Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Krzyżownica mirtolistna

Posted by zojalitwin w dniu 19.11. 2012

©

©Polygala myrtifolia

Opis

Rodzina: Polygalaceae – krzyżownicowate

Mało jeszcze popularny choć bardzo piękny krzew do uprawy w pojemnikach. Gatunek bardzo zmienny z uwagi na łatwe dostosowywanie się do zastanych warunków.

Pędy wzniesione, mocno rozgałęziające się i jak to u krzewów drewniejące od dołu.

Liście na pędach ułożone naprzemianlegle, do 5 cm długości i 1,5 cm szerokości, umocowane do pędu na bardzo krótkich ogonkach. Barwa blaszki liściowej dość zmienna, a brzegi potrafią być lekko faliste.

 W kątach liści na górnej części pędów pojawiają się kwiatostany. Pojedyncze kwiaty mają charakterystyczną budowę.

 By nie bawić się w zawiły opis proszę spojrzeć na zdjęcie.

 Po zapyleniu powstaje sercowata oskrzydlona torebka zawierająca dość duże, owalne nasiona.

ODMIANY

‚Chapman Field’ – odporny na krótkotrwałe przymrozki do -6 °C.

‚Liddle Charmer’ – fioletowe kwiaty, 60-80 cm wysokości.

‚White Feathers’ – białe kwiaty.

Występowanie

 Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie rośnie na bardzo różnych siedliskach począwszy od obrzeży lasów po piaszczyste wydmy.

Wysokość

W naturze w zależności od formy od 5 do 7 metrów. W pojemniku u nas trudno przekroczyć 2 metry.

Termin kwitnienia

Wraz z przyrostem pędów pojawiają się coraz to nowe kwiatostany. Z tego powodu roślina kwitnie długo, lecz pełnia kwitnienia przypada na okres letni. Wcześniej i później ilość kwiatostanów jest już znacznie mniejsza.

Kolor kwiatu

Purpurowy, różowy i biały.

Stanowisko

W naszym klimacie ustawiamy roślinę w pełnym słońcu. Zresztą hodowcy zauważyli, iż już w półcieniu kwitnie znacznie słabiej.

Wymagania i pielęgnacja

Generalna zasada dobrego kwitnienia to bardzo przepuszczalna i niezbyt zasobna ziemia, raczej sucho i mało zachodu koło kwiatka.

Podlewanie. Po wyniesieniu rośliny na zewnątrz utrzymujemy ziemię w stanie delikatnej wilgotności. Każdy z nas miał w rękach dobrze wyciśniętą gąbkę. Ziemia powinna przypominać taki stan wilgotności. Jeśli trafi nam się lato zimne i deszczowe powinniśmy przenieść roślinę z otwartej przestrzeni ogrodu pod jakieś zadaszenie, dbając by roślina miała jak najwięcej światła.

Nawożenie. By roślina zawiązała znaczną ilość pąków powinna znaleźć w glebie większą dawkę fosforu, z tego powodu od wiosny posługujemy się nawozem do roślin kwitnących. Nawozimy w odstępach dwutygodniowych. Kończymy nawożenie w połowie sierpnia. Jest to niezbędne by roślina zdrewniała przed okresem spoczynku. Jeśli użyjemy nawozu o zrównoważonym składzie otrzymamy więcej liści, ale znacznie mniej kwiatów.

Spoczynek. Na zimowisko wnosimy roślinę dość wcześnie. Na stałe wnosimy gdy ustali się temperatura około 10 0C. Optymalną temperaturą na zimowisku jest zakres między 10 a 15 0C. Oczywiście ograniczamy podlewanie. Nie wolno nam jednak zasuszyć korzeni. W tym czasie nie używamy podstawek pod doniczki, a same doniczki stawiamy na drewienkach by pod doniczką był prześwit. Wówczas podlewanie jest bezpieczne, bo nadmiar wody zawsze wypłynie. Okres spoczynku jest bardzo ważny i wyraźnie wpływa na ilość kwiatów latem.

Przesadzanie. Wraz z nadchodzącą wiosną sprawdzamy stan korzeni. Przesadzamy jeśli bryła ziemi jest bardzo przerośnięta korzeniami. O ile młode rośliny będą wymagały corocznego przesadzania to już kilkuletnie niekoniecznie. Nową doniczkę dajemy tylko o numer większą, a starszym roślinom jeśli je będziemy przesadzać dajemy doniczkę o 6 cm szerszą niż stara. Wybierzmy doniczki ceramiczne. Wraz z wiekiem roślina staje się duża i w plastiku będzie łatwo przewracana przez wiatr. Większym roślinom możemy dać doniczki nawet większe, ale na dno proszę włożyć kilka solidnych kamieni, które dodatkowo będą stabilizowały doniczkę. Musimy także zadbać by ta doniczka miała jak największą ilość otworów odpływowych. To jest bardzo ważny aspekt. Kto ma możliwość proszę kupić ziemię do storczyków. Kto nie ma musi znaleźć sklep akwarystyczny i kupić 2 woreczki żwiru do akwariów o drobnym ziarnie. Może oczywiście być wermikulit jeśli jest w ogrodniczym. W ostateczności można w ogrodniczym kupić keramzyt. On ma wprawdzie trochę za duże ziarno, ale lepsze takie niż nic. Należałoby upolować w ogrodniczym dobrą ziemię zawierającą nawozy o spowolnionym działaniu. Oczywiście nie jest to konieczne, ale bardzo wskazane. Ziemię mieszamy po połowie z kupionym żwirem lub wermikulitem. Kamienie na dnie pełnią także rolę warstwy drenażowej. W taką mieszankę sadzimy naszą roślinę. Nie obawiajmy się, że taka mieszanka będzie zbyt uboga. Jeśli roślina dostanie normalną ziemię zapomnijmy o kwitnieniu. Dostaniemy burzę liści i nic więcej. Ziemia musi być raczej uboga.

Przycinanie. Po przesadzeniu zastanawiamy się jak ma wyglądać nasz krzaczek. Młode rośliny można kształtować   albo na drzewko,  albo na krzew. Kształtowanie na drzewko jest ułatwione, bo siewki rosną pojedynczym pędem i wystarczy usuwać tylko liście i pojawiające się pędy boczne. Ta forma ma zaletę, bo forma krzaczasta ma tendencję do golenia się dolnych pędów wraz z wiekiem. Jeśli mamy taką roślinę to jedynym wyjściem jest radykalne cięcie wszystkich pędów na wysokość około 25 cm nad ziemią. Rośliny już ukształtowane tniemy zostawiając około 5-10 cm ubiegłorocznego przyrostu. Przy cięciu pamiętamy by miejsce cięcia znajdowało się zawsze 0,5 cm nad oczkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Nie należy bać się sekatora, ani nieciekawego wyglądu rośliny bezpośrednio po cięciu. Musi tak być jeśli chcemy zwartego kształtu naszej rośliny. Latem jeśli jakiś pęd zbyt wybuja i psuje nam ogólny wygląd należy go bez obaw przyciąć.

Mrozoodporność

Teoretycznie temperatura minimalna to około -5 0C. Doświadczenie jednak uczy iż nie warto narażać rośliny na taki stres.

Rozmnażanie

Rozmnażanie przez sadzonki półzdrewniałe jest trudne. Mało sadzonek się przyjmuje. Uprawiając w donicy łatwiej zabawić się w owada by uzyskać nieco nasion. Wysiew nasion standardowy. Zabezpieczając wysiewy woreczkiem stawiamy go w miejscu słonecznym. To nietypowe postępowanie spowodowane jest potrzebą utrzymania bardzo wysokiej temperatury gleby. Kiedy pojawią się siewki woreczek otwieramy, ale nie zdejmujemy. Siewki stopniowo przyzwyczajamy do niższej temperatury. Woreczek zdejmujemy po kilku dniach. Siewki są bardzo wrażliwe na nadmiar wody więc ostrożnie. Także zgorzel siewek może przetrzebić liczebność. Takie siewki natychmiast usuwamy. Przesadzamy do doniczek kiedy mają 2 liście właściwe. Z uwagi na duże nasiona, kto ma miejsce warto pokusić się i od razu siać pojedynczo do malutkich doniczek.

Choroby i szkodniki

Chorób i szkodników raczej nie stwierdzono. Najczęściej jak się coś dzieje to jest to problem naszego niewłaściwego postępowania.

Dla porządku – bo mało kto będzie miał z tym problem – trzeba powiedzieć, że roślina bywa atakowana przez wirusy. Jeśli my postępujemy zgodnie z planem, przez lupę szukamy przyczyn i nic nie ma, a liście żółkną i skręcają się to może to być objaw mozaiki wirusowej.

Zastosowanie

Typowa roślina balkonowo-tarasowa lub wystawiana do ogrodu na okres letni. Zimę spędzająca w jasnych i chłodnych pomieszczeniach.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju ”Polygala” pochodzi od dwóch greckich słów, ‚polys’ = dużo i ‚gala’ = mleko. Uważa się, że krowy wypasane na łąkach gdzie jest dużo polygala vulgaris dają znacznie więcej mleka. Nazwa gatunkowa ”myrtifolia” oznacza podobieństwo liści gatunku do liści mirtu.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Budowa kwiatu – http://www.flickriver.com/photos/tags/polygalamyrtifolia/interesting/

Liście+kwiatostan+młoda roślina – http://keyserver.lucidcentral.org/weeds/data/03030800-0b07-490a-8d04-0605030c0f01/media/Html/Polygala_myrtifolia.htm

Polygala myrtifolia – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polygala_myrtifolia_(flowers)_-_Botanischer_Garten_Bonn.jpg

Żywopłot – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/206520/

W pojemniku – http://www.athelasplants.co.uk/trees-shrubs-c12/polygala-myrtifolia-p156

Mapka – http://www.ville-ge.ch/musinfo/bd/cjb/africa/details.php?langue=an&id=151365

Drzewko – http://plantayflor.blogspot.com/2009/11/polygala-myrtifolia.html

Owoc – http://www.growsonyou.com/alexandramou/blog/12518-polygala-myrtifolia-seed-pod

Nasiona – http://www.semencesdupuy.com/2F578-Polygala-Myrtifolia.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: