Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Kalanchoe wiechowate

Posted by zojalitwin w dniu 05.04. 2013

©

©Kalanchoe thyrsiflora

Kalanchoe thrisiflora

Opis

Rodzina: Crassulaceae

Gatunek ten tworzy rozetę z dużych, zaokrąglonych mięsistych liści. Są one szarozielone z czerwonymi brzegami i pokryte jasnym woskowatym nalotem, który w naturze chroni liście przed nadmiarem słońca. Także pionowe ustawienie liści służy temu samemu.

Kwiatostan kwiaty W naturze po 3-4 latach pojawia się kwiatostan na wysokim(około 1 metra) pędzie, który jest ulistniony. Na szczycie pędu mamy gęsty wiechowaty kwiatostan złożony z mniejszych, bardzo ścisłych wierzchotkowych kwiatostanów. Z początku nawet botanicy mieli trudności z ocenieniem tego typu kwiatostanu, jako że króciutkie ogonki sprawiają że poszczególne kwiatki oblepiają pęd. Budowa poszczególnego kwiatka też jest charakterystyczna. Beczułkowaty, duży kielich i maleńkie 4 żółte płatki. Kwitnienie trwa dość długo. Równie długo utrzymują się na roślinie zaschnięte owoce. Po ich otwarciu wiatr pochylając pęd roznosi drobne nasiona. Ponieważ roślina jest monokarpiczna więc po wydaniu nasion zamiera.

Występowanie

Kraj pochodzenia to Republika Południowej Afryki. Siedliskiem są otwarte, kamieniste sawanny.

Wysokość

Rośliny mogą osiągnąć około 60 cm średnicy.

Termin kwitnienia

W naturze od lutego do czerwca. U nas w okresie lata.

Kolor kwiatu

Kielich szarozielony, a płatki żółtawe.

Stanowisko

Jak to z wszystkimi roślinami tropikalnymi. Zapewniamy im maksimum światła lecz chronimy przed południowym słońcem. Za miało światła roślina będzie sygnalizować zanikiem czerwieni na brzegach. W okresie letnim można wystawić na balkon czy taras. Wówczas zniesie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

z korzeniamiW domu na ogół nie mamy nawadniania kropelkowego, dlatego po przyniesieniu rośliny zaczynamy od jej przesadzenia. Najlepszą ziemią byłaby mieszanka kompostu z piaskiem. Ponieważ nie każdy ma, więc kupujemy ziemię do kwiatów i mieszamy ją ze żwirkiem o najdrobniejszym ziarnie. Dajemy go mniej więcej tyle samo ile ziemi, czyli garść ziemi i garść żwirku. W takiej mieszaninie nawet po podlaniu korzenie mają dostateczną ilość powietrza i gnić nie będą. Z uwagi na niewielkie korzenie roślinę można posadzić w płytszym pojemniku lub jako element większej kompozycji. W ciągu sezonu co 2 tygodnie dajemy nawóz do sukulentów. Praktycznie roślina niczego więcej od nas nie wymaga. Zimą stawiamy ją na najwidniejszym parapecie i nieco ograniczamy podlewanie. W czasie jakichkolwiek prac starajmy się nie dotykać liści, by nie ścierać tego woskowatego nalotu.

Mrozoodporność

Temperatura nie powinna spadać poniżej 10 0C.

Rozmnażanie

sadzonkinowaRośliny rozmnażamy przez sadzonki liściowe najlepiej w końcu maja i na początku czerwca.  Po obeschnięciu rany powinny ukorzenić się dość szybko. Jeśli do sadzonkowania nie używamy specjalnej ziemi, zanurzmy koniec sadzonki w ukorzeniaczu mającym w składzie fungicyd.

Gdybyśmy zabawili się w owada i uzyskali nasiona, to nie zapomnijmy o zaprawieniu nasion w środku przeciw grzybom. Siewki są bardzo podatne na zgorzel siewek. Często atakowane są już w momencie pęknięcia osłony ziarenka i takie kiełki zamierają zanim pojawią się na powierzchni.

Choroby i szkodniki

Najczęściej spotkamy się z wełnowcami.

Uwagi

Gatunek opisany przez P. Harvey i opublikowany w 1861 roku.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatostan – ttp://en.wikipedia.org/wiki/File:Kalanchoe_thyrsiflora01.jpg

Kwiaty – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Kalanchoe_thyrsiflora00.jpg

Kalanchoe thrisiflora – http://www.biolib.cz/en/taxonimage/id50078/?taxonid=500208

Z korzeniami – http://blog.xuite.net/lavenderliju/green/44320889-唐印照顧不同的差異

Nowa+sadzonki – http://blog.xuite.net/lavenderliju/green/54208165-葉孵好好玩──唐印+(純粹瞎搞文!!!)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: