Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Jaśmin kwiecisty

Posted by zojalitwin w dniu 28.12. 2010

©

Jasminum polyanthum

 

Opis

Rodzina: Oleaceaeoliwkowate.

Najprościej odróżnić dwa doniczkowe jaśminy po kolorze pąków kwiatowych. W doniczkach uprawia się jaśmin kwiecisty(J. polyanthum) o różowawych pączkach kwiatowych i jaśmin lekarski (J. officinalis) o całkowicie białych pąkach i kwiatach. Różnic oczywiście jest znacznie więcej, ale tak najłatwiej.

Jaśminowi kwiecistemu o wiecznie zielonych wijących się pędach można nadawać atrakcyjny kształt przywiązując go do odpowiednio ukształtowanej podpory. Okrągły pałąk to najprostsze rozwiązanie, bo cienkie i wiotkie pędy można rozpinać na dowolnie ukształtowanej podporze. Jaśmin kwitnie tylko raz w roku. Różowawe pąki, białe kwiaty o intensywnej, słodkiej woni rozkwitające się prawie jednocześnie oraz niskie koszty produkcji(jaśmin wymaga niskich temperatur więc nie trzeba mocno grzać szklarni zimą) są przyczyną dlaczego ogrodnicy zainteresowali się doniczkową uprawą tego pnącza. Ponieważ kwitnie zimą, kiedy nie ma konkurencji, a my jesteśmy spragnieni kwiatów stanowi zatem dobry artykuł handlowy. Biorąc pod uwagę, że nasze ciepłe zimą mieszkania mocno nie służą roślinie robiąc z niej roślinę na jeden sezon ogrodnicy mają zapewniony zbyt dla kolejnej partii roślin następnej zimy.

Występowanie

W stanie naturalnym występuje w południowo-zachodnich Chinach.

Wysokość

W naturalnych warunkach nawet do 6 metrów. W doniczkach jest zależny od intensywności cięcia i wieku rośliny.

Termin kwitnienia

Kwitnie od stycznia do końca kwietnia.

Kolor kwiatu

Pąki różowawe, a rozwinięte kwiaty są białe o przyjemnym zapachu.

Stanowisko

Jaśmin jest taką rośliną, która lubi widno przy niskiej temperaturze. Latem najlepsza byłaby wystawa wschodnia. Przy takiej wystawie roślina otrzyma potrzebne jej 5 – 6 godzin słońca w najchłodniejszej części dnia. Optymalna temperatura latem nie powinna przekraczać 24 0 C.

Wymagania

Zacznijmy od momentu przyniesienia kwitnącej rośliny do domu. Doniczkę stawiamy w jak najjaśniejszym i jednocześnie najchłodniejszym miejscu mieszkania. Takie warunki sprzyjają dłuższemu utrzymywaniu się kwiatów na roślinie. Przez cały okres kwitnienia utrzymujemy podłoże lekko wilgotne. Jeśli roślina ma dużo pąków opłaca się zastosować nawożenie o podwyższonej dawce fosforu.

Po zakończeniu kwitnienia Przystępujemy do sprawdzenie stanu korzeni w doniczce. Ogrodnicy wiedzą, że roślina najlepiej kwitnie w trochę przyciasnej doniczce zatem na pewno przed kwitnieniem nie przesadzali pozostawiając to nam. Z tych samych powodów nowa doniczka powinna być większa tylko o numer. Z uwagi na duże potrzeby rośliny podłoże powinno być zasobne lecz dostatecznie przepuszczalne. Bazując na standardowej ziemi do kwiatów dodajemy do niej dobrej ziemi kompostowej i wermikulitu. Na dno doniczki obowiązkowy drenaż. Po przesadzeniu roślinę ostro przycinamy. Bez szkody dla rośliny można ściąć do 10 cm nad ziemią. Czynność ta jest konieczna bo jaśmin kwitnie wyłącznie na ubiegłorocznych pędach czyli na pędach które wyrosły po zakończeniu poprzedniego kwitnienia. Poza tym po zakończeniu kwitnienia roślina przechodzi około 2 miesięczny okres spoczynku. Nie zatrzymuje wzrostu zupełnie ale bardzo zwalnia tempo. Dlatego po przesadzeniu ziemi nie podlewamy bo przesadziliśmy do wilgotnej. Podlewamy dopiero jak górna warstwa ziemi przeschnie. W tym też czasie należałoby roślinie zapewnić temperaturę około 10 0C. A przynajmniej ustawić na parapecie najdalszym od kaloryfera i blisko szyby bo tam temperatura jest najniższa w całym mieszkaniu. W momencie kiedy roślina rozpocznie dość szybki rozwój co następuje z reguły po zwiększeniu się ilości światła czyli około marca, przenosimy ją w miejsce jak najwidniejsze i nieco cieplejsze.

Przez cały sezon podlewamy tak by ziemia była tylko lekko wilgotna i z kolejnym podlewaniem wstrzymujemy się do momentu przeschnięcia górnej warstwy podłoża. Ponieważ jaśmin rośnie dość szybko po około miesiącu od rozpoczęcia intensywnego wzrostu rozpoczynamy dokarmianie. Dajemy nawóz o zrównoważonym składzie raz w tygodniu albo połową dawki co drugie podlewanie. Po minięciu okresu wystąpienia przymrozków dobrze byłoby roślinę wystawić na zewnątrz w miejsce gdzie słońce jest tylko rano. Powinna w takim miejscu pozostać najdłużej jak się da ponieważ zapewni jej to potrzebny do inicjacji pąków kwiatowych okres niskich temperatur. Okres niskich temperatur(od 4 – 15 0C) potrzebny do inicjacji pąków kwiatowych nie może być krótszy jak 6 tygodni i od bezwzględności przestrzegania tego okresu zależy jak będzie kwitła nasza roślina. Przy czym ważniejsza jest tu temperatura nocą niż za dnia. Po tych 6 tygodniach przenosimy jaśmin w cieplejsze miejsce i czekamy na rozwój kwiatów.

Rozmnażanie

Z odciętych pędów pobieramy sadzonki wierzchołkowe. Można również z sadzonek półzdrewniałych lecz trwa to dłużej i przy rozmnażaniu na własny użytek najczęściej nie ma potrzeby korzystania z nich.

Jeśli mamy roślinę wcześniej słabo ciętą to najczęściej jej dolne pędy są zdrewniałe i gołe. Tak też się dzieje z roślinami starszymi, dlatego co kilka lat zachodzi konieczność rozmnożenia rośliny w celu zastąpienia starego egzemplarza młodym.

Choroby i szkodniki

W domu szczególnie w okresie wczesnej wiosny chronić przed przędziorkami.

 

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wiszący – http://swc2.hccs.edu/proberts/gallery/html/sonia_sardesai/html/jasmine.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: