Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Uncinia czerwonawa

Posted by zojalitwin w dniu 15.12. 2014

©

Uncinia rubra

Uncinia rubraOpis

Rodzina: Cyperaceae

W naturze gatunek jest kępiastą, zimozieloną trawą z rodzaju turzyc. Jej liście są wąskie, błyszczące, ostro czerwone z bardzo ostrymi brzegami. Pędy kwiatowe i same kwiaty są bardzo ciemnobrązowe. Owoce tego rodzaju mają ostry haczyk przy owocach, nim przyczepiania się do wszystkiego, a szczególnie do futer zwierząt i piór ptaków. Jest to przystosowanie pozwalające na roznoszenie nasiona na znaczne nawet odległości.

W sprzedaży znajdują się dwie odmiany;

Everflame’ – ma liście z ciemno szkarłatnym marginesem;

Firedance’ – młode liście są kombinacją ciemnej czerwieni i brązu z przebłyskami płomiennej czerwieni. Są węższe, skórzaste, a starsze liście stają się oliwkowo zielone.

Występowanie

Gatunek pochodzi z Nowej Zelandii.

Wysokość

Około 30 – 35 cm.

Termin kwitnienia

Od lipca do sierpnia.

Kolor kwiatu

Ciemnobrązowy.

Stanowisko

Ustawiamy na najjaśniejszym parapecie w zimie, a na lato wynosimy na pełne słońce. Można uprawiać ją także wszędzie tam gdzie dostanie minimum 8 godzin pełnego słońca. Jeśli zauważymy, że roślina nie wybarwia się jak należy, będzie to oznaczało że ma za ciemno i w zależności od odmiany będzie albo bardziej brązowa niż czerwona, lub wzrośnie ilość zielonych liści.

Wymagania i pielęgnacja

Uprawiamy roślinę w ziemi do kwiatów dostępnej w każdym sklepie ogrodniczym. Namawiam każdego kto chce mieć ładne kwiaty na kupowanie ziemi zawierającej nawóz o spowolnionym działaniu. Jest wówczas prawie pewność, że roślina ma dokładnie tyle ile jej potrzeba, bowiem sama reguluje pobieranie składników. Wprawdzie nawozy takie są dużo droższe, ale jednak warto. Kto ma taką możliwość na czas dalszej uprawy kupić sobie torebkę takiego nawozu. W większych miastach i w internecie można kupić specjalnie przygotowywane mieszanki pod wiele konkretnych gatunków roślin. Na ogół w doniczkach wystarczają na 4 miesiące, później trzeba uzupełnić. Nawożąc tą konkretną trawę należy pamiętać by jak najmniej stosować nawóz zawierający duże dawki azotu. Przeazotowanie spowoduje kiepskie wybarwianie się liści. Dla wsparcia procesów wzrostowych można używać takiego nawozu co 4 lub piąte nawożenie, w pozostałych wypadkach stosujemy nawozy o zwiększonej dawce potasu by liście miały jak najładniejszy kolor. Przekładając to na ludzki język 4 razy nawozimy nawozem do roślin kwitnących, a piąty raz nawozem do roślin zielonych.

Przez cały okres wegetacji stosujemy podlewanie dość intensywne. Z tego powodu musimy kupioną ziemię wymieszać z wermikulitem lub żwirkiem by każdy nadmiar wody odpłynął, a ziemia nie podlegała zbijaniu się. Inaczej szybko zalejemy roślinę. Zimą natomiast podlewanie znacznie ograniczamy i podlewamy jak wierzchnia 2-3 centymetrowa warstwa przeschnie.

Mrozoodporność

W warunkach naszego kraju roślina może być uprawiana w ogrodzie jako roczna, lub w doniczkach dołowanych równo z brzegiem i na zimę zabieranych do mieszkania.

Rozmnażanie

Przez wysiew nasion lub przez podział.

Choroby i szkodniki

Nie stwierdzono w naszym klimacie.

Zastosowanie

Wynosząc na lato do ogrodu można potraktować roślinę jako element urozmaicający zbyt duże powierzchnię zieleni. Zresztą tylko wyobraźnia i ilość posiadanych roślin może nas ograniczać.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Uncinia” pochodzi od łacińskiego słowa ‚uncinus’ = hak lub haczyk. Odniesienie do budowy owoców.

Nazwa gatunku ”rubra” to po łacinie czerwonawy

Kupić można było w ubiegłym roku a w tym proszę sprawdzać:

http://www.futuregardens.pl/uncinia-rubra-firedance.html

http://www.ogrodkroton.pl/towar.2752.uncinia.rubra.everflame.-.unikat.html

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Uncinia rubra – http://www.jacques-briant.fr/

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Uncinia czerwonawa”

  1. zojalitwin said

    Reblogged this on Kwiaty roczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: