Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Araukaria wyniosła

Posted by zojalitwin w dniu 24.12. 2010

©

Araucaria heterophylla

 

Opis

Rodzina: Araucariaceae – araukariowate.

Z 18 gatunków w uprawie doniczkowej znaczenie ma tylko jeden A. excelsa – A. wyniosła oraz jej podgatunek Araucaria excelsa var. heterophylla. Jest to naturalna (stworzona przez naturę) hybryda, która przez bardzo wielu ogrodników utożsamiana z gatunkiem. Nie chcąc utrudniać też dałam taki tytuł jakby była gatunkiem . Jeśli natomiast będziemy mieli do czynienia z odmianami typu ‚Compacta’, Gracilis’, ‚Glauca’ i wiele innych to należy wiedzieć, że są to stworzone przez hodowców odmiany A. excelsa.

Araucarią heterophyla ogrodnicy zainteresowali się z powodu jej wyjątkowej dekoracyjności regularnie ułożonych okółków gałęzi bocznych. Cechuje ją również silny (jak na araukarię) wzrost.

Od XVIII do początku XX wieku była jedną z najpopularniejszych roślin pokojowych. Z racji swych wymagań sprzyjały jej pomieszczenia o dużej ilości powietrza i stosunkowo chłodne bo ogrzewane piecami. W tej chwili straciła swe znaczenie bo w małych zbyt ciepłych mieszkaniach trudno zapewnić jej sprzyjające warunki do rozwoju. Mogą sobie na nią pozwolić jedynie mieszkańcy własnych domów gdzie znajdzie się chociaż jedno widne i słabo ogrzewane pomieszczenie.

Musimy wiedzieć, że starsze rośliny zrzucają zwykle gałązki dolnych pięter i jest to proces normalny w końcu araukaria jest drzewem. Nienormalne jest tylko jeśli proces występuje na młodych roślinach.

Występowanie

Pochodzi z wyspy Norfolk. Wyspa Norfolk jest tzw. terytorium zewnętrznym Australii mającym dużą autonomię z własną flagą i herbem. Dlatego w części opracowań podaje się, że pochodzi z Australii.

Wysokość

Rośnie powoli i uprawiana w pomieszczeniach dopiero po kilku latach osiąga wysokość 1,5-2 m.

Stanowisko

Ponieważ nie znosi ona bezpośredniego nasłonecznienia i naj­lepiej czuje się w półcieniu, stanowi bardzo cenny nabytek dla posiadaczy północnych pokoi. .

Zimą należy zapewnić jej jasne pomieszczenie i temperaturę 5-10°C. Na lato wystawiamy araukarię na zewnątrz. Ustawiamy w miejscu zacienionym. W pomieszczeniu potrzebuje dużo miejsca i nie lubi towarzystwa innych roślin. Jeśli dłuższy czas, szczególnie, zimą, temperatura w pomieszczeniu wynosi powyżej 20 °C, araukaria gubi igły tym szybciej im suchsze jest powietrze. Trzeba także dodać, że jest wrażliwa na ulatniający się z kuchenek gaz czy nawet dym papierosowy.

Wymagania

Poza cieniem i chłodem araukaria bardzo lubi wodę, i to nie tylko w ziemi, ale i w powietrzu, toteż podlewamy ją dość obficie, a 2—3 razy w tygodniu zraszamy najlepiej letnią wodą. W zimie podlewamy po wcześniejszym sprawdzeniu wilgotności podłoża. Araukaria jest bardzo wrażliwa nawet na krótkotrwałe przesuszenie i często jest to jej koniec. Od wiosny do lipca zasilamy co 2 tygodnie mieszanką nawozów do roślin iglastych lub każdym innym nawozem o zrównoważonym składzie.

Araukarię przesadzamy raz na dwa – trzy lata, ale nie na wiosnę, jak większość roślin, lecz w sierpniu. Dzieje się tak dlatego, że rośliny iglaste w sierpniu kończą okres wegetacyjny. Przesadzanie jest wówczas znacznie mniejszym stresem dla rośliny. Jeśli z jakiś powodów musimy przesadzić w innym terminie to należy to zrobić pod koniec lutego zanim roślina rozpocznie wzrost. Jak wszystkie rośliny leśne musi mieć podłoże dobrze przepuszczalne lecz o dużej zawartości próchnicy i o odczynie lekko kwaśnym. W handlu jest dostępna ziemia do roślin iglastych. Można się również posłużyć ziemią do azali czy rododendronów lecz należy je wzbogacić o 1/3 objętości wermikulitu lub grysu akwarystycznego średniej grubości. Posiadacze ogródka do kolejnego przesadzania mogą sobie przygotować kompost z igieł sosnowych do tego dodajemy standardową ziemię do kwiatów i któryś z rozluźniaczy. Będziemy mieć wówczas idealne podłoże. Ważną sprawą jest by podczas przesadzania posadzić roślinę na tą samą głębokość. Posadzona głębiej odchoruje. Pamiętajmy by starać się utrzymać kwasowość podłoża w doniczce. Dlatego przynajmniej dwa razy do roku dajemy odrobinę nawozu przeciw brązowieniu igieł i solidnie podlewamy, a na co dzień podlewamy wodą przegotowaną i o temperaturze pokojowej.

Rozmnażanie

Nasiona araukarii tracą zdolność kiełkowania już po miesiącu, a zbierane są wyłącznie na terenach naturalnego występowania drzew i eksportowane na cały świat. Zatem to co jest w amatorskiej sprzedaży z reguły jest znacznie starsze niż miesiąc.

Sadzonki araukarii trzeba pobierać z egzemplarzy specjalnie do tego celu przygotowywanych i przy zachowaniu optymalnych warunków ukorzeniają się około 5 miesięcy.

Te okoliczności chyba są wystarczającym powodem by rozmnażanie tych roślin zostawić fachowcom.

Jeśli w domu mamy ogołocony z dolnych gałązek egzemplarz możemy go odmłodzić przez zastosowanie odkładu powietrznego. Jak to zrobić opisałam w Poradniku ogrodnika na tym blogu. Dodać jedynie należy by odkład umiejscowić możliwie wysoko.

Choroby i szkodniki

W zbyt wysokiej temperaturze staje się podatna na porażenie przez wełnowce i wciornastki.

Reklamy

Komentarzy 50 to “Araukaria wyniosła”

 1. Anonim said

  Dobra, wyczerpująca informacja o araukarii,dziękuję bardzo. Teraz już wiem jak dbać o nią. P
  ozdrawiam 🙂

 2. Tomas said

  dzieki ja 3 dni temu byłem śmieci wynieść i ktoś wyrzucił taką ok 80 cm przesadziłem w zwykłą ziemie z ogrodniczego pokój mam od północy temperatura ok 20 stopni, wilgotno jest bo akwarium 200 litrowe stoi w pokoju nie pale. prosze o rade

 3. Anonim said

  To podzielę się swoimi doświadczeniami.
  Swoją Araukarie kupiłem późna jesienią na wyprzedaży. Przez zimę stała w pomieszczeniu o dość wysokiej temperaturze (22-23st), ale codziennie rano i wieczorem spryskiwałem ja przegotowana wodą. Co drugi dzień podlewałem ją oszczędnie bardzo małą ilością wody (nie więcej niż 50ml). Ziemia prawie zawsze przesychała (przeczytałem wcześniej ze nie lubi przelewania). Wystawa była północna. Odpowiedzią na pielęgnacje był wzrost o kolejne piętro gałęzi i przedłużenie istniejących.
  Wygląda wspaniale, mimo że postępowałem z nią inaczej niż jest tutaj opisane (tylko mojej narzeczonej z jakiegoś powodu się nie podoba).

 4. Anka said

  Dobrze, że trafiłam na ten blog. Mam około 7 letnią aurakarię, nie zraszałam ( dzisiaj zrobiłam jej zraszanie ,ponieważ bardzo zakurzona była), podlewałam 1 raz w tygodniu ( ale obficie), stoi cały rok w pokoju o wschodniej ekspozycji. Doniczkę ma już wg mnie za małą i właśnie przygotowuję się do przesadzenia jej. Pan w sklepie ogrodniczym polecił mi ziemię do róż ( a ja chciałam kupić do roślin iglastych, ale taki pewny swojej wiedzy był). Jutro muszę zakupić nową ziemię oaz keramzyt na dno. Przynajmniej w miesiąc do przesadzania trafiłam, ponieważ wszystko inne wbrew temu co lubi, ale naprawdę do dzisiaj wyglądała pięknie i zdrowo ( i błyskawicznie rosła, jest już pod sufitem), nie wiem jak zniosła zraszanie w kabinie prysznicowej, mam nadzieję, że jej nie zaszkodziłam.

 5. gosia said

  Dziękuję za pomocne i wyczerpujące informacje. Jestem posiadaczka urodziwej ok.40- centymetrowej Araukarii od 8 marca ;)) tego roku. Od tego czasu przyrosla o ” jedno piętro”,ale wyrosle pędy są krociutkie i od jakiegoś czasu jakby stoją w miejscu.Zastanawiam sie czy aby nie czas,żeby ja przesadzić,gdyż caly czas stoi w ziemi „sklepowej”(luźnej,jakby torfowej).Dodam że stoi w pokoju zacienionym,podlewam niewielką ilością wody jakieś 2 razy w tygodniu.Proszę o radę i serdecznie pozdrawiam!

  • zojalitwin said

   Rośliny iglaste kończą sezon nieco wcześniej niż inne rośliny. Proszę ewentualnie raz w miesiącu podlać nawozem do roślin iglastych, a z braku laku do zielonych lecz połową dawki. I przesadzić pod koniec lutego.

 6. Oshin said

  Witam
  mam tego kwiatka ale chyba za mało go podlewałam , gdzieś s internecie nie pamiętam strony było napisane ze podlewa się ją minimalnie. Troszkę zwiotczały jej gałązki ale nie gubi igiełek. Co mogę jeszcze zrobić żeby ją uratować…;(

  • zojalitwin said

   Wszystko zależy jak sucho jest przy dnie doniczki. Jeśli to możliwe proszę wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan wilgotności. jeśli jest bardzo sucho to trzeba zanurzyć bryłę w wiadrze z letnią wodą aby torf nasiąknął wodą. Sygnałem są bańki powietrza które przestają się wydzielać. Bryłę trzeba przytrzymać pod wodą bo inaczej wypłynie. Jeśli nie jest tak źle to przejść do normalnego podlewania a roślina wróci do formy.

   • Oshin said

    a jak poradzić sobie z takimi białymi robakami w tym kwiatku????
    Proszę o odpowiedź – nie jest to mój kwiatek mam się nim opiekować ;(

   • zojalitwin said

    W kwiatku czy w ziemi?

   • Oshin said

    w ziemi

   • zojalitwin said

    Jeśli widać małe muszki latające to w ziemi są ich larwy zwane ziemiórkami. Jeśli po podlaniu białe larwy z czarnymi łebkami szybko wyginają się to są skoczogonki. W obu wypadkach świadczą o nadmiernym podlewaniu. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem pozbycia się ich jest przesadzenie rośliny do nowej ziemi lecz wcześniej trzeba usunąć starej jak najwięcej. Zaprzestać nadmiernego podlewania bo znów będzie to samo.

   • Oshin said

    Dziękuje

 7. Agata said

  Witam:)
  Potrzebuję szybkiej rady dla mojej pięknej arakuarii 😦 Dostałam od teściowej i o dziwo rosła pięknie , całe lato na dworze pod orzechem , duża i zdrowa ok 80 cm , w kwaśnej ziemi itd … Pewnej nocy zerwał się silny wiatr i nie wiem jakim cudem ciężka donica spadła z postumentu… Złamały się 3 górne piętra i zostało jedno dolne bardzo duże…. Czy jest szansa , że przetrwa i odbuduje się ? Czy to już koniec dla niej ?
  Byłoby mi bardzo szkoda….
  Proszę o radę .
  Dziękuję

  • zojalitwin said

   Bardzo małe prawdopodobieństwo. Prawdopodobnie zostanie właśnie taka jaka jest. Proszę jednak nie wyrzucać cuda się zdarzają.

   • Agata said

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź chociaż liczyłam , że usłyszę iz arakuaria jak nasze świerki czy sosny da radę ukształtować nowy wierzchołek :):) co rok wysadzam nowe drzewko do ogrodu po Bożym Narodzeniu – kupuję w doniczkach i zawsze wierzcholek jest trochę sfatygowany od ozdób…. Jak dotąd każde z 5 czy 6-ciu drzewek wypuściło nową gałązkę , która przejęła rolę czubka … no ale zniszczenia nie były nigdy tak wielkie …. uhhhh … kilka razy próbowałam utrzymać arakuarię w bloku , nigdy się nie udało … dlatego kiedy na wprowadzkę do domu dostałam od teściowej arakuarię pomyślałam , że i tak padnie , jak wszystkie dotąd… A tu była taka niespodzianka – rosła pięknie , zimowała w chłodnym ganku , lato na dworze w cieniu – cieszyła oczy i takie zdarzenie… a dopiero tydzień temu zachwalałam teściowej jak prezent od niej pięknie rośnie …..
    Ten mały czubek z ostatnim nowym piętrem zadołowałam w doniczce z dobrym drenażem , mieszanką ziemi , igliwia i kory – może się ukorzeni… gdzieś wyczytałam , że tak można…
    Pięknie dziękuję zxa odpowiedź 🙂
    Będę zaglądać częściej z moimi kwiatowymi problemami 🙂
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

   • zojalitwin said

    Życzę powodzenia i cierpliwości. Choć możliwe nie jest to łatwe ani szybkie przedsięwzięcie.

   • Agata said

    Witam ponownie 🙂
    Stałam się wiernym czytelnikiem tego bloga 🙂 Jako kwiatowa maniaczka-amatorka szukałam takiej strony 🙂
    Mam pytanie o inny kwiat ale nie wiedziałam gdzie wpisać 😦
    W Obi w moim mieście jest na wyprzedaży Tacca – krąpiel w odmianie brunatnej , po kwitnieniu oczywiście bo inaczej nie byłaby na 60% wyprzedaży :):):)
    Czy jest szansa żeby zakwitła ponownie jeśli będę o nią dbać ? Czy amatorka da radę utrzymać to cudo przy życiu ? Nie ukrywam , że ten kwiat mnie zafascynował ale że wydaje się być skomplikowany i wymagający to postanowiłam zasięgnąć rady specjalistki :):):)
    Mimo 60% w dół wciąż jest drogi i nie chciałabym niepotrzebnie ryzykować 🙂
    Pozdrawiam serdecznie :):)

   • zojalitwin said

    Proszę nie wydawać pieniędzy. Oczywiście zakwitnąć może ale czy da sobie Pani radę to nie mogę powiedzieć. Nie opisywałam jeszcze tej rośliny i chyba to zrobię w najbliższym czasie.

 8. Agata said

  Uffff 🙂 A liczyłam , że Pani odpowie – kupować bo tylko wygląda na trudną 🙂
  Zaufam jednak opinii specjalistki ale z niecierpliwością będę czekała na jej opis tutaj 🙂 Roślina wygląda kosmicznie w czasie kwitnienia , jak przybysz z kosmosu hi,hi 🙂 Pewnie nie ja jedna mam na nią ochotę ….
  Pozdrawiam serdecznie i następnego razu 🙂

  • Agata said

   Witam ponownie Pani Zoju 🙂
   No i skusiłam się …. Tacca znów trafiła na pokwitnieniową wyprzedaż i za 19 zł stałam się posiadaczką siedmiu zielonych metrowych liści :):) Tacca Chantieri – tak opisuje naklejka… Wiem , prosiłam już o radę i regularnie sprawdzam , czy coś u Pani nie pojawiło się na temat krąpieli – nietoperza , ale proszę raz jeszcze o wiadomości z botanicznej ręki na temat tej rośliny.:):)
   Niestety moja złamana aracuaria nie przetrwała 😦
   Pozdrawiam serdecznie i czekam niecierpliwie na informacje.

 9. Mario said

  Mam do sprzedania Araucarie o wysokości 2,5 metra. Ma poobcinane dolne gałęzie bo zajmowała za dużo miejsca w mieszkaniu. W górę też nie ma już możliwości rośnięcia, dlatego muszę ją sprzedać. W miejscu w którym brakuje gałęzi pnie się bluszcz. Bardzo fajnie to wygląda. Nie mam pojęcia ile chcieć za taki okaz 🙂 Może ktoś z Was podpowie ? Do obejrzenia w Jastrzębiu Zdroju lub mogę przesłać zdjęcia na maila. Mój mail mario2705@o2.pl

 10. Iwona said

  Witam, mam ogromny kłopot z moja araukarią. 2 miesiące temu dostałam ją od znajomego, u niego rosła ładnie. U mnie stopniowo zaczęła podsychać. Teraz już zostały tylko górne gałęzie zielone (jakieś 8 gałązek , nawet z przyrostami, ale tracącymi już kolor). Temp. w pomieszczeniu jakieś 20-22 stopnie, podlewam co kilka dni, spryskuję gałązki i nic , usycha 😦
  Czy przesadzenie może ją uratować?

  • zojalitwin said

   Samo przesadzenie może uratować jeśli ta rośnie jest w zbyt ciasnej doniczce. By to sprawdzić wystarczy wyjąć roślinę z doniczki. Jeśli jednak tam jest w porządku to wysoka temperatura i suche powietrze może doprowadzić to takich objawów. Zakładam, że na gałązkach i igłach nie ma niepożądanych lokatorów.

   • Iwona said

    Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź 🙂
    Wydaje mi się, że na gałązkach nie ma lokatorów, przyglądałam się i dotykałam. Gałęzie bardzo zwiesiły się do dołu i usychają. Spróbuję z przesadzaniem. Może moge jakąś poradę dot. przesadzania, słyszałam, że na dno donicy keramzyt, czy ziemia jakaś specjalna, może jakiś nawóz?

   • zojalitwin said

    Najlepiej ziemia do iglaków z nawozem o spowolnionym działaniu. Przy braku takowej zwykła ziemia uniwersalna. Jeśli jest trochę lasu w zasięgu można odgarnąć liście z wierzchu i wziąć woreczek tego co pod spodem i wymieszać z uniwersalną. Przy większej roślinie można zamiast keramzytu dać kilka większych kamieni tylko wymytych. Doniczka będzie stabilniejsza a efekt ten sam co przy keramzycie.

 11. Iwona said

  Jeszcze raz dziękuję 🙂 będę próbować i dam znać o rezultacie
  Pozdrawiam ciepło

 12. Halina said

  Proszę o radę jak najszybciej.Wczoraj kupiłam piękną araukarię i chcę ją posadzić w ogrodzie,poradzono mi żeby to było miejsce
  lekko osłonęte i w ziemi do iglaków,dziękuję za szybką odpowiedz Halina

  • zojalitwin said

   Dobra rada, z tym że należy kopać solidny dół i znacznie szerszy. Tej ziemi ma starczyć na kilka lat, a nie tylko na teraz. Przez pierwsze 3 lata warto narzucić grubą agrowłókninę na zimę. Na Opolszczyźnie z trudem da się ją utrzymać jeśli źle się wybierze stanowisko, mieszkając w chłodniejszym miejscu trzeba się liczyć z mrozowymi uszkodzeniami a roślina rośnie wolno więc i jej regeneracja jest utrudniona.

 13. JS said

  Żona kupiła jakiś dziwny egzemplarz, ponieważ rośnie tylko w postaci jednej gałęzi, nie tworząc okółków. Jest już spora – ok. 1 m. Czy można ją obciąć aby tworzyła okółki? A jeśli tak, to w którym miejscu?
  Pozdrawiam

  • zojalitwin said

   Przyciąć zawsze można, ale z araukarią nigdy nic nie wiadomo na pewno. Może stać przycięta prawie przez rok bez oznak że żyje mimo, że pęd będzie żywy. Jeśli podejmie Pan takie ryzyko to wystarczy uciąć 15 cm nad ziemią.

   • JS said

    Dzięki, spróbuję. Nie uda się to trudno, bo i tak nie jest efektowna.
    Pozdrawiam
    JS

 14. mania said

  Witam!Dostałam ten kwiat od znajomej ,ale niestety tylko 2 pietra ma ładne a reszta same gałazki tylko na końcach sa igiełki.Wysokośc ok.1m.prosze o rade co dalej z nią zrobić?Pozdrawiam i z niecierpliwościa czekam na odpowiedz.

  • zojalitwin said

   Nic zrobić się nie da. Proszę pielęgnować w miarę poprawnie. Jeśli puste gałązki są od dołu to można je nieco przysłonić sadząc w donicy odrosty zielistki. Będzie to wyglądało na naturalną kompozycję.

 15. ania said

  Witam. Mam araukuarię wysoka ok 3m i stąd problemy. Dotyka juz sufitu poza tym ma bardzo długie i wiotkie gałazki. Ja odkupiłam ja od kolezanki przed czterema laty więc nie miałam wpływu na jej rozwój. U mnie doszły chyba 2 pietra i wygląda w całości dość kiepsko. Gałązki są niestety dość opadajace no i ta wysokość. Chcę ją zatrzymać ale muszę zdecydowanie coś z nią zrobić. Jeszcze tylko pytanie o to zraszanie- przed kilkoma laty słyszałam, ze zraszanie jej niszczy absolutnie roslinę a tu pani to poleca.
  Najważniejsza dla mnie sprawa to zdecydowanie zmiana jej pokroju.
  Pozdrawiam

  • zojalitwin said

   To co powiedziałaby araukaria rosnąca w naturze na deszcz? Opryski mogą zbyć niebezpieczne jeśli w mieszkaniu mamy zimno i wykonamy go w takim czasie iż mokre będą gałązki nocą. Chodzi o nie stwarzanie dogodnych warunków dla szarej pleśni i innych grzybów, których zarodniki „fruwają” w powietrzu.

   • ania said

    „To co powiedziałaby araukaria rosnąca w naturze na deszcz”
    To własnie mnie wtedy zdziwiło ale nie zraszałam na wszelki wypadek.
    Głównie jednak proszę o podpowiedź w zmianie pokroju mojej „roslinki”.

   • zojalitwin said

    Proszę się zaopatrzyć w ukorzeniacz do roślin zdrewniałych, ziemię do roślin iglastych i w miarę ciężką doniczkę lub tzw. palmówkę czyli wąską lecz wysoką. Na dno włożyć kilka większych lecz dobrze wymytych kamieni nasypać ziemi, podlać i poczekać ze 2 godziny aż ziemia nieco osiądzie. Obciąć najwyższe piętro z tym kawałkiem pędu jaki wyrasta między piętrami. To znaczy tniemy około pół centymetra nad drugim piętrem licząc od góry. Cały ten pieniek oprószamy ukorzeniaczem i sadzonkujemy aż po „liście”. Całość wkładamy do dużego przezroczystego worka, zawiązujemy i stawiamy w miejscu widnym lecz bez dostępu bezpośredniego słońca. Codziennie na kilka minut rozwiązujemy worek i wietrzymy. Ziemia musi pozostać stale wilgotna lecz nie mokra. Ukorzenianie trwa bardzo długo do 6 miesięcy, zatem trzeba być cierpliwym. Z uwagi na te trudności nie wszystkim udaje się utrzymać sadzonkę w dobrym stanie.

   • ania said

    A proszę mi jeszcze powiedzieć czy mogę podciąć-skrócić- za długie gałązki bo one niestety są opadające i słabo to wygląda.
    Dziekują za szybkie odpowiedzi.

 16. maslyx said

  moja araukaria ma 2,5 metra wysoko sci czubek sie wygina bo sie nie mieści rozpiętość największego piętra to ponad 2m jest ładna zielona od donicy po sam czubek wg mnie piękny okaz niestety wielkość jej jest kłopotliwa prosze o porade co mogę z nią zrobić i w jaki sposób

  • zojalitwin said

   Najlepiej poszukać kupca, a za uzyskane pieniądze zainwestować w młody okaz. Można oczywiście odciąć czubek tuż nad ostatnim piętrem ale sądzę, że znajdzie Pani w sieci kupca na tak piękny okaz.

 17. Mam ten kwiatek od lutego zeszłego roku. Pięknie rósł, nawet młode gałązki ma już na wierzchołku co prawda jest bardzo mały ale pięknie wyglądał bo od świąt nagle zaczął marnieć tzn gałązki jakby zemdlały i opadają w dół.Co ROBIĆ !!!!!

  • zojalitwin said

   Wyjąc z doniczki i zobaczyć czy nie jest przelany. Wierzchnia warstwa może być sucha a na dnie doniczki błoto. Jeśli tam jest wszystko w porządku to sprawdzić czy nie pojawili się lokatorzy w postaci zgrubień na pędach.

 18. biszcz said

  kupiłam araukarię przed Bożym Narodzeniem wygląd skojarzyłam z choinką i ją też tak potraktowałam w jej gałązki wplotłam miniaturowe światełka i ustawiłam w oknie na parapecie wyglądała świetnie teraz rośnie w kuchni. Kształt gałązek był nierównomierny toteż odcięłam parę u dołu na szczęście żyje nadal przyszło mi do głowy że skoro lubi kwaśną ziemię to czy można ją zakwasić paroma listkami szczawiu może to by też miało cenny wpływ na odrobaczanie? Danusia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: