie dajemy połowę dawki nawozu o zwiększonym udziale potasu.

Po zakończonym kwitnieniu ścinamy kwiatostany, ograniczamy podlewanie i przenosimy roślinę do chłodnego lecz widnego pomieszczenia. Temperatura okresu spoczynku nie może jednak spaść poniżej 10 0C. Po około 2 miesiącach przenosimy roślinę do mieszkania. Sprawdzamy stan korzeni i jest prawie pewne, że trzeba ją przesadzić. Jako podłoże może nam posłużyć standardowa ziemia do kwiatów wzbogacona o sporą dawkę wermikulitu.

W tym czasie przycinamy roślinę. Jeśli nadal ma wszystkie liście zdrowe to zostawmy tylko trzy najniższe. W innym wypadku pozostawiamy trzy w pełni zdrowe liście.

Z temperaturą raczej nie będziemy mieć problemu bo optimum dla rośliny mieści się w granicach 22 – 24 0C. Prawdziwy problem będzie z utrzymaniem wysokiej wilgotności powietrza. Jest zasada, że im wyższa temperatura tym większa wilgotność. I ten czynnik zadecyduje czy roślina utrzyma liście w dolnej partii łodygi. Przez cały sezon wegetacyjny utrzymujemy glebę w stanie lekko wilgotnym. Do podlewania nadaje się jedynie woda pozbawiona wapnia i o pokojowej temperaturze lub letnia. Najmniejsze przesuszenie skutkuje zasychaniem i zrzucaniem dolnych liści. W tym okresie nawożenie standardowe czyli nawóz o zrównoważonym składzie stosowany razem z co drugim podlewaniem. Jeśli mamy choć kawałek zadaszonego balkonu o wystawie wschodniej można roślinę wynieść na zewnątrz. Dobrze traktowana powinna późną jesienią zakwitnąć ponownie.

Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić jej takie warunki to będzie to roślina na lata lecz jak znam życie w większości domów ogołoci się z liści już w pierwszym roku. Zatem powstaje pytanie czy jest sens kupowania tej rośliny tym bardziej, że do najtańszych nie należy.

Rozmnażanie

Z sadzonek pędowych ukorzenionych wiosną w wilgotnym podłożu i temperaturze około 24°C. Można do tego celu wykorzystać odcięte pędy. Pęd taki jeśli jest długi dzielimy na sadzonkę wierzchołkową i sadzonki z gołego pędu. Jak to zrobić można zobaczyć przy opisie Difenbachii. Pamiętajmy jednak, że utrzymanie podłoża we wspomnianej temperaturze będzie wymagało postawienia doniczki na czymś ciepłym, bo ziemia ma zawsze nieco niższą temperaturę niż ta w pomieszczeniu. W najgorszym razie postawmy na drewnianej deseczce, a nie na gołym kamiennym parapecie.

Choroby i szkodniki

Przy zbyt suchym powietrzu mogą wystąpić przędziorki, wełnowce i tarczniki. Jeśli nasza roślina spędzała lato na zewnątrz bardzo dokładnie sprawdzajmy jej stan zanim wniesiemy do mieszkania.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Uszkodzony liść – http://www.visoflora.com/

Białe kwiaty – http://www.flickr.com/photos/flowerfreak/2908200984/in/photostream/

Aphelandra squarrosa – http://www.hoya.sk/rady-a-tipy/1228-aphelandra

Goła od spodu – http://www.xray.lv/darzs/lapaugi1.html

Bez liści – http://www.natali-haug.de/

Reklamy

Komentarze 2 to “Afelandra czworokątna”

  1. Seban said

    Mam afelandrę od kilku tygodni. Powoli przekwita. Korzenie widać od spodu i wychodzą też od góry doniczki. Zastanawiam się czy powinno się ją przesadzić teraz czy w innym momencie. Proszę o pomoc. To moja pierwsza kwitnąca roślina i nie mam z takowymi doświadczenia. Z góry dziękuję.

    • zojalitwin said

      A przeczytał,Pan post uważnie? Przecież pisałam, że po kwitnieniu roślina przechodzi okres spoczynku i dopiero po jego zakończeniu trzeba roślinę przesadzić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: