Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Ginura pomarańczowa

Posted by zojalitwin w dniu 08.02. 2011

©

©Gynura aurantiaca

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Jest niedużą rośliną o interesujących liściach. W naturze zimozielony krzew o rozgałęzionych i lekko pokładających się pędach. Liście dojrzałe duże do 15 cm długości, grubo ząbkowane o ciemnozielonej barwie podbarwione na fioletowo. Liście młode w większym stopniu fioletowe. Cała roślina gęsto pokryta miękkimi purpurowo-fioletowymi włoskami. Roślina kwitnie wydając pomarańczowe niewielkie kwiaty (kwiatostany w postaci koszyczka), które po przekwitnięciu i zawiązaniu nasion okrytych puchem przypominają owocostan mniszka. Większość hodujących tę roślinę twierdzi, że zapach kwiatów nie jest przyjemny. Natomiast faktem botanicznym jest że roślina po zawiązaniu nasion traci swój atrakcyjny wygląd.

Można się spotkać z nazwą G. sarmentosa lub jeszcze dawniejszą nazwą G. scandens. Jest to w istocie krzyżówka między G. aurantiaca oraz G. bicolor używaną w Azji jako warzywo. W efekcie otrzymano roślinę o nieco dłuższych, bardziej wiotkich pędach, posiadających nieco mniejsze liście i dłuższe międzywęźla(odcinki pędu między liśćmi).

Występowanie

Występuje na wyspach południowo-wschodniej Azji od Jawy po Celebes.

Wysokość

Jeśli pędy przekroczą 40 -45 cm wysokości roślina zaczyna gubić dolne liście i traci swój atrakcyjny wygląd.

Termin kwitnienia

Roślina ozdobna z liści.

Kolor kwiatu

Pomarańczowy.

Stanowisko

Podobnie jak wszystkie rośliny z tropikalnych zarośli kocha światło, ale nie lubi bezpośredniego słońca, szczególne tego od godziny 10-tej do 17-tej. Mówimy oczywiście o sezonie wegetacyjnym. Zimą w naszym klimacie będzie sobie chwalić nawet południowe okno. Jeśli jeszcze będzie miała dostateczną wymianę powietrza za tą nagrzaną szybą to nic już więcej nie trzeba. Zresztą roślina sama nam powie czy ma się dobrze, bo brak światła to kiepsko wybarwione liście i szybko wyciągająca się roślina, natomiast nadmiar słońca to wypłowiałe, bardzo zdrobniałe i z plamami liście.

Wymagania

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że to szybko rosnąca roślina. Ponieważ w naturze ma zwyczaj utrzymywania liści tylko w szczytowej partii łodygi i na każde niekorzystne warunki reaguje zrzucaniem dolnych liści dlatego podobnie zachowa się jako roślina doniczkowa. Wniosek jest jeden – najładniejsze są rośliny młode. Łatwość rozmnażania sprawia, że zawsze możemy mieć piękne okazy.

Po zakupie roślina będzie najprawdopodobniej wymagała przesadzenia, trzeba zatem sprawdzić stan korzeni. Jako podłoże wystarczy standardowa ziemia do kwiatów. Dobrze by było dodać garść kwaśnego torfu bo ginura woli większą kwasowość podłoża niż ta w jakiej jest przeciętne podłoże. Staramy się utrzymać cały sezon podłoże w stanie lekko wilgotnym lecz z następnym podlewaniem czekamy, aż górna część podłoża przeschnie. By utrzymać kwasowość podłoża podlewajmy wodą przegotowaną i odstałą. Uważajmy na liście. Plam po wodzie z omszonych liści nic nie usunie. Nawożenie również standardowe najlepiej co tydzień lecz połową dawki. Do zasilania używajmy nawozu o w miarę zrównoważonym składzie. Zimą podlewamy po wcześniejszym sprawdzeniu stanu podłoża. Z uwagi na to, że roślina rośnie okrągły rok możemy dać nawóz i w tym okresie. Dotyczy to szczególnie roślin uprawianych już drugi rok w tej samej ziemi. Najlepiej dawać tak samo często lecz jeszcze bardziej zmniejszyć jego stężenie.

Rozmnażanie

W naszych warunkach praktycznie jedynym sposobem rozmnażania jest pobieranie sadzonek wierzchołkowych wiosną. Ukorzeniają się łatwo. Lepiej ukorzeniać w mieszance torfu z perlitem lub drobnym żwirem wymieszanych w ilości pół na pół. Do końcowej doniczki przesadzamy jak pojawią się nowe liście dając 3-4 sztuki na doniczkę o 14 -16 cm średnicy. Sadzonki ukorzeniają się także w wodzie, ale pamiętajmy by takim sadzonkom po posadzeniu do ziemi zapewnić na przynajmniej 3-4 dni większą wilgotność powietrza, bo roślina nie ma na tyle sprawnych korzeni włośnikowych by poszukiwać wody, której dotychczas miała pod dostatkiem.

Choroby i szkodniki

Bardzo sporadycznie może być zaatakowana przez mszyce, szczególnie wiosną kiedy dostaną się do domu wraz w prądem powietrza.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Bicolor – http://www.sztbz.cn/product/showproduct.php?id=1

‚Variegata’ – http://i53.photobucket.com/albums/g47/japhiel/Plants/Recent Orders/VariegatedPurplePassionPlantGynuraa.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: