Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Grubosz widłakowaty

Posted by zojalitwin w dniu 13.04. 2014

©

Crassula lycopodioides

Crassula lycopodioides

Opis

Rodzina: Crassulaceae

Synonim: Crassula muscosa.

Sukulent łatwy w uprawie. Korzenie cienkie, krótkie choć rozbudowane. Pędy rozgałęziające się na różnych wysokości, z początku wzniesione wraz z wiekiem pokładające się i gubiące liście od dołu. Z uwagi na ułożenie drobniutkich i przylegających do pędu listków pędy mają kształt czworokąta. Między listkami na króciutkich łodyżkach pojawiają się maleńkie kwiatki. Są ledwo widoczne, ich zapach niekoniecznie musi się podobać. Owoców w naszych warunkach nie zawiązuje.

'Variegata'Wyróżnia się w tej chwili 3 formy botaniczne, jednak dla amatorów różnice są praktycznie niewidoczne. Istnieje odmiana ‘Variegata’. Z uwagi na niewielkie listki nie jest to cecha specjalnie widoczna. Roślina sprawia wrażenie jaśniejszej, czasem na słońcu końce listków stają się różowe.

Występowanie

Roślina ta pochodzi z różnorodnych siedlisk i jest szeroko rozpowszechniona w Afryce Południowej od RPA do Namibii i Lesotho.

Wysokość

Przeciętnie około 30 cm.

Termin kwitnienia

W naszych warunkach może w ogóle nie zakwitnąć. Jeśli już to będzie to okres letni.

Kolor kwiatu

Żółto-zielony.

Stanowisko

Ustawiając doniczkę na zewnątrz szukamy pełnego słońca. Na parapecie trzeba cieniować w czasie najgorętszych godzin dnia. Najlepszym byłoby miejsce przy południowym oknie lecz za firanką.

Wymagania i pielęgnacja

Krótkie i dość delikatne korzenie są podatne na zalanie. kwiatkiPrzygotujmy raczej płytkie doniczki, a przy normalnej głębokości wymagana jest przynajmniej 3 cm warstwa drenażowa. Również ziemia musi być bardzo porowata. Zatem mieszamy ją z wermikulitem, żwirkiem lub perlitem, a nawet roztartym na kulki styropianem. Kto ma możliwość proszę kupić ziemię zawierającą nawóz o spowolnionym działaniu. Nawożenie przez cały rok będziemy mieć z głowy. W przypadku standardowych nawozów po 3 miesiącach od przesadzenia zaczynamy nawożenie. Używamy nawozu uniwersalnego dając połowę dawki co 2 tygodnie. W trakcie sezonu, czyli od kwietnia do końca września podlewamy normalnie. Potem zaczynamy ograniczać podlewanie. Jeśli zimujemy w mieszkaniu za każdym razem przed podlaniem sprawdzamy palcem stan wilgotności poniżej wierzchniej warstwy. Kto ma możliwość proszę przenieść roślinę do bardzo widnego lecz chłodnego pomieszczenia na okres zimy. Wymuszamy tym sposobem zahamowanie wzrostu. Normalna wegetacja przy zbyt małej ilości światła powoduje wyciąganie się rośliny i szybsze jej starzenie się. W chłodnym pomieszczeniu podlewanie jeszcze bardziej ograniczamy, uważając by nie zasuszyć bryły korzeniowej.

Mrozoodporność

Minimalna temperatura nie powinna być niższa niż 10 0C.

Rozmnażanie

Rozmnażanie jest bardzo łatwe. Po prostu ułamać lub uciąć kawałek (nawet kawałek, który ma tylko 1 cm długości) i po osuszeniu najlepiej zanurzyć w ukorzeniaczu zawierającym środek grzybobójczy. Oczywiście można bez tego i też się ukorzeni. Ja jednak wolę zabezpieczać sadzonki przed każdym świństwem.

Choroby i szkodniki

Jeśli nie zapewniamy roślinie chłodu narażamy ją na atak przędziorka co w wypadku tej rośliny równa się jej zniszczeniu, bo jak z opryskiem dotrzeć pod te drobne listki. Przez cały rok wszystkie gruboszowate podatne są na wełnowce.

Zastosowanie

ogródekMożna wykorzystać roślinę do tworzenia ogródków skalnych w doniczkach. Przykład na zdjęciu.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Crassula” pochodzi od łacińskiego słowa ‚krassusa’ = grube.

Nazwa gatunku ”Lycopodioides” to zlepek trzech greckich słów ‘Λύκος Likos’ = wilk, ‘πόδι, podi’ = stopa i ‘οειδής oeides’ = podobnie.

Gatunkowa nazwa ”Muscosa” pochodzi od łacińskiego słowa ‘muscosus’ = mech.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Ogródek – http://farm5.static.flickr.com/4113/5443550239_5eb70307c8_b.jpg

Kwiatki – http://plantsarethestrangestpeople.blogspot.com/2010/11/zombie-crassula

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: