Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Juka gwatemalska

Posted by zojalitwin w dniu 18.11. 2011

©

©Yucca elephantipes  

Opis

Rodzina: Agavaceae – agawowate

Ponieważ pielęgnacja juki jest chyba najmniej skomplikowanym przedsięwzięciem, przy tym rodzaju skoncentruję się na innych elementach niż sugeruje opis w tytule mojego blogu.

Zacznijmy od rozpoznania którą mamy jukę?

Yucca brevifolia – ma krótkie, sztywne, zakończone ostrym cierniem liście. Nie jest to najczęściej sprzedawana roślina z uwagi właśnie na te ostre liście, którymi można bardzo mocno poranić sobie ręce.

Juka gwatemalska (Yucca elephantipes) – o prawie gładkich brzegach liści.

Juka aloesowa (Yucca aloifolia) – cechą tej juki jest fakt, że stare liście choćby nie wiem jak suche same nie odpadną. Koniecznym jest ich ręczne oderwanie od pnia.

Juka wyniosła (Yucca elata) – często zwana mydlaną. O najdłuższych często metra sięgających, wąskich liściach.

Niemniej wszystkie te gatunki szczególnie hodowane jako siewki w domu są naprawdę trudne do rozróżnienia tak na pierwszy rzut oka.

Jakimi roślinami są juki?

Botanicy nazywają je kserofitami. Do kserofitów należą wszystkie gatunki, które rosną w swych naturalnych warunkach na terenach suchych, najczęściej półpustynnych. W większości gatunków podobnie jak u np. wilczomleczy rośliny okresowy nadmiar wody gromadzą w tkankach. Juka wykształciła nieco inny system przystosowawczy do tych specyficznych i bardzo niekorzystnych warunków. Jej liście to zazwyczaj tylko pióropusz na szczytach zdrewniałych pędów czyli ma mało liści, a to przecież zielone części rośliny wyparowują najwięcej wody. Same liście pokrywa gruba warstwa substancji woskowej zwanej kutikulą, która skutecznie chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się liści jak i wyparowywaniem wody. Ostatnim przystosowaniem jest siła ssąca korzeni. Ponieważ korzenie pobierają z gleby wodę zgodnie z zasadami osmozy to starszym przypomnę, że osmoza to przenikanie przez półprzepuszczalną błonę ciekłej substancji z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stężeniu. To jest coś jakby dolewanie wody do przesolonej zupy. Im bardziej przesolona tym więcej trzeba jej dolać. Juki mają tak bardzo stężony sok w komórkach, że z ziemi wyciągną nawet śladowe ilości wody. Może młodszym coś powie, że stężenie osmotyczne w korzeniach juki oblicza się na 90 atmosfer. Przy takiej pompie nawet wspomnienie po kropli wody się nie ostanie.

Oczywiście wszystko to dotyczy roślin rosnących w naturalnym środowisku. Naszym doniczkowcom choć mają te cechy nie muszą ich wykorzystywać, nam jednak warunki w jakich rosną powinny podpowiedzieć jak się z nimi obchodzić.

Ponieważ w sprzedaży najczęstszym gatunkiem jest Yucca elephantipes czyli juka słoniowa stopa może wytłumaczę skąd się ta nazwa wzięła. Otóż dorosły pień rośliny rosnącej w naturalnych warunkach nieco rozszerza się u dołu oraz stosunkowo krótki lecz prosty pień przypomina właśnie słoniową nogę. Inna nazwa tego gatunku to juka gwatemalska – yucca guatemalensis. Ta nazwa wzięła się z zasięgu występowania tego gatunku, który na południu obejmuje prawie całą Gwatemalę, kiedy w Meksyku rośnie tylko w strefach nad samą Zatoką Meksykańską.

Liście tego gatunku mają wyraźny nerw główny i najbardziej delikatny brzeg choć i tak łatwo nim rozciąć skórę. Latem nad każdym takim pióropuszem liści wyrasta prawie metrowy stojący kwiatostan. Kwiatki są duże i w kolorze kości słoniowej. Kto w ogrodzie ma jukę to proszę sobie taki kwiatostan wyobrazić na szczycie np. 6 metrowego drzewa. Ponieważ najczęściej jest wiele pędów więc i tych kwiatostanów jest wiele. To musi być wspaniały widok. Po zapyleniu między innymi przez ćmy(które w kwiatach składają jaja) pojawiają się mięsiste owoce. Ponieważ owoce oprócz nasion wypełnia słodki, lepki miąższ szybko przetrawione nasiona pojawiają się na zewnątrz i tak rozmnażają się te prawie pustynne rośliny.

No cóż my w doniczkach mamy tylko erzac tego na co patrzą Meksykanie na co dzień.

Zatem idąc do sklepu po jukę zwróćmy uwagę na następujące cechy.

 • Pień powinien być twardy na całej długości, bez ran i uszkodzeń, liście zdrowe i bez szkodników.

 • Przy wybieraniu rośliny warto wziąć pod uwagę to, że pień już nie urośnie, wydłużą się jedynie pędy z rozetami liści. Jeśli potrzebna nam duża roślina proszę wybrać taką, która przynajmniej jeden pień ma odpowiednio wysoki.
 • W jakiej doniczce i ziemi jest roślina. Od tego zależy czy od razu idziemy do ogrodniczego po inną doniczkę i odpowiednią ziemię.

 • Zastanówmy się czy w naszym pomieszczeniu mamy naprawdę dużo światła. Bo jeśli mamy wątpliwości wybierzmy podobnie ukształtowaną dracenę.

Występowanie

Wybrzeże Meksyku i Gwatemala choć uprawiana w całej strefie zwrotnikowej.

Wysokość

Wszystko zależy jak wysoki pień kupiliśmy i ile nam urósł zielony pęd z liśćmi.

Termin kwitnienia

W uprawie doniczkowej bez znaczenia bo w mieszkaniach na pewno nie zakwitnie.

Kolor kwiatu

W tonacji kości słoniowej.

Stanowisko

Światło, światło i jeszcze raz światło. Tylko wówczas rosnące pędy liściowe będą miały bardzo krótkie międzywęźla. Im mniej światła tym odległość między liśćmi na pędzie(międzywęźle) będzie się wydłużać. Poza tym tam gdzie jest światło jest i w okresie wegetacyjnym ciepło, a ciepło dodatkowo stymuluje wzrost. Kto ma balkon niech znajdzie tam kawałek wolnego miejsca na swoją jukę. Roślina będzie miała światło, ciepło wilgoć i powietrze. Jak jeszcze od czasu do czasu spryskamy to już nic jej do szczęścia nie potrzeba.

Wymagania i pielęgnacja

Pierwsze co musimy roślinie zapewnić to światło i powietrze. Jeśli kupiliśmy roślinę to nie stawiajmy jej od razu na słoneczny parapet. Zarówno w kwiaciarniach jak i marketach jest ciemno i rośliny mogły się już przystosować. Zatem przez około 10 dni systematycznie po kawałku przestawiajmy je bliżej okna. Nie przypala się nam liście co jak wiemy najciekawiej nie wygląda. Może się okazać, że nie ta czynność jest pierwsza. Jeśli widać korzenie i roślina ma dość mokre torfowe podłoże to pierwszą naszą czynnością jest zakup o numer większej doniczki i najlepiej specjalnej ziemi do palm, juk, dracen, fikusów i innych sukulentów. Jeśli takiej nie możemy dostać i musimy bazować na standardowej ziemi do kwiatów to kupmy woreczek żwiru do akwariów najlepiej marmurowy(biały z natury). Wymieszajmy potrzebną ilość ziemi z większą częścią żwiru. Resztę żwiru wsypmy na dno doniczki jako drenaż. Jeśli doniczka ma tylko jeden otwór wypalmy grubym gwoździem, śrubą itp. rzeczami rozgrzanymi do czerwoności na gazie kilka dalszych. W naturze juki rosną na niezbyt urodzajnych lecz o wysokim odczynie glebach dlatego kwaśny torf to nie najlepsze podłoże. Kto ma w domu może zeskrobać na pył około centymetrowy kawałek zwykłej kredy(może być ta dziecięca kolorowa).Roślinę wyjmujemy ze starej doniczki i bez zbytniego uszkadzania korzeni przesadzamy do nowej. Podlewamy od serca i ewentualnie dosypujemy ziemi jeśli trochę osiadła. Z kolejnym podlewaniem czekamy aż pół doniczki będzie suche. Od tej pory zawsze podlewamy metodą raz a dobrze. Rozluźniona ziemia i drenaż nie pozwoli torfowi znajdującemu się w ziemi zbytnio nasiąknąć i obronimy się w ten sposób od podgniwania korzeni znajdujących się w środku bryły korzeniowej. Podlewamy wodą odstaną czyli o temperaturze pokojowej. Ponieważ roślina lubi podłoże o wysokim pH tutaj kranówka jest jak najbardziej na miejscu. Odstana pozbędzie się chloru też uszkadzającego liście objawiającego się zasychaniem końcówek liści.

Jeśli przesadzania dokonaliśmy wiosną to przez 2-3 miesiące możemy nie dokarmiać. Jeśli chodzi o dokarmianie musimy wiedzieć, że juki nie lubią nawozów o zwiększonej ilości azotu czyli tych do roślin zielonych. Wybierając nawóz popatrzmy na skład podany zwykle na tylnej etykiecie. Pod żadnym pozorem nie może być azotu więcej jak 180 mg/litr. Nawet tą graniczną wartość zaleca się zmniejszać. Najlepszym rozwiązaniem byłby specjalistyczny nawóz do juk, palm lub innych sukulentów. Jeśli i tego nie jesteśmy w stanie dostać posiłkujmy się nawozem do roślin kwitnących. Wraz z wyraźnym zmniejszeniem się ilości światła zaprzestajemy nawożenia. Dzieje się tak już po połowie września.

Ponieważ nasze rośliny pochodzą z krajów będących wąskimi paskami lądu przecinającymi dwa oceany, więc są to kraje o bardzo wilgotnym powietrzu. By choć w części zrekompensować suchość naszego klimatu na lato wystawmy roślinę na zewnątrz, a jeśli to niemożliwe postarajmy się o częste zraszanie. Ponieważ juka ma dość szerokie liście opryskiwanie niegotowaną wodą pozostawi brzydkie plamy, które trudno będzie usunąć.

Podlewanie zimą jest bardzo zależne w jakich warunkach znajduje się nasza roślina. Jeśli jest w naszym normalnym pokoju to nie da się zbytnio ograniczyć podlewania. Kiedy połowa doniczki jest sucha trzeba podlać. Wyraźne zmniejszenie podlewania można przeprowadzić jeśli możemy roślinę przestawić do chłodnego pomieszczenia. Ma to ten pozytywny aspekt że wówczas jest na tyle wilgotno w powietrzu iż przędziorki nam nie grożą.

Pod koniec lutego kończy się wyraźny okres spoczynkowy i w tym momencie decydujemy czy rośliny przesadzić czy nie i w tym też czasie ewentualnie wracają one na swoje cieplejsze stanowiska.

Mrozoodporność

Optymalna temperatura zimowania to około 15 0C lecz roślina jest w stanie wytrzymać przez krótki okres czasu nawet 5 0C.

Rozmnażanie

Dwa wymogi przy wysiewie nasion. Temperatura samego podłoża to minimum 25 0C, zatem bez podgrzewania się nie obejdzie. Drugim wymogiem jest zapewnienie bardzo wolno rosnącym siewkom wilgoci w powietrzu. Można to rozwiązać przy pomocy wypaleniu w naszym worku foliowym kilku 1-centymetrowych otworów. Mimo to roślinki trzeba wietrzyć zdejmując na kilkadziesiąt minut dziennie worek. Trzeba uczciwie dodać, że w naszych warunkach świetlnych nigdy nie uzyskamy ani tak grubego i prostego pnia jaki jest sprowadzany przez naszych ogrodników.

Na sadzonki nadają się tylko zielone części roślin. Także w przypadku sadzonek ważna jest podwyższona temperatura podłoża.

Przy ratowaniu porażonej rośliny wyłamujemy lub odcinamy odrosty z pnia i po zanurzeniu w ukorzeniaczu próbujemy ukorzeniać jak sadzonki. Można też oczywiście odjąć odrosty tylko dlatego by ukorzeniać. Kto ma matę grzejną może spróbować ukorzeniać także w wodzie. Mata grzejna pozwoli nam utrzymać temperaturę wody, która w naszym klimacie bez takiego podgrzewania zawsze będzie o kilka stopni chłodniejsza niż powietrze.

Mając zdrowe rośliny, ale nie podobają nam się już zbyt wysokie pnie naszych juk trzeba je odciąć bardzo ostrym sekatorem. Cięcie musi być równe. Jeśli ten pień jest dość wysoki to to co odcięliśmy możemy podzielić jeszcze na odcinki. Każdy powinien mieć te 25 cm. Górną ranę zabezpieczamy. Ja to robię funabenem. Raz że tworzy skorupę na ranie, a dwa ma środki przeciw grzybom. Odkładamy do przyschnięcia dolnej rany. Temu co zostało w doniczce też zabezpieczamy ranę. Z boku wypuści nowe pióropusze. Nasze sadzonki jeśli miały w pobliżu dolnego końca jakieś liście to to trzeba odciąć i też zabezpieczyć. Potem koniec umoczyć w ukorzeniaczu do roślin zdrewniałych najlepiej w takim który ma w swym składzie fungicydy i umieścić w wilgotnym perlicie. Tak, w samym perlicie. Perlit nie zawiera grzybów i wszystkie sadzonki ładnie nam się w nim ukorzenią. Po ukorzenieniu przesadzamy dopiero do właściwego podłoża.

Choroby i szkodniki

Juki nie są zbyt podatne na choroby. Najgroźniejsze fundujemy sobie sami przelewając rośliny szczególnie zimą. W doniczce nie mamy pieprzu, od czasu do czasu zraszamy liście, mamy odpowiednią mieszankę ziemi, a mimo to pojawiło się żółknięcie końców liści, albo dolne liście opadają w przyspieszonym tempie, to czas sprawdzić co jest w doniczce tam nisko i w środku bryły korzeniowej. Jeśli korzenie są jasne i zdrowe, wewnątrz nie jest zbyt mokro to znaczy, że jednak zbyt mało zraszamy. Jeśli jest inaczej trzeba odciąć nadgniłe korzenie(tniemy zawsze na zdrowej tkance) i przesadzamy do tej samej lecz wymytej doniczki oraz do świeżej ziemi. Latem odsuwamy taką roślinę nieco od okna by nie padało na nią słońce do czasu regeneracji korzeni. Zimą tylko zmieniamy ziemię.

Inną groźną chorobą wynikającą z nadmiaru wody jest zgnilizna twardzikowa objawiająca się miękką podstawę pnia. Tutaj ratunek tylko w odcięciu górnej części pnia i próbie jego ukorzenienia. Zostawiamy około 50 cm nad najwyższym miękkim miejscem. Te pół metra to nasze zabezpieczenie, że ta odcięta część jest faktycznie zdrowa i za 2 tygodnie nie stanie się też miękka. Mniejsze rośliny tylko przez pobranie 20 cm sadzonek i zielonej części pędu. Reszta niestety do wyrzucenia.

Ze szkodników trzy standardowe jakie na tego typu roślinach pojawiają się prawie zawsze: przędziorek, tarcznik i wełnowiec.

Uwagi

W hiszpańskim nazwa kwiatostanu juki to Izote i jest on narodowym kwiatem Salwadoru.

W cieplejszych klimatach juki to bardzo często rośliny uprawiane przemysłowo. Wyrabia się z nich bardzo mocne włókna. Liny okrętowe to przede wszystkim produkt z juk i agaw. Także importowana często do nas linki wykorzystywane są jako osnowy dla tkactwa dywanowego.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Sadzonki z pnia – http://plantsarethestrangestpeople.blogspot.com/2007/10/secret-agent-man-yucca-elephantipes.html

Reklamy

Komentarze 33 to “Juka gwatemalska”

 1. good to overtrain said

  Online Article……

  […]The information mentioned in the article are some of the best available […]……

  • zojalitwin said

   Thank you.

   • Anonim said

    witaj. mam pytanie. Dostalem Juke i jest to moj pierwszy tak potezny kwiat. Chcialbym sie dowiedziec czy na wiosne mam ja przesadzic wymieniajac grunt jak opisane bylo w twoim artykule ?. Obecnie przechowuje ja w swoim pokoju. starac sie musze o to by przechowywac ja w miejscu ciemnym na okres zimowy?

   • zojalitwin said

    Witam!
    Decyzję o przesadzaniu trzeba pojąć po wyjęciu rośliny z doniczki. Jeśli na wierzchu jest bardzo dużo korzeni to trzeba przesadzić jeśli tylko trochę można poczekać jeszcze sezon lecz starać się regularnie dokarmiać. Jesli stoi w miejscu jasnym to nie przestawiaj bo stoi we właściwym miejscu.

 2. Ewa said

  Witam 🙂
  Ja od wielu lat mam właśnie juki gwatemalskie i muszę powiedzieć, że wytrzymują one bez żadnych strat temp. do – 5stopni.
  Od wielu lat wnoszę ją do pomieszczenia dopiero przy takich temperaturach i nigdy nic się nie stało.
  W tym roku będę chciała zostawić jedną z nich przy jeszcze niższych temperaturach, do -10 stopni.

 3. bergo said

  bardzo dobry artykuł.pozdrawiam

 4. Krzysiek said

  Witam posiadam taką jukę (co to za rodzaj?) http://www.fotoszok.pl/upload/a41d82b4.jpg Przymierzam sie do skrócenia jej najwyższego pędu. Chyba nie ma przeciwskazań żeby go uciąć i zalać woskiem? Czym jąj uciąć bo łodyga jest dość gruba?

 5. Krzysiek said

  Aha faktycznie to będzie dracena. Nie ma przeciwwskazań żeby ja ściąć? z tej łodygi coś wyrośnie czy ściąć ja zaraz przy rozwidleniu?

 6. Gocha said

  Doszłam do momentu, ze w warunkach domowych nie zakwitnie… No tak sie składa, ze moja 6 letnia kwitnie juz drugi raz. A w domu stoi.

 7. Anna Siermontowska-Czaja said

  Witam serdecznie Panią :),
  dzięki Pani radzie z kwietnia tego roku, mój ołownik odwdzięczył mi się nieprawdopodobną ilością kwiatów i do dzisiejszego dnia jeszcze kwitnie, tyle, że w domu, jeszcze raz pięknie dziękuję 🙂
  Teraz jednakże mam inny dylemat odnośnie juki (albo to nie ona :). Dostałam zdjęcie przepięknie kwitnącej „juki” w domu, i nie mam kogo spytać co to za roślina, a nie ukrywam bardzo chciałabym ją mieć. Roślina przypomina łudzaco jukę wonną, ale ma króciutki pieniek (lub grubą szyjkę (?)), a z kępy liści na szczycie wypuściła na długiej łodydze okazałe kwiaty rozmieszczone „okółkowo”, przypominające białe lilie. Chętnie przesłałabym zdjęcie, ale nie wiem jak? Czy może mi Pani pomóc?
  Pozdrawiam
  AS-C

  • zojalitwin said

   Proszę na fotosika wkleić zdjęcie i tutaj dać link. Myślę, że nie będzie problemu z rozpoznaniem.

   • Anna Siermontowska-Czaja said

    z fotosikiem kiepsko mi poszło :(, komputer obraził się chyba na tę stronę :), ale wkleiłam zdjęcia na mój dysk w google i udostępniłam, oto link:
    https://drive.google.com/?utm_source=pl&utm_medium=button&utm_campaign=web&utm_content=gotodrive&usp=gtd&ltmpl=drive&pli=1#folders/0B_qZcMJVoXmaZHFTa1hrOWhmN2c

    Trochę może przydługi, ale u mnie działa.
    Pozdrawiam serdecznie i czekam na werdykt 🙂
    AS-C

   • zojalitwin said

    Na podstawie zdjęcia trudno mi powiedzieć czy jest to gatunek Crinum asiaticum czy nieco mniejszy podgatunek z szerszymi nieco liśćmi Crinum asiaticum var. pedunculatum. Proszę sprawdzić w necie mając przed oczami roślinę. Na pewno będzie trudno bowiem raz że różnice między gatunkiem a podgatunkiem są dość subtelne, a zdjęcia jakie są każdy widzi – lub nie.
    Proszę sprawdzić także pod hasłem Crinum pedunculatum bowiem systematycy do tej chwili nie doszli do porozumienia czy jest to tylko forma zmieniona pod wpływem środowiska czy zupełnie inny gatunek. W każdym razie w ziemi jest spora bulwa, a przeglądając internet zobaczy Pani jak potężna może być to roślina w swym naturalnym klimacie.
    Co do obcinania liści to już sprawa do przemyślenia. Móc można ale czy potem takie liście będą lepiej wyglądały? Może dać jej więcej światła jeśli to możliwe. U nas pełne słońce to na południu półcień, a przecież zbliżają się dość ciemne dni. Proszę przemyśleć. Ja może jeszcze w tym miesiącu opiszę uprawę tej rośliny.

 8. Anna Siermontowska-Czaja said

  Bardzo pięknie dziękuję za odpowiedź, jak zwykle ogromnie pomocną 🙂
  Pozdrawiam serdecznie
  AS-C

 9. Krzysiek said

  Witam Pani Zoju,
  podczas przystołowych posiaduch wywiązała się między mną a moją kochaną rodzicielką pewna dysputa.Chodzi o uprawę roślin oczywiście.Kłopot mam taki,iż mama za nadto podlewa no i ciągle przenosi kwiatki z kąta w kąt…Skutek-albo popalone południowym słońcem albo marnieją przenoszone.No i aspekt słońca.W połówce domu po mojej stronie mam północ i wschód,zaś mama ma południe i zachód.Będę wdzięczny za poradę,co Ja mogę dać do mamy by jej rosło?Moja opcja to strelicja,kroton, opisana jukka, hibiscus oraz fikus benjamina wersja łaciata.Drugie okno to livistonia,guzmania i grudniki.Mama kaktusów nie lubi…To dla mnie zagwózdka,bo moja mamcia wciąż podprowadza mi kwiatki,szczególnie te które zaczynają mi kwitnąć…Co więc mogę bez strat „wypożyczyć”?
  Będę wdzięczny za radę.
  Serdecznie pozdrawiam,
  Krzysiek

  • zojalitwin said

   Proponuję kupować kwitnące jednorazówki 🙂 np. guzmanię i inne jak tilandsję, kwitnące dzwonki, kwitnące kalanchoe itd. Nie ważne, że można je hodować wiele lat lecz u mamy długo nie wytrzymają. Na poważnie, w takich warunkach nic dobrze rosnąć nie będzie. Żadne kwiaty nie znoszą częstego przestawiania. Może zamontować mamie w suficie taki karnisz w postaci drążka na którym mogłaby wieszać rośliny tuż za firanką. Słońce nie przypali więc nie będą marnieć od słońca i może wówczas nie będzie chciała ratować roślin przez przenoszenie. Swego czasu sama miałam taki karnisz na ukochane paprotki które w południowym oknie rosnąć przecież nie mogły.
   Może uda się również tym sposobem nie pożyczać roślin bo nawet hibiskus czyli róża chińska nie bardzo kocha parapet południowego okna. Owszem ona kocha słońce, ale pod warunkiem że rośnie na zewnątrz. Proszę pamiętać, że wszystkie rośliny południowych stref nawet te rosnące tam w pełnym słońcu uprawiane w pomieszczeniach wolą stanowisko bardzo jasne, ale nie pełne słońce za szybą. W każdym razie jeśli mama nie zgodzi się na taką opcję będzie Pan ponosił straty choćby częściowe, wynikające z kolejnego przystosowywania się roślin do różnych warunków siedliskowych.

   • Krzysiek said

    Pani Zoju ja wiem,że będę ponosił straty.Sęk w tym,że moja mama to na prawdę bardzo dobry człowiek,wspaniała mama i kochająca babcia,ale…Do roślin ma stosunek taki a nie inny.Ma zdobić.A czy będzie rosło czy nie,cóż sprawa drugorzędna.Niech mi Pani uwierzy ale do niedawna mama każdego storczyka po kwitnieniu…wywalała do kubła.No bo jak ma zdobić bez kwiatka.Wszak trzy liście na krzyż to wiecheć nie ozdoba…I tak na okrągło.Ostatnio zabrała mi dracenę i jak ją poparzyło,odniosła.Potem ardizję-dla mojej mamy drzewko jagodowe,na południowym opaliło na amen.
    Ja dbam o kwiatki w całym domu,raz na tydz.kąpię je,przecieram.Ale na moją mamę nie ma mocnych.Ja podleję wtedy jak trzeba,mama według jej uznania.Trzy razy na tydz aż się z donic leje Niagara…
    Ponoć miłość do roślin mam po dziadku.Tego nie pamiętam.Ale kuzyn z kuzynką też mają dżungle w ogrodzie i mieszkaniu,więc kto wie.Może być w genach.
    Co do jednorazówek to myślę,że to dobry pomysł.Szybko przekwitną,można je częściej wymieniać.No i mama będzie mogła dzgać je swoimi „ozdobnymi” motylkami,jajeczkami i innymi badziewiami wbijanymi żywcem w vryłę korzeniową.A ja po prostu zamknę oczy i będę udawał,że nic nie widzę.
    Z karniszem jest taki kłopot,że mama moja pozdejmowała nawet firanki u siebie bo pilnuje mojego dziecka ( ma 2,5 roku ) i synka brata co ma 4 lata.Oni zrywali firanki i ciągle je brudzili aż mama je zdjęła.Boję się że dzieci jeszcze złapią za jakieś pnącze i ściągną całą doniczkę na głowę…
    Szkoda,że moja mamcia kaktusów nie lubi:)
    Serdecznie pozdrawiam
    Krzysiek

   • zojalitwin said

    Gratuluję poczucia humoru. Właśnie skończyłam opis guzmanii może się przyda. Przy dzieciach to faktycznie lepiej by nic nie wisiało. Proszę jeszcze rozpatrzeć kupno małych cebulek różnych roślin. Kwitną w różnym czasie i są w sam raz na słoneczne okno. Potem liście dohoduje Pan u siebie i zimą przechowa cebulki. Postaram się zrobić wykaz takich doniczkowych roślin cebulowych.

 10. Krzysiek said

  Witam Pani Zoju,
  chętnie skorzystam z zestawu roślin doniczkowych nawet i cebulkowych.Myślę,że To będzie dobry plan działania.Mama kocha rośliny kwitnące ale,że często lubi je zmieniać więc tym bardziej było by fajnie gdyby cebulkowce kwitły o różnym czasie.
  Nadmienię,że jestem Pani bardzo zobowiązany za porady i pomoc.
  Zapewnić mogę,że ocali Pani los wielu,wielu Bogu ducha winnych fiołków,cyklamenów czy chociażby storczyków,którym solaryzacja na południowym parapecie niekoniecznie musi służyć:) Jeszcze pouczę mamę,że nie wszystkie zielone to papirus,a może damy radę.
  Pozdrawiam,Krzysiek

  • zojalitwin said

   Przepraszam ale to za kilka dni bowiem ruszam z działką i trochę prac czeka na mnie.

   • Krzysiek said

    Spokojnie Pani Zoju,
    ja też kocham działkę i liczę na to,że z nastaniem wiosny moja mama za cel obierze ogródek:)
    Pozdrawiam i do kolejnego napisania.
    Krzysiek

 11. Magda Lena said

  Proszę Pani,
  Ja bym chciała kwiatka na ciemne okno.Przed oknem mam drugi blok w oddaleniu dwóch metrów.Chciała bym odporną jukke albo kolorową difenbachie.Który jest łatwiejszy i który ni ładniej urośnie.Dziękuję.Bardzo fajna strona.
  Magdalena

  • zojalitwin said

   W takich warunkach te kwiaty będą rachityczne. Proszę wybrać coś co ma mocno zielone liście. To wskazuje, że roślina nie bardzo lubi słońce.

 12. Magda Lena said

  Dzień dobry,
  to znaczy,że będą chorować???No nie,to co ja mam tam ustawić?To okno tak usytuowane,że nie ma światła.Ale samo w sobie okno jest duże,a w pokoju jest ciepło i często pali się żyrandol i lampka na biurku.Więc tak ciemno zupełnie nie jest.To okno zachodnie ale wiza wi bloku.Może jakieś kwiatki kwitnące?Fiołki lub coś podobnego.Albo jak Pani mi pisze coś zielonego ale co na przykład?Słyszałam,że araukaria.Czytałam też u Pani.Czy to dobry wybór?
  Magda

  • zojalitwin said

   Wymienia Pani rośliny wolno rosnące i raczej nie dla „piecuchów” Jak w pobliżu okna ma Pani nieco miejsca postarać się o cisus rombolistny to naprawdę niezawodna roślina.

   • Magda Lena said

    Już pisałam Pani,że zanokcice mam,a na aspidistrę mnie nie stać.Chyba że jakąś małą jak znajdę.Ale ten cissus jest po 15 zł na allegro więc kupię sobie jeszcze dziś i będzie w środę.Nazywa się Ellen Danica ale to ten sam co mi Pani pisała.Tylko że ja skłonna jestem daćnpaproć na biurko pod oknem bo jest bardzo dekoracyjna i ma karbowane listki a to pnącze albo na parapet bo jest pusty (poza kolekcją świeczuszek zapachowych) albo na szafę ale ona stoi dalej w głebi pokoju w sumie metr od okna bo to nieduży pokoik.
    nie mam jeszcze na doniczki dla nowych towarzyszy to na razie włożę je w osłonki z koszyczków a przesadzę jak dostanę jakiś grosz:)
    Magda

 13. Anita said

  Witam ponownie 🙂
  Mamy w domu juke, ktorej liscie opadaja w dol, zamiast do gory i wyglada jak wierzba placzaca. Jaka moze bgc tego pŕzyczyna? Dodam, ze liscie ma jasnozielone i w porownaniu z nowa juka ze sklepu, wyglada slabiutko. Ostatnio zmienilam jej ziemie i powoli dostawialam blizej okna, czy to pomoze?

  • zojalitwin said

   Pomóc pomoże lecz na krótko. Po prostu jest zagłodzona. Zatem po miesiącu od przesadzenia należy jukę dokarmiać. Są specjalne nawozy w sklepach ogrodniczych, ale można zwykłym nawozem do roślin zielonych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: