Kwiaty doniczkowe

Niewiele o wyglądzie, a dużo o potrzebach roślin

  • Zoja

  • Reklamy

Asparagus gęstokwiatowy

Posted by zojalitwin w dniu 17.06. 2013

©

©Asparagus densiflorus ‚Meyersii’

Asparagus densiflorus'Meyerisi'

Opis

Rodzina: Asparagaceae

korzenieSystem korzeniowy mocno rozbudowany. Na korzeniach owalne bulwy. Gromadzą one wodę i składniki pokarmowe na okres suszy. Ponad ziemią wyprostowane pędy. Małe gałęziaki ustawione są tak, iż całość przypomina napuszony i sztywny ogon kota. Pędy i gałęziaki są w kolorze soczystej, limonkowej zieleni. W sprzyjających warunkach roślina zakwita małymi, białymi lub różowymi kwiatkami o słodkim zapachu. Po zapyleniu pojawia się mała jagoda, czerwona jak dojrzała, zawierająca jedno czarne nasiono.

Występowanie

w gruncieRoślina pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Rośnie tam na wielu siedliskach, od nadmorskich wydm, przez miejsca skaliste po lasy. W swoim rodzinnym kraju i w krajach o cieplejszym klimacie, asparagus ten jest często uważany za inwazyjny chwast.

Wysokość

Roślina w doniczce nie przekroczy 60 cm, lecz na szerokość może osiągnąć nawet 90 cm.

Stanowisko

po podzialeJak większość roślin tropikalnych roślina wymaga bardzo jasnego stanowiska, lecz latem nie może stać na słonecznym parapecie. Jeśli gałęziaki zaczną żółknąć to światła dla tej rośliny jest stanowczo za dużo. Kiedy roślina jest wyciągnięta i bardziej przypomina zwykły asparagus to znak, że ma za ciemno. Na lato z powodzeniem roślinę można wystawić na zewnątrz w miejsce lekko ocienione.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina należy do mocno żarłocznych. Przy jej rozbudowanym systemie korzeniowym trzeba roślinie zapewnić dość spore doniczki. Uprawiamy w standardowym podłożu do kwiatów, lecz należy je wymieszać z keramzytem lub żwirkiem akwarystycznym. Dając 1/3 objętości ziemi. Najlepszym sposobem jest wsypanie do pojemnika 2 garście ziemi i jedną garść żwirku i wymieszać. W naturze roślina przynajmniej 6 miesięcy ma okres totalnej suszy, więc nie będzie tolerowała zalewania podłoża. Podlewając roślinę robimy to systemem raz a nasionadobrze i z kolejnym czekamy aż dość gruba wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. By utrzymać ładny kolor liści tej żarłocznej rośliny warto co tydzień dać nawóz do roślin zielonych.

Mimo dokarmiania roślina dość szybko wyczerpuje zapasy z gleby, zatem bezwzględnie trzeba roślinę co roku przesadzać do nowej ziemi. W pewnym momencie skończy się dostępny rozmiar doniczek, a właściwie donic. Wówczas przystępujemy do przycięcia systemu korzeniowego tak by z zapasem mieścił się w donicy. Roślina znosi to dość dobrze tylko trzeba ją na ten czas postawić w nieco bardziej ocienionym miejscu lub nałożyć mocno kompozycjapodziurkowany worek foliowy. W ciągu tygodnia roślina na tyle odbuduje system korzeniowy, że zabezpieczenia nie będą już potrzebne.

Jeśli z jakiś względów roślina została przesuszona, liście zrobiły się brązowe i opadły to nie ma innej rady jak ściąć wszystko do powierzchni ziemi. Wyjąć roślinę z donicy i włożyć ją do wiadra z letnią wodą. Ponieważ będzie tam dużo powietrza to bryła korzeniowa będzie utrzymywała się na powierzchni, trzeba ją zatem obciążyć czymś ciężkim. Wyjmujemy z wiadra jak przestaną pojawiać się bąbelki powietrza. Stawiamy np. w zlewie by ociekła. Następnie wkładamy do doniczki uzupełniając wypłukane ubytki ziemi. Jeśli byśmy chcieli tylko odnowić roślinę to wystarczy tylko ściąć do ziemi wszystkie pędy. Nie należy się obawiać opisroślina najpóźniej w ciągu miesiąca wypuści nowe pędy.

Mrozoodporność

Żadna.

Rozmnażanie

Rozmnażanie przez podział nie jest łatwe z uwagi na bardzo splątany system korzeniowy. Wykonujemy to tylko na mocno rozrośniętych egzemplarzach, bo podział mniejszych roślin spowoduje iż te małe kępki nie mają dużych szans na przetrwanie. Na zdjęciu minimalna nowa sadzonka.

Można wysiewać nasiona od wiosny do wczesnego lata. Jeśli dostaniemy całe owoce to należy tą czerwoną osłonkę zdjąć. Trudnością jest zapewnienie wysiewom temperatury podłoża nie mniejszej jak 25 0C. W grę wchodzi jedynie podgrzewana mnożarka, mata lub kabel grzejny.

Choroby i szkodniki

Jak u większości asparagusów problemem mogą być tarczniki, miseczniki lub wełnowce.

Zastosowanie

Poza uprawą jako roślina samodzielna często stosuje się roślinę jako wypełniacz do dużych pojemników z innymi roślinami. Lecz wówczas trzeba pamiętać o regularnym dokarmianiu by wszystkie rośliny miały co jeść, a nie tylko ten żarłok i rozdzielenie tych roślin w późniejszym okresie może być obarczone dużymi trudnościami. Przy tworzeniu kompozycji raczej zachować rośliny w swoich doniczkach.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Asparagus” pochodzi od greckiego ‚asparagos’. Tak nazywano uprawiane szparagi.

Nazwa gatunkowa ”densiflorus”, to po polsku można by przetłumaczyć jako gęstokwiatowa.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W gruncie – http://www.cuboimages.it/preview.asp?filename=LGA9549.jpg&s=GWI00

Kompozycja i opis – http://www.gardengatenotes.com/2012/07/31/container-revival/

Po podziale – http://tatjanadimitrijevic.blogspot.com/2012/08/

Asparagus densiflorus – http://www.flickr.com/photos/jollyroberts/1139637262/

Nasiona – http://www.vilmorin-tree-seeds.com/seeds/

Reklamy

Komentarze 4 to “Asparagus gęstokwiatowy”

  1. Anonim said

    Witam,czy można gdzieś obejrzeć pani rośliny:)?.Pozdrawiam

  2. Anonim said

    A na jakimś forum?:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: