Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

Kluzja różowa

Posted by zojalitwin w dniu 26.03. 2013

©

©Clusia rosea

Clusia roseaOpis

Rodzina: Clusiaceae

Drzewo w naturze, a w doniczce gęsto ulistniony, wolno rosnący, niewielki krzew. Ozdobą kluzji są odwrotnie jajowate, lśniące bo pokryte woskiem, duże liście. Wielkość liści może dochodzić do 20 cm. W doniczce raczej są mniejsze. Mają jedną cechę. Jeśli zadrapiemy je ostrym patykiem ten rysunek pozostanie na nich na zawsze. Dlatego w strefie anglojęzycznej nosi popularną nazwę ‚Autograph tree’ czyli drzewo autografów. Jest to popularne do tego stopnia, że sadzi się przed wejściem takie drzewko i wszyscy odwiedzający dom składają na liściach swój podpis. Kwiaty kluzji w warunkach domowych pojawiają się wielce sporadycznie. Mają koronę średnicy 5-8 cm z 4-8 płatkami. Kwiaty otwierają się w nocy i czasami pozostają otwarte jeśli dzień jest pochmurny. Owoce prawie kuliste, do 8 cm średnicy, oliwkowozielone. Gdy dojrzeją pękają tworząc coś w rodzaju gwiazdy o najczęściej 6 ramionach, przy czym tych ramion może być nawet 16. Nasiona mają czerwoną otoczkę. Starsze krzewy wytwarzają korzenie powietrzne.

W uprawie znajdują się dwie odmiany. Żółtozielona ‚Variegata’ i roślinka o mniejszych rozmiarach ‚Nana’. W doniczce różni się przede wszystkim wielkością liści.

Autograph treeWystępowanie

Kluzja pochodzi z tropikalnej strefy Ameryki Środkowej i Południowej. W naturze często rozpoczyna swe życie jako pół epifit. Wytwarza mocne korzenie powietrzne, które zanim dorosną do ziemi często owijają się wokół drzewa na którym rośnie i duszą to drzewo. Jeśli ptak zgubi nasiono na skale to zaczyna tam rosnąć. Tylko nasiono pozostawione na ziemi tworzy od razu normalne drzewko.

Wysokość

W doniczce zależy od naszej chęci używania sekatora.

kwiatTermin kwitnienia

W naturze z reguły na wiosnę.

Kolor kwiatu

Prawie białe z różowawymi plamami lub jasno różowe.

Stanowisko

Jak dla większości tropikalnych roślin najodpowiedniejszym stanowiskiem jest maksymalne światło, jednak bezpośrednie słońce w okresie letnim może być tylko rano lub późnym popołudniem. Inaczej mogą pojawić się oparzeniowe plamy. Jeśli zaczną żółknąć nam liście, a odległości między liśćmi robią się długie to przestawmy roślinę w jaśniejsze miejsce bo wyraźnie ma za ciemno. Wybierając miejsce pamiętajmy, że jako roślina lasów nie toleruje przeciągów i owocraptownych zmian temperatury.

Wymagania i pielęgnacja

Podłoże powinno być przepuszczalne. Nasze kupne ziemie muszą być zmieszane w 1/3 objętości z gruboziarnistym piaskiem lub najdrobniejszym żwirkiem akwarystycznym. Ponieważ podłoże powinno być stale lekko wilgotne więc zalać roślinę nie trudno. Dodatkową trudnością jest fakt, że kluzję przesadzamy dopiero jak korzenie żywcem nie mieszczą się w donicy. Wybierając doniczkę kupmy szerszą a płytszą. Podlewamy raczej letnią wodą i najlepiej odwapnioną. Przynajmniej raz w tygodniu dodajmy do wody kilka kropel soku z cytryny. Nawozimy nawozem uniwersalnym. Lepszym nasionkowyjściem jest biohumus niż standardowy nawóz do roślin zielonych. W tym ostatnim jest dużo azotu odpowiedzialnego z szybszy wzrost rośliny. Nam nie powinno zależeć na specjalnym podpędzaniu rośliny. Bardziej zrównoważony w składzie biohumus jest odpowiedniejszym nawozem. Stosujemy dokarmianie co 2 tygodnie połową dawki. Zimą także trochę trzeba, jako że roślina nie ma okresu spoczynku, lecz nie częściej jak raz w miesiącu.

Ponieważ w naturze ma znacznie wilgotniejsze powietrze, dajmy roślinie szczególnie zimą tacę z mokrym keramzytem lub żwirem. Pamiętajmy by dno doniczki nie sięgało wody. Na okres letni można roślinę wystawić na zewnątrz w ocienione miejsce. Będzie miała sadzonkaznacznie więcej wilgoci niż na parapecie.

Przez cały okres wzrostu powinniśmy przycinać nadmiernie rosnące pędy, psujące pokrój rośliny. Przycinamy także pojawiające się korzenie powietrzne.

Mrozoodporność

Minimalna temperatura jaką roślina będzie tolerować to 16 0C. Jeśli spadnie poniżej posypią się liście.

Rozmnażanie

Rozmnażanie kluzji do łatwych nie należy. Zarówno ukorzeniając 'Variegata'sadzonki wierzchołkowe, jak i siejąc nasiona musimy utrzymać temperaturę podłoża nie niższą jak 25 0C. Nie da się tego zrobić jeśli nie mamy podgrzewanej mnożarki. Jedynym sposobem by obejść te trudności jest zastosowanie odkładów powietrznych.

Choroby i szkodniki

Z racji skórzastych liści najczęstszymi szkodnikami będą wełnowce.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Clusia” została nadana na cześć botanika, matematyka i podróżnika Karola Clusiusa żyjącego w latach 1526-1609.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Clusia rosea – http://www.zimmerpflanzenlexikon.info/pflanzen

‚Variegata’ – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/129496/#b

 

Nasionko – http://www.invasive.org/browse/detail.cfm?imgnum=5419558

Owoc – http://www.forestryimages.org/browse/detail.cfm?imgnum=5419545

Kwiat – http://www.cybertruffle.org.uk/vinales/pics/clusia_rosea_flor.htm

Sadzonka – http://green-24.de/forum/ftopic16110.html

Komentarzy 5 to “Kluzja różowa”

  1. myszka said

    DZIEN DOBRY . PANI ZOJU NIE PIERWSZY RAZ SPOTYKA MNIE U PANI NA BLOGU MILA NIESPODZIANKA! JESTEM SZCZESLIWA POSIADACZKA 2 KLUZJI ( DO TEJ PORY NIE WIEDZIALAM ZE TAK SIE NAZYWAJA MOJE ROSLINKI ) I WLASNIE DZIEKI PANI DOWIEDZIALAM SIE JAK PIELEGNOWAC MOJE KLOZJE. DOSTALAM 3 LATA TEMU KILKANASCIE SZCZEPEK I TYLKO 2 MI SIE PRZYJELY ( TRZYMALAM JE W SZKLANCE Z WODA AZ WYPUSCILY KORZENIE ). TERAZ MOJE ROSLINKI MAJA 37 I 30 CM WYSOKOSCI. KOLEJNY RAZ OGROMNE DZIEKI ZA PANI BLOG I WIADOMOSCI KTORYMI PANI SIE Z NAMI DZIELI. SERDECZNIE POZDRAWIAM. EWA

  2. myszka said

    Ponownie witam. Pani Zoju mam kolejne pytanie- czy moge przesadzic storczyki w czasie kwitnienia? Juz kiedys pisalam, ze lubie „wyzwania” kupuje kwiaty , ktore sa przecenione ze wzgledu na ich slaba ‚kondycje” , wiele z takich wlasnie kwiatkow odwdziecza mi sie rosnac pieknie. Tak tez wlasnie jest ze storczykami, mam ich 7 ( w roznych kolorach ) 2 z nich byly 2 pedowe, a teraz maja 5 pedow i caly czas kwitna ( tylko jeden nie kwitnie). Maja juz troche ciasno, znalazlam na innych blogach informacje, ze nie mozna przesadzac w czasie kwitnienia, ja jednak ufam tylko Pani stad moje pytanie. Serdecznie pozdrawiam. Ewa

  3. hala said

    Witam. Dlaczego kwiaty w domu nie rosną takie wielkie jak na wolności?

Dodaj komentarz