Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Grubosz stożkowaty

Posted by zojalitwin w dniu 14.04. 2014

©

Crassula pyramidalis

Crassula pyramidalisOpis

Rodzina: Crassulaceae

Gatunek rośnie dość wolno. Korzenie cienkie, wiązkowe i dość krótkie. Pęd wyprostowany i rozgałęziający się na różnej wysokości. Listki małe, równej wielkości, bardzo cienkie, płaskie, trójkątne, jasnozielone lub brązowo-zielone. Są twarde i ściśle zachodzą na siebie tworząc idealną, czworoboczną kolumnę o średnicy 12 mm. W pełnym słońcu szczytowe liście mogą przybrać piękny czerwonawy odcień. Kwiaty małe, słodko pachnące, pojawiające się na szczycie pędu. Niestety roślina zamiera po kwitnieniu.

Występowanie

Afryka Południowa, na bardzo różnych siedliskach od nadmorskich rejonów po zbocza gór. Występuje na kwarcycie więc ziemie są lekko kwaśne.

Wysokość

To mała roślinka na dobrym stanowisku rzadko przekracza 10 cm. Będzie wyższa jeśli będzie miała zbyt mało światła, lecz pędy będą cieńsze.

Termin kwitnienia

U nas zawsze w okresie letnim.

Kolor kwiatu

Biały

Stanowisko

Na balkonie stawiamy go w pełnym słońcu. Na parapecie powinien być cieniowany w czasie najgorętszych godzin dnia. Najlepsze miejsce w mieszkaniu to południowe okno tuż za firanką.

Wymagania i pielęgnacja

szczyt pęduKrótkie i dość delikatne korzenie są podatne na zalanie. Przygotujmy raczej płytkie doniczki, a przy normalnej głębokości wymagana jest przynajmniej 3 cm warstwa drenażowa. Również ziemia musi być bardzo porowata. Zatem mieszamy ją z wermikulitem, żwirkiem lub perlitem, a nawet roztartym na kulki styropianem. Kto ma możliwość proszę kupić ziemię zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu. Nawożenie przez cały rok będziemy mieć z głowy. W przypadku standardowych nawozów po 3 miesiącach od przesadzenia zaczynamy nawożenie. Używamy nawozu uniwersalnego dając połowę dawki co 2 tygodnie. W trakcie sezonu czyli od kwietnia do końca września podlewamy normalnie. Potem zaczynamy ograniczać podlewanie. Jeśli zimujemy normalnie w mieszkaniu za każdym razem przed podlaniem sprawdzamy palcem stan wilgotności poniżej wierzchniej warstwy. Kto ma możliwość proszę przenieść roślinę do bardzo widnego lecz chłodnego pomieszczenia na okres zimy. Wymuszamy tym sposobem zahamowanie wzrostu co przy zbyt małej ilości światła powoduje wyciąganie się rośliny i szybsze jej starzenie się. W chłodnym pomieszczeniu podlewanie jeszcze bardziej ograniczamy, uważając by nie zasuszyć bryły korzeniowej.

kwiatostanTen gatunek grubosza dość szybko się starzeje drewniejąc w dolnej części, dlatego wymaga częstego odnawiania. Mamy dwie możliwości wyciąć nisko wówczas wypuści nowe pędy z oczek śpiących, a druga to zawsze mieć młode rośliny. Przygotowując samemu warto do płytkiej i szerszej doniczki od razu dać kilka sadzonek.

Rozmnażanie

Na zdjęciu(inny gatunek) widać jak przygotować sadzonki. Należy je obsuszyć i do ziemi.

Choroby i szkodniki

Jak u wszystkich gruboszy najgroźniejszy jest wełnowiec.

Uwagi

sadzonkiNazwa rodzaju ”Crassula” pochodzi od łacińskiego słowa ‚krassusa’ = grube.

Nazwa gatunku „pyramidalis” to łaciński przymiotnik, oznaczający że coś jest w kształcie piramidy lub bardziej po polsku, że coś jest piramidalne.

 

 

 

AA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatostan+szczyt pędu – http://www.worldofsucculents.com/crassula-pyramidalis-pagoda-mini-jade/

Sadzonki – http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,377758,377758

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: