Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Leptospermum miotlaste

Posted by zojalitwin w dniu 11.12. 2011

©

©Leptospermum scoparium

Leptospermum scoparium 'Nanum'

Opis

Rodzina: Myrtaceae – mirtowate

U nas roślina mało znana, ale już pojawiła się w kwiaciarniach i stąd ten wpis.

W naturze jest to dość duży krzew lub niewielkie drzewo. Pędy ma wyprostowane i mocno rozgałęzione. Listki drobne rzadko przekraczają 2 cm najczęściej są dużo mniejsze. Lancetowate w kształcie, o bardzo krótkim ogonku i dość ostro zakończone. Kwiaty o pięciu płatkach korony wyrastają z kątów liści i na szczytach bocznych rozgałęzień. Rzadko przekraczają 2,5 cm. Po zapyleniu pojawia się charakterystyczna pięciokomorowa torebka. Nasiona się w niej znajdujące są jasno brązowe lub blado-pomarańczowe.

Gatunek ma wiele naturalnych form. Piękniejsze z nich to:

L. s. var. chapmanii – piękną odmianą o dużych, różowoczerwonych kwiatach

L. s. var. grandiflorum o bardzo dużych kwiatach w kolorze różowym lub białym.

Oprócz tego jest bardzo wiele hodowlanych odmian mieszańcowych. Są zarówno odmiany osiągające około metra jak i małe karzełki nie przekraczające 50 cm, różnią się także kolorem kwiatów i ich wypełnieniem. Prym w hodowli wiedzie  Nowa Zelandia, może dlatego do nas dociera na razie tylko gatunek..

Występowanie

Nowa Zelandia i Australia gdzie rosną w postaci wysokich krzewów czasem niskich drzew.

Wysokość

W doniczce rzadko przekracza jeden metr i bardzo jest zależna od naszej chęci używania sekatora.

Termin kwitnienia

W normalnych warunkach początek kwitnienia to z reguły koniec maja i kwitnie do końcówki czerwca. Nadaje się jednak do przyspieszania i wykorzystują to ogrodnicy, którzy około lutego podnoszą temperaturę w szklarniach i uzyskują kwitnące rośliny na początku kwietnia.

Kolor kwiatu

Kwiaty u gatunku są białe często z lekkim zaróżowieniem. Środek kwiatu jest zawsze ciemniejszy.

Stanowisko

Kiedy minie obawa przymrozków ta roślina najlepiej będzie się czuła wystawiona na zewnątrz. Stawiamy ją w miejscu słonecznym. Natomiast w mieszkaniu będzie wymagała cieniowania w czasie najgorętszych godzin dnia. Z racji swego pochodzenia nie nadaje się do mieszkań gdzie okna wychodzą na wszystkie północne wystawy. Natomiast wszystkie południowe czyli południowo-wschodnia i zachodnia oraz południowa to jest to co trzeba, z zastrzeżeniem że w mieszkaniu przy braku chłodzącego przecież ruchu powietrza cieniowanie już od około 11-tej jest koniecznością.

Dla uzyskania obfitego kwitnienia koniecznym jest zapewnienie roślinie okresu spoczynku. Kto tylko ma warunki powinien przenieść roślinę w jak najjaśniejsze miejsce lecz z temperaturą w granicach 10-15 0C. Kto nie ma możliwości musi znaleźć miejsce jak najdalej od kaloryfera i jak najjaśniejsze. Niestety będzie się musiał liczyć z mniej obfitym kwitnieniem.

Wymagania i pielęgnacja

Jeśli kupiliśmy gotową roślinę proszę sprawdźmy stan korzeni zaraz po przekwitnięciu. Roślina nie bardzo lubi przesadzanie, ale jak później wyjaśnię trzeba to zrobić bo ogrodnicy z reguły dostarczają w doniczkach, w których rosną już od dłuższego czasu (pamiętajmy, że przesadzanie to dodatkowy koszt).

Nie podlewajmy rośliny tuż przed przesadzeniem wówczas łatwo będzie pozbyć się tej mało związanej korzeniami ziemi. Zanim jednak wyjmiemy z doniczki przygotujmy sobie nową o numer większą oraz podłoże. Jako podłoże można wykorzystać ziemię do azalii, ziemię wrzosową lub ziemię do paproci. Chodzi o to by była znacząco kwaśniejsza niż standardowa ziemia do kwiatów. Do tej ziemi dodajemy i to obowiązkowo którykolwiek z rozluźniaczy  w ilości co najmniej 1/3 objętości ziemi. Także drenaż na dnie doniczki to obowiązek. Po nasypaniu warstwy drenażowej sypiemy warstwę naszej mieszanki i wstawiamy roślinę nie głębiej niż rosła w poprzedniej doniczce. Jeśli z wyjętej bryły osypała nam się stara ziemia to zasypując bryłę korzeniową od czasu do czasu postukajmy doniczką o blat by nowa ziemia dostała się między korzenie. Po podlaniu – jeśli ziemia osiądzie – ewentualny brak uzupełnijmy. Tak przygotowane podłoże ochroni nas przed zalaniem korzeni. Jako, że roslina lubi podłoże stale lekko wilgotne, a wysokość doniczki powoduje, że góra jest sucha, a na dnie wilgotno nie wiemy jak postępować. Przy bardzo porowatym podłożu nadmiar wody wycieknie i nigdy nie grozi bark powietrza przy korzeniach. Możemy zatem podlać jak widzimy, że wierzch jest już suchy. Ma to szczególne znaczenie jeśli latem nasza roślina stoi na zewnątrz. Często będzie wymagała dwukrotnego podlewania w czasie dnia i rozluźnione podłoże będzie gwarantem że na dole doniczki będzie mniej więcej tyle samo wody co i na górze. Każde większe wahnięcie czy to w kierunku suchego czy zbyt mokrego podłoża będzie skutkowało zrzucaniem liści przez roślinę.

Ponieważ pierwszego przesadzenia dokonujemy bezpośrednio po przekwitnięciu mamy do wykonania jeszcze jeden zabieg. Należy roślinę przyciąć. Pamiętajmy jest to krzew mający tendencję do golenia się od dołu. Cięciem zmuszamy roślinę by pozostała gęstym w miarę niskim krzewem. Z reguły przycinamy o około 1/3 długości zwracając uwagę by utrzymać regularną formę krzaczka. Lubiących ostre cięcie informuję, że roślina nie zregeneruje się jeśli zetniemy do starego drewna.

Po wykonaniu tych zabiegów pozostaje nam jedynie systematyczne nawożenie rośliny. Czekamy z jego rozpoczęciem przez około 2 miesiące jeśli w podłożu, które kupiliśmy były standardowe nawozy. Potem nawozem o zmniejszonej ilości wapna np. do azalii, do borówek itp. kwasolubów nawozimy co 2 tygodnie lub co tydzień lecz połową dawki. Nawożenie kończymy wraz z wniesieniem na zimowisko. Wiosną kolejnego roku wprawdzie warto sprawdzić, ale najprawdopodobniej nie będziemy musieli przesadzać, uczynimy to dopiero wiosną kolejnego roku.

Mrozoodporność

Doświadczenia z cieplejszych krajów gdzie roślina jest uprawiana w gruncie wykazują, że może znieść krótkotrwałe obniżenie temperatury nawet do -8 0C

Rozmnażanie

 Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez wiele lat, więc praktycznie nie ma obaw, że nie wzejdą. Z uwagi na ich lekkość i niewielkie rozmiary trudno je ręcznie wysiać, chyba, że mamy kilka sztuk. Warto wymieszać je z suchym piaskiem w równych ilościach. Następnie podzielić na tyle części ile przygotowaliśmy doniczek o średnicy 9 cm. Na każdej rozsypujemy około ¼ łyżeczki nasion. Dnem szklanki wciskamy nasiona do podłoża. Następnie przysypujemy bardzo cienką warstwą mieszanki ziemi z perlitem lub samym perlitem. Wstawiamy do woreczka i stawiamy na macie grzejnej. Temperatura podłoża musi się utrzymywać w granicach 22-25 0C. Po wykiełkowaniu usuwamy wszystkie zbyt małe, za cienkie siewki. W każdej doniczce pozostawiamy 3 najdorodniejsze siewki. Pikujemy do osobnych doniczek, kiedy bez obaw o zgniecenie możemy to zrobić.

W połowie lata można pobrać sadzonki z piętką. Także w tym wypadku temperatura podłoża ma duże znaczenie. Konieczne jest zastosowanie ukorzeniacza do sadzonek półzdrewniałych lub zdrewniałych. Zachowując oba warunki pierwsze objawy przyjęcia się sadzonek można dostrzec już po 2 tygodniach.

Choroby i szkodniki

Poza nagłym zrzucaniem liści, które jest wywołane najczęściej naszymi błędami w podlewaniu to roślina raczej z gatunku tych zdrowych. Czasem może przyplątać się wełnowiec. Z uwagi na gęstość i niewielki rozmiar liści bardzo trudno go zwalczyć jak się rozprzestrzeni, więc oglądajmy często naszą roślinę.

Uwagi

Wszystkie gatunki leptospermum zawierają w liściach sporo kwasu askorbinowego, dlatego wykorzystywane były jako herbaciany napar. Pływający w tamtych rejonach Kapitan Cook taką herbatę serwował sobie i swoim towarzyszom jako środek przeciw szkorbutowi.

Inną cechą roślin z tego rodzaju jest specyficzny skład nektaru. Wykorzystują to pszczelarze i stawiają swoje ule w miejscach gdzie rosną te krzewy. Uzyskany miód ma ogromne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Drewno wszystkich gatunków leptospermum wykorzystuje się w wędzarniach bo nadaje doskonały smak i zapach wędzonemu mięsu i rybom.

To tylko ważniejsze rodzaje zastosowań gospodarczych tych roślin bo jest ich znacznie więcej.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasiona – http://www.semencesdupuy.com/2F444-Leptospermum-Scoparium.html

Leptospermum scoparium ‘Nanum’ – http://www.alpinegardensociety.net/shows/reports/Summer+South+AGS+Show+/162/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: