Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Streptokarpella

Posted by zojalitwin w dniu 13.02. 2015

©

Streptocarpella saxorum

S.S.

Opis

Rodzina: Gesnariaceae

Jeśli szukasz łatwej w uprawie rośliny doniczkowej, to ten kwiatek jest dla ciebie. Korzenie są stosunkowo krótkie. Z szyjki korzeniowej wyrastają cienkie pokładające się i rozgałęzione pędy, które w późniejszych latach drewnieją, jako że jest to krzewinka. Liście na pędzie ułożone parami na krzyż. Czasem zdarzają się pędy z liśćmi w okółkach. Blaszka liściowa jest lekko mięsista o eliptycznym kształcie z ostrym końcem. Zarówno pędy jak i liście są delikatnie, lecz gęsto owłosione. Pojedyncze lub parzyste kwiaty rurkowe występują na dość długich szypułkach wyrastających z kątów górnych liści. Kwiaty lejkowate z pięcioma płatkami korony, z których dwa górne są widocznie mniejsze. Kwiaty są małe, ale pojawiają się w sposób ciągły od późnej wiosny przez cały okres wegetacji. Nawet w zimie, gdy warunki uprawy są korzystne. Owocem jest cienki około 3 centymetrowej długości i skręcony strąk z licznymi bardzo drobnymi nasionami.

Roślina ta jest stosunkowo szybko rośnie, zakwita najczęściej już w drugim roku od sadzonkowania. Dojrzałe rośliny mogą tracić żywotność po 3 do 5 latach zatem musimy pamiętać by mieć przygotowane nowe młode rośliny.

stojącyWystępowanie

Naturalnie występuje w RPA Kenii i Tanzanii. Siedliskiem są skalne rumowiska i ściany skalne.

Wysokość

Rzadko przekracza 40 cm. Uprawiana w słońcu na zewnątrz jest jeszcze niższa.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć późną wiosną i z różnym nasileniem kwitnie cały sezon.

Kolor kwiatu

wiszącyKolor płatków jest fioletowo-niebieski z jasną gardzielą.

Stanowisko

Jak zdecydowana większość uprawianych w domu roślin tropikalnych woli stanowisko bardzo jasne, lecz ze słońcem tylko w godzinach rannych lub późno popołudniowych. Przy zbyt małej ilości roślina ma zdecydowanie większe liście lecz kwitnie słabo. Nadmiar słońca łatwo przypala liście, szczególnie jeśli są wcześniej zwilżone przy podlewaniu.

Uprawiana na zewnątrz powinna rosnąć na miejscu zapewniającym około 8 godzin słońca, lecz zawsze rannego lub późnym popołudniem.

Wymagania i pielęgnacja

U kupionej rośliny trzeba sprawdzić czy korzenie przerosły bryłę ziemi. Jeśli tak przesadzamy do doniczki tylko o numer większej. Jeśli to tylko możliwe kupujmy podłoże dobrej marki zawierające nawóz o spowolnionym działaniu. Danie zbyt dużej doniczki spowoduje rozrost bryły korzeniowej kosztem tego co kompozycjanad ziemią. Sadząc w ziemi o standardowych nawozach przystępujemy do nawożenia po 6 tygodniach od posadzenia. Z uwagi na długotrwałość i obfitość kwitnienia najlepszym będzie nawóz do pelargonii lub surfinii. Przy podlewaniu tych roślin trzeba uważać by nie moczyć liści. Ich owłosienie zatrzymuje wodę i słońce nawet ranne je przypali w tym miejscu. Pojawią się brzydkie jasne i suche plamy na liściach. Jeśli ktoś ma tendencję do dogadzania roślinom powinien wymieszać ziemię z drobnym żwirkiem, wówczas każdy nadmiar wody łatwo odpłynie. Jest to o tyle ważne, że roślina lubi ciągłą lecz delikatną wilgoć w podłożu. W zimie pamiętajmy by zimny podmuch powietrza w czasie wietrzenia nie uszkodził nam rośliny. Optymalna temperatura zimą to około 18-20 0C. Ważną sprawą przy podlewaniu rośliny jest temperatura wody. Tropikalne deszcze zawsze mają temperaturę zbliżoną do naszej letniej wody. Zimą nieco ograniczamy podlewanie. Przesadzamy tylko w razie konieczności.

Ponieważ roślina łatwo się mnoży możemy jej użyć jako rośliny rocznej w ogrodzie. Wybierzmy jej tylko nasionastanowisko w półcieniu lub osłonięte w czasie najgorętszych godzin dnia i zadbajmy o wilgoć w czasie upałów, bowiem jej krótkie korzenie znajdują się w przesychającej warstwie ziemi.

Rozmnażanie

Przez nasiona:

Nasiona na ogół kiełkują dość dobrze. Ponieważ są jak pył wymieszajmy je z suchym piaskiem by łatwiej było równo wysiać. Nasion nie przykrywamy tylko dociskamy do wilgotnego podłoża. Potrzebują światła do kiełkowania więc wysiewy przykrywamy czymś przezroczystym i stawiamy w miejscu jasnym lecz bez dostępu słońca. Optymalna temperatura podłoża około 18-20 stopni Celsjusza i trwa ono zazwyczaj 3-4 ukorzenianietygodnie. Mile widziana podgrzewana mnożarka.

Przez sadzonki:

Sadzonki z wierzchołków pędów około 5-10 cm. Jeśli mamy mnożarkę dajemy do ukorzeniacza do roślin zielnych i sadzonkujemy do jak najmniejszych doniczek czy palet. Jeśli nie mamy mnożarki można ukorzeniać w wodzie bowiem ta zawsze będzie miała wyższą temperaturę niż ziemia. Sadzonki ukorzeniać z dala od słońca. Kiedy mają korzenie około 5 centymetrowe sadzonkujemy do ziemi. Kiedy dobrze się ukorzenią przenosimy kilka do docelowej doniczki. Od razu będziemy mieć gęsty i obficie kwitnący krzaczek. Takie rośliny jak się rozrosną w kolejnym roku można podzielić.

Uwagi

Roślina została opisana dopiero w 1983 roku choć zielniki powstały duuużo wcześniej.

Nazwa rodzaju ”Streptocarpella” da się przetłumaczyć jako ‘podobna do skrętnika’.

Nazwa gatunku ”saxorum” to również wyrażenie – rosnąca na skałach.

Nazwa rodzaju ”Streptocarpus – Skrętnik” wywodzi się od greckiego słowa ‘streptos’ = skręcony i ‘karpos’ = owoc. Jest to odniesienie do bardzo długich, wąskich i skręcających się owoców rośliny

Nazwa rodziny jest uhonorowaniem szwajcarskiego uczonego Konrada Gesnera. Nazwę tę nadano w 30 rocznicę jego śmierci.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Ukorzenianie+kompozycja – http://www.womanswork.com/garden-gloves-blog/2013/03/22/my-favorite-

Nasiona – http://en.wikipedia.org/wiki

Wisząca – „Streptocarpella in a hanging basket – at Wellington Botanic Gardens, New Zealand” by Nzfauna

Stojący – http://www.plantstogrow.com/zPhotoDisplay.asp?plantID=1117&photoID=14518

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: