Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Nertera płożąca

Posted by zojalitwin w dniu 30.12. 2010

©

©Nertera granadensis

 

Opis

Rodzina: Rubiaceae – marzanowate.

Ta malutka i bardzo zwarta roślina często w handlu sprzedawana jest pod niewłaściwą nazwą N. depressa.

System korzeniowy jest płytki i podatny na przeschnięcie. Pędy płożące, a na nich gęsto ułożone, zaokrąglone, matowe i jasnozielone liście. Późną wiosną pojawiają się biało-zielonkawe, lejkowate i siedzące kwiaty. Są tak małe, że giną w masie drobnych, wiecznie zie­lonych liści. Około sierpnia wybarwiają się małe (około 8 mm średnicy) jagody, które stanowią główną ozdobę rośliny. Owocki te utrzymują się na roślinie do zimy.

Na większych giełdach czasem można dostać odmiany nertery, które posiadają inne kolory owocków a mianowicie:

‚Astrid’

‚Minestrone’

‚Marleen’

‚Suzanne’.

Czasem można spotkać inne gatunki.

N. balfouriana ma drobne, jaskrawozielone liście które tworzą zwarty kobierzec. Owocki mają gruszkowaty kształt i są poma­rańczowe jagody. Zazwyczaj uprawiana w szklarni, ale latem można ją wy­nieść do ogrodu. Jest rośliną równie niską ale o dłuższych pędach bo przeciętnie osiągają około 25 cm.

N. depressa jest roślinka szybko rosnącą. Tworzy ko­bierce drobnych, łopatkowatych, lśniących liści które po roztarciu wydzielają nieprzyjemny za­pach. Owocki są kuliste i czerwone lecz znacznie mniejsze bo ich przeciętna średnica to 4 mm. Również i tą roślinę na lato dobrze wynieść na zewnątrz.

Występowanie

Naturalne stanowiska znajdują się w Australii, Nowej Zelandii, Chi­le, wyspach Pacyfiku i Ameryce Południowej. Zwykle rośnie w zacienionych miejscach, na wysokościach średnich i wysokich. Temperatura nie wykazuje większych wahań, a wilgotność powietrza jest duża.

Wysokość

Od 1 do 8 cm.

Termin kwitnienia

Wiosną lecz kwiaty są bez znaczenia z uwagi na swą wielkość i kolor.

Kolor kwiatu

Biało-zielony.

Stanowisko

W uprawie tej rośliny problemem jest zapewnienie jej możliwie niskiej temperatury przy doskonale jasnym miejscu. Nie może być jednak narażona na bezpośrednie słońce. O ile w ciągu sezonu jakoś to będzie, to należy się zastanowić w momencie zakupu czy mamy możliwość zapewnienia jej zimą temperatury około 10 0C przy jasno oświetlonym miejscu. Temperatura nie może w tym czasie spaść poniżej 5 0C. W zbyt ciepłych stanowiskach doskonale rośnie lecz gorzej kwitnie i owocuje.

Wymagania

W okresie wzrostu pod­łoże powinno być stale lekko wilgotne, jako że ma bardzo płytki system korzeniowy, a najmniejsze jego przesuszenie jest równoznaczne ze śmiercią rośliny. Przy czym wilgotne nie oznacza mokre i o tym należy pamiętać. Zimą z kolejnym podlewaniem czekamy aż wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Przed i po kwitnieniu rośliny mogą być często zraszane dla podniesienia wilgotności powietrza lecz przed nocą powinny mieć suche liście. Jeśli roślinę przesadzamy oraz dzielimy co roku i dajemy jej dość żyzne choć doskonale przepuszczalne podłoże ( z uporem maniaka będę powtarzać do kupnej ziemi zawsze dodajemy wermikulit, perlit lub inny rozluźniacz) to roślinę możemy nie nawozić. Przenawożona roślina doskonale rośnie lecz znacznie słabiej kwitnie, a co za tym idzie i słabiej owocuje. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny w kierunku bardziej kwaśnego – podlewamy odwapnioną wodą.

Przesadzamy tylko, gdy jest to konieczne i najlepiej w sierpniu. Dla rośliny jest to ko­rzystniejszy termin niż zalecany nieraz ter­min wiosenny.

Mrozoodporność

Wszystkie gatunki są są roślinami wrażliwymi na mróz i w naszym klimacie musimy je upra­wiać w mieszkaniu lub zimnej, dobrze wie­trzonej szklarni.

Rozmnażanie

Pod­czas przesadzania najlepiej podzielić roślinę  i umieścić je w mniejszych bardziej płaskich doniczkach.

Na przełomie lutego i marca wysiewamy nasiona. Nasion nie przykrywa się podłożem lecz wymagają wysokiej temperatury otoczenia minimum 22 0C.

Choroby i szkodniki

Z racji swych potrzeb czyli dużej wilgotności powietrza i stosunkowo niskich temperatur musimy się wystrzegać zraszania później niż rano bo gęste liście mogą nie wyschnąć, a od tego już krok do ataku przez szarą pleśń. Niestety z uwagi na budowę rośliny jest to dla niej wyrok.

Wystawiając na zewnątrz wybieramy miejsce widne, choć osłonięte przed nadmiernym słońcem, ale i przewiewne. Często sprawdzamy czy nie pojawiła się mszyca.

Uwagi

Nazwa rodzaju pochodzi od greckiego „nérteros” = gorszy, niższy, odnosząc się do niewielkiego wzrostu roślin. Natomiast nazwa gatunkowa ‚granadensis’ odnosi się do prowincji, w której pierwszy raz spotkano i opisano ten gatunek, a mianowicie do Nowej Granady, hiszpańskiego wicekrólestwa, istniejącego w latach 1717 i 1819, i obejmującego dzisiejsze terytoria Ekwadoru, Gujany, Panamy, Trynidadu i Tobago oraz części obecnej Wenezueli.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

N. depressa – http://www.flickr.com/photos/stevex2/with/4758958964/

N. balfouriana – http://131.230.176.4/cgi-bin/dol/dol_terminal.pl?taxon_name=Nertera_balfouriana

Kwitnący – http://www.anbg.gov.au/cgi-bin/phtml?pc=a&pn=6351&size=3

Odmiany- http://www.pjkooij.nl/eng/products.html

Nertera granadensis – http://waynesword.palomar.edu/ecoph15.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: