Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Murraja wiechowata

Posted by zojalitwin w dniu 22.05. 2012

©

©Murraya paniculata

Opis

Rodzina: Rutaceae – rutowate

W naturze jest to niewielkie drzewko lub średniej wielkości krzew. W doniczce oczywiście takich rozmiarów nie osiągnie. Tym bardziej, że wzrost nie jest najszybszy.

Liście na rozgałęzionych pędach lekko skórzaste, błyszczące o zieleni lekko sinawej. W naturze przez cały rok, a u nas uprawiany w doniczkach krzew kwitnie w okresie wegetacyjnym. Kwiatki pięciopłatkowe mocno odgięte i zebrane w niezbyt gęsty, główkowaty kwiatostan. Pojedynczy kwiatek trwa około 2-3 dni, ale roślina produkuje ich dużo.

Owocem jest duża (około 2 cm) z początku zielona, a potem czerwieniejąca jagoda o dużym nasionku w środku. Roślina jest z gatunku miododajnych. Dla nas przede wszystkim kwiaty lecz również i liście mają intensywny lecz bardzo przyjemny zapach.

Występowanie

 Jej ojczyzną jest obszar od Sri Lanki przez Indie aż do Malezji.

Wysokość

W doniczce zależna od formy w jakiej prowadzimy roślinę.

Termin kwitnienia

Praktycznie cały okres wegetacyjny.

Kolor kwiatu

Kremowo-biały.

Stanowisko

W mieszkaniu powinniśmy jej zapewnić miejsce dobrze oświet­lone, ale nie w pełnym słońcu. Nadmiar słońca w pomieszczeniu może spowodować żółk­nięcie liści, lecz w miejscu zbyt ciemnym roślina ma prawo nie zakwitnąć. W czasie letnich upałów uprawiana wyłącznie w pomieszczeniu będzie wymagała zraszania. Czyńmy to przegotowaną i letnią wodą unikniemy wówczas brzydkich plam na liściach, a letnia woda nie będzie niepotrzebnie schładzać rośliny. Zimą, mimo że potrzebuje dużo światła, wymaga niższej temperatury (12-15°C). W lecie może przebywać w zacisznym miejscu w ogrodzie i wówczas bez szkody zniesie (po wcześniejszym przyzwyczajeniu) większą dawkę słońca pod warunkiem wilgotnego podłoża.

Wymagania i pielęgnacja

Jak większość roślin tropików, uprawiana w domu nie przechodzi typowego okresu spoczynku. W związku z tym zimą jedynie nieco zwalnia wegetację z uwagi na brak światła.

Po przyniesieniu kwiatu do domu podstawową normą powinno stać się wyjęcie go z doniczki i sprawdzenie stanu korzeni. Ogrodnicy nigdy nie przesadzają przed sprzedażą by nie podnosić i tak nie małych kosztów. Jeśli uznamy, że korzenie całkowicie wypełniają doniczkę należy roślinę przesadzić do doniczki o numer większej. Potem pozostanie nam podlewanie. W całym okresie wegetacyjnym podlewamy solidnie lecz z kolejnym czekamy do przeschnięcia górnej warstwy. Zimą nieco ograniczamy podlewanie lecz uważamy by było ono dostosowane do warunków w jakich przechowujemy roślinę. Ponieważ jest to kwiatek rosnący średnio szybko to nawożenie przeprowadzamy co 2-3 tygodnie. Jedna zasada na którą trzeba zwrócić uwagę. Korzenie są dość wrażliwe na zasolenie dlatego jeśli planujemy nawożenie bryła korzeniowa musi być nieco wilgotna w całości. Czyli nie nawozimy jeśli wierzchnia warstwa jest sucha. Trzeba jednego dnia miej podlać, a drugiego podlać razem z nawozami.

Nawożenie przy tej roślinie ma istotny wpływ na intensywność kwitnienie. Nie nawożona roślina zakwitnie słabo lub wcale. Muraja bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Wystawiona na lato na balkon lub do ogrodu odwdzięczy nam się jeśli (w mieście) kupimy woreczek suszonego obornika i położymy na doniczce warstwę, a następnie widelcem wymieszamy ją z wierzchnią ziemią i solidnie podlejemy. Mieszkańcy wsi mają do dyspozycji ziemie gnojową(obornik rozłożony do postaci ziemi) wystarczy położyć na wierzchu i podlać. Obfite kwitnienie murowane.

Muraja jest krzewem który w cieplejszych strefach jest wykorzystywany jak u nas ligustr. Bo oba krzewy doskonale znoszą cięcia w każdym czasie i dzięki temu nadają się na żywopłoty. Mając zatem roślinę w doniczce nie musimy bać się sekatora. Jeśli chcemy utrzymać formę krzewu to już od młodości musimy przynajmniej 2 razy w roku przycinać czubki. Inaczej będzie się u rośliny pojawiał zdrewniały pieniek. Korona krzewu też może być różna w zależności od upodobań. Tu kształtowanie wykonujemy podobnie jak u bukszpanu. Może to być kula, stożek, lub inna piramidka. Jak wyprowadzić drzewko opisałam w Poradniku ogrodnika(link u góry strony).Wiosną kolejnego roku sprawdzamy bryłę korzeniową i podejmujemy decyzję czy przesadzamy. Po przesadzeniu warto te zimowe przyrosty cięciem doprowadzić do ładu.

Mrozoodporność

Temperatura nie może spaść poniżej 5 0C.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem rozmnażania jest wysiew nasion. Wymagają jedynie trochę wyższej temperatury podłoża (około 25 0C) niż możemy zapewnić na ocienionym parapecie. Dlatego warto postawić je na macie grzejnej lub jeśli rozmnażamy latem przykryty (dla utrzymania wilgoci) pojemnik postawić na ciepłym blaszanym parapecie zewnętrznym. By przyspieszyć wschody(do 3 tygodni) można przetrzeć nasiona papierem ściernym lub moczyć je przez 3-4 dni w letniej wodzie. Im szybciej woda dostanie się do wewnątrz tym szybciej nasiona spęcznieją, a tym samym i wschody się przyspieszą.

Można rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe, lecz wymagają również wyższej temperatury co przy zielonej górze jest nam trudniej wykonać jeśli nie mamy elektrycznej mnożarki. Dlatego procent ukorzenionych sadzonek jest niewielki.

Choroby i szkodniki

Brak jakiś szczególnej podatności na choroby. Ze szkodników może pojawić się tarcznik, mączlik szklarniowy lub przędziorek. Przy dość dużych liściach można je zwalczać domowymi sposobami lub od razu uciec się do chemii.

Zastosowanie

Jak wszystkie krzewy tak i murraję można poprowadzić na wiele sposobów. Może to być forma drzewka, krzewu o różnych formach korony jak również bonzai. Roślina bardzo dobrze reaguje na wszelkie cięcie.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Murraya” pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika i lekarza, Johanna Andreasa Murraya (1740 – 1791). Natomiast określenie gatunkowe ”paniculata” = wiechowata odnosi się do rodzaju kwiatostanu.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Murraya paniculata – http://www.logees.com/Orange-Jasmine-Murraya-paniculata/productinfo/R1444-2/

Nasiona – http://www.semencesdupuy.com/2F522-Murraya-Paniculata.html

W naturze – http://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/plant-finder/plant-details/kc/d306/murraya-paniculata.aspx

Owoc wewnątrz – http://bradaptation.com/2011/03/03/murraya-paniculata-fruit/

Owoc – http://gardeningwithwilson.com/tag/murraya-paniculata/

Reklamy

Komentarze 2 to “Murraja wiechowata”

  1. Stapeliowaty said

    Czy liście aby na pewno pachną? Wąchałem Murrayę z różnych źródeł i żadna nie pachniała. Była to między innymi Murraya z Ogrodów Botanicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Co więcej dawałem do powąchania liście Murrai kilku znajomym i każdy mówił, że nic nie czuje (nawet po roztarciu). Mam mieszane uczucia, gdyż sam kupiłem Murrayę na popularnym serwisie aukcyjnym i zastanawiam się czy to na pewno ona. Nawet nie wiem jak pachną kwiaty, bo ta Murraya z Ogrodów Botanicznych nie kwitła, moja tak samo.

    • zojalitwin said

      Uprawiana w doniczce może nie wykazywać tej cechy. Mam nadzieję, że zakwitnie i wówczas będzie na pewno wiadomo czy to jet to co chciał Pan kupić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: