Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Starzec płożący

Posted by zojalitwin w dniu 10.04. 2014

©

Senecio serpens

Senecio serpens

Opis

Rodzina: Asteraceae

Synonim: Kleinia repens

Są dwa gatunki bardzo do siebie podobne i często mylone. Najprostszym choć trochę zawodnym sposobem jest zwrócenie uwagi na długość liści. Nasz gatunek ma liście około 4 cm długości, a S. mandralisca około 8-9 cm. Dane te są prawdziwe w przypadku właściwych warunków uprawy. Przy braku światła i zbyt dobrej glebie liście obu gatunków mogą być dłuższe.

z kwiatamiKorzenie w obu wypadkach są dość płytkie, lecz szeroko rozpostarte by złapać każdą kropelkę wilgoci. Z niego wyrasta krótki pęd z gęsto ułożonymi mięsistymi liśćmi o nieco palcowatym wyglądzie. Tępy szczyt liścia może być zabarwiony na fioletowo. To fioletowe zabarwienie świadczyć może, że roślina rośnie na właściwym miejscu. Dobrze podlewana tego zabarwienia z reguły nie ma. Cały liść ma sinozielone zabarwienie, które oczywiście łatwo można zetrzeć. Roślina tworzy małe okrągławe koszyczki wypełnione wyłącznie kwiatami rurkowatymi. Owocem jak u wszystkich z tej rodziny są niełupki, w tym wypadku bardzo drobne.

Występowanie

Roślina ta pochodzi z RPA, gdzie rośnie na skalistychkwiat zboczach. Do uprawy wprowadzona w 1710 roku.

Wysokość

Jej wysokość bardzo zależy od ilości światła, w czasie kwitnienia we właściwych warunkach nie przekracza 30 cm.

Termin kwitnienia

W naszych warunkach jest to lato.

Kolor kwiatu

Kremowo-biały.

stary egzStanowisko

Przy zbyt małej ilości światła pęd mocno rośnie, a odstępy między liśćmi są znaczne. Zmienia się też kolor liści na bardziej zielony. Na okres letni najlepiej roślinę wynieść na balkon, do ogródka lub choćby na zewnętrzny parapet. Doniczki ustawiamy wówczas w pełnym słońcu. Do domu wnosimy na długo przed przymrozkami. W okresie zimy postarajmy się zapewnić możliwie najniższą temperaturę jaką da się uzyskać w mieszkaniu i jak najwięcej światła. Dość mocno wówczas ograniczamy podlewanie.

Wymagania i pielęgnacja

Jak wcześniej napisałam roślina rośnie w szczelinach skalnych i na zboczach. Nie ma więc w naturze zbyt dużo brak światławody, a gleby są bardzo przepuszczalne. W naszym wypadku kupowanie ziemi do kaktusów nie jest dobre, bowiem roślina rośnie szybciej i potrzebuje więcej składników. Polecam ziemię uniwersalną najlepiej zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu. Ziemię tą mieszamy ze żwirkiem, wermikulitem, perlitem w ilości nie mniejszej jak 1/3 objętości ziemi. Kto ma tendencję do częstego podlewania proszę by dodał więcej rozluźniacza. Roślina w naturze rośnie na dość suchym podłożu i nie lubi zbyt dużej ilości wody. Doniczka nie musi być głęboka, bo taka będzie wymagała grubej warstwy drenażowej. Lepiej do płytszej i szerszej doniczki posadzić kilka egzemplarzy, efekt jak na zdjęciu. Jak wszystkie gruboszowate z biegiem czasu gubią najstarsze liście i pojawia się goły pęd z kępką liści na szczycie. Nie ma rady trzeba roślinę odmłodzić. W tym celu ucinamy pędy około 2 oczka nad ziemią. Z tego co odcięliśmy robimy sadzonki, od razu wkładając do szerszej doniczki kilka sztuk. Na tym kawałku pędu który zostawiliśmy dość szybko pojawią się pąki. Uprawiając kilka lat możemy sobie zafundować roczną rabatę sukulentową w ogródku, tyle będziemy mieć sadzonek. Ponieważ kwiaty do atrakcyjnych się nie zaliczają proponuję je obcinać. Kępka będzie bardziej porządnie wyglądała.

Mrozoodporność

Roślina bardzo wrażliwa na spadki temperatury w okolice zera.

Rozmnażanie

Każde odgałęzienie może być sadzonką. Najlepiej jednak wiele egzwykonać to późną wiosną i latem. Zostawmy oderwaną sadzonkę na kilka godzin by rana obeschła.

Choroby i szkodniki

Zgnilizna korzeni, jeśli gleba jest zbyt wilgotna

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Senecio” pochodzi od łacińskiego wyrazu ‚senex’ = stary.

Nazwa gatunku ”serpens” oznacza to samo co repens czyli płożący.

 

 

 

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Stary egzemplarz – https://www.flickr.com/photos/13706945@N00/3641926213

Zadarniająca – https://www.flickr.com/photos/94197607@N07/8588379874/

Z kwiatami – http://plantsrescue.com/senecio-serpens/

Kwiat – http://fernkloof.com/species.mv?980

Brak światła – http://www.panoramio.com/photo/59278527

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: