Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Echmea wstęgowata

Posted by zojalitwin w dniu 28.05. 2011

©

©Aechmea fasciata

Opis

Rodzina: Bromeliaceae – bromeliowate

Większość gatunków rodzaju Aechmea to epifity. Pamiętamy również, że wszystkie rośliny z rodziny Bromeliaceae kwitną tylko raz, po czym u podstawy wyrastają nowe rośliny, a te rozety, które kwitły zamierają. Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w mieszkaniach jest Aechmea fasciata sprowadzona do Europy, a konkretnie do Belgii w 1826 roku.

Ma dość szerokie(około 6-10 cm), szarozielone liście pokryte białawym nalotem, tworzącym poprzeczne pręgi widoczne po obu stronach liścia. Osiągają około 50 cm długości i od około połowy zwisają wyprostowane. Dolna część zwija się tworząc szeroką rynienkę. Brzegi liści są gęsto pokryte kolcami. Rynienka ta pełni funkcję zbiornika na wodę i wszelkie organiczne resztki jakie się do niej dostaną. Nagromadzoną w lejku wodę i rosę osiadającą na liściach roślina pobiera za pomocą tarczowatych włosków po­krywających tą część liści, które stanowią rynienkę. Z tej też rynienki wyrasta kwiatostan . Pęd jest wysoki i zakończony okazałą wiechą złożoną z raczej niepozornych i krótko kwitnących kwiatków. Ozdobną funkcję pełnią duże, różowe liście przykwiatkowe, które dekoracyjność utrzymują bardzo długo.

Na razie gatunek ma dwie odmiany

‚Purpurea’ – liście podbarwione na czerwono,

‚Variegata’ – liście z jasnymi podłużnymi pasami.

Oprócz gatunku w uprawie coraz częściej pojawiają się odmiany mieszańcowe pod nazwą Aechmea hybrida. Część producentów podaje nazwę Aechmea fasciata ”i tu nazwa odmiany”. W takim wypadku też jest to odmiana hybrydowa. U nich zabarwienie i kształt kwiatostanów są różne.

Występowanie

Ten konkretny gatunek pochodzi z deszczowych lasów stanu Rio de Janeiro (Brazylia), gdzie rośnie na wysokości od 500 do 1200 m npm.

Wysokość

Maksymalnie do 60 cm. Pęd kwiatowy jest dużo wyższy.

Termin kwitnienia

Kwitnienie zaczyna się około lipca bo jest to typowa roślina dnia długiego. W związku z kosztami ogrodnicy przygotowują kwitnące okazy na okres letni. Samo kwitnienie trwa około 6 tygodni, a pęd kwiatostanowy utrzymuje świeżość liści przykwiatkowych jeszcze bardzo długo. Nie podaję dokładnie ile bo jest to zależne od warunków jakie stworzymy roślinie, ale może potrwać nawet kilka miesięcy.

Kolor kwiatu

Cały kwiatostan ma wyraźnie różowy kolor, a same kwiatki w swej górnej części są niebieskawe.

Stanowisko

Jakby nie było ciemne miejsce na drzewach w np. Kostaryce i tak (poza okresem letnim) będzie miała u nas za ciemno. Na okres letni to wystawa wschodnia lub zachodnia byłaby najlepsza lub metr za firanką południowego okna. Na okres jesieni, zimy i wczesnej wiosny najlepszym rozwiązaniem jest parapet okna południowo-zachodniego. Dlaczego akurat taka wystawa ano dlatego, że echmee oprócz potrzeby światła lubią ciepło i to przez cały rok. Temperatura nawet najsroższą zimą nie powinna spadać poniżej 16 0C. Jeśli taka temperatura utrzyma się dłużej to nadmiar wody wywoła procesy gnilne. Dlatego w mieszkaniach gdzie są piece bardzo ostrożnie z podlewaniem zimą i raczej podlewać ziemię, a do rynienki nalać tylko na godzinę, a potem wylać. W przypadku niższych temperatur roślina bardzo zwolni procesy życiowe i może przetrwać jeśli ograniczymy podlewanie do absolutnego minimum. Roślina uprawiana latem na zewnątrz jest w stanie przetrwać bez większych szkód jednorazowy przymrozek do -2 0C.

Wymagania

Rośliny mają nieduże wymagania i do­skonale nadają się do uprawy w mie­szkaniach. Podłoże dla nich to w większym stopniu materiał do przytrzymania się. Jako dostarczyciel pożywienia ma rolę drugorzędną. Zatem jak dla wszystkich epifitów podłoże bardzo luźne. Kto ma możliwość kupna podłoża dla storczyków będzie w najlepszej sytuacji bo już nie musi nic robić tylko dać 2-3 cm warstwę drenażową na dno doniczki choćby z drobnych kamyczków. Natomiast ziemię uniwersalną trzeba wymieszać z drobną korą lub wermikulitem, dając co najmniej 1/3 objętości ziemi. Dla tych którzy mają kompostowniki i chce im się bawić niech wezmą 1/3 co najmniej dwuletniego kompostu(problem z nasionami chwastów), 1/3 kwaśnego torfu i 1/3 kory lub wermikulitu. Do tego pokruszyć na drobniejsze kawałki garść węgla drzewnego i to wszystko ”posolić” nawozem Osmocote. Pod bardzo dokładnym wymieszaniu składników można sadzić lecz nie zapomnieć o drenażu. Ponieważ daliśmy nawóz długo działający więc na dany sezon nawożenie mamy z głowy. Jak ktoś chce może razem z wodą dać do rynienki bardzo rozcieńczony nawóz do kaktusów. Natomiast w kolejnym sezonie nawozimy systematycznie co 2 tygodnie dając nawóz do kaktusów do podłoża, a do rynienki rozcieńczony o połowę. Używając innego nawozu trzeba zwiększyć rozcieńczenie 4-krotnie. Z uwagi na to, że echmea to epifit więc podłoże powinno być kwaśne zatem podlewanie wyłącznie miękką wodą. Jeśli zaniedbamy i podlewać będziemy kranówką zarówno na rynience jak i na styku ziemi i liści pojawi się cienka warstwa kamienia. Podobnie jak wszystkie inne ciepłolubne rośliny podlewamy letnią wodą utrzymując podłoże stale delikatnie wilgotne. Natomiast w rynience woda powinna być cały czas lecz co tydzień wymieniamy ją całkowicie. W rynienkach rozet które kwitły może pojawić się ciemny osad. Jeśli wiemy, że nie zalaliśmy rośliny to na pewno pochodzi on z bardzo powolnego rozkładania się starych rozet i jest to normalne. Jeśli latem proces ten przyspieszy możemy wyczuć kwaśny zapach zgnilizny. Najczęściej dzieje się to u roślin długo nie rozsadzanych. Nie czekajmy wówczas tylko rozsadźmy roślinę. Wiosną kolejnego roku sprawdzamy stan korzeni. Najczęściej rośliny nie wymagają przesadzania szybciej jak po upływie dwóch lat. Pamiętajmy by usunąć wówczas wszystkie rozety, które kwitły bo inaczej nasza doniczka będzie wyglądała mniej więcej tak Przy przesadzaniu dajemy doniczkę tylko o numer większą, a rozsadzając starajmy się dać tylko taką doniczkę by roślina nam się nie przewracała. System korzeniowy jest niewielki i duża doniczka nie jest potrzebna. W dużej doniczce w jej dolnej partii – szczególnie jeśli ziemia nie jest rozluźniona – utrzymuje się zawsze duża wilgotność sprzyjająca zgniliźnie korzeni. Jeśli roślina jest już za ciężka w stosunku do doniczki i robi się niestabilna, a my nie chcemy jej rozsadzać proszę włożyć wraz z doniczką do innej cięższej doniczki czy osłonki.

By uniknąć pytań dlaczego moja 3-4 letnia roślina nie kwitnie odpowiadam. Proszę przestawić ją w widniejsze miejsce. Jeśli i to nie pomoże trzeba wykorzystać stary sposób z etylenem. Do dużego przezroczystego worka plastikowego wkładamy roślinę i kilka dojrzałych jabłek wokół niej. Torbę zamykamy i stawiamy w widnym miejscu lecz nie na słońcu. Zabieg taki powinien trwać nie krócej jak tydzień i nie ma potrzeby by trwał dłużej jak dwa tygodnie. Kwiaty pojawią się do 2 miesięcy. Tylko mała uwaga: przed włożeniem do worka usuwamy wodę z rynienki.

Jeszcze jedno o czym zapomniałam opisując poprzednie bromeliowce. Pod żadnym pozorem nie używać miedzianych konewek, opryskiwaczy i wszelkich innych miedzianych gadżetów. Miedź dla roślin z rodziny bromeliowców jest zabójcza nawet w niewielkich ilościach.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest oddzielenie rozet potomnych wyrosłych u podstawy rozety macierzystej po jej kwitnieniu. Odrosty te powinny mieć co najmniej połowę wysokości rośliny matecznej i kilka korzonków. Na taki stan z reguły trzeba poczekać około 5 miesięcy od zakończenia kwitnienia. Rośliny kwitnące uzyskamy po 2-3 latach. Proszę obejrzeć te trzy filmiki by zapoznać się z tematem. Na pierwszym proszę zwrócić uwagę w jakie ”śmieci” sadzi on te sadzonki. Na drugim jak oderwać odrosty. Przy czym by tak łatwo włożyć rękę do ziemi musi być ona bardzo luźna. Oraz na trzecim zwrócić uwagę jak przy pomocy patyków do szaszłyków stabilizować płyciutko sadzone odrosty jeśli nie mają one swoich korzeni. Ponieważ ten film pochodzi z Nowej Zelandii musimy uwzględnić ich klimat i w naszych warunkach duża plastikowa torba, w której zmieści się doniczka z rośliną będzie niezbędna. I wyjaśnienie dla tych co nie znają języka – nie próbować nawozić jak na obrazkach to nie taki nawóz i na pewno nie dostaniemy go w naszym kraju.

Można również wysiać nasiona, które albo sprowadzamy, albo otrzymujemy przez sztuczne zapylenie. W warunkach amatorskich nasiona wysiewamy w podłoże specjalnie przygotowane do wysiewów. Nasion nie przykrywamy ziemią tylko wciskamy deseczką do podłoża i zapewniamy wysoką wilgotność oraz temperaturę podłoża nie niższą niż 25 0C. Rośliny kwitnące uzyskamy po 5-6 latach.

Choroby i szkodniki

Najpoważniejszy problem, który fundujemy sobie sami to zgnilizna korzeni wywołana nadmiernie wilgotnym podłożem.

Ze szkodników może wystąpić wełnowiec i choć rzadko to jednak może wystąpić tarcznik.

Uwaga

Łacińska nazwa rodzaju ‚Aechmea’ pochodzi od greckiego słowa „aichme” oznaczającego grot. Ma to związek z kształtem liści przykwiatkowych, których ostre zakończenie przypomina ten element strzały. Natomiast łacińska nazwa gatunku „fasciata” to nawiązanie do rysunku poprzecznych pasków na liściach.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Pączek –http://www.rv-orchidworks.com/orchidtalk/jungle/20419-aechmea-fasciata.html

Zagęszczenie – http://www.drbilllong.com/CurrentEventsXVII/PlantsIV.html

Aechmea fasciata –http://www.nurseryassociates.com/gallery/catalog_short.html

Liście przykwiatkowe –http://www.phengels.fr/macro10-40.html

Reklamy

Komentarze 2 to “Echmea wstęgowata”

  1. kaktus said

    Witam, zgnił mi kwiatostan, to już moje drugie podejście do hodowli tej rośliny. Usunęłam go ale chyba nie udało mi się w całości. Rynienka jest mocno przegniła.. czy jest szansa odratować roślinę czy niestety muszę zaczynać od nowa?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: