Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Skalnica rozłogowa

Posted by zojalitwin w dniu 31.12. 2010

©

Saxifraga stolonifera

Opis

Rodzina: Saxifragaceae – skalnicowate

Ma zaokrąglone liście, na górnej stronie ciemnozielone, z białawymi przebarwieniami wzdłuż nerwów, od spodu czerwo­nawe. Są one lekko pofalowane na brzegach, skąpo owłosione. Liście są zebrane w niskie, gęste rozety. Latem roślina wytwarza długie, cienkie, czerwonawe rozłogi, na końcach których powstają małe roślinki. Roślinki te jeśli znajdą się na ziemi ukorzeniają się. Kwiaty są drobne, białawe, zebrane w wiechowate kwiatostany na końcach wzniesionych pędów.  Nie stanowią większej wartości dekoracyjnej, chociaż budowa pojedynczego kwiatka jest ciekawa.

Skalnica ma jedna wadę po kilku latach staje się nieładna i trzeba ją zastąpić młodą rośliną.


Odmiana ‚Tricolor’


Odmiana ‚Maroon Beauty’

Odmiana ‘Harvest Moon’

Występowanie

Rośli­na występuje dziko w Chinach i Japonii.

Wysokość

Kępka liści jest niewielka natomiast pęd kwiatowy wyrasta na wysokość około 25 cm.

Termin kwitnienia

Koniec czerwca i lipiec.

Kolor kwiatu

Biały z różowymi akcentami lecz bez większych walorów zdobniczych.

Stanowisko

Najlepiej by się czuła w pobliżu okna wschodniego. Takie stanowisko dałoby jej dostateczną ilość światła i zapewniło możliwie niską temperaturę. Zimą najlepsza byłaby temperatura około 10 – 12 0C. Jeśli pod wspomnianym oknem nie ma kaloryfera można doniczkę postawić jak najbliżej szyby. Minusowe temperatury na zewnątrz sprawią że w naszych mieszkaniach to chyba najchłodniejsze miejsce. By w czasie silniejszej operacji słonecznej liście nie zostały uszkodzone wystarczy na tych kilka godzin postawić między szybą, a rośliną kawałek ręcznika papierowego. Kiedy słońce się schowa można go zabrać.

Pamiętajmy, że u wszystkich roślin brak dostatecznej ilości światła będzie powodował zwiększanie się zielonego barwnika, a na odmianie ‚Tricolor’ mogą wystąpić nekrotyczne plamy na jasnej strefie liścia.

Wymagania

Po przyniesieniu do domu od razu sprawdzamy stan korzeni. W kwiaciarni może się zdarzyć wszystko od zalania po przesuszenie.

Saxifraga ma stosunkowo płytko umieszczone korzenie natomiast w szklarniach dla wygody uprawia się wszystkie rośliny w standardowych doniczkach. Często zatem w chłodnych kwiaciarniach rośliny mają bardzo mokrą dolną warstwę podłoża. Po postawieniu takiej rośliny w ciepłym mieszkaniu powoduje, że zaczynają się kłopoty. Chcąc uniknąć kłopotów przygotowujemy doniczki szersze lecz płytsze i po usunięciu zbytecznej ziemi posadzić w nowe podłoże. Oczywiście może się zdarzyć, że będziemy mieć zwarte kłębowisko korzeni. Wówczas trzeba te korzenie rozluźnić to nic, że sporo korzeni się uszkodzi, szybko się zregenerują.

Ponieważ roślina lubi glebę stale lekko wilgotną, ale nie mokrą więc ziemia musi być przepuszczalna by szybko odpłynął każdy jej nadmiar. Tu wystarczy nam standardowa ziemia do kwiatów lecz ona pod wpływem podlewania bardzo się zbija co utrudnia odprowadzenie nadmiaru wody, a ten nadmiar jest przyczyną braku potrzebnego powietrza wokół korzeni i następuje ich podgniwanie. Wermikulit i perlit zapobiega takiemu procesowi. Oba te składniki  nie wpływają na zmianę odczynu podłoża i dlatego są tak dobre. Korę można dodawać tylko do ziemi, która ma być kwaśna. Ponieważ najczęściej w kupowanej ziemi są nawozy więc z zasilamy wstrzymujemy się co najmniej przez 6 tygodni. Po tym czasie nawozimy raz w tygodniu lecz dawką o połowę niższą niż zalecana na opakowaniu. Mając odmiany o kolorowych liściach chociaż i roślinie gatunkowej to też się przyda przynajmniej co drugi raz podlewajmy nawozem o zwiększonej ilości potasu. Wraz z dostateczną ilością światła pozwoli nam na utrzymanie ładnego wybarwienia liści. Wiosną znów trzeba powtórzyć zabieg sprawdzenia stanu korzeni. Ponieważ roślina starsza robi się nieciekawa zawsze miejmy nowy egzemplarz na podmianę.

Mrozoodporność

W cieplejszych strefach naszego kraju można się pokusić o uprawę ogrodową w lekko zacienionych miejscach lub w miejscach gdzie słońce jest do godziny 10-tej. Na zimę starannie okryć. Wówczas możemy mieć taki efekt jak na zdjęciu do którego prowadzi ten link.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Saxifraga_stolonifera_01.JPG

Rozmnażanie

Skalnicę można łatwo rozmnażać, odejmując młode ro­ślinki powstające na końcach rozłogów. Wiosną sadzi się je po 3-4 do doniczek o średnicy 6-9 cm. Ukorzenia się je w warunkach wysokiej wilgotności i temperaturze 15-18°C. Gdy się rozrosną, przesadza do nieco tylko większych doniczek (10 cm). Tak naprawdę to wcale ich nie trzeba odcinać od rośliny. Wystarczy podstawić małą doniczkę z wilgotną ziemią i sadzonkę przyszpilić. Odciąć dopiero kiedy się zakorzeni. Ponieważ przez okres zakorzeniania będzie karmiona przez roślinę mateczną odpadają wszelkie zabiegi jakich wymagają sadzonki. W tym przypadku wystarczy utrzymywać ziemię w stanie lekko wilgotnym.

Choroby i szkodniki

Uprawiana wyłącznie w domu jest narażona na przędziorka. Może także wystąpić mączniak prawdziwy jeśli będzie zbyt ciemno i liście często mokre. Natomiast po wyniesieniu na zewnątrz jeśli w pobliżu jest ogród może pojawić się mączlik.

Uwagi

Do Europy została sprowadzona prawdopodobnie w XVIII wieku. Z początku uprawiana wyłącznie w ogrodach. Po przywędrowaniu w chłodniejsze strefy odkryto w niej roślinę doniczkową, która ciekawie wygląda posadzona w wiszących pojemnikach. Jednakowo ciekawie wygląda jako soliter jak i wypełniacz większych pojemników z innymi roślinami.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Harvest Moon’ – http://aquiya.skr.jp/zukan/Saxifraga_stolonifera.html

pokrój – http://www.oztion.com.au/OA/oa_previewpic.aspx?itemid=10629239&tid=&picnum=2&#pic

‚Tricolor’- http://home-and-garden.webshots.com/photo/1050198491038941319vMoaSL

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: