Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Lipka pokojowa(afrykańska)

Posted by zojalitwin w dniu 07.05. 2011

©

©Sparmannia africana

Opis

Rodzina: Tiliaceae – lipowate

Roślina dawniej bardzo popularna dzisiaj prawie zapomniana.

W naturze jest to duży krzew lub małe drzewko. Jego największą ozdobą są duże, jasnozielone, w zarysie sercowate lecz klapowane i miękko owłosione liście. Także młode pędy są delikatnie owłosione. Na końcach młodych pędów pojawiają się luźne kwiatostany(tzw. baldachogrona) złożone z 15 do 30 dość dużych kwiatów. Pojawiła się odmiana która kosztem pręcików ma zwiększona ilość płatków. Stosunkowo niedawno pojawiła się też odmiana miniaturowa.

Lipka jak na drzewo przystało rośnie bardzo szybko i z upływem lat potrzebuje dla siebie sporo miejsca.

Występowanie

Pochodzi z Afryki Południo­wej, gdzie jest mocno rozga­łęzionym krzewem lub niewielkim drzewem.

Wysokość

W naturze dorasta do 4 m. W uprawie pokojowej również może osiągnąć znaczną wysokość, najczęściej zależną od wysokości naszego sufitu i chęci posługiwania sie sekatorem.

Termin kwitnienia

W warunkach mieszkania prawie zawsze jest to okres późnej wiosny.

Kolor kwiatu

Biały z licznymi czerwono-żółtymi pręcikami.

Stanowisko

Lipka afrykańska lubi jasne(choć bez narażania jej na operacje letniego słońca), przewiewne miejsce, umiar­kowanie ciepłe i osłonięte od przeciągów. Zimą najlepsze byłoby stanowisko nie tylko jasne lecz chłodne (optimum to zakres od 6 – 10 0C). Teraz wiadomo dlaczego wraz z upowszechnianiem się kaloryferów spadała popularność tego kwiatka.

Wymagania

Lipka jest bardzo deko­racyjna lecz wbrew pozorom niełatwa w pielęgnacji. Jest rośliną wrażliwą np. na gaz, dym tytoniowy i pył węglowy, na brak światła i wody czy substancji odżywczych. Na każdą z tych niedogodności odreagowuje zrzucając liście.

Zacznijmy od młodej rośliny jeśli taką udało nam się kupić lub ukorzeniliśmy sadzonkę ubiegłego lata. Wiosnę zaczynamy od sprawdzenia stanu korzeni. Jeśli są przerośnięte trzeba przesadzić. Przy czym jest to żarłok łatwo znoszący przesadzanie dlatego warto na początku dać mu doniczkę tylko o numer większą i ewentualnie latem jeszcze raz przesadzić. Mamy gwarancję, że roślina dobrze wykorzysta tą nową warstwę. Dając od razu większą korzenie rosną tam gdzie jest i dużo wody i dużo powietrza czyli do ścianek doniczki a środek jest mało wypełniony korzeniami. Często dochodzi do tego, że trzeba przesadzić do jeszcze większej, a i tak donica znacznie bardziej rzuca się w oczy niż kwiatek z uwagi na swe rozmiary. Pamiętajmy że dla rośliny korzenie to priorytet. Ziemia powinna być przepuszczalna lecz bardzo zasobna. Kto chce mieć naprawdę ładną roślinę musi się postarać albo o ziemię kompostową od znajomego działkowicza albo kupić w sklepie ogrodniczym worek suszonego obornika. Na dość sporą doniczkę dajemy tyle ile zmieści nam się na obu dłoniach. Do tego około 1/3 objętości wermikulitu lub drobnego żwirku akwarystycznego. Wszystko dobrze mieszamy. Po przesadzeniu glebę utrzymujemy glebę lekko wilgotną, ale 2-3 cm wierzchniej warstwy powinno przeschnąć między podlewaniami.

Jeśli daliśmy ziemię prosto z worka nawożenie zaczynamy najpóźniej 6 tygodni po przesadzeniu. Ziemię która przygotowaliśmy wg wskazań najwcześniej 2 miesiące po przesadzeniu. Dajemy nawozy o zrównoważonym składzie. Ponieważ roślina lubi nawożenie organiczne można z powodzeniem używać nawozu robionego na bazie ziemi przerobionej przez dżdżownice. Nie wyklucza to możliwości innego nawożenia organicznego, jeśli możemy na kilka godzin nie wchodzić do pokoju to podlewanie gnojowicą raz w miesiącu na pewno spodoba się roślinie.

Ponieważ pędy rośliny dość szybko drewnieją i stają się brązowe więc zastanówmy się czy nie zrezygnować z krzaczastej formy i poprowadzić lipkę jako małe drzewko. (Artykuł jak hodować drzewko na własnym pniu w przygotowaniu). Uprzedzę jedynie, że taka decyzja powinna być podjęta w momencie przesadzania czyli rozpatrzenie takiej ewentualności można przełożyć na kolejną wczesną wiosnę.

Od końca października do połowy stycznia roślina przechodzić powinna okres spoczynku w chłodnym pomieszczeniu. Ponieważ jest to z reguły duża roślina więc stawianie jej na parapecie w pobliżu szyby(by zmniejszyć temperaturę) jest nie tylko mało wygodne, ale często niemożliwe. Zatem nie mając pieców lub nie mieszkając w starym budownictwie lepiej zrezygnujmy, bo mało prawdopodobne byśmy mogli się cieszyć ładnie ulistnioną rośliną. Osoby, które mogą sobie na tę roślinę pozwolić proszę pamiętać, że w okresie spoczynku podlewamy dopiero jak 1/3 głębokości doniczki przeschnie. Dzieje się to tym rzadziej im niższa jest temperatura. Przypominam jednakże o trudności odróżnienia ziemi zimnej od suchej więc proszę zachowajmy rozsądek.

Rozmnażanie

Ładne kwitnienie jest uwarunkowane genetycznie, więc aby uzyskać roślinę wcześniej i obficiej kwitnącą wybieramy do rozmnażania okaz który ma zwyczaj kwitnąć co roku. Darujmy sobie pobieranie sadzonek z okazu który prawie nie kwitnie. Wiosną z wybranego okazu pobieramy sadzonki z bocznych pędów(nie głównych). Do rozmnażania wykorzystujemy dobrą ziemię do kwiatów wymieszaną pół na pół z perlitem lub 2/3 perlitu i 1/3 ziemi. Taką ziemię łatwo się podlewa i nie da się jej zalać. Także taki typ ziemi łatwo podgrzać do wymaganych 20 0C. Wystarczy ciepłe pomieszczenie i nic nie trzeba więcej robić. Zapewniając wilgoć liściom przez założenie worka na doniczkę ukorzenianie w ciepłej ziemi jest szybkie i praktycznie bez strat. Z uwagi na dużą powierzchnię liści po pojawieniu się pierwszych nowych listków worek tylko otwieramy, ale nie zdejmujemy lub mocno go dziurkujemy, a właściwie dziurawimy. Do normalnych warunków roślinę świeżo ukorzenioną przygotowujemy przez kilka dni.

Można oczywiście rozmnażać przez nasiona, ale wówczas nie mamy wpływu na wygląd tego co uzyskamy. W naszym wypadku musimy przeprowadzić sztuczne zapylanie.

Choroby i szkodniki

Tak wygląda wstępna faza mączniaka rzekomego, a tak jego zaawansowane stadium. Oprócz tego roślina jest często atakowana przez przędziorki, wciornastki, białe muszki (mączlik) i mszyce.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzajowa została nadana na cześć odkrywcy rośliny dr Andersa Sparmann, Szweda, który żył w latach 1748-1820 i który popłynął wraz z kapitanem Jamesa Cooka w jego drugą wyprawę.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Sparmannia africana –http://www.latelierartistiquedupaysage.com/Images/vgtx/Malvaceae-Sparmannia-africana-Sparmannia-Tilleul-d-appartement.jpg

Liść i kwiat –http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sparrmannia

Reklamy

Komentarzy 12 to “Lipka pokojowa(afrykańska)”

 1. Anonim said

  kiedys mialam lipke urosła na pół mieszkania i ktoś podlał mi alkoholem i zgineła obecnie szukam jej inie mogę nigdzie dostać

 2. Anonim said

  ja też poszukuję lipki ibyła bym szczerze zobowiązana gdyby ją ktośmiał i użyczył mi szczepki///

  • Anonim said

   mam lipkę kocham ją traci liście nie wiem jak jej pomuc jak możesz to mi pomurz ja się odwdzięcze

   • zojalitwin said

    Lipka jest drzewem więc jeśli nie ma na liściach dzikich lokatorów – sprawdzić przez lupę – lub nie ma plam na liściach wskazujących na chorobę grzybową oraz nie jest zalana lub zagłodzona to będzie to objaw starzenia się rośliny i pozostanie przebiedować do początków lutego i pobrać sadzonki.

 3. Anonim said

  ja tez poszukuję

 4. Anonim said

  Też miałam lipkę i też mi zginęła proszę może ktoś możemiużyczyć szczepki będę szczerze zobowiązana Janina..

 5. Anonim said

  Na targu można kupić – w 4 kolorach jest. Po 15 zł. Piękne drzewko.

 6. Anonim said

  często można ją dostać w TESCO ja tam kupiłam

 7. Jerzy. said

  Jak zapylać lipkę pokojową?

  • zojalitwin said

   Szukamy kwiatka który ma znamię słupka lepkie i ścinamy otwarty pylnik z innego kwiatka. Pocieramy pylnikiem znamię słupka. Jeśli znamię słupka jest suche lub już kończy swój żywot nic z tego nie będzie. Dlatego trzeba zapylić wiele słupków by coś się udało.

 8. janina koterba said

  Ja mam inny rodzaj lipki.Kwiaty to takie różowe kielichy,niestety jest atakowana przez mszyce,która daje lepki miód.Osiągła prawie 1.5 m i zaczęła chorować.Poobcinałam łodygi i na nowo zaczyna odbijać.

  • zojalitwin said

   Jaja mszyc to taki biały nieforemny nalot. Jeśli spadły na ziemię to po jakimś czasie pojawią się na roślinie dorosłe owady. Zatem nie ucieknie się przed opryskiem. Dobrze by było zdjąć górną warstwę ziemi i wyrzucić a resztę bryły korzeniowej przesadzić do nowej ziemi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: