Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Tawaresja angolańska

Posted by zojalitwin w dniu 12.12. 2012

©

©Tavaresia angolensis

Tavaresia angolensisOpis

Rodzina: Asclepiadaceae

Korzenie w postaci krótkiej wiązki, dość cienkie prawie przezroczyste.

Pędy jak u wszystkich stapeliowatych, mięsiste posiadające od 6 do 12 żeber. Na krawędziach żeber dość duże ząbki.

Liście zredukowane do łusek zakończone krótkimi kolcami.

Kwiaty wyrastają pojedynczo na krótkich szypułkach. Kwiat dobrze odkarmionego egzemplarza może mieć do 15 cm długości. Jest w pąku rurkowaty, a po otwarciu się przypomina szeroko otwarty lejek. W zamkniętym pokoju nieprzyjemna woń może być wyczuwalna zwłaszcza jeśli będzie otwarte więcej niż jeden kwiat.

Nasiona powstaną tylko wówczas jeśli sami zabawimy się w muchę.

Występowanie

Krajem gdzie roślina występuje naturalnie jest Angola. Rośnie tam na glebach piaszczystych przy wysokich temperaturach i znacznej ilości wody w okresie wegetacji. Nie są to obszary narażone na niskie temperatury nawet w nocy.

 

 

Wysokość

Gałęziaki wyrastają tylko do 12 cm.

Termin kwitnienia

Roślina z reguły kwitnie w drugiej połowie lata lub jesienią.

Kolor kwiatu

kwiat Kwiaty są jasnożółte w czerwono-fioletowe plamy.

Stanowisko

Na naturalnych stanowiskach rośliny rosną w lekkim cieniu. Pamiętajmy jednak, że rosną w tropikach. My musimy im zapewnić stanowiska jak najwidniejsze. Jeśli wystawimy roślinę na pełne słońce gałęziaki mogą latem lekko zbrązowieć.

Wymagania i pielęgnacja

Tavaresia angolensis2Po pierwsze przepuszczalność gleb. Po drugie gleby żyzne, czyli odpada ziemia do kaktusów. Z kolei w standardowej ziemi do kwiatów jest zbyt dużo torfu czego sukulenty nie lubią. A ten gatunek dodatkowo łatwo gnije. Dodatkowym przeciwwskazaniem jest odczyn tych ziem. Nasz gatunek wymaga ziem raczej obojętnych. Wartałoby pójść na spacer na pobliskie działki i poprosić o woreczek co najmniej 3 letniego kompostu. Po drodze kupić jeszcze woreczek żwiru do akwariów o najdrobniejszym ziarnie, i zebrać kilka kilkucentymetrowej średnicy kamyków. W domu umyć doniczkę i kamyki. Włożyć je na dno doniczki(doniczka może być płaska). Teraz ziemię wymieszać ze żwirkiem w ilości pół na pół. Do takiej mieszanki sadzimy naszą roślinę. Podlewamy lekko i stawiamy w wybranym miejscu. Kolejne podlewanie jak wierzchnie kilka centymetrów ziemi przeschnie. Zimą ograniczamy podlewanie, dostosowując go do panujących warunków.

Mrozoodporność

Zimą temperatura nie niższa jak 10 0C.

Rozmnażanie

Posiadacze rośliny mogą najprościej rozmnożyć przez podział.

Wysiew nasion raczej nie nastręcza problemów. Jednak kupując kupmy więcej bo nie wiemy jak stare są nasiona i czy wszystkie skiełkują. Ziemia do wysiewów powinna być mineralna o wysokim pH, bo od obojętnego w górę. Musimy też zapewnić tropikalne warunki. Podłoże musi mieć około 25-30 0C. Zatem potrzebna podgrzewana mnożarka. Siewki przesadzamy jak mają około 5 cm wysokości, uważając by nie uszkodzić słabego jeszcze systemu korzeniowego. Pierwsze kwiaty po około 3 latach.

Sadzonki pobieramy na tyle wcześnie by zdążyły się ukorzenić zanim zegar biologiczny nakaże im spoczynek. Tavaresia ukorzenia się łatwo, pod warunkiem że przeszła około 2 tygodniowe obsuszanie. Oczywiście obsuszamy je w cieniu. Z uwagi na łatwość zagniwania rośliny, przed sadzeniem warto je umoczyć w ukorzeniaczu zawierającym fungicyd.

Choroby i szkodniki

Rośliny są podatne na czarną zgniliznę (zakażenia bakteryjne) i chorobę pochodzenia grzybowego zwaną u nas fytoftorozą i atakującą przede wszystkim sadzonki.

Ze szkodników poważniejszy problem mogą wywołać wełnowce i to zarówno te, które występują na pędach, jak i te które występują na korzeniach.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Tavaresia” została nadana trzem gatunkom przez botanika austriackiego Friedrich Welwitsch w 1854 roku. Upamiętnia ona wielkiego hobbystę botanika José Tavares de Macedo, portugalskiego urzędnika w ministerstwie wojny i kolonii

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Tavaresia angolensis2 – http://tech.dir.groups.yahoo.com/group/Stapeliad/message/8561

Tavaresia angolensis – http://tenoch.free.fr/images/balades/2011-09-09_ELK/target72.html

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: