Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Irezyna Herbsta

Posted by zojalitwin w dniu 12.06. 2014

©

Iresine herbstii

 

Iresine herbstiiOpis

Rodzina: Amaranthaceae

W naturze jest to krótkowieczny, zimozielony krzew. Ma cienkie, wiązkowe korzenie lecz mocno rozbudowane. Z szyjki korzeniowej wyrastają z reguły nierozgałęzione, nieowłosione, czerwone pędy. Liście gatunku są najczęściej odwrotnie jajowate, lecz u powszechnie sprzedawanej odmiany „Brilliantissima” mają ostre zakończenia. Ich kolor jest amarantowy z wyraźną siatką jaśniejszego unerwienia. Kwiatostanem jest wiecha złożona z bardzo drobnych kwiatków w kolorze zielonkawo białym i zupełnie pozbawiona walorów zdobniczych (podobnie jak u koleusa). W uprawie jest też odmiana „Aureoreticulata” z jasnozielonymi liśćmi i żółtym unerwieniem. Stosunkowo niedawno pojawiła się odmiana ‚Blazin Rose’ o brązowych liściach.

Występowanie

Gatunek naturalnie występuje w kwiatostanBrazylii i południowej części Peru. Siedliska są bardzo różne jednak zawsze gleby są wilgotne.

Wysokość

W naturze nieco ponad metr. U nas w uprawie rocznej ma około 60 cm, a w uprawie doniczkowej jeszcze mniej.

Kolor kwiatu

Zielono-biały.

Stanowisko

Dla pełnego wybarwienia liści musimy zapewnić roślinie minimum 8 godzin pełnego słońca. Roślinę uprawianą w pojemnikach możemy na okres letni wystawić na zewnątrz.

na rabacieWymagania i pielęgnacja

Roślina bardzo łatwa w uprawie jeśli zapewnimy gleby przepuszczalne, dostatecznie wilgotne i średnio zasobne. Odczyn gleby nie jest zbyt istotny, lecz musimy unikać skrajności.

Przy uprawie w pojemniku zadbajmy o dobry drenaż i dodajmy do ziemi około 1/4 objętości jakiegokolwiek rozluźniacza z wyjątkiem kory. Przyda to nam się ponieważ roślina lubi gleby zawsze lekko wilgotne, a rozluźnione uchronią nas od zalania korzeni.

Uprawiając tą roślinę musimy co jakiś czas uszczykiwać sadzonki by pobudzić do rozgałęziania się. Tylko w ten sposób uzyskamy gęsty krzaczek, a nie pojedynczy badyl. Roślina nie uszczykiwana pod koniec sezonu zaczyna gubić dolne liście i wygląda żałośnie. Uprawiając w pojemnikach nawozimy co dwa tygodnie nawozem do
'Blazin Rose'roślin kwitnących. Nawóz ten zawiera zwiększona ilość potasu, który nie tylko promuje kwitnienie, ale i wybarwienie kolorowych liści. Przez cały okres wegetacji możemy stosować ranne zamgławianie rośliny.

Na okres zimowy roślinę wnosimy do pomieszczenia zapewniając bardzo jasne miejsce lecz możliwie chłodne. Optimum dla niej w okresie zimowym to około 16 0C. W mieszkaniu o to raczej trudno, ale zróbmy co będzie możliwe.

Co do kwiatów to raczej je usuwajmy. Nie jest to ozdoba, a zapylone kwiatki szybko przekształcają się w nasiona co mocno eksploatuje roślinę, przyczyniając się do jej szybszego starzenia się.

Mrozoodporność

W naszym klimacie żadna.

Rozmnażanie

Oczywiście można rozmnażać z nasion, ale tylko gatunek. Obie odmiany nie powtórzą cech rośliny macierzystej. Jeśli wiosną nasza roślina jest brzydka ścinamy wierzchołkową sadzonkę i ukorzeniamy. Resztę ścinamy na 2 oczka i czekamy aż wybija pąki śpiące. Sadzonki ukorzeniają się łatwo nawet w szklance z wodą.

Choroby i szkodniki

Uprawiana w pomieszczeniach jest narażona na atak mszyc i przędziorków.

Przy uprawie gruntowej może pojawić się mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Roślinę można uprawiać jako roczną na rabatach i w pojemnikach balkonowych lub jako roślinę domową w doniczkach. Oczywiście pojemniki z balkonu też można przezimować w mieszkaniu. Przykładowa kompozycja w pojemniku – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/179751/

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Iresine” pochodzi z greki gdzie słowo ‘ειρεσιώνη iresione’ = wieniec. Nawiązanie do specyficznego, wełnistego owłosienia kielicha kwiatowego.

Nazwa gatunku ”herbstii” upamiętnia Hermana Carla Gottlieb Herbsta dyrektora Ogrodu Botanicznego w Rio de Janeiro. On przywiózł tę roślinę do Anglii w połowie XIX wieku.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Na rabacie – http://www.gardensonline.com.au/GardenShed/PlantFinder/Show_969.aspx

Kwiatostan – http://www.learn2grow.com/plants/iresine-herbstii-brilliantissima-images-large-115346/

 

 

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Irezyna Herbsta”

  1. zojalitwin said

    Reblogged this on Kwiaty roczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: