Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Hoja różowa

Posted by zojalitwin w dniu 24.07. 2011

©

©Hoya carnosa

Hoya carnosa 'Melanie'

Rodzina: Asclepiadaceae –  trojeściowate

Rodzaj hoja to prawie 200 gatunków. W uprawie doniczkowej znajduje się kilkadziesiąt. Jeśli do tego dodamy przynajmniej dziesięć odmian każdego gatunku robi się liczba dość zawrotna. Na temat upraw prawie każdej odmiany można przeczytać wiele sprzeczności w necie. Postanowiłam więc zacząć omawianie uprawy od ten najpopularniejszej i stosunkowo najłatwiejszej w uprawie. W artykułach o innych gatunkach wspomnę tylko różnice więc proszę zakonotować sobie wszystkie podstawowe zasady uprawy. Jeśli będziemy je pamiętać to nawet mając inny gatunek nie popełnimy kardynalnego błędu.

Hoja różowa jest około 3 metrowym pnączem, który przytwierdza się do podpór pojawiającymi się na pędach korzeniami czepnymi. Pędy są wiotkie i ulistnione. Liście występują parami naprzeciw siebie, są owalne z ostrym końcem, skórzaste, ciemnozielone, często srebrzyście nakrapiane. Nawet jeśli nie kwitnie hoja jest dekoracyjna dzięki swoim ładnym liściom. 

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć ze na nowych nawet półmetrowych odcinkach pędów brak liści. Pojawiają się one dopiero później.

Od maja do jesieni z kątów liści wyrastają kwiaty zebrane w zwisa­jące baldachy które złożone są nawet z 15 kwiatków. Całe baldachy mają zwyczaj zwracać się do światła. Kwiatki są małe, ale o specyficznej budowie. Są one woskowate, w kształcie pięcioramiennej gwiazd­ki, mlecznobiałe z przykoronkiem barwy kości słoniowej i czerwonym oczkiem czasem cieliste z różowym przykoronkiem i jeszcze ciemniejszym oczkiem. Wieczorem i nocą wydzielają one słodki zapach i czasami przy ciepłej pogodzie wypływa ze środka kropla słodkiego nektaru. Kwiaty długo utrzymują się na roślinie, nawet 3-4 tygodnie.

Najpopularniejsze odmiany – bo jest ich znacząco więcej.

„Alba”  – odmiana o kwiatach zupełnie białych.

„Compacta”  – liście muszelkowato wygięte i przylegające do pędu. Odmiana trudna w uprawie i rzadko kwitnąca.

„Compacta Regalis”  – liście muszelkowato wygięte i przylegające do pędu. Liście obrzeżone są na żółto lub zupełnie żółte. Odmiana trudna w uprawie i rzadko kwitnąca.

„Exotica”  – ma liście cytrynowożółte z zielonym brzegiem.

„Tricolor”  – ma liście z zielonym środkiem i kremoworóżowym brzegiem.

„Variegata”  – ma biało obrzeżone liście. Czasem nowe listki bywają z różowym kolorem. Często się zdarza, że listki są zupełnie białe. Takie pędy wprawdzie się ukorzenią ale w przeogromnej większości zamierają nieco później.

Występowanie

Pierwszy raz opisano w Chinach ale naturalnie występuje na obszarze pomię­dzy wschodnimi Indiami, po­łudniowymi Chinami i Austra­lią.

Wysokość

Pęd może osiągnąć 3 metry długości.

Termin kwitnienia

Hoja zakwitnąć może w każdym momencie w trakcie okresu wegetacyjnego. Czasem powtarza kwitnienie. Tu ważna uwaga. Nie usuwamy szypułek kwiatowych po przekwitnięciu bo w ich miejsce często pojawiają się nowe kwiatostany.

Kolor kwiatu

U gatunku mleczno biały lub cieliście różowy.

Stanowisko

Jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Jeśli będzie miała za ciemno czyli mniej niż 4 godziny bezpośredniego nasłonecznienia zareaguje silnym ograniczeniem wzrostu i kwitnienia. Nie jest łatwo zapewnić jej dostatecznie widne stanowisko bez udziału słońca. W końcu to roślina bardzo ciepłych stref i nawet pnąc się po drzewach to cień jaki dają gałęzie jest bardzo świetlisty. Jeśli nie będzie kwitła na wschodnim oknie, albo jeśli go nie mamy to dajmy ją na południową wystawę, ale postawmy czy powieśmy tuż za firanką. Natomiast jeśli mamy osłonę od balkonu znajdującego się piętro wyżej to i firanka może być zbyteczna. Doświadczenie uczy, że nawet kosztem zblednięcia koloru liści lepiej więcej słońca. W lecie lubi ciepło, w zimie, w okresie spo­czynku, miejsce uprawy powinno być dobrze oświetlone, ale chłodniej­sze (12-14°C). Stanowisko musi zapewnić także brak przeciągów i silnych wahań tempera­tury. Zastanówmy się bardzo dokładnie nad stanowiskiem dla niej, bo bardzo nie lubi przestawiania i roślina taka z reguły słabo kwitnie, a jeśli ruszymy ją w momencie gdy ma pąki to istnieje 90 % pewność, że zrzuci zawiązki kwiatowe.

Wymagania i pielęgnacja

Są roślinami dobrze znoszącymi su­che powietrze. Mimo to dobrze reaguje na zraszanie letnią, przegotowaną wodą. Wodę do tego celu musimy gotować by na liściach nie powstały plamy od kamienia.

Przez cały sezon podlewamy umiarkowanie, ziemia w doniczce powinna przeschnąć między podlewaniami. W zimie w zależności czy stoi w normalnym mieszkaniu czy w chłodniejszych warunkach lecz pamiętajmy nie można ani zasuszyć ani zalać. Podlewamy jeśli palcami wyczujemy, że poniżej wierzchniej warstwy jest sucho. W tym okresie nadmiar wo­dy jest bardziej szkodliwy niż jej okresowy niedobór. Zresztą jednym ze sposobów zachęcenia rośliny do kwitnienia jest przetrzymywanie jej w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny w warunkach prawie suchych. Wiąże się to z jej naturalnymi warunkami bytowania, gdzie okres spoczynku przypada na okres letni, a tam w tym czasie deszcz nie pada i ma tylko tyle wody ile wyciągną korzenie z bardzo głębokich warstw gleby, czyli niewiele.

Nawożenie stosujemy tylko w sezonie wegetacyjnym. Jestem zwolennikiem częstszego nawożenia lecz zmniejszoną o połowę dawką. Dlatego uważam, że nawożenie raz w tygodniu jest jak najbardziej na miejscu lecz dajemy połowę dawki. Może to być nawóz do roślin kwitnących lub do storczyków.

Wiosną musimy się zastanowić czy nie należałoby rośliny przesadzić. Wielu ludzi twierdzi, że one nie lubią tego zabiegu i reagują zahamowaniem kwitnienia. Mam inne doświadczenie, ale jest małe ale.. Nigdy nie dajemy dużo większej doniczki tylko o numer większą. W zbyt dużej doniczce środek bryły jest zbyt długo wypełniony wodą, korzenie zaczynają podgniwać także dlatego że brak powietrza, a warunkiem dobrego zdrowia rośliny jest by wszystkie korzenie – nawet te ze środka bryły – miały dostęp do powietrza. Zatem jeśli roślina wymaga przesadzenia to przesadzamy i już. Przy starszych roślinach można nie zmieniać pojemnika na większy lecz przesadzać kiedy ziemia jest sucha co pozwala na łatwiejsze usunięcie starej ziemi z pomiędzy korzeni i wsadzamy roślinę do tej samej doniczki dając nową ziemię. Przy takim przesadzaniu pamiętajmy, że potrząsanie doniczką lub stukania nią o blat powoduje, że nowa ziemia dostaje się we wszystkie zakamarki. Zatem po wsypaniu części ziemi stukamy i dopiero później dosypujemy kolejną warstwę. Po wypełnieniu około 2/3 podlewamy. Woda spowoduje, że ziemia jeszcze bardziej osiądzie i po dobrej chwili dosypujemy resztę już nie podlewając. Przy starszych roślinach można wymieniać tylko górną warstwę podłoża na nową tak długo jak to tylko możliwe. Roślina długo nie przesadzana może nie pozwolić się łatwo wyjąć z doniczki i często albo trzeba będzie ją stłuc albo rozciąć jeśli jest plastikowa. Podłoże jakie dajemy musi zachować luźność zawsze by odprowadzić każdy nadmiar wody. Można sadzić w ziemię do kaktusów lub storczyków. Zwykłą uniwersalną trzeba wymieszać z przynajmniej 1/3 objętości jakiegokolwiek rozluźniacza. W przypadku hoi najlepiej będzie się sprawdzał perlit bo ten z czasem absorbuje wodę i może ratować roślinę jeśli zapomnimy ją podlać przez dość długi czas.

Rozmnażanie

Z sadzonek pę­dowych pobieranych od maja do lip­ca i ukorzenianych w temperaturze 22-25°C przy wysokiej wilgotności powietrza. Proponuję do sadzonkowania używać mieszaniny perlitu z torfem w proporcji 2:1. Takie podłoże nie sposób zalać, a można utrzymać stałą wilgotność.

Można również rozmnażać przez tzw. odkłady – przyginamy pę­dy do podłoża, po wypuszczeniu ko­rzeni ucinamy i sadzimy do doniczek.

Choroby i szkodniki

Objawy: liście żółkną, zasychają i opadają, szczególnie w mie­siącach zimowych.

Przyczyna: niewłaściwe warunki uprawy.

Objawy: ogólne zahamowanie wzrostu rośliny i słabe kwitnie­nie, zwykle od nasady blaszki liście żółkną, a na łodygach i ogonkach liściowych, rzadziej na blaszkach, łatwo stwier­dzić dobrze widoczne silnie spłaszczone i prawie okrągłe, średnicy do 2 mm, białawe lub żółtawo-brunatnawe tarczki, albo też silnie wypukłe w postaci hełmu, nieco wydłużone, do 6 mm długości, żółtawobrązowe tarczki.

Przyczyna: występowanie tarczników albo miseczników

Objawy: bledniecie liści, zahamowanie wzrostu.

Przyczyna: nadmierne nasłonecznienie.

Objawy: z początku pojedyncze kłębki waty obejmujące z czasem dość znaczne powierzchnie liści i pędów. Liście i pędy staja się lepkie.

Przyczyna: wystąpienie wełnowca. Ma on paskudną wadę atakuje miejsca gdzie jest ciasno i mały dostęp powietrza, dlatego często występuje na egzemplarzach prowadzonych na obręczach. Z doświadczenia wiem, że nawet rozplątanie pędów nie pozwoli go zlikwidować w całości i trzeba zastosować na zmianę środek chemiczny, po kilku dniach mycie w letniej wodzie z denaturatem i odrobina płynu do naczyń by po kilku dniach znów stosować środek chemiczny. Często uporać się z nim można dopiero po 2-3 takich rundach. By jak najdłużej uchronić roślinę przed atakiem szkodnika starajmy się trzymać z daleka wszystkie gruboszowate, gdyż te atakowane przez wełnowca są w pierwszej kolejności.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju pochodzi od nazwiska angielskiego ogrod­nika Thomasa Hoy. Nazwę tą nadał roślinie botanik Robert Brown na część swego przyjaciela również botanika. Znacznie więcej o perypetiach z nazwą można przeczytać klikając na link http://www.hoyaworld.pl/index.php?p=1_5_Gatunki-hoi-A-Z

Nazwa gatunkowa ”carnosa” pochodzi o łacińskiego określenia ”carnosum” – ‚mięsisty‚. Określenie przypisano z uwagi na cielisty kolor kwiatków opisywanej po raz pierwszy rośliny.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Hoya carnosa ‚Melanie’ – http://www.christinashoyor.se/Hoya_carnosa_Melanie.htm

Sadzonka – http://s265.photobucket.com/albums/ii239/SimonaD_Hoya_album/Hoya carnosa tricolor Krimson Queen/

Reklamy

Komentarzy 20 to “Hoja różowa”

 1. Bambu said

  Moja hoja rosła na kratce i jak ją zdjąłem to się złamała. Pociąłem na kawałki i wsadziłem do ziemi. Może przeżyje.
  Jeśli będzie rosła bez kratki od początku to nie złamie się pewnego dnia od ciężaru liści? Będzie przystosowana?
  Tak samo ze starcem bluszczolistnym?

 2. Bambu said

  Ciekawe czy hoja się przyjmie, bo pora roku zła na takie manewry.

 3. Bambo said

  Mówcie mi „Zielone Ręce”. Roślina przyjmie się jak nic.

 4. Magdalena said

  Co to może być, liście wyglądają jakby uszła z nich woda. Hoja stoi na wszchodnim oknie bez firanek, podlewana jest raz w tygodniu wodą z britty( filtrowaną) od czasu do czasu podlewam ją woda z odżywką do roślin zielonych florowit.Na niektórych liściach plamy są suche i bladożółte na innych ciemnozielone wyschnięte.
  Proszę o pomoc.

  • zojalitwin said

   Mogło dojść do poparzenia liści. Co do więdnięcia to proszę wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić czy wszystko w porządku. Jeśli przelana to szybko przesadzić do nowej ziemi usuwając starą w jak największym stopniu, a jeśli przesuszone to do wiadra nalać letniej wody i wstawić bryłę przytrymująć by nie wypłynęła na wierzch. Trzymamy tak długo aż bąbelki powietrza będą sporadyczne.

   • Magdalena said

    Dziękuję, dostosuje się do Pani porad, bo szkoda tak ładnie rośnie.

 5. Anonim said

  Czy hoja jest trująca dla człowieka?

 6. Ewwwa said

  Mam dwie hoje, jedna to carnosa, a druga compacta. Obie stoją na tym samym, północnym oknie i kwitną cały czas. Carnosa zaczęła pod koniec marca i ma teraz 8 pęków kwiatów. Compacta odchorowała przesadzanie, ale teraz ma dwa pęki kwiatów.
  Compacta jest młodsza, ma około trzech lat, ale carnosa jest już stara. W moim poprzednim mieszkaniu stała na półce przy południowo-wschodnim oknie i rosła pięknie, ale nie kwitła. Po przeprowadzce miałam do wyboru zachodnie okno w kuchni lub północne w pokoju. Wybrałam to północne i wygląda na to, że dobrze zrobiłam 🙂

 7. W kwestii zwisających długich pędów — czy można je po prostu ciąć? Zwykle cięcie wpływa na pnącza pozytywnie, powoduje zagęszczanie się rośliny.

  Proszę wybaczyć naiwność mojego pytania, ale moje doświadczenia z hoją są zerowe. Stałam się szczęśliwą (i nieco przestraszoną) właścicielką tego cuda wczoraj i chciałabym wiedzieć o niej jak najwięcej, żeby ustrzec się błędów.

  • zojalitwin said

   Ciąć można, będzie gęstsza, lecz wówczas na kwitnięcie raczej nie ma co liczyć.

   • Ooo, szkoda! Przeznaczyłam dla niej miejsce na wysokiej półce. Mogę puścić pędy długości 120cm. Czy taka długość nie wystarczy do kwitnienia?

    (PS. Nie mogłam opublikować odpowiedzi z konta Google+ (jakieś błędy z pobieraniem danych), ale jestem komentatorką z postu nr 7 :))

   • zojalitwin said

    na ogół kwitnie na tych prawie gołych pędach. Lepiej więc nie ciąć tylko kiedy będą za długie pędy przyczepić jakiś ładny sznurek szpilka w doniczce i zaplatać pęd by piął się w górę. Po jakimś czasie powstanie okrąg, potem drugi, trzeci itd. Gołych pędów widać nie będzie a w jakimś czasie zakwitnie i kwiaty będą dobrze widoczne.

   • [b]Bardzo (!)[/b] dziękuję za cenne informacje.

 8. aniula89 said

  witam,
  moja hoja stoi na oknie bez firanek, liście jakby wyblakły nie wiem co robić ? Kwitnie w tej chwili, niby ma się dobrze, ale jednak widok tych liści nie jest chyba dobry.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: