Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

 • Zoja

 • Reklamy

Korkociąg Albuca

Posted by zojalitwin w dniu 13.03. 2014

©

Albuca spiralis

Albuca spiralis Opis

Rodzina: Hiacyntowate

Synonim: Ornithogalum circinatum

O jasnej łusce, jajowata w kształcie cebula, średnicy około 5 cm. Jej korzenie są białe i mięsiste. Liście to okrągły szczypior tylko na końcach zwinięty w spiralę. Z uwagi na ciekawe liście jest atrakcyjna nawet kiedy nie kwitnie. Jej kwiaty nie mają wielkiej wartości zdobniczej. Na pędzie kwiatowym wyrastającym również bezpośrednio z cebuli mamy od 1 do 8 zwisających, zielonkawych kwiatków z jasnożółtym marginesem. Owocem jest trój-żebrowa torebka zawierająca wiele nasion. Roślina po kwitnieniu i wydaniu nasion zamiera.

Występowanie

Naturalnie występuje w kraju przylądkowym w RPA. Jej siedliskiem są tereny pustyń.

Wysokość

Pęd kwiatostanowy może dorastać nawet do 50 cm wysokości. Liście rzadko przekraczają 25 cm.

Termin kwitnienia

U nas najczęściej jest to kwiecień, rzadko maj.

Kolor kwiatu

Jasnozielony z żółtymi brzegami.

Stanowisko

Roślina wyłącznie na południowy parapet. Także od ilości słońca zależy jak mocno liście się skręcą. Temperatura nie powinna przekraczać +18 0C, a cebulkanocą około +10 0C. Takie temperatury panują na pustyni podczas pory deszczowej.

Wymagania i pielęgnacja

Brak u tej rośliny możliwości hodowania jej przez okres letni, a spowodowania spoczynku w okresie zimowym. W swej naturalnym środowisku jest przystosowana do krótkiego okresu wzrostu w porze deszczowej i zasychania w okresie letnim. Niestety my też ją tak musimy uprawiać. Czasem jednak udaje się utrzymać liście po okresie kwitnienia. Nie rezygnujmy z tego im dłużej są liście tym większy zapas środków pokarmowych na kolejny sezon i przez to więcej liści i kwiatów.

Najczęściej około końca września cebula daje sygnał iż się obudziła. Można ją wówczas przesadzić, nie uszkadzając jej mięsistych (podobnych do hippeastrum) korzeni i zacząć podlewać, na początku ostrożnie by nie zalać z owocamipodłoża. Podłoże musi być dostosowane do jej potrzeb. Na pustyni jest piasek, a nie ma czegoś takiego jak torf. Ponieważ kupne ziemie są oparte o torf musimy dodać do nich co najmniej połowę objętości drobnego żwiru. Najlepszy byłby taki, którego ziarna są niewiele większe od ziaren grubego piasku. Woda nie ma prawa zatrzymywać się przy korzeniach. Jeśli nawet cebula nie będzie gniła to liście nie będą się skręcać przy nadmiarze wody. Ponieważ jest to roślina cebulowa liście i kwiaty pojawiają się w oparciu o zapasy zgromadzone w ubiegłym sezonie. My musimy dać jej takie podłoże by roślina wyrównała straty i jeszcze przyrosła cebula. Roślina nie wymaga nie wiadomo jak żyznych ziem, a wegetacja jest krótka najlepszym sposobem jest kupno ziemi zawierającej nawóz o spowolnionym działaniu. Mamy z głowy cały sezon. Inaczej trzeba raz w tygodniu dokarmiać nawozem o zwiększonej ilości potasu. Najlepszym byłby nawóz do pomidorów rozpuszczalny w wodzie. Kiedy nie mamy używamy nawozu do roślin kwitnących. Dajemy tylko połowę dawki. Kiedy roślina kwitnie, a potrzebne są nam nasiona zapylamy sami. Proszę jedynie pamiętać, iż wytwarzanie nasion to bardzo wyczerpująca czynność i nie obciążamy tym młodych cebul.

Jeśli już ktoś kupi cebulę to z reguły jedną z uwagi na cenę(do dostania na ebaj-u).

nasionaWiększość z nas kupi nasiona wówczas za 3-4 lata mamy kwitnące cebulki. Jeśli mamy kilka możemy posadzić je w pojemnikach typu misa wówczas ładnie będą się prezentować. Cebulki sadzimy dość gęsto i tak by jej część górna wystawała nieco ponad podłoże. Przy młodych cebulkach liście mogą pozostać dłużej.

Mrozoodporność

Minimalna temperatura to +5 0C.

Rozmnażanie

Nasiona po upływie 6 miesięcy tracą sporo na sile kiełkowania. Kupując nasiona kupmy więcej, bo nie wiemy jak są stare. Wysiewamy te duże nasiona na siewkipowierzchni i tylko przyciskamy do podłoża. Pojemnik wstawiamy do woreczka i całość ustawiamy w miejscu widnym. Więcej nasion nam skiełkuje jeśli wysiejemy do podgrzewanej mnożarki. Optymalna temperatura gleby to 26-28 0C. Najlepiej jest wysiać po jednym nasionku do otworu palety i całość wstawić do mnożarki. Unikniemy pikowania, czego roślina raczej nie lubi. Kto nie ma mnożarki może sobie pomóc ustawiając pojemniki na słońcu, lecz tak by wierzch, czyli nasiono nie było na słońcu. Sprawdzą się zatem czarne palety lub małe doniczki. Do bardzo rozcieńczonego nawożenia siewek przystępujemy dopiero wówczas gdy pojawi się mała cebulka. Roślina musi mieć pewną masę krytyczną by wykorzystała nawóz.

Choroby i szkodniki

Brak danych

sposób sadzeniaGdzie kupić

http://www.nasionatropikalne.pl/index.php?p411,albuca-spiralis-niezwykla-spirala

Uwagi

Gatunek opisany przez syna Karola Linneusza w 1786 roku.

Nazwa rodzaju ”Albuca” pochodzi od czasownika ‘albicare’ = biały wygląd i odnosi się do jasnej cebuli. Jest to jedno z kilku tłumaczeń, etymologfia tego słowa nie jest pewna.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron

Owoc+siewki+roślina z owocami – http://pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Albuca_spiralis
Bulwki siewek – http://www.srgc.net/forum/index.php?topic=3133.0
Sposób sadzenia – http://www.flickr.com/photos/stefanosauro/8039543429/in/photostream/
Nasiona –http://sarachanti.exblog.jp/17769185
Reklamy

Komentarze 3 to “Korkociąg Albuca”

 1. Marcin said

  Witam,proszę napisać o Xerosicyos perrieri .Pozdrawiam

 2. Ewa said

  Witam,
  moja Albuca spiralis długo kwitła, dopiero wczoraj ucięłam uschnięte kwiaty. Od jakiegoś czasu nie podlewam rośliny, bo jest zimno i nie ma słońca. Mimo to trawa wciąż jest zielona (brązowieje tylko na końcach). Wiem że w okresie spoczynku należy przenieść roślinę w chłodne miejsce, kiedy powinnam to zrobić? I jeszcze jedno pytanie, kiedy należy obudzić roślinkę w kwietniu, czy później?
  pozdrawiam serdecznie
  Ewa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: