Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Bilbergia zwisła

Posted by zojalitwin w dniu 18.03. 2011

©

©Billbergia nutans

Opis

Rodzina:Bromeliaceae – bromeliowate

Jest jedną z ła­twiejszych i najwytrzymalszych w uprawie roślin z rodziny bromeliowatych. W przeciwieństwie do większości gatunków z rodziny ananasowatych, które są wyłącznie epifitami, bilbergia może rosnąć zarówno jako epifit, ale także w glebie na dnie lasu.

Ma długie, sztywne, skórzaste, szarozielone liście zebrane w roze­ty tworząc w pobliżu nasady rurkę. Są one łukowato wygięte z haczykowatymi kol­cami na brzegach. Przewieszające się kwiatostany są złożone z niepozornych zielono-fioletowych kwiatków z długimi wysuwający­mi się nitkami pręcików. Przy każdym kwiatku są dość duże ciemnoróżowe przy­kwiatki – tak botanicy nazywają przekształcone i najczęściej jaskrawo wybarwione liście znajdujące się tuż pod kwiatem właściwym. Pojedynczy kwiatek ma około 5 cm długości. Czasem i u nas można dostać odmianę ‚Variegata’ o jasno paskowanych liściach. Uprawiając tę odmianę pamiętajmy, że przy niedostatku światła żółte paski zaczną zielenieć.

B. x windii – mieszaniec międzygatunkowy, którego rośliną mateczną była B. nutans, a ojcem B. baraquiniana, obecnie nazywana B. decora. Roślina została wyhodowana około 1880 roku i jest podobna do B. nutans, ale ma szersze, rozłożone, szarozielone liście i większe przykwiatki. Zwisająca łodyga kwiatostanowa ma cienkie szypuły i szczyto­we przykwiatki o różowym zabarwieniu. Wą­skie, zielone kwiaty z czerwonymi brzegami i charakterystycznymi, niebieskimi zakończe­niami osiągają 7,5 cm długości. Ogólnie roślina jest nieco niższa. Problem polega na tym, że większość sprzedawanych w kwiaciarniach naszego kraju roślin nazywanych bilbergią to właśnie ten mieszaniec. Postawione obok siebie oba gatunki nie sposób pomylić nawet jeśli nie kwitną, bo szerokość ich liści jest znacząco różna.


Występowanie

Po­chodzi z tropikal­nych lasów od Meksyku po południową Brazylię.

Wysokość

Przeciętna wysokość rośliny to około 40 – 45 cm. Lecz jej szerokość jest znaczniejsza.

Termin kwitnienia

Okres kwit­nienia jest uzależniony od tem­peratury, w jakiej roślina zimu­je.  Kwitnienie trwa długo. Można przyspieszyć kwitnienie wkładając roślinę do foliowego worka razem z dojrzałymi jabłkami.  Jabłka wydzielają dużo etylenu, który mocno stymuluje kwitnienie. Trzymamy w worku roślinę około 10 dni. Najpóźniej do 2 miesięcy roślina powinna kwitnąć.

Kolor kwiatu

Kwiat gatunku. Kwiat B. x windii. To ciasne zwinięcie płatków jest też cechą charakterystyczną odziedziczoną po roślinie ojcowskiej.

Stanowisko

Wymagają miejsca widnego w którym nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Latem z powodzeniem może być uprawiana w zacienionym miejscu balkonu.

Wymagania

W lasach tropikalnych gleby są bardzo płytkie i praktycznie złożone z rozkładającej się masy organicznej. Podobne podłoże powinniśmy zafundować roślinie. Płytkość ziemi przekłada się na niezbyt długi system korzeniowy, dlatego stosujemy płytsze lecz szersze doniczki. Uprawiając w standardowych 1/3 wypełniamy warstwą drenażową. Jako podłoże może posłużyć nam zwykła ziemia do kwiatów jednak bardzo mocno rozluźniona. Może to być drobna kora, perlit, wermikulit, keramzyt a nawet pokruszony styropian. Kto ma możliwość może wykorzystać podłoże do storczyków. Przez cały sezon wegetacyjny utrzymujemy podłoże lekko wilgotne, także zimą. Między podlewaniami nie powinno ono przesychać głębiej jak na 2-3 cm. Po około miesiącu od posadzenia lub od razu jeśli jest to kupna roślina powinniśmy zasilać roślinę stosując bardzo rozcieńczony nawóz do roślin kwitnących w okresie kwitnienia lub do roślin zielonych w pozostałym okresie. Dajemy najwyżej 1/3 dawki zalecanej na opakowaniu.

Optymalna temperatura w czasie uprawy to 16-20°C, ale jeśli na polu jest nawet do 30°C nic im nie będzie byle miały wilgotne podłoże i trochę wody w lejku rozety. Pod koniec jesieni podlewanie i nawożenie zmniejszamy i jeśli to tylko możliwe obniżamy temperaturę do 16-18°C, nie dopuszczając, by spadła ona poniżej 12°C. Pamiętajmy także, że u nas w okresie jesienno-zimowym bywa tak ciemno, że nawet takie rośliny jak bilbergia będą miały za ciemno stojąc z dala od okna, przysuńmy je zatem bliżej światła.

Raczej w celach estetycznych usuwamy przekwitłe kwiatki. W stosunkowo krótkim czasie po zakończeniu kwitnienia roślina zacznie wytwarzać młode odrosty. By zapewnić roślinie siłę do ich wytworzenia, a później warunki do wzrostu podlewanie i nawożenie ograniczmy, ale nie zaprzestajemy. Pod koniec marca przystępujemy do przesadzania rośliny jeśli kupiliśmy ją w ubiegłym roku, albo minęło już dwa lata od ostatniego przesadzania. Ponieważ wszystkie rośliny należące do bromeliowców kwitną tylko raz, a potem powoli zamierają wydając wcześniej młode odrosty to w trakcie przesadzania usuwamy stare rośliny, które już kwitły, a także oddzielamy młode odrosty i sadzimy je osobno do małych i płytkich doniczek.

Rozmnażanie

Bilbergie rozmnaża się przez oddzielanie i ukorzenianie odrostów. Zabieg ten przeprowadza się zwykle podczas przesadzania roślin. Odrosty ukorzeniają się po 3-5 tygo­dniach. Bilbergie można też rozmnażać przez wysiew nasion, ale wówczas kwitnące rośliny uzyskamy po 3 latach.

Dla mniej wprawnych istnieje sposób oddzielania odrostów wraz z częścią korzeni. Trzeba jednak poczekać, aż odrosty będą prawie tak duże jak roślina macierzysta. Wówczas mamy gwarancję, że odrosty wytworzyły już własne korzenie. Jak to zrobić pokazuje obrazek http://www.ssairplants.com/Growing/ss07separatingBill_xwindii.jpg

Można też inaczej co pokazuje ten film http://www.videosurf.com/video/billbergia-nutans-139551267

Choroby i szkodniki

Pod tym względem roślina bezproblemowa. Bardzo sporadycznie może pojawić się wełnowiec.

Uwagi

Nazwa rodzajowa Billbergia została nadana na cześć Gustawa Johana Billberga (1772-1844), zasłużonego botanika szwedzkiego, autora publikacji ‚Flora Szwecji’.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Główne – http://photobucket.com/images/billbergia+nutans/

Kwiat – http://www.sciencephoto.com/images/download_lo_res.html?id=665370082

B. x Windiihttp://www.flickr.com/photos/ecosdepedra/2678734716/

Kwiat B.Windii – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Billbergia_x_windii05_ies.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: