Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Mamilaria

Posted by zojalitwin w dniu 17.12. 2014

©

Mammillaria

M. zeilmanniana

Opis

Rodzina: Cactaceae

Ten rodzaj kaktusów liczący prawie 200 gatunków posiada na pędzie mniejsze lub większe brodawki zamiast żeber. Na szczycie każdej brodawki znajdują się włoski, które różnią się wielkością. Mogą być sztywne i ostre, mogą być krótkie jak również bardzo miękkie. Różnią się wielkością i kształtem pędu od maleńkich prawie okrągłych po olbrzymie kolumny. Są gatunki o pojedynczym pędzie jak i wielopędowe. Kwiaty pojawiają się w zagłębieniach między brodawkami(kaktusiarze nazywają je aksillami – po polsku pachwiny). Ułożone są jak wianuszek wokół wierzchołka łodygi. Z reguły są niewielkie, i w znacznej ilości. Jest wiele odmian, których kwiaty mają nawet kilka centymetrów średnicy. Inną ozdobą są owoce, u części odmian czerwienieją po dojrzeniu i często pozostają na roślinie aż do wiosny.

mammillaWybór (wg. moich upodobań) najefektowniejszych gatunków.

M. blossfeldiana – kulisty pokrój, 4-6 cm wysokości. Kwitnie latem, kwiaty średnicy 2 cm, bladoróżowe z karminowymi prążkami.

M. bombycina – pokrój kulisty, wielopędowy, około 15-20 cm wysokości. kwiaty drobne, ciemnoróżowe.

M. carmenae – pokrój walcowaty, osiąga 5-8 cm wysokości i 3-4 cm średnicy. Kwitnie od wiosny do późnego lata, kwiaty średnie około 1 cm średnicy, kremowe lub różowe.

M. compressa – gatunek wielopędowy, niebieskozielonej barwy. Kwiaty latem, o średnicy 1,5 cm ciemnopurpurowe.

M. hahniana – gatunek wielopędowy o wysokości około 20 cm i grubych pędach. Latem, pojawiają się liczne kwiaty o średnicy 1,5-2 cm, purpurowo-czerwone.

M. magnifica – gatunek jednopędowy z początku kulisty później walcowaty o wysokości od 20 do 40 cm. Kwiaty drobne, czerwono-fioletowe.

M. longimamma – pokrój kulisty, wysokość 10-12 cm i latem zielono-żółte kwiaty o 6 centymetrowej średnicy.

M. senilis – pęd z czasem staje się walcowaty o wysokości do 15 cm. Kwiaty długorurkowate o 6 cm średnicy i kolor od szkarłatnoczerwonego do fioletowego.

owoceWystępowanie

W naturze najwięcej gatunków rośnie w Meksyku, ale kilka gatunków sięga do południowych stanów USA. Niewielką liczbę gatunków można znaleźć w Ameryce Środkowej i na Karaibach.

Wysokość

W doniczkach do 50 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej latem

Kolor kwiatu

Biały, kremowy, żółty, czerwony, różowy, purpurowy. Wszystkie kolory w różnych odcieniach.

Stanowisko

Wyłącznie słoneczne i dużo powietrza. Proszę pamiętać, że ja podaję warunki optymalne. Nikt nikomu nie może zabronić ich uprawy na oknie północnym.

Wymagania i pielęgnacja

Można kupić ziemię do kaktusów lub zrobić ją samemu. Tak czy owak ziemia musi być doskonale przepuszczalna, średnio żyzna i o dość wysokim odczynie. Początkującym kaktusiarzom proponuję ziemię kupić i jeszcze dosypać nieco najdrobniejszego żwirku(średnica ziaren przypomina gruby piasek). Dno doniczki wyścielamy grubym żwirem.

Najlepszym miejscem uprawy tego kaktusa latem jest balkon, taras lub zewnętrzny parapet. Musimy jedynie zadbać by deszcz nie miał do roślin dostępu. Przez cały sezon podlewanie robimy metodą raz a dobrze. Kolejne podlewanie dopiero kiedy wewnątrz doniczki robi się sucho. Starajmy się podlewać miękką wodą, lub w najgorszym razie letnią kranówką. Do nawożenia używamy wyłącznie nawozu do kaktusów.

Zimowanie mamilarii jest bardzo istotną sprawą, bowiem z tym wiąże się intensywne kwitnienie rośliny. Od końca października aż do końca marca przechodzą w stan spoczynku. W tym czasie potrzebują chłodu w granicach 10 0C i suchego podłoża oraz dużej ilości światła, pamiętajmy by roślina nie dotykała szyby. Może w tym miejscu woda w pędzie zamarznąć i zniszczy nam roślinę. Jeśli przy braku wody roślina się nieco skurczy nie należy się tym specjalnie przejmować. Wiosną po rozpoczęciu podlewania wrócą do formy. Wybudzanie rozpoczynamy od spryskania rośliny, a po kilku dniach podlewamy, lecz jeszcze niezbyt obficie.

Przesadzania roślin dokonujemy w ciągu wiosny co 2-3 lata. Ponieważ wiele gatunków ma sztywne i ostre włoski to używajmy rękawic.

Mrozoodporność

Jeśli rośliny uprawiamy na zewnątrz to nocna temperatura w granicach 6-8 0C powinna nas skłonić do zabrania ich do pomieszczenia.

Rozmnażanie

Głównie przez wysiew nasion. Własne można mieć z dojrzałych owoców.

Przez sadzonki pobrane z dobrze rozrośniętych egzemplarzy.

Choroby i szkodniki

Proszę zerknąć na tę stronkę. W miarę przystępnie są opisane

http://kaktusowo.republika.pl/choroby.html

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Mammillaria” pochodzi od łacińskiego słowa ‘mammilla’ = sutek lub smoczek i odnosi się do tej szczególnej cechy tych roślin.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Owoce – http://en.wikipedia.org/wiki/Mammillaria_mammillaris

Mammille – http://de.wikipedia.org/wiki/Mammillaria_marksiana

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: