Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Solejrolia rozesłana

Posted by zojalitwin w dniu 23.04. 2011

©

©Soleirolia soleirolii

Opis

Rodzina: Urticaceae – pokrzywowate

Niewielka, ale bardzo dekoracyjna i naprawdę łatwa w uprawie roślinka o zwisających, nitkowatych i wodnisto przeświecających, różowawych pędach pokrytych drobnymi listeczka­mi. Są one okrągławe, ciemnozielone , błyszczące. Cała roślina jest delikatnie choć nieco szorstko owłosiona. Z uwagi na wielką obfitość pędów jak i gęsto osadzonych choć drobnych listeczków całość sprawia wrażenie zielonej maty jeśli uprawiamy ją na powierzchni większych niż doniczka. Z doniczki szybko ‚wypływa’ i z pomocą lekkiej korekty przy użyciu nożyczek można stworzyć coś takiego. W cieplejszych strefach nadaje się do tworzenia zielonych kożuszków np. przy chodnikach. Nie będę się jednak tym zajmować bo na terenie naszego kraju raczej w gruncie nie przezimuje. Mogą tego spróbować mieszkańcy najcieplejszych rejonów, a i tak trzeba wybrać miejsca zaciszne. Gwarancji przezimowania jednak nie ma.

Oprócz zielonego gatunku w uprawie znajdują się jeszcze odmiany:

  • ‚Argentea’ – o srebrno-zielonych liściach.

  • ‚Aurea’ – o złoto-zielonych liściach.

Występowanie

Północne wybrzeża i wyspy Morza Śródziemnego.

Wysokość

Wysokość jest niewielka bo około 5 centymetrów. Długość pędów może dochodzić do 50 cm.

Termin kwitnienia

Kwiaty są raczej bez znaczenia. Niemniej należy wiedzieć, że roślina wytwarza osobno kwiaty męskie i osobno kwiaty żeńskie. Są one białe, o średnicy 1mm i pojawiają się od maja do października.

Kolor kwiatu

Białe.

Stanowisko

W naturze występuje w cienistych miejscach dlatego podobne warunki powinniśmy jej stworzyć. Trzeba jednak pamiętać, że cień na Korsyce to nie to samo co cień w naszych mieszkaniach. Dajmy jej zatem miejsce widne, ale bez udziału słońca. Mimo, że będzie rosła w warunkach temperaturowych przeciętnego mieszkania na pewno będzie wolała mieszkania bardziej chłodne. Jest to zatem doskonałą rośliną do mieszkań w starych kamienicach z piecami.

Wymagania

Mimo że należy do grona bardzo łatwych w uprawie roślin to osoby mające skłonność do przesuszania roślin niech z niej zrezygnują, bo będzie wyglądała mniej więcej tak – porównać ze zdjęciem głównym.

Będąc rośliną lubiącą i wymagającą wilgotnego podłoża nie będzie jednak tolerować bagienka w doniczce. Chcąc jej dogodzić lecz nie zalać rośliny dajmy jej glebę standardową, ale rozluźnijmy ją drobnym żwirem lub wermikulitem. Żwirek kupimy w sklepach z artykułami akwarystycznymi – wybrać jak najdrobniejszy. Mieszamy ziemię pół na pół ze żwirem. Na dno doniczki dajemy obowiązkowy drenaż. Tak przygotowaną ziemię zalać będzie bardzo trudno, a roślina będzie miała potrzebną wilgoć. Pamiętajmy, że rozluźnianie ziemi nie oznacza zmniejszenia jej żyzności, a jedynie umożliwienie szybkiego odprowadzenia nadmiaru wody i dostarczenia korzeniom potrzebnego powietrza. Właśnie obecność powietrza wokół korzeni ma ogromne znaczenie dla powodzenia w uprawie roślin lubiących cały czas wilgotne podłoże. Przy uprawie doniczkowej zależy nam by roślina była gęsta i było jej dużo więc trzeba w sezonie nieco ją zasilać. Wystarczy by dać jej co 2 tygodnie rozcieńczonego nawozu do roślin zielonych lub ogólnego stosowania. Ponieważ tą roślinę lepiej podlewać do podstawki więc przy zasilaniu wstawmy doniczkę do pojemnika z rozcieńczonym nawozem na maksimum 10 minut i potem postawmy np. w zlewie by nadmiar płynu wyciekł z doniczki. Proszę pamiętać, że uprawiając w bardzo widnym miejscu (a to oznacza wysokie temperatury) będzie wymagała i zużyje więcej wilgoci niż uprawiana na parapecie okna północnego.

Zimą roślina z uwagi na brak światła przechodzi okres spoczynku. Ograniczamy podlewanie lecz nigdy nie przesuszamy podłoża. Nie nawozimy rośliny i jeśli to tylko możliwe zapewnijmy jej jak najwidniejsze lecz i najchłodniejsze miejsce. Optymalna temperatura zimą to 5-10oC. W warunkach mieszkań z kaloryferami i braku światła będzie się wyciągała i listeczki będą coraz rzadziej osadzone na pędach, dlatego jej wygląd przestanie być zbyt atrakcyjny.

Wiosną roślinę przesadzić do świeżej ziemi i raczej płaskiej doniczki. Po przesadzeniu przyciąć roślinę by pozbyć się zimowych, wyciągniętych pędów.

Rozmnażanie

Przy okazji przesadzania można podzielić i posadzić do nowych niewielkich pojemników. Przyjmie się nawet jeśli na wilgotnym podłożu położymy parocentymetrowy fragment pędu i zadbamy by nie wysechł.

Choroby i szkodniki

Mszyce, wełnowce – jeśli uprawiamy na zacienionym balkonie i szara pleśń jeśli przedobrzymy z wodą.

Uwagi

Nazwa rośliny została utworzona przez francuskiego botanika Esprit Requien od nazwiska amatora botanika Józefa-Francoisa Soleirol (1796-1863), który znalazł tę roślinę na Korsyce w XIX wieku.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

pow. liście –http://www.flickr.com/photos/30873728@N04/4253001842/

dwa rodzaje kwiatów –http://gallery.cvetq.info/displayimage.php?album=246&pos=6

trzy odmiany – http://www.katalog-rostlin.cz/pokojove-rostliny/Soleirolia-soleirolii-Soleirolia-Domaci-stesti.html

fryzurka – http://www.tichyspolecnik.cz/en/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: