Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Dzwonek równolistny

Posted by zojalitwin w dniu 16.05. 2012

©

Campanula isophylla

Dwuletnia roślina nieprzycięta jest rzadka a i doniczka dana jest zbyt duża.

Rodzina: Campanulaceae – dzwonkowate

Roślina o wiotkich, zwisających pędach największy rozkwit przeżywała w czasie młodości naszych babć. Teraz powoli wraca do łask. Powrót jest bardziej spokojny bo powinny go kupić tylko ci co mogą mu zapewnić chłodne i widne pomieszczenie zimą inaczej zmarnieje. Liście lekko sinozielone, sercowate, o ząbkowanym brzegu i lekkim owłosieniu. Na szczycie każdej łodyżki powstaje rozgałęziony kwiatostan, składający się z bardzo wielu kwiatków. Kwiaty rozwijają się stopniowo dlatego kwitnienie jest długie i obfite. Tu trzeba wyraźnie powiedzieć, że odmiany hodowlane różnią się między sobą i pokrojem i kształtem kwiatów. Niemniej zawsze obficiej kwitną niż gatunek. 

Na zdjęciu (kliknąć by powiększyć) przedstawiam podstawowe różnice. Przy czym ich wzniesiony pokrój jest raczej wynikiem młodości i ściśnięciem roślin na stołach szklarniowych gdzie każda wolna przestrzeń jest ekonomicznie nieuzasadniona.

Występowanie

Roślina pochodzi z Włoch, gdzie rośnie na wapiennym, skalistym podłożu.

Wysokość

Przy płożących czy w doniczkach zwisających pędach wysokość jest niewielka natomiast przycięte wiosną pędy dorosną do jesieni do 30 cm długości.

Termin kwitnienia

Praktycznie od lipca do przymrozków. Jeśli zabierzemy roślinę na czas przymrozków do pomieszczenia może skończyć kwitnienie nawet w listopadzie.

Kolor kwiatu

Biały niebieski, niebieskofioletowy, a od niedawna także dwukolorowe to znaczy połączenie jasnego z niebieskim.

Stanowisko

Latem jest to roślina bezproblemowa bo wynosimy ją do ogrodu czy na balkon i nie ma sprawy. Jedynym wymogiem jest ochrona przed silnymi wiatrami czy wręcz przeciągami z uwagi na kruchość ich łodyg. W przeciętnych mieszkaniach problemem stanie się zima. Niestety ta roślina musi mieć zapewnioną niską temperaturę, maksymalnie 12 0C. W mieszkaniach z kaloryferami to raczej nieprawdopodobne i w tym wypadku trzeba ją traktować jak roślinę roczną. Kto ma dom lub mieszkanie z piecami na pewno może tą roślinę hodować wiele lat bo znajdzie widne i tak chłodne pomieszczenie. Jednak proponuję powiesić doniczkę bezpośrednio na oknie bo brak światła spowoduje żółknięcie i opadanie liści.

Wymagania i pielęgnacja

Dzwonki są bylinami i odpowiednio pielęgnowane mogą zakwitać przez wiele lat. Ich wadą jest kruchość łodyg, które łamią się jeśli nie będziemy o tej wadzie pamiętać pracując przy nich. Z prac pielęgnacyjnych w okresie wegetacyjnym to tylko podlewanie i nawożenie. Podlewanie w okresie wegetacyjnym dostosowujemy do stanowiska czyli tym częściej im więcej słońca. Tu trzeba jednak przyznać, że roślina będzie wolała być postawiona po zachodniej lub wschodniej stronie, bo nie kocha ostrego południowego słońca, a my pracując możemy nie mieć czasu na dwukrotne w ciągu dnia podlewanie rośliny. Najmniejsze przesuszenie skończy się zasychaniem liści na roślinie. Przez całe lato co 2 tygodnie zasilamy roślinę nawozem do roślin kwitnących. Jeśli mamy na balkonie petunie czy surfinię to nawóz do nich będzie idealnym rozwiązaniem. Dla przedłużenia okresu kwitnienia ważnym jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Ta roślina bardzo korzystnie reaguje na ten zabieg.

Po przezimowaniu przygotowujemy sobie o numer większą doniczkę i standardową ziemię do kwiatów. Ponieważ roślina lubi podłoże o wyższym odczynie możemy do ziemi zeskrobać nieco zwykłej kredy i dodać któregoś z rozluźniaczy z wyjątkiem kory, bo ta zakwasza podłoże. Roślinę przesadzamy, a później przycinamy zostawiając około 10 cm odcinki pędów. Każdy pęd wypuści kilka nowych z oczek śpiących przez co roślina nam się rozkrzewi, a jak wiadomo na każdym końcu pędu mamy kwiatostan. Im jest więcej pędów tym obfitsze kwitnienie. Nigdy przy tej roślinie nie dawajmy dużej doniczki bo roślina nastawi się na wzrost korzeni kosztem góry i będziemy podziwiać doniczkę, a nie kwiatek. Przy zadbanej roślinie po 3-4 latach może się okazać, że doniczka i roślina jest już bardzo duża wówczas pozostaje nam podzielić roślinę na dwie lub trzy mniejsze.

Mrozoodporność

Totalny brak. Temperatura nie może spaść poniżej 5 0C

Rozmnażanie

Poza podziałem rośliny podstawowym sposobem rozmnażania są wierzchołkowe sadzonki zielne. Najczęściej wykorzystujemy na nie to co obcięliśmy wiosną przy przesadzaniu roślin. Ukorzeniają się łatwo. Warto jedynie pamiętać i pędy przeznaczone na sadzonki od razu po ścięciu wstawić do szklanki z letnią wodą by wyciekł nam sok mleczny, który po zaskorupieniu się utrudnia ukorzenianie się sadzonek. W czasie rośnięcia sadzonek warto je dwa razy uszczyknąć by wyhodować sobie rozkrzewione sadzonki. Na koniec po 3-5 sztuk sadzimy do doniczki o 12 centymetrowej średnicy.

Choroby i szkodniki

Liście robią się żółte i opadają – najprawdopodobniej roślina ma zbyt mało światła lub zbyt mało nawozu.

Długie pędy,bez kwiatów – przyczyną tego może być zbyt wysoka temperatura.

Bardzo ciemne liście rośliny zostawionej na dworze – oznacza,że temperatury w nocy są za niskie i należy go przenieść do pomieszczenia.

Z owadów mogą pojawić się mszyce i przędziorki.

Zastosowanie

 Roślina przede wszystkim do wiszących pojemników. Czyli wszelkiej maści ample i skrzynki balkonowe. Kto ma murki w ogrodzie może na okres letni razem z doniczką dołować na takim murku, a na zimę zabierać do pomieszczeń. W takich sytuacjach warto roślinę uprawiać w zwykłej doniczce plastikowej w której obetniemy dno. Ziemia z doniczki będzie miała kontakt z ziemią z ogrodu i nie grozi nam konieczność codziennego pamiętania by podlać. Natomiast na zimę doniczkę taką wyjmujemy i wstawiamy do innej doniczki już z dnem i normalnie przechowujemy.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Pokrój i kwiaty – http://www.inspection.gc.ca/english/plaveg/pbrpov/cropreport/cam/app00006216e.shtml

W koszach – http://www.plantica.cz/navody/zvonek-stejnolisty-zenich-a-nevesta-campanula-isophylla/

Reklamy

Komentarze 2 to “Dzwonek równolistny”

  1. maxima said

    Dzięki za wpis. Bardzo przydatny w początkach mojej zabawy z tym rodzajem kwiatów. Mam nadzieję, że mój się przyjmie 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: