Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Brunfelsja kielichowata

Posted by zojalitwin w dniu 27.12. 2012

©

©Brunfelsia pauciflora

Brunfelsia pauciflora

Opis

Rodzina: Solanaceae – psiankowate

Roślina zawiera trujące alkaloidy. Jagody i nasiona są szczególnie niebezpieczne.

W doniczce jest to mały krzew o dość nieporządnym pokroju. Korzenie ma solidne. Wyrastające pędy są wzniesione i ulistnione. Liście ciemnozielone po obu stronach, skórzaste, lancetowate w kształcie i do 16 cm długości. Mają bardzo krótki ogonek. Na końcach pędów pojawiają się kwiatostany, które mogą być złożone nawet z 10 kwiatków. Pojedynczy kwiatek jest pięciopłatkowy z zachodzącymi na siebie płatkami i cienką, białą gardzielą. Szczególnie wieczorem pięknie pachną. Kwiatek ma około 5 cm średnicy. Owocem jest owalna jagoda zawierająca wiele nasion.

W handlu pojawia się coraz więcej odmian lecz największą popularność zyskała ”Compakta” z uwagi na swe w miarę niewielkie rozmiary.

Występowanie

w Kalifornii Brunfelsia pauciflora pochodzi z leśnych obszarów Brazylii

Wysokość

wielkość W naturze dorasta do 6 metrów. W doniczce jej wysokość zależy od naszej chęci używania sekatora.

Termin kwitnienia

Roślina może zakwitnąć w każdej chwili w okresie wegetacyjnym. Kwitnie tylko raz i trwa ono dobrze ponad miesiąc. Jednak ilość kwiatów na roślinie wynagradza to jednorazowe kwitnięcie.

Kolor kwiatu

wczorajDzisiajJutroCechą charakterystyczną jest blaknięcie kwiatów wraz z trwaniem kwitnienia. W strefie anglojęzycznej z tego powodu kwiatek nosi popularną nazwę yesterday-today-and-tomorrow czyli wczoraj, dzisiaj i jutro. Po otwarciu pąka kwiat jest niebieskofioletowy, potem codziennie staje się bledszy, by w końcu stać się białym. Na roślinie mamy zatem wiele odcieni niebieskiego i biel.

Stanowisko

Jak większość roślin z tropików potrzebuje stanowiska bardzo widnego, lecz nie w pełni słonecznego. Wiąże się to nie tylko z powodu leśnego pochodzenia, ale także dlatego, że latem roślina najlepiej czuje się, jeśli ma maksimum do 25 0C. By mieć wiele kwiatów w kwiatostanie należy unikać zbyt ciemnych miejsc.

Wymagania i pielęgnacja

Nie jest to łatwa roślina jeśli chce się mieć burzę kwiatów na krzewie. W tropikalnym lesie jest jak wiadomo ciepło i bardzo wilgotno. Postawienie doniczki na wilgotnym keramzycie to podstawa. Latem możemy wynieść roślinę na balkon w lekko zacienione miejsce.

Po przyniesieniu sadzonki do domu od razu przesadzamy do ziemi standardowej, ale wymieszanej z najdrobniejszym żwirkiem akwarystycznym. Na dno doniczki konieczny dobry drenaż. Roślina potrzebuje sporo wody w lecie, ale nie toleruje wody stagnującej przy korzeniach. Stąd wymóg żwiru w glebie. Podłoże powinno być stale lekko kwaśne. Podlewamy zatem miękką wodą. Od czasu do czasu wodę zakwaszamy.

Nawożenie raz w miesiącu. Można stosować 2 razy w miesiącu, ale połową dawki. Z uwagi na wysokie pH naszej kranówki roślina może odczuwać brak cynku i żelaza, co spowoduje żółknięcie i opadanie liści. By coś takiego się nam nie pojawiło od momentu pojawienia się pąków przechodzimy na zasilanie nawozem do pelargonii lub surfinii. Te nawozy mają tych składników najwięcej poza tym promują kwitnienie. Po zakończeniu kwitnienia możemy przejść na nawóz ogólnego stosowania, chyba że zabawiliśmy się w owada i zapyliliśmy kilka kwiatków. By roślina nie wysiliła nam się na produkcję nasion, utrzymujemy zasilanie wspomnianymi nawozami do czasu zbioru nasion. Zasilanie kończymy z początkiem września. W tym czasie mamy do wykonania dwie czynności. Pierwsza to przycięcie rośliny. Pamiętamy, że roślina kwitnie na końcach pędów. Zatem ile pędów tyle kwiatostanów. Tnąc nie tylko formujemy krzew, ale i zwiększamy ilość pędów. Po cięciu należałoby przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce. Optymalną jest temperatura około 15 0C. Przejście chłodów stymuluje ilość wytwarzanych pąków w kwiatostanie. Jest to zatem bardzo ważne by znaleźć takie miejsce. W końcu lutego przenosimy roślinę w cieplejsze miejsce i zwiększamy podlewanie. Wcześniej sprawdzamy czy roślinę należy przesadzić czy jeszcze da sobie radę w obecnej doniczce.

Brunfelsja jest rośliną wrażliwą na raptowne zmiany temperatury i przeciągi. Na każdy z tych czynników może zareagować zrzucaniem dolnych liści. Zapewnijmy jej zatem w miarę stabilne warunki.

Mrozoodporność

Minimalna temperatura jaka roślina może znieść i to tylko na chwilę jest +5 0C.

Rozmnażanie

Można zarówno przez sadzonki wierzchołkowe jak i przez wysiew nasion. Jest jednak pewna trudność. Trzeba kupić zasilaną prądem mnożarkę. W obu przypadkach oprócz wilgotności trzeba zapewnić temperaturę podłoża wręcz tropikalną. Temperatura ziemi mimo wilgoci nie może spaść poniżej 25 0C. To jest wymóg bezwzględny. Inaczej nie mamy co się zabierać za rozmnażanie.

Choroby i szkodniki

Choroby się raczej rośliny nie imają. Ze szkodników najczęściej spotkamy się z mszycami i przędziorkiem.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Brunfelsia” została nadana przez Karola Linneusza, który upamiętnił tą nazwą znanegorysuneczek niemieckiego zielarza  Otto Brunfelsa żyjącego w latach 1488 – 1534.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wczoraj dzisiaj jutro – http://www.sarahmelling.com/2011_04_01_archive.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: