Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Żyworód pumila

Posted by zojalitwin w dniu 06.03. 2015

©

Remusatia pumila

Remusatia pumila

Na zdjęciu doniczka ma osłonkę ze styropianu by utrzymać chłodniejszą temperaturę ziemi podczas upałów.

Opis

Rodzina: Araceae

Tę roślinę hodujemy raczej dla jej ciekawych liści, kwiat jest mało dekoracyjny. W ziemi mamy prawie kulistą 3 centymetrową bulwę. Z niej wyrastają liście na długich ogonkach. Jest ich z reguły dwa. Blaszka liściowa tarczowata z ostrym końcem. Unerwienie bardzo widoczne, dlatego że dużo jaśniejsze. Czasem między nerwami widać lekko ciemniejsze plamy, jakby prześwitywał brązowo-czerwony spód liścia. Kwiaty typowe dla rodziny obrazkowatych składające się ze spatki i spadixa. Ich długość dochodzi do 20 cm lecz są bardzo wąskie. Owocem jest wielonasienna jagoda, otoczona jest dolną częścią kolby kwiatostanu. Nasiona o grubej, łupinie z widocznymi drobnymi nierównościami.

bulwaPonieważ kwitnienie występuje lub nie roślina wytwarza najczęściej dwa długie na 20 cm i wzniesione pędy pokryte malutkimi bulwkami, ochranianymi przez łuskowate małe listki, których szczyt jest wywinięty w haczyk. Po dojrzeniu tym haczykiem przyczepiają się bulwki do sierści zwierząt i tak się najczęściej rozmnażają.

Występowanie

Wszystkie państwa których granice opierają się o Himalaje, czyli od Chin po północne Indie. Siedliskiem są cieniste stoki i mchem porośnięte skałki, często jest epifitem w rozwidleniach drzew.

Wysokość

bulwkiW doniczkach dorasta do 40 cm, w naturze raczej jest mniejszy.

Termin kwitnienia

Kwiaty pojawiają się pod koniec wiosny lub na początku lata. Kwitnienie trwa najwyżej kilka dni.

Kolor kwiatu

Spadka jest żółta, a spadix j biały i pachnący.

Stanowisko

W naszych krajowych warunkach miejsce jak najjaśniejsze, lecz raczej bez dostępu słońca, szczególnie w okresie lata i godzinach południowych. Kto ma ogródek może doniczkę zadołować w gruncie i wówczas ranne lub popołudniowe słońce jej nie zaszkodzi.

Wymagania i pielęgnacja

My uprawiamy w doniczkach, lecz roślina rośnie na skałach zatem nasza ziemia musi być bardzo przepuszczalna, jednocześnie zasobna w składniki organiczne i mineralne. Kupną ziemię do kwiatów warto wymieszać z korą sosnową (2 cm frakcja), węglem drzewnym, a na spód solidny drenaż. Jeśli ziemia zawiera nawóz o spowolnionym działaniu to starczy go na cały sezon, w przypadku nawozów standardowych po 2 miesiącach warto roślinę dokarmiać, używając nawozu o zwiększonej dawce potasu na zmianę z nawozem do roślin zielonych. Jesienią przenosimy roślinę w chłodne miejsce gdzie temperatura utrzymuje się

roślinę w chłodne miejsce gdzie temperatura utrzymuje się między 6 a 10 0C.  W tym czasie rośliny te przechodzą okres całkowitego spoczynku.

Zanim przystąpimy do rozmnażania zaopatrzmy się w podgrzewaną mnożarkę lub matę grzejną. Ciepła ziemia zachęca do szybszego przyrastania bulwek jak i kiełkowania nasion.

Nasiona wysiewamy na wilgotną powierzchnię i dociskamy do podłoża. Nasion nie przykrywamy ziemią. Włożenie wysiewów do woreczka foliowego pozwala utrzymać wilgoć, a mata grzejna przyspieszy nam kiełkowanie i mniejszą ilość wypadów. Do ziemi takiej warto dodać trochę miałkiego węgla drzewnego i dużo perlitu. Większa szansa, że nie pojawią się patogeny.

Lepszym sposobem jest siew bulwek zebranych z pędów nadziemnych, lub przy dużej kępie z oddzielonych bulw powstałych przy bulwie macierzystej.

Choroby i szkodniki

Jeśli nie zalejemy rośliny to raczej nic się nie pojawi.

Uwagi

Nazwa rodzaju „Remusatia”  została nadana na cześć J.P. Abel-Rémusata, francuskiego lekarza i sinologa, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku.

Nazwa gatunku „pumila” pochodzi od łacińskiego słowa ‘pumilus’ = karzeł.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Bulwki – http://www.aroid.org/genera/speciespage.php?genus=remusatia&species=pumila

Rozłogi – http://www.ganeshvilla.com/aroids/remusatia_pumila.htm

Bulwka – http://blogs.yahoo.co.jp/suyumil/20822744.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: