Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Aspidistra wyniosła

Posted by zojalitwin w dniu 24.12. 2010

©

Aspidistra elatior

Opis

Rodzina: Liliaceae – liliowate.

Aspidistra jest bezłodygową byliną kłączową, wolno rosnącą i długowieczną. Liście po­dobne do liści konwalii, lecz znacznie większe, osiągają dłu­gość 60 cm, a szerokość 15 cm. Ciemnozielone, wyprostowane, twarde, prawie skórzaste i nieco błyszczące. Osadzone na długich, dość sztywnych ogonkach wyrastają wprost z podziemnego kłącza. Kwiaty ma niepozorne, kremowe do fioletowych. Rozwijają się bezpośrednio z kłącza na bardzo krótkich ogonkach, tak że są ledwo widoczne nad ziemią.  Często bywają nawet niezauważone, gdyż mają bardzo krótki czas kwitnienia, nie mają zapachu. W naturze zapylane są przez mrówki i ślimaki.

Występowanie

Ojczyzną aspidistry są ciemne i chłodne lasy Chin i Japonii.

Wysokość

Dorasta do wysokości 60 cm.

Stanowisko

Ciemno­zielona barwa liści świadczy o dużej zawartości chlorofilu ( zielonego barwnika) to pozwala jej dobrze znosić półmrok. Jest też mało wrażliwa na przeciągi, kurz, dym tytoniowy, wahania temperatury i suche powietrze. Prawdziwe ‚żelazne liście’. Jednego czego na pewno nie będzie tolerowała to stanowiska w pełnym słońcu. Na lato można ją wystawić na powie­trze, w zacienione miejsce. W zimie znosi ona temperaturę 4—6 C.

Wymagania

Roślina nie ma specjalnych wymagań wystarczy jej standardowa ziemia do kwiatów. Ponieważ jest to roślina leśna to potrzebuje ziemi przewiewnej. Ziemia do kwiatów podczas podlewania bardzo się zbija dlatego dobrze byłoby zapobiec temu przez dodanie sporej garści wermikulitu, perlitu, drobnej kory, a nawet dość drobno zgniecionego styropianu. Takie podłoże gwarantuje nam także szybkie odprowadzenie każdego nadmiaru wody. Podlewamy tak by ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Z kolejnym podlewaniem czekamy, aż wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Zimą oszczędniej bo zalać łatwo, a jest to jeden z dobrych sposobów na zabicie rośliny. Mając rośliny w domu wyróbmy sobie nawyk sprawdzania stanu wilgotności podłoża zanim podlejemy. Potrzeby pokarmowe zaspokoimy dając raz w tygodniu pełną dawkę nawozu do roślin zielonych.

Rozmnażanie

Aspidistrę rozmnażamy przez podział starych, silnie roz­rośniętych roślin. Podział ten przeprowadzamy w czasie wiosennego przesadzania. Normalnie tak ostro nie dzielimy rośliny, ale dobrze wiedzieć że każdy liść z kawałkiem podziem­nej łodygi daje początek nowej roślinie. Do czasu zakorze­nienia się lepiej jest trzymać roślinę w ciepłym, nieco zacie­nionym miejscu i co tydzień zraszać. Link http://www.plantas-interior.com/2009/08/aspidistra-elatior-plantas-de-interior.html kieruje na stronę gdzie można zobaczyć poszczególne etapy przesadzania i podziału.

Choroby i szkodniki

Jest dość odporna na zagrożenia lecz bywa atakowana przez przędziorki , wciornastki i tarczniki.

 

Uwagi

W naszym kraju trudno spotkać, ale może komuś się uda nabyć odmiany o pstrych liściach.

Na razie dostępne są dwie takie odmiany.

‚Variegata’ oraz ‚Ashai’.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiaty – http://www.xray.lv/darzs/

‚Ashai’ – http://www.plantdelights.com/gallery/Aspidistra/Copy_of_Aspidistra_elatior_Ashai_60927?full=1

‚Variegata’ –http://home-and-garden.webshots.com/photo/1256199677059938930UjXzxT

Reklamy

Komentarze 4 to “Aspidistra wyniosła”

 1. Anonim said

  Witam!
  Moim marzeniem jest posiadanie takiej rośliny czyli Aspidistra wyniosła . O ile ktoś z Państwa byłby skłonny podzielić się sadzonką nieodpłatnie bądż odpłatnie to byłabym ogromnie wdzięczna .Krystyna

  • Anonim said

   Witam.
   Proszę wejść w aukcje ‚ALLEGRO’.Co jakiś czas wystawiane są te rośliny.Obecnie dwie odmiany.
   Marek

 2. Magda Lena said

  Witam,
  ta roślina ciężka do zdobycia w przeciętnej kwiaciarni.A np w Leroy koszmarnie droga.Ale na allegro 26zł.Do strawienia.Szkoda że w kwiaciarni tak kroją.Podobno to roślina odporna w domu.
  Magda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: