Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Sitowie pochylone

Posted by zojalitwin w dniu 18.01. 2011

©

©Scirpus cernuus

Opis

Rodzina: Cyperaceae – turzycowate

Polska nazwa tej rośliny tak do końca nie jest jasna można się spotkać z nazwami, domowe, zwisłe, drobne. Kolejny przykład świadczący, że do dobrego porozumienia się warto znać nazwy łacińskie. W swoim naturalnym środowisku jest rośliną bagienną. Tworzy gęste, jasnozielone kępy. Jej łodygi z początku wzniesione potem powoli odchylają się(stąd nazwa) by przejść do formy zwisającej. Latem na końcach pędów wytwarza niewielkie z początku zielone później biało zielone kłosowate kwiatostany. Brązowiejące w momencie dojrzewania nasion.

W kwiaciarniach pojawia się często sitowie o nazwie ‚Spiralis’ o lekko poskręcanych, grubszych i bardziej wzniesionych pędach. Jest to odmiana innego gatunku situ, a mianowicie situ rozpierzchłego o łacińskiej nazwie Juncus effusus i należącego do innej rodziny niż opisywany gatunek, a mianowicie do rodziny sitowatych.

Występowanie

Wilgotne zarośla południa Europy.

Wysokość

o wysokości do 20 cm.

Stanowisko

Uprawiamy na stanowiskach widnych lecz z dala od bezpośredniego słońca. Nadmierne nasłonecznienie jest jednym z czynników wywołujących żółknięcie rośliny.

Wymagania

Jakość gleby ma stosunkowo niewielkie znaczenie oczywiście będzie bardziej bujna i ciemniej zielona na glebach bardziej zasobnych. Jedno jest ważne ziemię proszę zmieszać z dobrą garścią drobnego żwiru. Mimo, że jest bardzo wilgotna musi mieć zapewniony dostęp powietrza. Najlepiej byłoby uprawiać ją metodą hydroponiczną. Można jednak normalnie lecz pamiętając, że jest to roślina błotna i należy zapewnić jej takie właśnie środowisko, zatem oprócz mokrej gleby na podstawce powinna znajdować się zawsze warstewka wody by korzenie roślin nigdy nie przeschły bo roślina natychmiast zacznie żółknąć w sposób masowy. Gdyby z jakiś powodów tak nam się zdarzyło należy roślinę natychmiast przyciąć i to ostro ewentualnie przesadzić lub podzielić i przesadzić w zależności od potrzeb i uprawiać już normalnie. Ponieważ rośnie szybko więc po krótkim okresie czasu odzyskamy ładną roślinę.

Tak samo postępujemy jeśli roślina staje się nieładna. Oczywiście najlepiej to wykonać wiosną, ale jeśli trzeba to w ciągu całego okresu wegetacyjnego podział i przesadzenie jest możliwy.

Roślinę należy nawozić, ale bardzo rozcieńczonymi dawkami. Jeśli w konewce zostało nam trochę rozcieńczonego nawozu po podlewaniu innych kwiatów dolejmy nieco wody i takim rozcieńczonym nawozem podlejmy. Wówczas nie będziemy musieli nawozić w innych terminach niż pozostałe rośliny.

W naszych mieszkaniach mało kiedy temperatura spada poniżej 15 0C więc żółknięcie wywołane zbyt niską temperaturą raczej jej nie grozi, ale wiedzieć o tym należy. Jak również o tym, że zbyt wysoka temperatura przekraczająca 20 – 22 0C także nie służy roślinie. Zimą możemy mieć kłopoty z utrzymaniem wilgotności powietrza.

Na każdy z tych czynników może zareagować podobnie czyli żółknięciem i zasychaniem pędów. Jeśli mamy możliwość wystawmy na lato na zewnątrz w miejsce najlepiej takie gdzie słońce jest tylko wczesnym ranem. W lecie nawet wystawa północna będzie dobra. Na zewnątrz roślina będzie miała dostateczną ilość i światła i wilgoci w powietrzu.

Rozmnażanie

Sitowie rozmnaża się przez podział silnie rozrośniętych egzemplarzy, najlepiej wiosną. Ponieważ roślina rośnie dość szybko więc lepiej dla jej wyglądu będzie posadzenie podzielonych fragmentów do stosunkowo niewielkich doniczek maksimum 9-10 cm średnicy i w miarę potrzeby – czyli jeśli korzenie przerosną ziemię przesadzenie do większej niż od razu posadzenie do większej doniczki. Przyczyna leży w specyficznym wzroście korzeni, które zawsze kierują się na zewnątrz, a w tym wypadku oznacza, że w kierunku ścianek doniczki. Inną cechą roślin jest to że najprzód kierują się wytworzenie podstawy do wzrostu czyli korzeni, a dopiero później tworzeniem reszty. Zatem jeśli posadzimy od razu do dużej to po pewnym czasie(przy prawidłowej uprawie po około 3 miesiącach) i tak trzeba będzie przesadzić, a środek bryły korzeniowej będzie prawie nieprzerośnięty. Ten problem dotyczy wszystkich roślin uprawianych w doniczkach, dlatego zaleca się wsadzanie w jak najmniejszą doniczkę nawet jeśli jak w tym przypadku trzeba będzie przesadzić jeszcze raz w trakcie sezonu. Zyskiem będzie jednak piękna duża roślina, a nie rachityczna roślina w ogromnej doniczce.

Można rozmnażać przez wysiew nasion, którego jeśli mamy dobre warunki świetle dokonywać możemy okrągły rok.

Choroby i szkodniki

Brak istotniejszych zagrożeń. Jedyny problem jaki może się pojawić to przędziorek.

Uwagi

Roślina dobra do nasadzeń we wszystkich błotnych miejscach jak paludaria, terraria czy nawet brzegi zbiorników wodnych w okresie letnim.

Nie uprawiajmy tej rośliny w domu jeśli są dzieci lub zwierzęta. Połknięcie nasion lub jakiejkolwiek części rośliny może wywołać poważne sensacje żołądkowe, natomiast u dzieci o podwyższonej wrażliwości kłopoty mogą być poważnej natury. U osób dorosłych sok roślinny i pyłek kwiatowy może wywołać alergie skórne. Na koniec przykłady innej ekspozycji roślin

 

 

Przypisy

Wykorzystano zdjęcia z następujących miejsc:

Zdjęcie sadzonek z czasopisma ‚Kwietnik’

Wiszące – http://www.jardins-interieurs.com/v3/plante.php?id_plante=73

Scirpus cernuus http://floradania.dk/index.php?id=26&L=1&tx_jwplants_pi1[plant]=258

Na kamykach – http://www.elzingagreenhouses.com/index.cfm?fuseaction=plants.plantDetail&plant_id=668

Reklamy

Komentarzy 6 to “Sitowie pochylone”

 1. Doxi said

  Pani Zoju, posiałem sobie sitowie i tzw. papirusa. Pojawiły się wschody, ale nie wiem, jak z nimi postępować. Stoją w miejscu, gdzie praktycznie od godz. 10 mają pełne słońce, ale w ogóle nie rosną. Może coś źle robię? A może „ten typ tak ma”? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, po jestem bliski drastycznemu rozwiązaniu, jakim jest kosz na śmieci.

  • zojalitwin said

   Wcale mnie to nie dziwi. Proszę postawić siewki w miejscu jak najwidniejszym, ale bez dostępu bezpośredniego słońca.

   • Doxi said

    Pani Zoju, jest Pani nieocenionym źródłem porad! Nie będzie to przesadą, jeśli napiszę, że bez Pani cennych uwag lista moich „roślinnych” błędów byłaby baaaaardzo długa. Dziękuję bardzo!

   • zojalitwin said

    Zawsze do usług.

 2. Doxi said

  Pani Zoju, chciałem się tylko pochwalić, że po zastosowaniu się do Pani rady, już na drugi dzień sitowie wypuściło pierwszy prawdziwy liść! Jest miniaturowy, ale… udało się! Jestem przeszczęśliwy! 🙂 Papirus, co prawda, stoi nadal tak, jak stał, ale – o dziwo! – zaczęły kiełkować pozostałe nasiona i obecnie z dwóch siewek zrobiło się 7!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: