Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Cibora zmienna

Posted by zojalitwin w dniu 16.02. 2011

©

Cyperus alternifolius

Opis

Rodzina: Cyperaceae – turzycowate

Roślina typu bagiennego o bardzo zwartych korzeniach. Rozrastająca się dzięki bardzo krótkim rozłogom zakończonym pąkiem, z którego wyrasta kolejna łodyga. Są one sztywne wzniesione i zakończone wąskimi, długimi, cienkimi i parasolowato rozłożonymi liśćmi. W kątach liści pojawiają się drobne kłosowate kwiatostany często na dość długich szypułkach. W handlu spotyka się odmiany wyróżniające się niższym wzrostem i bardziej zwartą budową, a także o liściach w jasne pasy lub o skręconych listkach.

Występowanie

Gatunek pochodzi z nadrzecznych rejonów Madagaskaru.

Wysokość

Przeciętnie do 100-150 cm. Gatunek w sprzyjających warunkach może dorosnąć do dwóch metrów.

Kolor kwiatu

Zielonkawe z lekkim żółto-brązowym podbarwieniem.

Stanowisko

Ponieważ w naturze rośnie w zaroślach więc i od nas będzie wymagała stanowiska widnego lecz bez dostępu południowego słońca. Optymalnym dla niej miejscem byłoby bezpośrednie pobliże wschodniego okna. Jak większość roślin tropikalnych lubi ciepło więc latem otwarte okno i temperatura w granicach 20-25°C oraz duża wilgotność powietrza to warunki idealne. W zimie wartałoby było zapewnić jej nieco niższą temperaturę (15-18°C).

Wymagania

Wiosną zaczynamy od sprawdzenia stanu korzeni. Roślina należy do szybko rosnących zatem wymaga podłoża dość zasobnego. Jeśli ktoś ma taką możliwość warto do standardowej ziemi do kwiatów dodać 1/3 jej objętości ziemi gliniastej. W tym bagiennym środowisku łatwiej utrzymuje dodane składniki pokarmowe. Po przesadzeniu podlewamy i na razie stawiamy na suchej podstawce. Przez cały czas ziemia musi być lekko mokra. W trakcie sezonu kiedy jest już ciepło i transpiracja roślin idzie pełną parą rośliny ustawiamy w osłonce do której nalewamy warstewkę wody. Staramy się by ta warstewka wody była tam cały czas. Wystarczy krótkotrwały brak mokrego podłoża i w ciągu kilku godzin końce liści zaczną żółknąć i zasychać. Od końca marca do połowy września stosujemy dokarmianie. Używamy do tego celu nawozu o w miarę zrównoważonym składzie. Roślina rośnie szybko więc dawanie nawozu do roślin zielonych opartego na podwyższonej dawce azotu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nawóz stosujemy raz w tygodniu lecz tylko połowa dawki. Przez cały sezon będą pojawiać się żółknące i zamierające łodygi. Jest to normalne i taki pędy należy wyciąć najniżej jak się da. Jeśli jednak proces taki bardzo przyspieszy trzeba zacząć szukać przyczyn, począwszy od zagłodzenia rośliny po nieproszonych lokatorów. Kto ma oczko wodne w ogrodzie może na lato posadzić ją w jego pobliżu zapewniając  oczywiście”mokre nogi”.

Rozmnażanie

Wiosną cibory można podzielić przy okazji przesadzania. Przy czym zwartość korzeni bardzo utrudnia proces. O ile w miarę młode rośliny podzielimy przy pomocy noża to starsze mogą wymagać nawet tasaka.

Dostępne w handlu nasiona wysiewa się w styczniu-lutym w miesza­ninę ziemi z dużą ilością perlitu. Kiełkują w temperaturze 18-20°C. Siewki pikuje się do maleńkich doniczek, najlepiej torfowych. Kiedy osiągną około 10 cm wysokości sadzi się je po kilka sztuk do doniczek docelowych.

Sadzonki sporządzamy przeważnie w lecie. W tym celu ścinamy rozetki liści z kawałkiem łodygi długości 4—5 cm, każdy listek skracamy więcej niż o połowę i tak przygotowaną sadzonkę kładziemy do płytkiej miseczki z wodą pozwalając jej swobodnie pływać po powierzchni. Naczynie z sadzonkami najlepiej jest postawić na oknie gdzie słońce jest od wschodu do godziny 10-tej. Nowe pędy wybiją po kil­ku tygodniach z kątów liści. Po około 2 tygodniach na sadzonkach zaczną się ukazywać białe korzonki. Po dalszych 10 dniach pojawią się młode pędy. Takie sadzonki sadzimy osobno do niewielkich doniczek. Cały czas obficie podlewamy podłoże. Tym sposobem już jesienią będziemy mieć ładne okazy. Przy czym możemy rozmnażać też od razu w ziemi. Sadzonkę kładziemy do góry nagami na powierzchni ziemi i lekko przysypujemy  ją ziemią. Temperatura ukorzeniania nie powinna spaść poniżej 20 0C.

Choroby i szkodniki

Poza nieciekawymi objawami związanymi z przesuszeniem rośliny często następstwem tego możne być pojawienie się przędziorka.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

rozmnażanie – http://www.theeasygarden.com/forum/viewtopic.php?id=27291

Reklamy

Komentarze 4 to “Cibora zmienna”

  1. Bambo said

    Witam. Mam konkretne pytanie. Ile sztuk papirusów posadzić w doniczce o średnicy 18 cm. tak żebym nie musiał przesadzać, bo większej doniczki nie przewiduję? Pozdrawiam.

  2. Bambo said

    Wsadziłem aż 9 sztuk! Równomiernie, w odstępach. Jakieś 2 cm od krawędzi doniczki i po 3 cm od siebie. To będzie prawdziwa dżungla 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: