Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Pereskia wielkolistna

Posted by zojalitwin w dniu 26.04. 2015

©

Pereskia grandifolia

 

Pereskia grandifoliaOpis

Rodzina: Cactaceae

Gatunek pochodzi z tropikalnych stref nadmorskich, więc nie dziwmy się rzadkości rośliny. W naszym klimacie stworzenie takich warunków wymaga ogrzewanej zimą i oszklonej werandy lub patio, gdzie możemy pokusić się o stworzenie podobnego środowiska. Inaczej musimy pogodzić się, że nie osiągniemy pełni możliwości rośliny i w mniejszym lub większym stopniu będzie to omc.

W naturze jest to krzew lub małe drzewko. Pień drzewka osiąga średnicę 20 cm i cały jest pokryty kępkami długich do 4 cm i bardzo ostrych kolców. Takie same kolce znajdują się na pędach u podstawy liści. Przy czym mogą się znaleźć egzemplarze z kolcami tylko na zdrewniałych częściach pędów. Pędy giętkie, zielone. Pokrywają je duże, mięsiste liście w kształcie szerokolancetowate, zwężające się w krótki ogonek. Na szczytach pędów tworzą się gęste, płaskie kwiatostany złożone z około 15 kwiatów, może ich być nawet 30 sztuk. Pojedynczy kwiat dość duży (do 5 cm) o ciekawych pylnikach i jeszcze ciekawszych znamionach słupka. Kwiat więdnie po 2 dniach, lecz otwierają się kolejne i kwitnienie może trwać kilka tygodni. Z daleka przypominają kwiat dzikiej róży. Owoc ma niego gruszkowaty kształt, jadalny w pełnej dojrzałości. Nasiona są czarne.

Występowanie

występowaniePochodzi z Brazylii, lecz obecnie naturalizowany we wszystkich krajach Ameryki Środkowej, aż po Meksyk. Siedliskiem są subtropikalne lub tropikalne lasy i zarośla.

Wysokość

W naturze sięga do 5 metrów. W pojemniku u nas w dobrym układzie około metra.

Termin kwitnienia

W zależności od warunków jakie stworzymy roślinie. Zawsze jednak będą to ciepłe miesiące roku.

Kolor kwiatu

Różowy z żółtymi pylnikami i białym znamieniem słupka.

Stanowisko

starszy egzemplarzTrzymana latem na zewnątrz, u nas najlepiej będzie kwitła w pełnym słońcu. Nie powinien odbić się na jakości kwitnienia lekki półcień. Dla wyobrażenia to coś takiego jak by się weszło do foliowego tunelu w czasie słonecznej pogody. Na zewnątrz można wynieść jeśli temperatura nocą ustali się na poziomie +10 0C. Jeśli będzie niżej roślina ma tendencję do zrzucania liści.

Roślina uprawiana wyłącznie w pomieszczeniu potrzebuje jak najwięcej światła przy niewielkiej ilości słońca i to tylko rano lub popołudniu.

Wymagania i pielęgnacja

Uprawa w pojemnikach wymaga gleb żyznych i bardzo przepuszczalnych. Osiągniemy to mieszając dobrą ziemię ze żwirkiem i na dno obowiązkowy drenaż. To zabezpieczenie jest potrzebne, bowiem roślina lubi mieć wilgotno przez cały okres wzrostu i tylko delikatnie wilgotno w okresie zimy. Żwirek i drenaż uchroni nas przed zalaniem podłoża. Takie niebezpieczeństwo rośnie wraz ze zwiększającą się doniczką. Między podlewaniami górna część podłoża powinna przeschnąć. Jeśli przesuszymy polecą liście, jeśli roślina będzie miała zbyt wilgotno szybko zgnije. Na początku roślina rośnie dość silnie, potem coraz wolniej. Przesadzamy młode rośliny co roku. Od razu uprzedzam, że żadne rękawice nie zabezpieczą nas przed kolcami. Chcąc nie być poraniony przytrzymujmy roślinę za najmłodsze części, gdzie kolcy nie ma, albo nie są tak twarde i ostre. Do nawożenia kolcepodłoża można wykorzystać nawóz uniwersalny.

Jako ciekawostkę – w krajach naturalnego występowania często przykopują resztki rybie, mięsne itp. resztki organiczne. W domu nie radzę. 🙂

Rozmnażanie

Rozmnożenia można dokonać zarówno przez wysiew nasion jak i sadzonki zielne. Warunkiem, wysoka temperatura samego podłoża. Mimo, że roślina należy do kaktusów, sadzonki od razu wkładamy do podłoża, bez czekania aż obeschną rany. Sadzonki mogą być wstawione do wody, w której umieścimy również kawałek węgla drzewnego. Przy właściwej temperaturze podłoża (między 20 a 25 0C) sadzonki powinny wytworzyć korzenie w 4 tygodnie.

na pniuChoroby i szkodniki

Jeśli mamy liczne pąki kwiatowe, lecz nie otwierają się bez widocznej przyczyny, należy zastanowić się nad chorobą wirusową lub nicieniami w podłożu. Coraz częstszy problem polskich gleb. Nie bierzmy zatem ziemi z ogródka

Zastosowanie

W krajach ciepłych, z racji swych kolców roślina często wykorzystywana na żywopłoty. Podobnie zresztą jak nasza dzika róża. Taki żywopłot mocno przycinany przekształci się w barierę nie do przejścia przez nikogo.

Roślina wykorzystywana w medycynie.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Pereskia” to ukłon w stronę francuskiego astronoma Mikołaja Claude Fabri de Peiresc, żyjącego w latach 1580 – 1637.

Nazwa gatunku ”grandifolia” to połączenie dwóch łacińskich słów ’grandis’ = duży i ‘folium’ = liść. Odniesienie do dużych liści gatunku.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Występowanie i inne zdjęcia pochodzą ze strony http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pereskia_grandifolia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: